Тиквеник или



страница1/3
Дата20.12.2023
Размер7.16 Mb.
#119693
ТипПрезентация
  1   2   3
ТИКВЕНИК

УНИВЕРСИТЕТ ПО ХРАНИТЕЛНИ
ТЕХНОЛОГИИ-ПЛОВДИВ
СТОПАНСКИ ФАКУЛТЕТ
ПРЕЗЕНТАЦИЯ
ПО
ОСНОВИ НА КУЛИНАРНАТА ТЕХНИКА
НА ТЕМА
ТЕХНОЛОГИЯ НА ТРАДИЦИОННИ ЯСТИЯ
Разработил: Иванка Александрова Научен ръководител: проф. Йорданка Алексиева
Факултетен №: 35073 доц. Кремена Никовска
Специалност: Хранене и туризъм
Бакалавър, редовно обучение

ТИКВЕНИК ИЛИ

БАНИЦА С ТИКВА


В ИСТОРИЧЕСКИТЕ КНИГИ няма точни сведения кога точно баницата се е появила. Предполага се, че води началото си от Средните векове, когато славяните населяват Балканския полуостров.
Какво е баницата ?
В миналото хлябът се приготвял от различни видове брашно в зависимост от условията.
Освен самия хляб, българите приготвят различни хлебни произведения, които служат като допълнителни ястия към хляба.
най-изисканото, представително и сложно тестено традиционно българско ястие е баницата, наричана още млин или клин.
В етимологичен аспект наименованието "баница" произхожда от старобългарската дума "банак", която е семантичен аналог на "равнина", "плоскост" и по непосредствен начин указва начина на приготвяне на ястието. 
БАНИЦА
Баницата се приготвя от тестени листове (олби, обги, петури), в които се слага плънка от яйца, яйца и сирене, извара или различни подправени зеленчуци и мазнина. Съдържанието на баницата определя и нейното название. Тя е зелник (ако е със зеле или друг вид зеленчук), тиквеник (ако е с тиква), млечник (с мляко), спаначниклападниккопривник или блага баница (ако е със захарен или плодов сироп).
В зависимост от техниката на приготвяне баницата може да е вита (върху разточените кори се поставя плънка и се увиват), наложена (корите се редят една върху друга, а плънката се поставя между тях) или бръчкана (корите се надиплят една до друга и се заливат със сироп или с мляко с яйца). А в зависимост от технологията на приготвяне баницата може да е точена, когато листовете се изтъняват с тънка дървена точилка, дърпана, когато листовете се изтеглят само с ръце, или тутманик, който се получава чрез многократно разплескване на питка, намазана с масло.
Тъй като е традиционно празнично ястие, баницата се приготвя и в постен вид, основно по време на пости. В тези случаи маслото и сиренето се заместват с растително масло и зеленчукова или плодова плънка.


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница