„Улицата и моята безопасност



страница1/2
Дата20.11.2023
Размер46.5 Kb.
#119351
ТипПлан-конспект
  1   2
ulicata-i-moyata-bezopasnost
Свързани:
Енергични за цял живот - Виктория Бутенко



ПЛАН-КОНСПЕКТ
на педагогическа ситуация по безопасност на движенията по пътищата

Възрастова група: III група
Тема: „Улицата и моята безопасност“
Образователно направление: „Околен свят“
Ядро: „Социална и здравословна среда“
Цели:

  • Затвърдяване знанията на децата за безопасно поведение на улицата.

  • Трениране и затвърдяване уменията им да вземат решения като участници в уличното движение.

Задачи:

  • Да се припомнят основните понятия за безопасност на движение на пешеходците: пешеходец, тротоар, платно, пешеходна пътека – тип „Зебра“, светофар.

  • Да се проверят знанията на децата за безопасните места и начините на пресичане.

  • Да се затвърдят знанията за пътните знаци – задължителни, указателни, забранителни и предупредителни.

Методически похвати при игровото взаимодействие: обяснение, сравняване, разказ, дидактични игри, оценяване, обследване, упражнение, стихотворения, игра-инсценировка „На екскурзия“.
Дидактични материали и игрови средства: музикална уредба; зелени и червени флагчета за всички деца; индивидуални картони и картинки на пътни знаци.
Ход на ситуацията:
Педагогическата ситуация се провежда на площадката за безопасно движение.
У: Деца, днес ще проведем ситуацията по различен начин – тук на площадката. Ще си поговорим за пешеходците, за движението по улиците, за автомобилите със специално предназначение, ще затвърдим пътните знаци, ще играем и пеем, ще бъдем участници в уличното движение.
Първата игра, която ще играем се нарича „Познай по звука“. Ще ви пусна звуци на автомобили със специален режим: спешна медицинска помощ, полицейски автомобил, противопожарна охрана. Вие ще трябва да отгатнете коя кола със специален режим издава този звук. Готови ли сте да започваме играта?
Учителят пуска различни звуци, а децата ги разпознават.
У: Втората игра, която днес ще играем се нарича „Сам до магазина“ /от двете страни на тротоара са подредени маси с играчки, има продавачи и каси/. Чуйте правилата на играта:

  • Всеки трябва да стигне до магазина като премине през уличното платно и спазва правилата на уличното движение – светофар, пешеходна пътека.

  • Всеки трябва самостоятелно да пресече уличното платно.

Учителят мотивира децата с въпросите:

  • Правилно ли пресече уличното платно?

  • Защо мислиш така?

  • Защо не бива да играем, когато сме на уличното платно?

У: А къде трябва да пресичаме улицата ще разберете щом отгатнете гатанката:
Често виждаме я ний,
на платното тя стои
и шофьорите предупреждава: СПРИ!
Познайте тази пътека
На черни и бели райета.
По нея весело мини
и не се притеснявай ти! /Зебра/
У: Третата игра се казва „На екскурзия“. Ето правилата на тази игра – на мястото на балончетата поставете подходящите пътни знаци.
/Всяко дете получава индивидуален картон/
У: Деца, днес ще отидем на екскурзия с автобус. Ето, автобусът ни чака.
Учителят задава мотивиращи въпроси:

  • Къде е спрял автобусът?

  • Какъв знак трябва да поставим пред нас, за да внимават шофьорите на моторни превозни средства.

  • А какво означава този знак? /учителят посочва пътен знак А19 „Деца“/

У: Ние продължаваме да вървим напред и стигаме до …. /дете казва стихотворение/


Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница