Урок 3 Човешкото състояние



Дата10.04.2018
Размер21.26 Kb.
#65849
ТипУрок
Урок 3 - Човешкото състояние

П-р Т. Трифонов



Римляни 1: 18-20 - Как хората се опитват да потушат истината? (С безбожието и нечестието си.)

Виждате ли това в обществото днес? (Нечестието придобива голяма сила.)

Виждате ли възход в "безбожието"? (Проучванията показават, че броят на хората, които не вярват в Бог, е във възход.)

Има ли някой човек извинение, че не вярва в Бога? (Не. Библията казва, че няма извинения.)



Римляни 1: 21-23. Какво са отказали да правят хората на неверието? (Те не благодариха на Бога и не Му отдадоха слава.)

Какъв е резултатът от това, че не признаваме Бог като Създател на Вселената?



Римляни 1: 24-25. Какъв е резултатът от отхвърлянето на Бога на Твореца? (Бог ги "предаде" на сексуалната нечистота.)

Римляни 1: 26-27. Какъв конкретен сексуален грях се споменава, който възниква от отхвърлянето на Бога? (Хомосексуалността)

Римляни 1:28. Това е в дъното на "покварения ум"? (Ум, който не "мисли, че е полезно да запази знанието за Бога." Ако не познавате Бога, ако не искате да знаете и разберете Божията воля за вас, тогава умът ви ще бъде покварен.)

Римляни 1: 29-31. Докато разглеждате този списък, виждате ли някой от вашите грехове?

Римляни 1:32. Какъв грях е описан тук? (Също така е грях да "одобряваме тези, които практикуват" греха. Не можем да бъдем в състояние да одобрим практиката на греха.)

...................................

Римляни 2:1. Как истинското разбиране за благодатта ни помага да се справяме с греха в другите? (Когато ясно разбираме величието на Бога и жестоката природа на хората, ние нямаме "извинение" за осъждането на другите, защото тогава "осъждаме" нашето грешно „аз“!)
Римляни 2:2-3. Какво трябва да очакват онези, които преценяват другите? (Че Бог ще ги съди за греховете им. Трябва да признаем, че сме грешни хора.)
Римляни 2:4. Как бихте отговорили, ако някой ви каже: „В "старите дни" дисциплинирахме тези, които извършваха прелюбодеяние. Защо сега се прави рядко?“

В ръководството за църквата пише, че целта на дисциплината е да доведе грешника до покаяние и връщане към правилното поведение. Какво казва този стих за подхода на Бог? (Дисциплина е наистина е нужна, но е необходимо човек да преживее покаяние: "Божията благост води към покаяние.")


Забележете тук че има твърда линия: ако не разбираме, че благодатта отразява Божията "доброта, търпение и търпение" към нас, ние показваме "презрение" към Бога!
Римляни 2:5. Какво упорито и непокаяно отношение Павел споменава? (Стихът се отнасят до начина, по който преценяваме на другите. Нашето задължение не е да ги съдим.)
Римляни 2:6-11. Сега прочетете Римл. 3:21-24. Дали ап.Павел е забравил в глава 3 какво е написал в глава 2? Дали това не са диаметрално противоположни изявления? Дали сега Павел показва презрение към силата на Бога?
Дали можем да съгласуваме изказванията на ап. Павел?

...........................................

Римляни 3:10-12. Ако Божият съд се основава на добри дела, къде стоим ние? (Това доказва, че Павел не може да спори за правдата чрез дела в Римляни 2:6-10.)
Римляни 3:19-20. Благодатта не е просто начин на спасение, а отношението, което прониква във всичко, което правим. Благодатта ни учи да не съдим другите, защото не можем да имаме истинска преценка. Такава има само Бог!)
Римляни 3:27-28. Каква е мястото за отношението ни на превъзходство, мислейки за нашия праведен живот? Каква е мястото за съпричастност? (Ние сме оправдани само чрез благодат, всички сме грешни хора! Благодатта ни учи На благодарност за това, което Исус е направил за нас.)

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница