Уважаема госпожо председател, дами и господа народни представители



Дата28.10.2018
Размер33.54 Kb.
#103064
Отговор на въпрос от Иван Станков – народен представител от ПГ на АБВ относно актуализация на Наредба за селекционна дейност в животновъдството
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ,

ДАМИ И ГОСПОДА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,

УВАЖАЕМИ ПРОФЕСОР СТАНКОВ,
За актуализирането на нормативната база за развъдната дейност искам да Ви уверя, че в настоящата национална нормативна база, е транспонирано европейското законодателство в областта на развъдната дейност. Всяка промяна се отразява своевременно. Понастоящем приключва работата по разработването нов Регламент на Европейския парламент и на Съвета за зоотехническите и генеалогичните условия за търговия и внос в Съюза на разплодни животни и зародишни продукти от тях. Идеята е Регламентът да обедини, действащите в момента директиви в отделните отрасли. След приемането му ще бъде актуализиран Законът за животновъдството и произтичащите от него поднормативни актове, включително и наредбите, касаещи развъдната дейност. Относно схемата за държавна помощ „Помощ за създаване и поддържане на родословна книга и за определяне продуктивността и генетичните качества на животните”, с която се подпомага дейността на развъдните организации, искам да подчертая, че същата е актуализирана през 2015 г. и новият вариант е нотифициран в ЕК. В разработването на схемата участваха всички развъдни организации, като финалният вариант бе дискутиран на Съвета по генетични ресурси към Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството.

Искам да Ви отговоря и на конкретните констатации във Вашия въпрос.



ОтносноДублиране на регистрацията на животните, което води до грешки в идентификационната система”. За първи път през тази година се въведоха нови схеми, насочени към животновъдите, чиито животни са под селекционен контрол и се направи връзка между Интегрираната информационна система на Българската агенция по безопасност на храните и системата за идентификация на животните за нуждите на селекцията. Това ще позволи не само да се изплати финансовото подпомагане на фермерите, които работят с развъдните организации, но и ще намали грешките в системата. Също така Агенцията поддържа регистри на мъжките разплодни животни и развъдните стада от националния генофонд, които не са свързани с идентификацията на животните, с информационната система на Българската агенция по безопасност на храните и Държавен фонд „Земеделие” и следователно не е възможно да генерират грешки.

Що се отнася до „Липсата на правила и възможности за кандидатстване на новоизградени ферми за влизане в системата и за подпомагане”. За подпомагане на животните, обект на селекция, е необходимо единствено с тях да се води ефективна развъдна дейност, информацията от която да се вписва в родословната книга на съответната порода. За да бъдат вписани в родословната книга говедата и биволите трябва да отговарят на изискванията на Наредба № 13 от 2007 г., а за овцете и козите, съгласно Наредба № 20 от 2010 г. Във връзка с посочената нормативна база и стартирането на „Схема за обвързано подпомагане за млечни крави и/или месодайни крави под селекционен контрол” и „Схема за обвързано подпомагане за овце-майки и/или кози-майки под селекционен контрол” от 2015 г., Министерството на земеделието и храните предприе действия по разясняване на условията за включване на нови ферми и животни под селекционен контрол в развъдната дейност.

По отношение на „Необосновано голям обем на документацията за развъдна и селекционна дейност, което затруднява работата и намалява възможностите за електронизация на документооборота”. Единствената документация, която се изисква от развъдните организации и която е обект на контрол от страна на Изпълнителната агенция са „родословна книга” и „зоотехнически сертификат” на животните за разплод, както и първичните записи за контрол на продуктивността. Различните развъдни организации водят и друга зоотехническа документация, която подпомага дейността на развъдната организация и към момента не е обект на контрол.

Относно „Недостатъчната категоричност в породната принадлежност на животните, което позволява допускане на нечистопородни животни, а това е в ущърб на селекцията и продуктивността на животните е много по-ниска от средната за ЕС”. През 2012 г. Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството се включи в изпълнението на проект по Българо-швейцарската програма за сътрудничество, финансиран от конфедерация Швейцария. Съгласно проекта в Агенцията трябва да бъде изградена Национална генетична лаборатория, в която да се извършва точен анализ на произхода. Освен това е предвидено да се направи ДНК анализ на 2 хил. 700 женски и 1 100 мъжки животни, на основата на който да се разработят генетични карти за 27 породи, по основни маркерни локуси. Подготовката на помещението за лабораторията вече е приключила. През 2016 г. от Министерство на земеделието и храните ще бъде осигурено необходимото съфинансиране на Проекта и ще бъде закупено нужното оборудване. Това ще даде възможност чрез ДНК анализ да бъде точно определяна породата и породността на животните под селекционен контрол.

БЛАГОДАРЯ ЗА ВНИМАНИЕТО!


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница