Уважаеми съграждани, Дами и господа



Дата13.11.2018
Размер117.86 Kb.
#104685
Уважаеми съграждани,

Дами и господа,


В духа на утвърдената традиция представям пред вас основните направления, по които работехме и резултатите от извършената работа от моя екип и Общинска администрация през третата година на мандата.

2006 година беше една динамична, изпълнена с напрежение и трудности, година, която премина под знака на предстоящото ни влизане в Европейския съюз. През тази година бяха заложени някои приоритети, които общината ще решава и след присъединяването ни към Евросъюза. С тяхното реализиране целим по-нататъшно развитие на Сандански и общината като модерна туристическа дестинация с национално и международно значение.

С подкрепата на Общинския съвет и общинските съветници, към които отправям своята благодарност, с близкото взаимодействие със Сдружението на хотелиерите, ресторантьорите и туроператорите, със засилващата се роля в общинската икономика на Промишлено-търговската камара и с активното участие на населението на общината, смея да изразя увереността си, че ще реализираме европейската ни перспектива.

Имаме всички предпоставки за развитие на основното направление в нашата общинска икономика – туризма. Това е възможност за развитие и на малкия и среден бизнес, за създаване на нови работни места, за пълноценно използване на природните ресурси.

Затова и през тази година отделихме изключително голямо внимание на онези приоритети, чието изпълнение ще осигури развитието на съвременния туризъм.



ЗАЛОЖИХМЕ НА:
1. Реконструкция и изграждане на съвременна инфраструктура в общината;

2. Изграждане на довеждащия водопровод и на пречиствателна станция в Сандански;

3. Направихме необходимото пред Министерството на икономиката и енергетиката за включване на общината за газифициране в участък “Стримон”.

4. Осигурихме синхрон за съвместни инициативи и работа със Сдружението на хотелиерите, ресторантьорите и туроператорите и Промишлено-търговската камара;

5. Извършихме ремонти и изградихме съвременна материална база в социалната сфера, културата и образованието.

6. Работихме за повишаване квалификацията на общинските служители в духа на съвременните изисквания с цел подобряване услугите на населението;


Реконструкция на старата и изграждане на съвременна

инфраструктура на територията на общината
За всички е ясно, че без модерна, съвременна инфраструктура, бъдещото ни утвърждаване като значима, търсена дестинация е невъзможно. Финансирането на тази дейност осигурихме чрез местни приходи и участие с проекти в различни програми, финансирани от централни ведомства.

За трите години – 2004, 2005 и 2006 г. инвестирахме

1 835 438 лева в енергийно-ефективна рехабилитация на уличното осветление. От 800 бр. през 2003 г. в момента осветителните тела са 4800 във всички населени места в общината. Подменена е над 25 км. ел.кабелизация в общината.

Осъществихме основна промяна на уличната и общинската пътна мрежа. Приоритетно в града се възстановиха настилките на улиците, основни за обслужването на пътникопотока в града. В момента са завършени три пътни маршрути за придвижване на МПС от единия до другия край на града в посока север-юг. Възстановихме пътните настилки на улици, на част от които направихме нови водопроводни и канализационни мрежи. Положихме настилки по улици, където такава изобщо не съществуваше до сега. През отчетния период цялостно се асфалтираха 29 улици, с бетонова настилка се покриха 6 улици. Общата дължина на всички новоремонтирани улици е повече от 15 км. За целта се вложиха за трите години общо 2 256 000лв.

В изграждането на общинската пътна мрежа за трите години са вложени общо 1 200 000 лв. Осигури се нормален достъп на МПС до всички населени места в общината. Изгради се околовръстен път гр. Сандански, път с. Джигурово – с. Ласкарево, път с. Н.Делчево – с. Ласкарево, път с. Хърсово – Враня- Петрово, път с.Катунци – с. Златолист, път с.Плоски, път с. Дебрене, път гр. Сандански – с. Лиляново, път гр. Мелник – с. Виногради, разклонение до с. Струма, път гр. Мелник, с. Рожен.

Осигуряването на питейна вода за всички населени места в общината и града има изключително голямо значение за бита и живота на населението. Завършихме изграждането на довеждащия водопровод от Пречиствателната станция до гр. Сандански. Изградихме довеждащите водопроводи до с. Дамяница, Ново Делчево, Левуново, Поленица, Г.Спанчово, Ковачево, Черешница от Анрауд дере до гр. Сандански. В град Сандански се изградиха нови водопроводи по улиците “Пирин”, “Надежда”, “Воден”, “Хр. Смирненски”, “Горно Броди”, “Кочо Честименски”, “Димитър Талев”, “Соколова скала”, “Н.Вапцаров” и с. Петрово.

Изградиха се канализации в селата Вълково, Дамяница, Петрово, Лиляново, Поленица. Частична канализация бе изградена и в с. Хотово.

За укрепване на пътните платна се изградиха подпорни стени на стойност 600хил.лв.



Пряко отношение към решаване проблемите на хората и добрия социален климат в общината има дейността на Дирекция УТИП /Устройство на територията и инвестиционна политика/. Услугите в отдел “Устройство на територията “ за периода м. ноември 2005г – м.ноември 2006г. включват : издаване на скици – 1200 бр., в 17 заседания на общинския експертен съвет по устройство на територията са взети 340 решения , издадени са 180 заповеди на кмета за одобряване на ПУП, съставени са 240 бр. актове за имоти общинска собственост, продажби на имоти общинска собственост – 45 бр., заповеди за деактуване на имоти общинска собственост – 118 бр. Продължи процедирането на изготвените планове на новообразуваните имоти на земите по § 4 от преходно заключителните разпоредби на ЗСПЗЗ /закон за стопанисване и ползване на земеделските земи/ . Предстои одобряването им от Областния управител.

За всички селата от община Сандански и за гр. Мелник бяха изготвени цифрови модели на кадастралните и регулационни планове.

Отдел “Административно производство и строителен контрол”


  • е одобрил инвестиционни проекти и издал разрешения за строеж – 240 бр.;

  • издадени актове за узаконяване – 10 бр. ;

  • издадени разрешения за поставяне на ВТО /временни търговски обекти/ - 58 бр.;

  • 141 бр. удостоверения за въвеждане в експлоатация и удостоверения за търпимост;

  • 63 бр. съставени констативни актове за незаконно строителство и незаконно въведени в експлоатация строежи;

  • 15 бр. заповеди за спиране на строителството по чл. 224, ал. 1 от ЗУТ.

Освен технически услуги служителите на Дирекция

УТИП подготвят количествени сметки, обществени поръчки, упражняват инвеститорски контрол и актуването на всички строежи, включени в инвестиционната порграма на община Сандански.



За реализиране на инвестиционната политика на общината и решаване на проблемите в различни области определена роля има отдел “Приватизация, проекти, евпорейска интеграция”. Отделът е създаден през 2004 г. в отговор на необходимостта да се подготвят специални общински проекти, с които да се кандидатства за финансиране пред Предсъединителните фондове на ЕС – Програма “ФАР”, програма “САПАРД”, пред национални финансиращи фондове – “ПУДООС”, “СИФ”, “ПИП”, “Красива България”, Национален доверителен екофонд”, както и пред много други външни донори – национални, европейски или международни.

За периода 2004-2006 г. са подготвени повече от 60 проекта. Броят на спечелените проекти расте, както и тяхната стойност, доказателство за натрупания опит и компетентност на проектното звено в общината. През месец ноември се обявяват резултатите от общинските проекти, с които е кандидатствано през годините пред фондовете “ФАР” и “САПАРД”. До този момент имаме спечелени проекти за 1 200 000 евро по “ФАР” и над 400 000 евро по “САПАРД”.



Това са следните основни проекти:

  • по “САПАРД” – “Реконструкция на водопровода с.Петрово” – 780 000 лева;

  • по “ФАР” – проект за 744 000 евро /над 1 500 000 лева/ за реконструкция на пътя от Пречиствателната станция до Попина лъка.

  • Проект “Довършване Дома за възрастни хора с ментални увреждания” – 240 000 евро.;

  • Проект “Дом за възрастни хора – с.Ласкарево” – 360 000 лв.

Минали са на първи преглед 4 проекта по програма “ФАР”. От тях 2 за Градския археологически музей, 1 за гр.Мелник – за подобряване на туристическата инфраструктура и изграждане на Еко-пътеки.

Реализира се спечелен проект по “ПУДООС” за канализация в с.Дамяница на стойност около 300 000 лв. Чакаме одобрение на проекти за канализации на селата Левуново, Ново Делчево и Лешница.

По линия на Еко-доверителния фонд спечелихме 76000 лева и започваме да работим по закриване на нерегламентираните сметища.

Отделът има принос в процеса на изграждане на ползотворни връзки с най-важните за местните власти институции. Това са структурите на ЕС в Брюксел. По линия на Международното сътрудничество укрепнаха контактите с окръг Мийт в Република Ирландия. Подготвя се побратимяване на администрацията му с център гр.Наван и община Сандански.

Партньори сме в общ проект с Градския регион на град Хага, Холандия. По този проект ще бъде реконструирана инфраструктурата на градските автобусни линии. Смятам, че община Сандански ще допринесе не малко за подкрепата на политиката на ЕС за партньорство между гражданите и местните власти от различни страни, което ще бъде от изключително значение за нашето бъдещо развитие като община.


Отдел “Стопанска политика и транспорт” изготви и внесе в Общинския съвет 22 предложения за разпореждане с общинска собственост и 25 становища свързани с разпореждането с общинско имущество. Завърши процедурата за отдаване на концесия на обект “Водоеми” в с.Горна Сушица и сключен договор за концесия с 35 годишен срок със “Сдружение за риболов и рибовъдство” – гр.Садански. Законово и в интерес на учениците се реши проблема с пътуването им до съответните учебни заведения.
През отчетния период нараснаха приходите от събрани суми от туристически такси и такси за регистрация и категоризация на обекти. На вниманието на Общинска администрация бе и управлението на имоти – частна и общинска собственост, за които се изготвиха два подробни регистъра за тяхното състояние. Към 31.10.2006 г. общите приходи от наеми и такси са 600 000 лв., очакваме до края на годината да достигнат 745000 лева. На лице е тенденция за увеличаване на приходите от реклами и други източници.

Дълбоко сме убедени, че без подходящи материални условия не можем да реализираме и успешна социална, образователна и културна политика.

Затова инвестиционната политика на общината в тези области бе насочена и тази година към:

- Привеждане на материалната база в учебно възпитателните заведения в най-подходящ вид за качествена работа в новите условия;

- Реализиране на социални програми, адекватни на новата социална политика;

- Стимулиране на спортно-туристическата дейност сред младите хора и подобряване на базата за спортуване.;

- Грижа към културните институции, обогатяване на формите и обхвата на децата в тях.;

- Специално внимание към възрастните хора в общината и към хората в неравностойно положение.

Насочихме вниманието си към извършване на :

- Ремонт и реконструкция на детските градини в с. Катунци и с. Склаве;

- Цялостно реконструирахме и изградихме филиал към ДДЯ в кв. “Изгрев”;

- Направи се основен ремонт на всички детски градини и училищата в общината.

- Зарадвахме децата от града и общината с 6 нови детски площадки.

За 3-те години общата стойност на изразходваните средства в тези направления надхвърля 1 200 000 лв.

Решен бе и въпросът с охраната на учебните и детски заведения, в резултат на което няма прояви на вандалщина и посегателства.

Измерими са постиженията в учебния процес – олимпиади, състезания, спорни ученически игри и други. Но искам с особена загриженост да очертая някои тревожни тенденции, за чието решаване е нужно обединение на усилията на всички ни: общинско ръководство, ръководствата на училищата, учители, родители, училищни настоятелства и неправителствени организации /НПО/.

Тревожи ни слабата връзка между училището и родителите, възникващи сложни взаимоотношения между учители и ученици, не ефективната превантивна работа за поведението на учениците във и вън от училище, употребата на алкохол, тютюнопушене, наркомании и прояви на агресия във и вън от училище. Тревожен е и фактът, че все повече мотивацията за учене се размива, отпадат ученици от училище, вървим към небивала до сега неграмотност. По-гъвкав подход е нужен за десегрегация на децата от ромски произход в духа на Стратегията за интеграция на учениците от малцинствата. В дълг сме към младите хора по отношение осмисляне на тяхното свободно време, за поддържане на тяхната ценностна система в духа на националната ни култура и традиции.

През отчетния период общината изгради трайна политика в социалната сфера. Синхронизирани с правните норми на ЕС са Общинският план за развитие, Общинската стратегия за закрила на детето, Общинският план за подобряване качеството на живот на хората с ментални увреждания. Осъществяваме успешно партньорство с НПО /неправителствени организации/, в резултат на което се реализрат проекти, програми и кампании, благотворителни инициативи.

В центъра на социалната ни дейност са децата в нерав-

ностойно социално положение. Разкрихме Дневен център с 24 места за деца с ментални увреждания, един от най-модерните в страната. ДДМУИ /дом за деца с ментални увреждания / в с. Петрово е изцяло реформиран и 90 цеда живеят в малки групи от “семеен тип”.

Реформата на социалната политика на община Сандански е пряко свързана с нарастване броя на услугите, които ще се предлагат. Предстои откриване на Дневен център за възрастни с увреждания в рамките на проекта на Министерството на труда и социалната политика “Подобряване качеството на живот на хората с ментални увреждания” с капацитет 26 места, като част от дневния център “Света Неделя” в градския парк. Предстои откриване на хоспис за възрастни хора и болни гражданив с.Хърсово. Въвеждат се нови форми в дейността на Социалния патронаж и социалните клубове.

Вече имаме натрупан опит в търсене на изход от проблемите в социалната сфера съвместно с НПО, държавните институции и финансови донори и смятам, че можем успешно да вървим напред в реализиране на адекватна на времето социална политика.

През 2006 г. културният живот на община Сандански обогати своето съдържание. В художествения афиш на общината се откроиха четири прояви, които определиха фестивалния характер на културната програма на общината и ново съдържание на социалния живот. Това са:

- ХІV- ти международен фестивал за авторска песен “Пирин фолк”;

- ХІ –ти Балкански младежки фестивал;

- Международния фолклорен фестивал “С песните на сестри Бисенрови”;

- Мелнишките празници на културата;
Тези големи мероприятия утвърждават гр.Сандански, като международен фестивален център, а градския площад – като място за масови културни изяви и социални контакти.

Общинска администрация подпомага финансово и методически всички самодейни състави и формации на територията на общината, подпомага финансово и местни творци за издаване на техни творби. Проведохме последователна и успешна политика за действен и ефективен диалог с различни културни институции – читалищата на територията на общината, фондации, сдружения и отделни творци.

Проблемът обаче е, че въпреки ориентирането на културната програма към ценностни, значими културни събития, все още сме длъжници на подрастващите и младежта, привлечени от изяви със съмнителна художествена стойност, болшинството от тях подвластни на чалга-културата, култивирана във време на обезценяване на истинските национални ценности.

Продължава политиката на общината за финансово подпомагане на спортната и туристическа дейност в интерес на моралното и физическо здраве на младите хора и тонуса на възрастните хора. Финансова подкрепа получиха ФК “Вихрен”, Детската юношеска школа към ФК “Вихрен”, всички спортни клубове в града и общината в т.ч. и футболните отбори в селата. Финансово подкрепяхме провеждането на ученически спортни игри, спортни мероприятия, организирани от Общинска администрация, туристически мероприятия.

Общината е съорганизатор и домакин на турнири по женски футбол “За купата на Интерхотел “Сандански”, по борба “Александър Томов и Симеон Щерев”, по джудо – “Св.Врач”.

Грижите и вниманието на Общинска администрация към възрастните хора има различни измерения. Подкрепяме културно-масовата, спортно-туристическата, здравната и социална дейност на различните пенсионерски клубове. Месец октомври се превърна в традиционен месец на възрастните хора, отбелязан с много и различни инициативи.


Приоритет в дейността на Дирекция “Административна” е подобряване качеството на услугите за населението чрез:

  • Усъвършенстване на професионалната подготовка на служителите от администрацията;

  • Обогатяване на компютърната им грамотност;

  • Обучение по английски език с цел разширяване възможностите за комуникация;

  • Планово обучение на служители от администрацията в различните сфери на дейност за да бъдат адекватни на най-новите промени и тенденции, настъпващи във функционирането на администрацията и произтичащи от предстоящото ни членство в ЕС .

Максимално облекчени са гражданите, ползващи услуги

в Административния център, който беше изграден със средства на общината.

В нашия Административен център стартира проект за област Благоевград по предоставяне на услуги на гражданите по електронен път. Общината ни бе избрана за пилотна по проект “Предоставяне на софтуерна система за документооборот за подобряване на административното обслужване в държавната администрация”, който се реализира и финансира от Министерството на държавната администрация и административната реформа.
Уважаеми съграждани,

Проблемите за всяко от населените места в общината се познават добре от Общинска администрация и Общински съвет. Набелязани са мерки за тяхното постепенно решаване, степенувани по важност и във времето. Разбира се, даваме си ясна сметка, че все още сме длъжници на населението по решаване на цялостните проблеми на всички населени места и града. Но всички добре знаем, че за това са нужни и време и много средства.

Най-близкостоящите, най-големите, най-важните проблеми за развитието на общината, които ще извеждаме през следващата година са:


  • построяване на пречиствателната станция и пускане в действие на водопроводната система;

  • създаване на условия за газифициране на общината;

Даваме си сметка, че Сандански е един от развиващите се, модерни, съвременни градове в България, добро място за живеене, за бизнес и инвестиции. Градът ни е център на община, която се намира в район с богати възможности за различни видове туризъм и съвременно балнеолечение. Без излишно самочувствие трябва да подчертая, че Сандански приема и устоява на предизвикателствата на времето, уверено гради своето бъдеще и вярва в своята европейска перспектива.









Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница