За живота и проблемите на хората с увреждания година XIII плевен януари 2017



Дата21.06.2018
Размер109.01 Kb.
#75034

ВЯРА



РЕГИОНАЛЕН МЕСЕЧНИК





ЗА ЖИВОТА И ПРОБЛЕМИТЕ НА ХОРАТА С УВРЕЖДАНИЯ година XIII ПЛЕВЕН януари 2017

Община Плевен, хората с увреждания и обществото ни
Уважаеми читатели,

стана традиция в нашите броеве да публикуваме интервюта със значими за нас хора, чиято работа до голяма степен е от значение за хората в неравностойно положение, още повече че самият вестник ВЯРА е трибуна на тези въпроси и проблеми вече дванадесет години.

В този първи брой на настоящата 2017 година публикуваме интервю с председателя на Общински съвет – Плевен г-н Мартин Митев:
- Г-н Митев, какви програми и проекти предстои да реализира община Плевен за интеграция на хората с увреждания през тази година?

- В Плевен от години се работи в подкрепа на хората с увреждания, като се стремим да им създаваме условия за нормален живот и социална интеграция. В момента изпълняваме проект "Разкриване на Център за почасово предоставяне на услуги за социално включване в общността или в домашна среда" по договор за безвъзмездна финансова помощ по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, процедура „Независим живот“. Срокът на проекта е 01.02.2016 г. до 31.12.2017 г. с бюджет 499 881,88 лв., като след допълнително споразумение този срок бе удължен до 01.02.2018 г., а бюджетът актуализиран на 874 555,48 лв. Целевата група на проекта са хора с увреждания и техните семейства, както и хора над 65 години с ограничение или невъзможност за самообслужване. Те получават дългосрочна грижа, включително социални, здравни и психологически, оказва им се ежедневна подкрепа.

Във връзка с проектните дейности е обособен "Център за почасови социални услуги“, който се намира на първи етаж на жилищна сграда на ул. "Ген.-лейт. Атанас Стефанов" /бивша ул."Хемус"/ № 4. Центърът разполага с психолог и медицинска сестра, 22 социални асистенти, 90 лични и 17 домашни помощници. В първата фаза на проекта почасово социални асистенти са осигурени за 22 души, 90 души имат личен асистент, а за други 48 е осигурен домашен помощник. Втората фаза на проекта ще стартира на 1 май тази година и тогава ще бъдат сключени договори със 77 лица.

Друг социален проект, който изпълнява Община Плевен, е „Продължаване дейността на Регионален център за ранна интервенция на уврежданията -Плевен“. Този проект е по договор за безвъзмездна финансова помощ, сключен на 25.08.2016 г., в размер на 588 143,00 лв., по процедура на ОП „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020. Срокът за изпълнение е 01.09.2016 г. - 31.12.2018 г., с основна дейност предоставяне на интегрирани услуги за ранно детско развитие: ранна интервенция на уврежданията при деца от 0 до 7 години; предоставяне на подкрепа и консултиране на бъдещи и настоящи родители и семейства; здравна консултация за деца до 7 години; допълнителна педагогическа подготовка за повишаване на училищната готовност на децата за равен старт в училище. Всички тези дейности стартираха с началото на 2017-а.

В Община Плевен работим активно и по Националната програма за заетост и обучение на хора с трайни увреждания. По тази програма до момента сме имали един ангажиран в Община Плевен, в момента едно лице работи по нея и в село Ласкар, имаме заявка и от още двама. Трябва да отбележа, че програмата е с ограничен ресурс и Община Плевен е една от малкото в страната, които кандидатстват и взимат хора по нея.

- Какви допълнителни социални услуги за деца и възрастни с увреждания предвижда Общината в своята социална програма в следващ период?

- През 2017-2018 година Община Плевен чрез реализирането на проекти ще продължи предоставянето на едни от най-търсените социални услуги - „Личен асистент“, „Социален асистент“ и „Домашен помощник“.

Освен това по ОП „Региони в растеж“ 2014 - 2020 г. предстои разкриване на нови две социални услуги - „Център за работа с деца на улицата“ с капацитет 28 места и „Център за временно настаняване“ с капацитет 32 места. Центърът за работа с деца на улицата е комплекс от социални услуги, свързани с превенция на попадането на деца на улицата и отпадане от училище, социална рехабилитация и интеграция на деца, живеещи трайно или частично на улицата, чрез индивидуална работа с детето и неговото семейство. Вторият център - за временно настаняване, ще има за цел да помага на бездомни лица, като задоволява ежедневните им потребности, за срок не повече от 3 месеца в рамките на календарната година.




  • Как се контролира и координира работата на всички тези заведения за социални услуги?

  • Всички тези заведения, за които стана дума, предоставят социални услуги в съответствие с утвърдените от АСП методически ръководства, указания, правилници и други документи. Ролята на Общината е да направи анализ на потребностите от определен вид социална услуга и да предприеме необходимите законови мерки за разкриването й, както и да осигури устойчивост на услугите, разкрити чрез проекти по различни оперативни програми. Издръжката на социалните услуги се извършва от Общината както със средства, предоставени от държавния бюджет, така и със средства от местни приходи и данъци. Общината поддържа материалната база, оборудването и обзавеждането на социалните услуги. Към Община Плевен с решение на Общински съвет - Плевен, е създаден и Обществен съвет по социално подпомагане, в който се разглеждат и при необходимост внасят за решаване от ОбС - Плевен всички въпроси, касаещи развитието и предоставянето на социални услуги.

  • Има ли краткосрочни и дългосрочни програми, стратегии и годишни планове за развитието на социалните услуги на територията на Плевенска община?

  • Развитието на социалните услуги на територията на община Плевен е заложено в разработената и приета от ОбС - Плевен Общинска стратегия за развитието на социалните услуги 2016-2020 г. Тя обхваща 5-годишен период и е неделима част от Областната стратегия за развитието на социалните услуги 2016-2020 г. Ежегодно се разработва и приема План за развитие на социалните услуги в общината за следващата календарна година, отчита се и изпълнението на Годишния план за развитие на социалните услуги в общината за изминалата календарна година.

  • Г-н Митев, може ли да кажете какво се прави, за да бъдат хората с увреждания достатъчно ангажирани и активни във вземането на решения по въпроси, които ги касаят?

  • В община Плевен са разкрити 34 клуба на хората с увреждане и пенсионерите /КХУП/ с оглед интегрирането им в обществото. За подпомагане и координиране дейността на клубовете отговарят и съответните хора. За издръжка на клубовете се залагат и средства в общинския бюджет. Освен това хората с увреждания, както и всички останали граждани, имат право да посещават сесиите на Общинския съвет, да задават въпроси и изказват мнения по въпросите, които ги вълнуват.

  • Достатъчно ли според Вас е адаптирана архитектурната среда в общината за хората с увреждания и в тази връзка - какво предвиждате по този въпрос в бъдеще?

  • По този въпрос мога да кажа, че всички сгради за обществено ползване са с изградена адаптирана архитектурна среда – Областна администрация, Община, Съд, Прокуратура, Полиция, "Местни данъци и такси", лечебни заведения и др.

  • Още един конкретен въпрос по тази тема - предвиждат ли се в Плевен дейности за реализиране на услугата "Специализирано транспортно обслужване" за хора с увреждания по предварителна заявка?

  • В Плевен вече има доста неща, направени с цел да улесняват придвижването на хората с увреждания в града. По мащабния проект „Прилагане на мерки за подобряване качеството на живот в градовете Бургас, Варна, Стара Загора и Плевен“ бяха доставени 40 нископодови, несъчленени тролейбуси. По този начин бе осигурена достъпна среда за хора с двигателни затруднения. Опитваме се да помагаме с каквото можем.

- Г-н Митев, многократно сме обсъждали с наши събеседници един такъв въпрос, който бихме предложили на общината за реализация. Става дума за поставяне на светещи предупредителни знаци на възлови пешеходни пътеки до клубове на ХУ, указващи на водачите на МПС за присъствие на хора със специфични потребности. Такива знаци сме виждали в доста градове при наши посещения там.

Благодаря Ви от мое име и това на всички нас, хората с увреждания, и нека 2017 г. бъде за всички ни много успешна.

Разговаря: Румен Петков, вестник ВЯРА
На 7 декември 2016 родители на деца с увреждания протестираха с жива верига около Народното събрание с искане за цялостна реформа в политиките на държавата спрямо тях, която да им осигури достъп до комплексни услуги. Въпреки студа много майки и бащи бяха довели децата си, които се нуждаят от постоянни грижи. Стана ясно, че кабинетът в оставка няма как да довърши планираните промени в медицинската експертиза. Родителите на деца с увреждания настояват да бъде приет Закон за личната помощ, така че подкрепата, която получават родителите и семействата да е индивидуално определена според нуждите, но и да не прекъсва след навършване на 18 години на детето, тъй като то продължава да се нуждае от същите грижи. Те настояват всички хора с увреждания да получават помощ от две минимални работни заплати месечно. Една от протестиращите майки, Красимира Обретенова, коментира, че това е четвърти протест с едни и същи искания в рамките на година и половина. “Исканията ни са едни и същи - административни и законодателни реформи, прилагане на Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания, Закон за личната помощ, промяна в начина на експертизиране в ТЕЛК, електронна социална администрация, електронно здравеопазване“, обобщи тя. 2016 година правителството увеличи размерът на месечните помощи за деца с увреждания като я диференцира според степента на увреждането – 930 лева за деца с над 90% увреждания, за децата с увреждане от 70% до 90% - 450 лв., а за тези с между 50% и 70% увреждане - 350 лв. на месец. Протестиращите обаче смятат, че това не е достатъчно, защото много малко деца ще получават максималната помощ от 930 лева. Родителите се опасяват и че тази промяна ще увеличи корупцията в лекарските комисии.
Концерт, посветен на 3 декември - Международен ден на хората с увреждания

Той се проведе в общинска зала "Катя Попова" на 30 ноември 2016. Основен инициатор и организатор на концерта бяха г-жа Рени Шопова, Председател на Общинска организация на СИБ-Плевен, г-жа Николинка Димитрова, Председател на Регионална Организация на СИБ-Плевен и член на Управителен Съвет на СИБ и г-жа Даниела Заркова, Секретар НЧ "Пробуда 1990" Плевен. Гости на концерта бяха Ирина Йорданова-Ранкова, Главен експерт в отдел "Здравеопазване и социални дейности" при Община Плевен и Марияна Маринова, служител в същия отдел. Съорганизатор на концерта бе Община Плевен.

“Въпреки че все още ни смятат за хора втора категория, ние не се предаваме. Може да пеем, танцуваме, талантливи сме”, заявиха участниците . Организаторите пожелаха на всички присъстващи “Здраве, дълъг живот НА ВСИЧКИ НАС”.

“Целта на този ден е постоянно да мотивира политиците и институциите да предприемат по-ефективни действия, с които да се гарантира достъпът до общата архитектурна среда на хората с увреждания, достъпът до образователната система, до общия пазар на труда, до информация и до процесите на изработване и вземане на политически решения, които имат отношение към тях. Предизвикателството на днешния ден е, че той задължава всички, които обсъждат проблемите на хора с увреждания да слагат ударението върху човека, неговата индивидуалност и лично достойнство, а не върху неговото увреждане.”, коментира в началото на концерта г-жа Димитрова. За доброто настроение на публиката се погрижиха два самодейни състава на хора с увреждания от града: Вокална формация “Северняшки ритми”, Група “Пей сърце”. Авторска поезия рецитираха Дора Куртева от Клуба на пенсионерите и хората с увреждания на “Гренадирска” 34Б и Елена Дойчева, от Съюз на слепите-Плевен, танцова група "Готините" при клуб "Мизия" и детска танцова група при НЧ с. Опанец.


Клубни гостувания от Плевен

Похвална и радостна е тенденцията, която се установи трайно в Клубове на хората с увреждания и пенсионера(КХУП) на територията на Община Плевен. Това е другарски обмен и гостувания между членове на сродните клубове на хора с увреждания от други общини с хората от града ни. Значителен е приносът за това и на организаторките към клубовете. Тази тенденция продължи и през изминалата 2016 година. През две последователни седмици членове от клуба на ул. Гренадирска 30 посетиха свои съсъдбеници. На 25 ноември те гостуваха на териториалната организация на слепите в гр. Габрово, където разгледаха новия рехабилитационен център. Той предлага на своите потребители редица занимания по тактилно обучение, ориентиране, трудо-терапия, рехабилитационни процедури, полезни лекции и отмора. Точно след една седмица, на 1 декември членовете гостуваха на свои приятели в гр. Горна Оряховица. Разгледан бе клуба на инвалидите в този град, който е общ за всички групи хора в неравностойно положение и проведена среща с негови членове. Председателят на местната структура на слепите Катя Кряжева поздрави гостите от Плевен. Това гостуване бе нарочно избрано и да съвпадне с 25 години творческа дейност на дамска вокална група "Перуника" при ТСО на ССБ Горна Оряховица. Честването е и по повод 95-та годишнина на Съюза на слепите в България и се проведе в навечерието на Международния ден на хората с увреждания – 3 декември. С изпълнение на юбилярите от група „Перуника” започна празничният концерт, а в програмата взеха участие и гости от Шумен, Варна, Велико Търново, Дряново и Плевен. В концерта участва нашата вокална група "Пей, сърце", която изпълни три песни в концерта, "Маслинен цвят", "Овчар македонец" и "Ех ти орис". Дъждовното и студено време не попречиха за приповдигнатото настроение на групата ни от Плевен.




Плевен отбеляза 139 години от освобождението си

С тържествен ритуал от 9 часа на площад „Възраждане“ бе отбелязан 10 декември - Денят на признателността на гражданите на Плевен към загиналите за неговото Освобождение. Сред официалните гости бяха кметът Георг Спартански, областният управител Ралица Добрева, председателят на Общински съвет – Плевен Мартин Митев, депутати, представители на делегации от побратимените с Плевен градове Ростов на Дон и Брест, Беларус. Плевенският митрополит Игнатий в съслужение със свещеници от православен храм "Св. Николай" отслужиха панихида за загиналите в боевете край града ни войни. . От 12 часа в ДКТ „Иван Радоев“ бе изнесен празничният концерт с участието на актьори от плевенския Театър, Общински хор „Гена Димитрова“, Общински духов оркестър, Фолклорен ансамбъл „Мизия“, Хор „Звъника“ и Вокална група „Арлекино“. Проявите започнаха с представянето на постерна изложба. Тя е под мотото „Непознатият Плевен“, а откриването бе пред къща-музей „Цар Освободител Александър II“.

Радослав Христов
Пети Национален турнир по шахмат

На 25-ти и 26-ти ноември 2016 г. в Плевен, хотел "Балкан" се проведе петият Републикански турнир по шахмат за незрящи. Турнирът беше открит в 14 часа от инж. Павлин Ангелов, Председател на Регионална организация на Съюз на слепите в България-Плевен и от Председателя на Управителен съвет на Съюз на слепите в България Васил Долапчиев. "На всички участници в състезанието пожелавам иновативни, нестандартни решения и успех на шахматната дъска, каза при откриването Васил Долапчиев, като подчерта добре развиваната спортна дейност от плевенската организация". Поздрав към участниците на турнира от името на Общински съвет-Плевен и неговият Председател Мартин Митев отправи Диана Данова, общински съветник -Плевен. Гост на турнира бе и Председател на Контролен съвет при ССБ Емил Узунов. Турнирът се финансира от Община Плевен. В продължение на два дни 21 шахматисти от Плевен, Кюстендил, София, Монтана, Русе, Варна и Пловдив се състезаваха по швейцарската система, игра на три маси, за призовите места в турнира. Плевенският отбор включваше Володя Христов, Габриела Илиева и Илия Величков. Играта бе за индивидуално класиране, като сумираните точки на всеки участник доведе до отборното подреждане . Първи отборно бе този на Пловдив, втори се наредиха Плевен, а трети Варна. Вечерта, между двата състезателни дни гост на тържеството бе известният на всички ни Орхан Мурат.



Румен Петков, организатор клуб
Архитектурно-исторически резерват "Боженци" се намира на 15 километра източно от Габрово, сгушено в китна котловина с малка рекичка. Тишината и спокойствието оставят туриста с впечатлението, че тук времето е спряло. Хълмистият релеф е позволил на боженските майстори да сътворят един от най-живописните архитектурни ансамбли на Възраждането. Село Боженци е създадено след турското нашествие в Търново в края на 16 век. Легендата разказва за болярката Божана, от Търново, която при обсадата на града, бяга заедно с двамата си сина. Заселват се във вековния Балкан, на мястото на днешното село Боженци, привлечени от бистроструйните води на планинските потоци и китната природа. Именно от нея то взима своето име. Синовете на болярката се захващат с търговия и с течение на времето селото се разраства. В средата на осемнадесети век селото се превръща в важен търговски кръстопът. Могат да се видят две музейни къщи - от XVIII и първата половина на XIX век с оригинални предмети от този период. Селото предлага колоритни механи, кафе-шекерджийница, няколко магазина за сувенири и множество хотелски бази. Готова е екопътека, която свързва село Боженци и Дряновския манастир.
Съставители: инж. Румен Петков За контакти: тел. 064/835852

Разпространява се БЕЗПЛАТНО
Каталог: attachments -> article
article -> Решение за отказ за заплащане на правна помощ служебно или по предложение на адвокатския съвет
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица март 2016 година
article -> Национален календарен план за 2014 година I. Национални инициативи
article -> Национален календарен план за 2015 година I. Национални инициативи
article -> Списък на възстановените заглавия към 31. 07. 2012
article -> Секции за гласуване на избиратели с увредено зрение или със затруднения в придвижването
article -> 1 април /неделя/, 10. 00 часа, център село Поликраище
article -> Отчет за изпълнение бюджета на община Годеч за 2012 година
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица февруари 2016 година


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница