За реда и условията за поставяне на преместваеми съоръжения и елементи на градското обзавеждане на територията на община Кърджали



Дата23.10.2018
Размер118.41 Kb.
#93830




ПРИЛОЖЕНИЕ 3

за реда и условията за поставяне на преместваеми

съоръжения и елементи на градското обзавеждане на

територията на община Кърджали
РАЗДЕЛ І
ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 1. /1/ С тази наредба се уреждат реда и условията за откриване, регистрация и функциониране на обекти за търговия и услуги, както и редът за организация и експлоатация на общински терени за извършване на търговска дейност на открито и поставяне на елементи на градското обзавеждане на територията на Община Кърджали.

/2/ Тази наредба урежда и определя правомощията на отделните звена на общинска администрация, относно реда за тяхното разрешаване и поставяне.

Чл. 2. /1/ Преместваемо съоръжение по смисъла на тази Наредба е обект, предназначен за търговски или други обслужващи дейности, който не е трайно свързан с терена и не нарушава цялостта на настилката под него. Елементите на градското обзавеждане дооформят системата на обслужване и не са “строежи” по смисъла на параграф 5, т.38 от ЗУТ.

/2/ Преместваеми съоръжения по ал. 1 могат да се поставят върху части от тротоари, части от площадни пространства, както и върху свободни площи и имоти, без това да пречи на основното предназначение на терените, върху които се поставят.

/3/ Преместваеми съоръжения по ал. /1/ могат да се поставят и върху държавни, общински или частни терени /парцели/, върху които не е осъществено предвиденото съгласно ПУП строителство.

/4/ Преместваемите съоръжения се поставят по схема, одобрена от главния архитект на общината при спазване на градоустройствените, архитектурно-художествените, инженерно-техническите и санитарно-хигиенните норми и изисквания за формиране на благоприятна жизнена среда.

Чл. 3. Не са предмет на тази Наредба:

/1/ Преместваемите съоръжения, разположени в терени, регулационно отредени за пазари и базари.

/2/ Рекламно-информационни съоръжения, регламентиран с друга Наредба.

/3/ Временни обекти съгласно § 17 от ЗУТ.

РАЗДЕЛ ІІ
ВИДОВЕ ПРЕМЕСТВАЕМИ СЪОРЪЖЕНИЯ

И ЕЛЕМЕНТИ НА ГРАДСКОТО ОБЗАВЕЖДАНЕ

Чл. 4. По своето предназначение и вид, преместваемите съоръжения и елементите на градското обзавеждане могат да бъдат:


/1/ /Доп. – Решение № 524/29.12.2006 г .на ОбС - Кърджали/ Преместваеми обекти за търговски и други обслужващи дейности:

а/ съоръжения, обслужващи търговията, които не се демонтират ежедневно:

- павилиони до 4 /четири/ кв.м., кабини, щандове, пазарни маси. б/ съоръжения, обслужващи търговията, които се демонтират ежедневно:

- маси, фризери, колички, чадъри и други.



/2/. Елементи на градското обзавеждане:

а/ съоръжения, обслужващи транспорта :

- спирконавес за МГТ;

- павилион за обслужване на МГТ;

- павилион за охрана (на паркинги и други).



б/ пейки, осветителни тела, съдове за събиране на отпадъци, чешми, фонтани, часовници и др.

/3/ По своя характер преместваемите съоръжения могат да бъдат:

1. С унифициран дизайн – промишлен продукт, прадназначен за серийно производство.

2. С индивидуален дизайн – предназначен за еднично призводство, съобразени със спецификата на градската среда.

Чл. 5. Преместваемите съоръжения, съгласно чл. 4, ал. 1 “а” и “б” могат да бъдат презназначени само за продажба на стоки и услуги, както следва:


  1. /Отм. – Решение № 195/10.02.2005 г., Протокол № 14 на ОбС /

  2. Печатни произведения.

  3. Цветя.

  4. /Отм. – Решение № 195/10.02.2005 г., Протокол № 14 на ОбС /

  5. Сладолед.

  6. Плодове и зеленчуци.

  7. Фишове за тото и лотарийни билети.

  8. Стоки с акционен характер (свързани с честване на празници).

  9. Произведения на приложните изкуства.

  10. /Отм. – Решение № 195/10.02.2005 г., Протокол № 14 на ОбС /


РАЗДЕЛ ІІІ
ИЗИСКВАНИЯ ПРИ ПОСТАВЯНЕ НА

ПРЕМЕСТВАЕМИ СЪОРЪЖЕНИЯ



Чл. 6. /1/ /Изм. и доп. - Решение № 524/29.12.2006 г. на ОбС – Кърджали/ Във връзка с различията в териториална среда, съгласно решение на Общинския съвет в гр. Кърджали са обособени пет зони, както следва:

  1. Първа зона

  2. Втора зона

  3. Трета зона

  4. Четвърта зона

  5. Пета зона

  6. Шеста зона

определени съгласно НРПУРОИ.

Чл. 7. /1/ На територията на първа и втора зона се разрешава поставянето на преместваеми съоръжения само с унифициран дизайн за всеки вид.

/2/ На територията на трета зона и в селата се разрешава поставянето на преместваеми съоръжения по чл. 4, ал. 3.



Чл. 8. /1/ Проектите за преместваемите съоръжения на Община Кърджали се одобряват от главния архитект на общината. Разрешение за поставяне на павилиони и елементи на градското обзавеждане се издават от главния архитект.

/2/ Разрешение за поставяне на останалите преместваеми съоръжения за търговска цел на Община Кърджали се издават от дирекция “Общинска собственост”.

/3/ /Доп. – Решение № 195/10.02.2005 г., Протокол № 14 на ОбС/ Издадените разрешителни се подписват от Кмета на Община Кърджали и съдържа: номер на Разрешително; трите имена; фирма; данъчен номер; Булстат; вид на преместваемото съоръжение; площ; зона; срок и условия.
РАЗДЕЛ ІV

РЕД ЗА РАЗРЕШАВАНЕ НА ПРЕМЕСТВАЕМИТЕ


СЪОРЪЖЕНИЯ
Чл. 9. /1/ Местата за поставяне на преместваеми съоръжения по чл. 4 за извършване на търговска дейност на открито върху терени – общинска собственост се определят по схема, одобрена от главния архитект на общината. В схемата подробно се описват местата, тяхното предназначение, съответстващите им площи и видовете преместваеми съоръжения.

/2/ В схемата се упоменават и местата, предназначени за разполагане на щандове и маси при организиране на празнични базари.

/3/ Главният архитект може да актуализира схемата през годината по искане на дирекция “Общинска собственост”, при необходимост за продажба на определен вид стоки за съответната зона при спазване на условията на ал. 1 на настоящия член.

/4/ /Отм. – Решение № 195/10.02.2005 г.,Протокол № 14 на ОбС/

/5/ Разполагането на преместваемите съоръжения за търговска дейност в паркове и градини се допускат само за определен срок от типа съгласно чл.4, ал.1б.

Чл. 10. /1/ Схемата за разполагане на преместваеми съоръжения по чл. 4 се съгласуват с:

  1. КАТ.

  2. НЕК /Електроснабдяване – Кърджали/.

  3. В и К – ЕООД Кърджали

/2/ Съгласуването по предходната алинея става служебно.

Чл. 11. Разполагането на преместваеми съоръжения по одобрената схема от главния архитект на общината се извършва срещу заплащане на определена такса, по реда на постъпилите молби след преценка за спазени условия по чл.19, ал.1, т.1 от тази наредба.


РАЗДЕЛ V
РЕГИСТРАЦИЯ И ОРГАНИЗАЦИЯ
Чл. 12. /1/ Разрешителното за извършване на открита търговска дейност се издава за срок до 1 календарна година от дирекция “Общинска собственост” и се подписва от Кмета на Община Кърджали.

/2/ /Доп. – Решение № 195/10.02.2005 г., Протокол № 14 на ОбС /

Издадените разрешителни се вписват в специален регистър, в който се записват следните данни: фирмата или лицата, които извършват дейността; видът на търговската дейност; мястото; заетата площ; срок на дейност; както и ежемесечна заверка на платената такса.



/3/ /Изм. – Решение № 195/10.02.2005 г., Протокол № 14 на ОбС /

Лицата имат право да кандидатстват за не повече от 3 /три/ места за продажба на плодове и зеленчуци и не повече от 10 /десет/ места за продажба на вестници и списания по схемата, одобрена от главния архитект на Общината, от които 1 /едно/ място за продажба на плодове и зеленчуци и 3 /три/ места за продажба на вестници и списания в централната градска част.



Чл. 13. /1/ За издаване на разрешително по чл.12 на преместваеми съоръжения за търговия на открито се представят следните документи:

1. Молба до кмета на общината.

2. Съдебна регистрация на фирмата.

3. Регистрационна карта за земеделски производител.

4. Решението за инвалидност.

/2/ Отказът за издаване на разрешителното за регистрация на преместваемо съоръжение се мотивира писмено за обстоятелствата, които го налагат в двуседмичен срок от подаването на молбата и се подписва от кмета на общината. Отказът може да бъде обжалван пред съда по реда на ЗАП.

Чл. 14. /1/ Разрешителното за регистрация се издава в 1 /един/ екземпляр и е валидно само в оригинал или заверен препис от общината. Дубликат от оригинала се прикрепя към досието, което е неразделна част от регистъра по чл. 12, ал. 2.

Чл. 15. Издаването на разрешително за извършване на търговска дейност на открито се издава по образец, представляваща неразделна част от тази наредба и се носи винаги от лицето работещ на щанда.

Чл. 16. /1/ Търговците заплащат такса на кв.м. заета площ, определен с решение на Общински съвет на основание ЗМДТ.

/2/ При ползване на терена за повече от 1 месец, таксите се

плащат месечно, съгласно чл. 79, ал. 2 от ЗМДТ. Таксите се внасят преди започване на определения срок в разрешителното.



/3/. Таксите се заплащат в определените размери, независимо от това колко време през деня или месеца е заеман терена, съгласно чл. 79, ал. 3 от ЗМДТ.

/4/ Таксите се внасят в касата на Община Кърджали като номера на вносната бележка и размерът на таксата задължително се нанасят в разрешителното. За селата таксите се внасят в съответното кметство. Чл. 17. /1/ Разрешителното за поставяне на преместваемото съоръжение може да бъде отнето от кмета на общината, когато:

  1. Дейността се извършва извън посоченото в

разрешителното място.

2. Посочената в разрешителното номенклатура от стоки, които се продават се промени или се продават др. видове стоки.

3. Търговецът самоволно увеличи площа на щанда, за която е платил.

4. Съоръжението не се използва от търговеца, на когото е предоставено.

5. /Изм. – Решение № 195/10.02.2005 г., Протокол № 14 на ОбС /


  1. Търговецът не заплаща таксата за срок от два последователни месеца, съгласно чл. 16, ал.2.

  1. /Изм. – Решение № 195/10.02.2005 г., Протокол № 14 на ОбС / Търговецът не отстрани в едноседмичен срок

възникналите отклонения в изискваните размери и естетически вид на обекта, констатирани от упълномощени лица от кмета на общината.

7. Павилионът изчерпи срока си на амортизационна годност, което се установява с протокол от дирекция “ТРС”.

8. Главният архитект промени схемата на местата във връзка с неотложни обществени нужди.

Чл. 18. При равни др. условия за регистрация на търговска дейност на открито от търговски фирми по настоящия раздел, с предимство се ползват фирмите и търговците със съдебна регистрация в Кърджалийски окръжен съд.

РАЗДЕЛ VІ
ЗАБРАНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 19. /1/ Забранява се:


  1. Разполагането на сергии извън границите на одобрените

от главния архитект площи.

2. Разполагането на маси за продажба на всякакъв вид стоки, с изключение на тези с акционен характер (мартеници, коледни и великденски картички и украшения и др. подобни), пред паметници на културата.

3. Разполагането на преместваеми съоръжения в обслужващите сервитути на инженерните съоръжения.

4. Разполагането на всички видове преместваеми съоръжения върху терени, отредени за паркове, градинки и зелени междублокови пространства, с изключение на случаите по чл. 9, ал. 5.

5. Разполагането на всички видове преместваеми съоръжения, които закриват входове, витрини и прозорци от първия етаж на жилищните сгради и търговските обекти и затрудняват или възпрепятстват пешеходния поток и обслужването на обектите.

6. Търговията на открито с вина, спирт и спиртни напитки, тютюн и тютюневи изделия, с изключение на временни щандове по време на панаири, събори, рекламни кампании на фирми и други подобни, като за това се издава лиценз и заплаща такса, съгласно ЗМДТ.

7. Продажба на семки по улици, площади, паркове и други обществени места, с изключение на надлежно регистрирани търговци, предлагащи ги предварително пакетирани, съгласно санитарните правила за търговия с хранителни продукти.

8. Извършване на търговска дейност под заслона на автобусните спирки и използването на подръчни съоръжения като: пейки, кашони, касети, огради, входни врати на жилищни сгради и дворове.

9. /Изм. – Решение № 195/10.02.2005 г., Протокол № 14 на ОбС /

Извършване на търговска дейност в частни дворови места без разрешение от гл.архитект на Общината.

10. /Доп. – Решение № 195/10.02.2005 г., Протокол № 14 на ОбС/

Ползването на тротоарите и площите около търговския обект за търговска дейност и съхранение на стоки и амбалаж.

11. Използването на тротоарите за търговска дейност на улици с движение на МПС в случай, че няма достатъчно свободна площ за преминаване на пешеходци.

12. Монтиране на сенници с трайно замонолитени тротоара подпори пред уличната регулационна линия. Забраната не се отнася за обекти, разположени на пешеходни зони.



/2/ Съоръженията на ал. 1, т. 2 се прибират от търговеца на чието име е издадено разрешителното, след края на работното време.

РАЗДЕЛ VІІ
ВЪТРЕШНО СЛУЖЕБЕН КОНТРОЛ
Чл. 20. Премахването на незаконно поставени съоръжения се извършва по следния ред:

1. Упълномощени длъжностни лица от общинска администрация съставят констативен акт-образец.

2. Въз основа на съставения констативен акт кметът на общината издава заповед за доброволно премахване на незаконно поставено съоръжение на основание § 2 ДР на ЗУТ. 3. След изтичането на срока за доброволно премахване заповедта по т. 2 се привежда в изпълнение от определена фирма по договор с кмета на общината. Премахването на съоръжението става за сметка на нарушителя, като дължимите суми се събират по реда на Закона за събиране на държавни вземания.

РАЗДЕЛ VІІІ


АДМИНИСТРАТИВНО-НАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 21. Наказва се с глоба от 30 до 120 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание длъжностно лице, което:

1. Не изпълни изцяло или частично задълженията, възложени му по тази Наредба.

2. Не изпълни писмено нареждане на по-горе стоящ административен орган.

3. Не издаде в срок съответния административен акт или документ.

4. Не се произнесе в 30 /тридесет/ дневен срок по молба или предложение за издаване на административен акт, или по жалба по такъв.

5. Разпореди да бъдат извършени монтажни работи или бъдат поставени преместваеми съоръжения в нарушение на Наредбата.

6. Разреши или допусне да бъдат свързани инженерните мрежи с незаконно поставено преместваемо съоръжение. Същото се отнася и за доставчикът на електроенергия.

Чл. 22. /Отм. – Решение № 195/10.02.2005 г., Протокол № 14 на ОбС /

Чл. 23. /Отм. – Решение № 195/10.02.2005 г., Протокол № 14 на ОбС /

Чл. 24. /Отм. – Решение № 195/10.02.2005 г., Протокол № 14 на ОбС /

Чл. 25. /Изм. – Решение № 195/10.02.2005 г., Протокол № 14 на ОбС / При нарушения, посочени в чл. 19, на виновните лица се налага глоба в размер от 50 до 300 лева. Разрешителното за ползване на общински терен за търговска дейност на открито се отнема при повторно нарушение.

Чл. 26. /1/ /Изм. – Решение № 195/10.02.2005 г., Протокол № 14 на ОбС /

Актовете за установяване на нарушенията от Наредбата се съставят от служители, определени със заповед на кмета на общината.



/2/ Наказателните постановления се издават от кмета на общината.

/3/ При съставяне на актовете и издаването на наказателните постановления да се прилагат разпоредбите на ЗАНН.

/4/ Служители на МВР оказват съдействие при осъществяване на контролна дейност на служителите на общината при и по повод изпълнението на задълженията им, произтичащи от Наредбата, съгласно закона за МВР


РАЗДЕЛ ІХ

ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
/Отм. – Решение № 195/10.02.2005 г., Протокол № 14 на ОбС /

РАЗДЕЛ Х
ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 1. /Изм. – Решение № 195/10.02.2005 г., Протокол № 14 на ОбС / Наредбата се издава на основание чл. 22, ал. 1 от ЗМСМА и във връзка с чл. 65 от Закона за защита на потребителите и правилата за търговия.

§ 2. /Отм. – Решение № 195/10.02.2005 г., Протокол № 14 на ОбС /

§ 3. Администрирането и контролът по изпълнението на тази Наредба се възлага на Кмета на общината.

§ 4. По въпроси, свързани с прилагането на Наредбата, заповеди издава Кмета на общината.

§ 5. Съществуващи обекти, разрешени по ППЗТСУ от ЗТСУ, които не са посочени в одобрената схема за разполагане на преместваемите съоръжения, подлежат на премахване в едномесечен срок, на основание на § 2 от ДР по ЗУТ, въз основа на констативен акт и заповед за премахване.

§ 6. Настоящата Наредба отменя Наредбата за реда и условията за поставяне на преместваемите съоръжения, приета от Общински съвет – Кърджали с Решение № 18 по Протокол № 3/2000 г.

§ 7. /Нов. – Решение № 195/10.02.2005 г., Протокол № 14 на ОбС / Изразът дирекция “Общинска собственост” да се чете отдел “Общинска собственост и стопански дейности” и “Разрешително за извършване на търговска дейност на открито” да се чете “Разрешително за ползване на общински терен за търговска дейност на открито”.

§ 8. Наредбата е приета с Решение № 40 от 11.04.2002 г. и влиза в сила от деня на приемането й.


Наредбата е изменена и допълнена с Решение № 195/10.02.2005 г., Протокол № 14 на ОбС- Кърджали; Изм. и доп. с Решение № 524/29.12.2006 г. на ОбС – Кърджали.

Наредба за реда и условията за поставяне на преместваеми съоръжения и елементи на градското обзавеждане на



територията на община Кърджали


Каталог: docs -> naredbi
naredbi -> Отчет за изпълнението на „бюджет 2013” на община джебел
naredbi -> Докладна записка от Бахри Юмер Кмет на община Джебел относно
naredbi -> Наредба за придобиване, притежание и стопанисване на кучетата и овладяване на популацията на безстопанстващите кучета
naredbi -> Информация за преценяване на необходимостта от овос за инвестиционно предложение: „Многофункционална спортна зала упи VI а, кв. 24, с. Минерални бани, община Минерални, област Хасково”
naredbi -> Последваща оценка на изпълнението на Общинския план за развитие на община Джебел за периода 2007-2013 г
naredbi -> Община джебел, област кърджали
naredbi -> Наредба №10 от 30 март 2007 г за условията и реда за съобщаване, регистриране, докладване и предаване на информация за сериозните нежелани реакции и сериозните инциденти и за блокиране, изтегляне и унищожаване на тъканите и клетките
naredbi -> Наредба за реда и условията за разполагане на преместваеми обекти
naredbi -> Решение №205/20. 07. 2009 г. Раздел І общи разпоредби


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница