Закон за държавния бюджет, влизат в сила не по-рано от изменението му или влизането в сила на закона за държавния бюджет за следващата година. Тези принципи са задължителни за народните представители при промени в данъчните закони



Дата16.08.2017
Размер31.42 Kb.
#27770
ТипЗакон
ПРЕЗИДЕНТ НА РЕПУБЛИКАТА

 

Указ № 105


(Обн. ДВ, бр. 29 от 6 април 2007 г.)

 

На основание чл. 101, ал. 1 от Конституцията на Република България



 

ПОСТАНОВЯВАМ:

Връщам за ново обсъждане в Народното събрание Закона за изменение и допълнение на Закона за енергийната ефективност, приет от XL Народно събрание на 23 март 2007 г.

 

Издаден в София на 4 април 2007 г.



Президент на републиката: Георги Първанов

 

Подпечатан с държавния печат.



Министър на правосъдието: Георги Петканов

 

МОТИВИ



за връщане за ново обсъждане в Народното събрание на някои разпоредби от Закона за изменение и допълнение на Закона за енергийната ефективност, приет от Народното събрание на 23 март 2007 г.

 

Уважаеми дами и господа народни представители,



 

С § 27 от преходните и заключителните разпоредби (ПЗР) на приетия Закон за изменение и допълнение на Закона за енергийната ефективност се изменят чл. 24, ал. 1, т. 18 и 19 на Закона за местните данъци и такси. По този начин се преуреждат установени данъчни облекчения, свързани с повишаване на енергийната ефективност на сгради.

Намирам, че ограничаването на данъчни преференции или въвеждането на данъчни утежнения трябва да се прави по такъв открит и прозрачен начин, който да не накърнява доверието на гражданите в държавата и принципа на правната сигурност - основна ценност в правовата държава.

 

Смятам, че въпрос на законодателна целесъобразност е въвеждането на данъчни облекчения или утежнения, но това трябва да става, като се спазват установените принципи на бюджетното и данъчното законодателство.



С изменението на Закона за местните данъци и такси с § 27 във връзка с § 31 ПЗР на Закона за изменение и допълнение на Закона за енергийната ефективност се предвижда предлаганото изменение на Закона за местните данъци и такси да влезе в сила веднага след обнародването на закона. По този начин се нарушават утвърдени бюджетни принципи, залегнали в чл. 2, ал. 3, 4 и 5 от Закона за устройството на държавния бюджет (ЗУДБ), които са присъщи на правовата държава и законността в сферата на данъчното облагане. В посочените разпоредби на ЗУДБ императивно е установено, че "данъчните приходи се определят по силата на действащите данъчни закони към датата на влизане в сила на годишния закон за държавния бюджет" и че "промени на данъците във всички елементи на данъчната уредба след срока по ал. 3 не трябва да се предвижда да влизат в сила по-рано от изменение на действащия или влизането в сила на закона за държавния бюджет за следващата бюджетна година" и че "разпоредбите на закони, които предвиждат увеличаване на разходите или намаляване на приходите, след като е приет годишният закон за държавния бюджет, влизат в сила не по-рано от изменението му или влизането в сила на закона за държавния бюджет за следващата година". Тези принципи са задължителни за народните представители при промени в данъчните закони.

Според Конституционния съд (мотиви към Решение № 9 от 1996 г., по к.д. № 9 от 1996 г.) нормите, с които се въвеждат данъчни задължения или данъчни утежнения, трябва да бъдат създадени преди времето, за което се отнасят. В този смисъл гражданите и юридическите лица трябва да са осведомени предварително, преди настъпването на финансовата година, за данъците и техния размер, които те ще плащат.

Посочените принципи налагат при преуреждане на данъчни задължения задълбочено да се анализира ефектът върху приетия и действащ закон за бюджета за съответната година и засягането на интересите на гражданите и юридическите лица. Ако промяната е наложителна, то би трябвало въз основата на посочените бюджетни принципи тя да влезе в сила от началото на 2008 г. Мотивите към законопроекта не обосновават ясно причините, които налагат приемането на новата правна уредба в този момент.

Нещо повече, последните изменения на конституцията дават правомощия на общинските съвети да определят размера на местните данъци при условия, по ред и размери, установени със закон, което предполага изработването на ново законодателство за местните данъци.

Уважаеми дами и господа народни представители,

Като отчитам противоречието на приетата поправка със Закона за устройството на държавния бюджет и като имам предвид, че въвеждането на данъчни утежнения или ограничаването на данъчни облекчения не бива да влиза в сила, след като вече е започнала финансовата година, на основание чл. 101, ал. 1 от Конституцията оспорвам разпоредбата на § 27 във връзка с § 31 ПЗР на Закона за изменение и допълнение на Закона за енергийната ефективност и връщам закона за ново обсъждане в Народното събрание.



 

Президент на републиката: Георги Първанов





12553
Каталог: images -> upload -> team
upload -> Сол Дейвид, Джон Хюз-Уилсън
upload -> Господин Свещаров Биология за всички
upload -> Как децата учат
upload -> Програма 1 Ден Неделя
upload -> Лечебни заведения, в които са организирани безплатни прегледи от кардиолози по повод световния ден на сърцето област благоевград
team -> Програмен продукт ensi “Финансови изчисления” Информация за потребителя Версия 26 01. 03. 2005 г
team -> Семинар София, сряда, 16 март 2005 г в хотел "Родина", Конгресен център, зала
team -> Гренобълски апел за интелигентна енергия в общините


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница