Закон за измерванията Обн., Дв, бр. 46 от 05. 2002 г., в сила от 11. 2002 г., изм., бр. 88 от 11. 2005 г., изм и доп., бр. 95 от 29. 11. 2005 г., в сила от 03. 2006 г., изм., б



страница1/7
Дата25.10.2018
Размер482.17 Kb.
#98294
ТипЗакон
  1   2   3   4   5   6   7


 

 



 

 

ЗАКОН за измерванията


 

 

 



 

Обн., ДВ, бр. 46 от 7.05.2002 г., в сила от 8.11.2002 г., изм., бр. 88 от 4.11.2005 г., изм. и доп., бр. 95 от 29.11.2005 г., в сила от 1.03.2006 г., изм., бр. 99 от 9.12.2005 г., в сила от 10.06.2006 г., бр. 36 от 4.04.2008 г., бр. 82 от 16.10.2009 г., в сила от 16.10.2009 г., бр. 39 от 20.05.2011 г.

 

 

 



 

Сборник закони - АПИС, кн. 6/2002 г., стр. 85

 

 

 



 

Библиотека закони - АПИС, т. 9, р. 2, № 90а

 

 

 



 

Глава първа
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ


 

 

 



 

Чл. 1. Този закон урежда обществените отношения, свързани с осигуряване на проследимост, точност и достоверност на измерванията.

 

 

 



 

Чл. 2. (Изм. - ДВ, бр. 95 от 2005 г.) Законът има за цел:

1. в съответствие с националните интереси да защитава живота и здравето на хората и околната среда от вредни въздействия, както и имуществото на физическите и юридическите лица от неблагоприятни последици, които могат да настъпят вследствие на неверни резултати от измерванията;

2. да създава условия за международно признаване на резултатите от извършваните в Република България измервания.

 

 

 



 

Чл. 3. В Република България се използват само единици, разрешени от този закон.

 

 

 



 

Чл. 4. За осигуряване на проследимост на измерванията в страната се създават национални еталони и национална система за сертифицирани сравнителни материали.

 

 

 



 

Чл. 5. За осигуряване на точност и достоверност на измерванията в здравеопазването и на измерванията, свързани с обществената безопасност, защитата на околната среда, държавните и общинските вземания и търговските плащания, се извършва метрологичен контрол.

 

 

 



 

Чл. 6. (1) Метрологичният контрол обхваща:

1. контрол на средства за измерване;

2. метрологична експертиза на средства за измерване;

3. контрол на предварително опаковани продукти и на опаковки, предназначени да бъдат използвани като съдове за измерване.

(2) Контролът на средствата за измерване се извършва за установяване на съответствието им с изискванията на глава четвърта и наредбата по чл. 28.

(3) Метрологичната експертиза на средства за измерване се извършва при възникване на спор относно техническите и метрологичните характеристики на средствата за измерване в употреба по искане на физически или юридически лица.

(4) Контролът на предварително опакованите продукти и на опаковките, предназначени да бъдат използвани като съдове за измерване, се извършва за установяване на съответствието им с изискванията към техните количества или вместимости.

 

 

 



 

Чл. 7. За спазване на разпоредбите на този закон и наредбите по прилагането му се извършва метрологичен надзор.

 

 

 



 

Глава втора
(Изм. - ДВ, бр. 88 от 2005 г., бр. 95 от 2005 г.)
ДЪРЖАВНО УПРАВЛЕНИЕ В ОБЛАСТТА НА ИЗМЕРВАНИЯТА


 

 

 



 

Раздел I
Държавна политика в областта на измерванията


 

 

 



 

Чл. 8. (1) Държавната политика в областта на измерванията се определя от Министерския съвет по предложение на министъра на икономиката, енергетиката и туризма и се изпълнява от председателя на Българския институт по метрология и председателя на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор съобразно правомощията им по този закон.

(2) При разработването на политиката в областта на измерванията министърът на икономиката, енергетиката и туризма се подпомага от председателя на Българския институт по метрология и председателя на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор.

(3) Председателят на Българския институт по метрология и председателят на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор осъществяват правомощията си, като се ръководят от принципите за осигуряване на проследимост, точност и достоверност на измерванията в страната.

(4) Министрите и ръководителите на ведомства организират дейностите по осигуряване на проследимост, точност и достоверност на измерванията в ръководените от тях юридически лица.

 

 



 

 

Раздел II


Органи на управление


 

 

 



 

Чл. 9. Органи на управление в областта на измерванията са председателят на Българския институт по метрология и председателят на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор.

 

 

 



 

Чл. 10. (1) Създава се Български институт по метрология като юридическо лице към Министерския съвет на бюджетна издръжка със седалище София, специализиран за:

1. изпълнение на функциите по този закон, включващи:

а) създаване, съхраняване и усъвършенстване на националните еталони на Република България;

б) организиране изграждането и развитието на националната система за сертифицирани сравнителни материали;

в) осигуряване проследимост на измерванията в страната;

г) осъществяване контрол на средствата за измерване;

д) извършване на метрологична експертиза на средствата за измерване;

2. подпомагане органите на държавната власт при осъществяване на техните правомощия по въпроси, свързани с измервания;

3. провеждане на метрологични изследвания и предоставяне на услуги, свързани с измервания и със средства за измерване, в области от обществен, научен и икономически интерес;

4. провеждане на дейности по международно признаване на резултатите от извършваните в Република България измервания.

(2) Българският институт по метрология се ръководи от председател, който се определя с решение на Министерския съвет и се назначава от министър- председателя.

(3) При осъществяване на своите правомощия председателят на Българския институт по метрология се подпомага от заместник-председател, който се определя с решение на Министерския съвет по предложение на председателя на института и се назначава от министър-председателя.

(4) За председател на Българския институт по метрология се назначава лице с българско гражданство с висше образование по природни или технически науки с образователно-квалификационна степен "магистър", с трудов и/или служебен стаж не по-малко от 10 години в областта на измерванията и с изявени професионални качества в областта на метрологията.

(5) Дейността, структурата, организацията на работата и численият състав на Българския институт по метрология се определят с устройствен правилник, приет от Министерския съвет.

 

 



 

 

Чл. 10а. (1) Дейността на Българския институт по метрология се финансира от държавния бюджет и от собствени приходи.



(2) Българският институт по метрология администрира по бюджета си средствата от таксите, събрани по този закон, и от собствени приходи от:

1. измервания, метрологични изследвания и консултации;

2. калибриране и оценяване съответствието на средства за измерване;

3. отпечатване и разпространение на официалния бюлетин на Българския институт по метрология и други специализирани в областта на измерванията печатни материали (списание, ръководства, методически указания и други);

4. отпечатване и разпространение на преводи на документи на международните органи и организации по метрология;

5. курсове и семинари, провеждани в учебния център по метрология;

6. дарения;

7. лихви;

8. средства по национални и международни програми, проекти, договори и споразумения;

9. други източници.

(3) Председателят на Българския институт по метрология определя със заповед служителите, които имат право на допълнително материално стимулиране, и индивидуалния му размер по ред, определен с устройствения правилник на Българския институт по метрология.

(4) Средствата по ал. 3 се определят в размер до 25 на сто от брутния годишен размер на средствата за работна заплата по бюджета на института и се осигуряват от преизпълнение на приходите.

 

 

 



 

Чл. 10б. (1) Председателят на Българския институт по метрология:

1. предлага на Министерския съвет утвърждаването на националните еталони на Република България;

2. предлага на Министерския съвет за приемане дългосрочна програма за развитие на националните еталони;

3. приема дългосрочна програма за развитие на националната система за сертифицирани сравнителни материали, координира нейното изпълнение и издава сертификати за сертифицираните сравнителни материали;

4. одобрява и отнема одобряването на типа на средства за измерване;

5. представлява Република България пред международните органи и организации по метрология;

6. изпълнява и координира изпълнението на задълженията на Република България, произтичащи от членството й в международните органи и организации по метрология;

7. сключва, изменя и прекратява двустранни и многостранни споразумения за сътрудничество и взаимно признаване в областта на измерванията;

8. издава указания и препоръки за прилагането на документите на международните органи и организации по метрология;

9. организира издаването на официалния бюлетин на Българския институт по метрология;

10. определя размера на цените за предоставяните от Българския институт по метрология услуги по чл. 10а, ал. 2, т. 2.

(2) По искане на председателя на Българския институт по метрология служители на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор, предложени от нейния председател, могат да вземат участие в работата по изпълнение на задълженията по ал. 1, т. 6. Правата и задълженията на служителите се определят със заповед на председателя на Българския институт по метрология и на председателя на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор за всеки конкретен случай.

 

 



 

 

Чл. 10в. (1) Държавната агенция за метрологичен и технически надзор е юридическо лице на бюджетна издръжка - второстепенен разпоредител с бюджетни кредити, със седалище София към министъра на икономиката, енергетиката и туризма, осъществяващо метрологичен надзор съгласно този закон.



(2) Председателят на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор:

1. определя периодичността на проверка на средствата за измерване в употреба, които подлежат на контрол, по предложение на председателя на Българския институт по метрология;

2. оправомощава лица за извършване проверки на средства за измерване;

3. предлага на председателя на Българския институт по метрология отменяне одобряването на типа на средствата за измерване, когато при метрологичния надзор се установи, че е налице основание по чл. 36, ал. 1.

 

 

 



 

Чл. 10г. Поддържането и повишаването на професионалната подготовка на лицата, които изпълняват функции и задачи в областта на измерванията, се осъществява в учебния център по метрология към Българския институт по метрология.

 

 

 



 

Раздел III
Консултативни органи по метрология


 

 

 



 

Чл. 10д. Консултативни органи по метрология са Националният съвет по метрология към министъра на икономиката, енергетиката и туризма и Научният съвет по метрология към председателя на Българския институт по метрология.

 

 

 



 

Чл. 10е. (1) Националният съвет по метрология разглежда проекти на нормативни актове, програми и концепции за развитие на метрологията и дава становища и предложения по други въпроси, поставени от министъра на икономиката, енергетиката и туризма.

(2) Националният съвет по метрология се състои от 26 членове и включва:

1. (изм. - ДВ, бр. 36 от 2008 г.) по един представител на Министерството на околната среда и водите, Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, Министерството на здравеопазването, Министерството на транспорта, Министерството на вътрешните работи, Министерството на отбраната, Министерството на земеделието и продоволствието, Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Агенцията за ядрено регулиране, Държавната агенция за метрологичен и технически надзор, Българския институт по метрология, Изпълнителна агенция "Българска служба за акредитация" и на Българския институт за стандартизация, определени от съответния министър или ръководител на ведомство;

2. петима представители на научната общност, определени по споразумение между председателя на Българската академия на науките и председателя на Съвета на ректорите;

3. четирима представители на национално представените организации на работодателите по чл. 35 от Кодекса на труда, определени по споразумение между тях;

4. двама представители на сдруженията на потребителите, определени по споразумение между тях;

5. двама представители на сдруженията на метролозите, определени по споразумение между тях.

 

 

 



 

Чл. 10ж. (1) Научният съвет по метрология разглежда проектите на дългосрочната програма за развитие на националните еталони и дългосрочната програма за развитие на националната система за сертифицирани сравнителни материали и докладите по изпълнението им и консултира председателя на Българския институт по метрология по въпроси, свързани с националните еталони, метрологичните изследвания и обучението в областта на метрологията.

(2) В Научния съвет по метрология се включват учени и специалисти в областта на метрологията, като числеността му не може да надвишава 10 членове, а съставът се определя със заповед на председателя на Българския институт по метрология.

 

 



 

 

Чл. 10з. (1) Членовете на Националния съвет по метрология и на Научния съвет по метрология не получават възнаграждение за участието си в работата им.



(2) Съветите по чл. 10е и 10ж приемат правила за своята работа и заседанията им се ръководят съответно от министъра на икономиката, енергетиката и туризма и от председателя на Българския институт по метрология.

(3) Организационно-техническото обслужване на работата на съветите по чл. 10е и 10ж се осигурява съответно от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма и Българския институт по метрология.

 

 

 



 

Глава трета
ЕДИНИЦИ, ЕТАЛОНИ И ПРОСЛЕДИМОСТ НА ИЗМЕРВАНИЯТА


 

 

 



 


Каталог: wp-content -> uploads -> 2014
2014 -> Роля на клъстерите за подобряване използването на човешките ресурси в малките и средни предприятия от сектора на информационните технологии
2014 -> Докладна записка от Петър Андреев Киров Кмет на община Елхово
2014 -> Биография: Цироза е траш група от град Монтана. Началото й дават Валери Геров (вокал/китара), Бойко Йорданов и Петър Светлинов (барабани) през 2002година
2014 -> Албум на Първични Счетоводни Документи 01. Фактура
2014 -> Гр. Казанлък Утвърдил
2014 -> 1. Do you live in Madrid? A
2014 -> Брашно – тип „500” седмична справка: средни цени за периода 3 10 септември 2014 Г
2014 -> Права на родителите: Да изискват и получават информация за развитието, възпитанието и здравословното състояние на детето, както и информация за програмите, по които се извършва възпитателно-образователната работа в одз№116


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница