Закон за обществените поръчки(зоп) Закон за устройство на територията и наредбите,базирани на него



Дата24.10.2018
Размер231.03 Kb.
#95232
ТипЗакон
ТЕХНИЧЕСКА СПЕЦИФИКАЦИЯ
ОБЩЕСТВЕНА ПОРЪЧКА : „Конструктивно укрепване и ремонтно-възстановителни работи на покрив над плувен басейн в ОДЗ №55 „Веселина“

СЪДЪРЖАНИЕ:
А. ОБЩА ЧАСТ
Б.АРХИТЕКТУРНО ЗАСНЕМАНЕ ( предоставя се наличната документация)
В.ТЕХНИЧЕСКИ ПАСПОРТ ( предоставя се към документацията на поръчката )
А.ОБЩА ЧАСТ

1. Увод

Настоящите технически спецификации са неразделна част от документацията за участие в обществена поръчка за строителство , наред с договорните условия, техническия проект и изготвения технически паспорт на сградата



    1. Нормативи

Задълженията за разработване на Техническите спецификации произтичат от задълженията за прилагане на Директива 89 /106 / ЕЕС .В тях се определят техническите изисквания към строителните продукти и техните характеристики, които произтичат от съществените изисквания към строежите. Те са предназначени да пояснят и развият изискванията по изпълнение на строителните работи, които са предмет на договора. СМР следва да се изпълнят и в съответствие с приложеното конструктивно становище и условията на договора за възлагане на обществената поръчка. Прилагането на Техническите спецификации става и в съответствие с изискванията на българските законоустановени нормативи:

  • Закон за обществените поръчки(ЗОП)

  • Закон за устройство на територията и наредбите ,базирани на него

  • Наредбата за съществените изисквания и оценяване на съответствието на строителните продукти ( НСИОССП)

  • Закони, правилници и наредби по отношение на здравословните и безопасни условия на труд




    1. Местоположение

Обектът е с местоположение в кв. „Гео Милев”, ул. „Хемус”, №10, гр.София


    1. Обща характеристика на обекта

Сградата се състои от:

Сградата на детското заведение е двуетажна с монолитна стоманобетонова конструкция състояща се от колони, греди и плочи. В сутерена на основната сграда е изпълнен плувен детски басейн.


Предмет на поръчката е: „Конструктивно укрепване и ремонтно-възстановителни работи на покрив над плувен басейн в ОДЗ №55 „Веселина“.
2.Цели на спецификацията

2.1.Общи положения

Тези спецификации допълват общите и конкретни условия на Договора. Спецификациите имат за цел да определят стандартите за изпълнение на работите – предмет на договора, за допълнят и определят изискванията за материали , технология на изпълнение на работите , методите за изпитване на материалите , методите за оценяване на качеството на изпълнените работи в съответствие със стандартите , методите за измерване на количеството на извършените работи по време на изпълнение на договора. В случай, че в спецификациите и останалите документи по договора са изпуснати подробности, необходими за пълното разбиране на дейността или съществуват различни и противоречащи си инструкции, Изпълнителят ще получи писмени инструкции от Възложителя преди да продължи дейността ,изключвайки възможността за пропуски и несъответствия.



2.2.Общи изисквания за качество и работа

Всички материали, които се влагат при изпълнение на СМР ,според условията на договора трябва да бъдат нови продукти.

Всяка доставка на материали на строителната площадка или в складовете на Изпълнителя, която е предназначена за влагане на обекта, ще бъде придружена със сертификат за качество в съответствие с определените технически стандарти,спецификации или одобрени мостри и каталози, като доставените материали трябва да бъдат внимателно съхранявани и до влагането им на обекта.

Всички произведени продукти , за които се възнамерява да бъдат вложени на обекта трябва да бъдат доставени на обекта с всички необходими аксесоари, фиксатори , детайли и фасонни части , придружени с наръчници за експлоатация и поддръжка (където могат да се приложат такива).



2.3. Каталози и препоръки на производителите

Това са каталозите, инструкциите и препоръките (технологичните карти) на Производителя по отношение на материал, оборудване или продукт, определени в съответствие с техническите стандарти, физическите параметри, техническите характеристики и изходните данни или технологията за полагане или монтаж, съхранение, детайли и пр.

Такива препоръки и инструкции не освобождават Изпълнителя, от които и да било от неговите договорни задължения и гаранции за качество.такива каталози трябва да бъдат в съответствие с определените стандарти и изисквания на спецификацията и са предмет на одобрение от Възложителя.

Мостри на материали, каталози на произведени продукти или цветни таблици (при необходимост) Изпълнителят представя за одобрение от Възложителя.те се представят с фотокопие на сертификат за качество в съответствие с техническите стандарти и фотокопие за съответствие с изпитванията за пожарна безопасност.


3.Стандарти

3.1. Технически стандарти

Като минимум при изпълнение на всички дейности,предвидени в документацията за обществената поръчка,се прилагат и се спазват българските стандарти и разпоредбите на Закона за националната стандартизация.



  • БДС ( БДС EN……) за всички видове влагани материали, изпълнението на работите , изпитванията на материалите, приемане на изпълнените работи и доставените материали и оборудване.

  • ПИПСМР за съответните видове работи

  • съгласно представените детайли в конструктивното становище

  • всички закони,подзаконови нормативни документи,правилници,наредби и други,отнасящи се до всички дейности и видове работи,предмет на настоящата обществена поръчка

Използването на други официални стандарти,осигуряващи еднакво или по-добро качество в сравнение със стандартите и разпоредбите, уточнени в настоящата документация за участие , могат да бъдат приети след предварителна проверка от Възложителя и писменото му одобрение.

СМР да се изпълняват в съответствие с детайлите от конструктивното становище, изискванията на настоящата Техническа спецификация

Качеството на извършените СМР да бъде в съответствие с БДС, при спазване на действащите нормативни актове.

Качеството на влаганите материали да отговаря на Наредба за съществените изисквания и оценяване съответствието на строителните продукти от 2000 г.

Участникът сам и за своя сметка да осигурява спазване на изискванията на Закона за здравословни и безопасни условия на труда /ЗЗБУТ/ и Наредба № 2/ 2004 год. на МРРБ и МТСП за МИЗБУТИСМР при извършване на строителството на обекта,както и Закона за управление на отпадъците и Наредбата за управление на строителните отпадъци.

Извършените СМР ще се придружават от необходимите актове по Наредба № 3 на МРРБ за съставяне актове и протоколи по време на строителството, протоколи и финансово-счетоводни документи.



4. План за осигуряване на качеството

На база на организационната схема на процедурата за качествен контрол Изпълнителят разработва свой собствен плана за осигуряване на качеството за изпълнението на възлагането по тази обществена поръчка.

Планът за осигуряване на качеството трябва да съдържа най-малко следното:


  • Обхват на приложение на плана за осигуряване на качеството

  • Организация и отговорен персонал за действието на плана-срещи за уточняване на процедурите по качествен контрол; организация на вътрешен и външен контрол; опис на функциите, задълженията и отговорностите на включения персонал и на външните контролни отговорници по отношение на осигуряване на качеството

  • Контрол на документацията - цялата документация по контрола на изпълнение, съставяна по време на изпълнение на поръчката, ,трябва да бъде актуална и да предоставя възможност за проследяване

  • Доставки, подизпълнители и пр.- Изпълнителят предоставя списък на предвидените доставчици и методите за проверка на качеството на вложените материали и готови продукти (включително доставени или изпълнени от подизпълнители), както и процедурите за отстраняване на констатирани несъответствия

  • Изпълнение и контрол на изпитването - Изпълнителят предоставя списък на документите и процедурите за определяне на начина на действие, източниците и последователността на различните дейности. Той описва и метода на контрол на доставените продукти, както и метода на контрол и изпитване преди предаването на работата

5. Трудова и здравна безопасност на работното място

Всички наредби,инструкции и законови документи,засягащи трудовата и здравна безопасност на наети лица, касаещи изпълнението на работите по настоящата поръчка са задължение на Изпълнителя.

Изпълнителят трябва да представи план за безопасност и здраве на възложителя за одобрение преди започването на каквито и да е било действия на строителната площадка.

Изпълнителят е длъжен да осигури работно облекло и лични предпазни средства на всички работещи и пребиваващи на строежа , като ги съобрази със спецификата на работите изпълнявани от различните наети лица. Задължение на Изпълнителя е да инструктира наети лица и пребиваващи на строежа за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на СМР. При използване на собствена или наета техника и механизация и съоръжения на обекта, наетите лица трябва да бъдат инструктирани за работа с тях. Не се допуска със собствена или наета техника и механизация и съоръжения да работят неквалифицирани работници. Всички движещи части на собствена или наета техника, механизация или съоръжения трябва да бъдат закрепени, покрити и обезопасени. Собствена или наета техника, ползваща ел.енергия , трябва да бъде заземена.В случай на изпълнение на СМР на височина над 150 см при липса на скеле, наетите лица трябва да работят с предпазни колани. Забранено е изпълнението н работи на височина над 150 см без обезопасителна екипировка.

Всички работещи и посещаващи обекта трябва да носят каски.

6.Опазване на околната среда

Задължение на Изпълнителя е да спазва всички изисквания на компетентните власти , имащи отношение към въпросите свързани с опазването на околната среда.Специални мерки трябва да бъдат взети да се избегне разливането на гориво,хидравлична течност , други въглеводороди ,разтворители и др.опасни отпадъци.Да не се допуска замърсяване на уличната мрежа.Всички отпадъци да бъдат депонирани безопасно ,така че да не замърсяват почвите ,подпочвените води и водните пластове в съответствие с одобрен план за управление на отпадъците.

Изпълнителят е отговорен за опазване на строителната площадка чиста и за възстановяване на околна среда. Задължение на Изпълнителя е по време на изпълнение на работите постоянно да пази обекта почистен от строителни и битови отпадъци. Всички материали на обекта трябва да бъдат складирани подредено на определените за това места според ПБЗ, а след завършване на работите Изпълнителят окончателно почиства обекта, отстранява всички временни работи и съоръжения, почиства и възстановява околната среда от щети ,произтичащи от неговата дейност.

7. Проектно решение и СМР

7.1За обекта е изготвено конструктивно становище с детайли за изпълнение на видовете СМР.




  • Изпълнителят е отговорен за контролирането на всички въпроси включени в експлоатацията на заемни депа и места за изхвърляне на строителни отпадъци и земни маси в съответствие с изискванията на общината и на компетентните власти.

  • Безопасност на движението и обществена безопасност – всички мерки да бъдат отразени в Плана по безопасни и здравословни условия на труд.

  • Изпълнителят ще спазва каквито и да било ограничения по отношение на работното време, които се прилагат локално или както е посочено в Договора.


7.2.Строително-монтажни работи

Настоящата спецификация е изготвена за СМР предмет на обществената поръчка посочен по-горе. Тя определя общите и принципни изисквания относно материали, технология на изпълнение на работите, методите за изпитване на материалите, методите за оценяване на качеството на изпълнените работи в съответствие със стандартите, методите за измерване на количеството на извършените работи по време на изпълнение на договора.

Изпълнителят трябва да съобрази работните планове и графици с метеориологичните условия, технологичните изисквания и спецификата на строителния обект.

Изпълнителят изготвя план за последователността, етапите и времетраенето за всеки отделен елемент на СМР с оглед осигуряване на достъп за контрол, отстраняване на дефекти и приемане на работи в процеса на изпълнение на СМР по тази обществена поръчка.



7.2.1 Земни работи

7.2.1.1.Материали

Материалите, които се използват за обратни насипи трябва да отговарят на предписаните в проекта, предоставените от работни детайли, на действаща наредба за управление на строителните отпадъци и за влагане на рециклирани строителни материали .

7.2.1.2.Изпълнение

Преди започване на земните работи техническият ръководител осигурява означаването върху терена или на подходящо място със знаци или табели на съществуващи подземни мрежи и съоръжения в план и дълбочина. Не се допуска извършване на земни работи със строителни машини на разтояние по- малко от 0,20 м от подземни мрежи и съоръжения. Разстоянието от въртящите се части на платформата на багера до афтосамосфала не трябва да е по-малко от 1,00м. При извършване на изкопните работи с багер с права лопата. Предварително се отстраняват едри камъни, буци, пънове и образувалите се козирки от горния ръб на откоса с оглед предотвратяване на падането им в забоя. Височината на откоса се определя, така че в процеса на работа да не се образуват козирки от почвата. Не се допуска завъртане на стрелата на багера, преди да е завършено напълването на коша и отделянето му от забоя. При прекъсване на работа кошът на багера се застопорява,а при движение по пътища стрелата се поставя по надлъжната ос на машината и кошът се спуска на разтояние 1,00 м от земята. Изкопните работи се преустановяват при поява на условия, различни от предвидените, до изпълнение на съответните предписания на проектанта. Разполагането на земната маса, както и движението на строителните машини се допускат извън зоната на естествено срутване на откосите на изкопите на разтояние не по-малко от 1,00 м от горния им ръб. В случай на укрепени изкопи тези дейности могат да се извършат и в зоната на срутването им, когато при оразмеряване на укрепването им са взети предвид съответните натоварвания.Не се допускат-извършване на изкопни работи чрез подкопаване;преминаването и престоя на хора,както и изпълнението на други видове СМР в обсега на действие на строителната машина,изпълняваща изкопни работи;повдигането и преместването на обемисти предмети като скални късове, дънери, части от основи на стени на сгради или съоръжения,строителни елементи и др. Работните органи на земекопните строителни машини при почивка или престои се изтеглят на разтояние по-голямо от 2,00 от края на зоната на естественото срутване на откосите, като работния орган на машината се поставя опрян върху терена. При работа с товаръчни земекопни машини не се допуска-да се стои под вдигнат кош; да се прави завой със забит в почвата нож; движение по терен с напречен наклон,по-голям от 10 градуса при изкачване или голям от 25 градуса при спускане.СМР в изкопи с вертикални стени и без укрепване се извършват,след като техническият ръководител установи изправното и безопасно състояние на стените на изкопите.

7.2.1.3.Контрол на изпълнението

При изпълнението на изкопните работи техническият ръководител или бригадирът са длъжни да следят за устойчивостта на откосите и при поява на пукнатини, успоредни на ръба на изкопа, на надвиснали камъни или козирки или при опасност от свличания или обрушвания да разпореждат на работниците

незабавно излизане от изкопа и извеждане на строителните машини от застрашените участъци.Техническият ръководител може да разпореди намаляване на наклона на откосите в съответните участъци или укрепването им само след съгласуване с проектанта.



7.2.2. Кофражни работи

7.2.2.1Материали

Изпълнението на кофражите и скелето трябва осигурят поемането на

предвидените в проекта постоянни товари без опасност за работниците и от

авария на конструкциите. Те трябва да осигуряват предаването на

действащите товари върху земната основа или върху вече изпълнени носещи

конструкции.

7.2.2.2.Изпълнение

Направата на кофраж включва следните процеси: почистване, направа и опаянтване на скелето, включително повдигането на необходимата височина, нивелиране и подлагане под подпорите на дървени подложки, поставяне на пътеки при нареждане на скарата, нареждане обшивката от единични платна (дървени, метални и др.) с евентуално зарязване или подгъване, изкърпване краищата на полетата, монтиране на кофражни страници или приспособления за отвори, направа на предпазни парапети, почистване на готовия кофраж от строителни отпадъци, намазване с кофражно масло и предаване във вид, готов за полагане на армировката. Направата на кофраж за вертикални елементи включва: подвеждане и направа на подпорна рамка, отвесиране и нивелиране, нареждане и закрепване на метални и дървени платна, поставяне дървени ограничители между платната, връзване с тел, укрепване във вид готов за полагане на бетона. Направеното скеле се използва за армировка и бетониране. При декофриране се изпълняват следните операции: снемане на стегите(дървени или метални) , срязване теловете, снемане подпорите и кофражните платна, частично почистване от гвоздеите, очукване на полепналия бетон и изкърпване; смазване и почистване на платната; сортиране по вид и размери на материалите във вид готов за нова употреба. Декофрирането на бетона се извършва при достигане на предписаните в проекта условия. Когато в проекта отсъстват предписания за декофриране, при нормални условия на втвърдяване на бетона (температура от 18 до 20 °С и относителна влажност на въздуха 60 %), се спазват следните минимални срокове за декофриране:за вертикален кофраж страници на греди, колони,стени и шайби - 2 дни; за кофраж на плочи - 14 дни; за дъна на греди - 14 дни.

7.2.2.3 Контрол на изпълнението

Контролът по изпълнението и приемането направените кофражни работи се

извършва от техническия ръководител и включва: входящ контрол на

дървения материал, кофражни платна и подпори (дървени и метални).

Техническия ръководител контролира спазването на геометричините

размери. Когато не се посочени допустимите отклонения при изпълнението на кофражи и скелета, се спазват стойностите по действащи те норамтивини документи.

7.2.3. Бетонови работи

7.2.3.1.Материали

Производството, транспортирането и полагането на бетонните смеси трябва

да отговаря на изискванията на БДС ( БДС EN……). Съставът на пресния бетон не може да бъде променян на строителната площадка. Не се допуска разреждането на доставената бетонова смес всмесителя с вода. Ако на строителната площадка се налага влагането на химически добавки, бетонът се размесва отново до равномерното им разпределение.

7.2.3.2.Изпълнение

Допуска се изпълнение на бетонови работи при температура на въздуха от

0 °С до - 4 °С само при наличие на добавки в бетоновите смеси и полагане

грижи за бетона при бетониране в зимни условия – покриване с рогозки,

полиетилен и др. Преди бетониране се прави проверка и почистване на кофража, поливане на контактните повърхности с вода. При полагане на бетовата смес се осигурява проектната дебелина на бетона, чрез поставаните по указания на техническия ръководител приспособления за ниво. При бетонирането на конструкциите трябва да се запазва проектното положение на кофража и армировката. При полагане с автобенпомпа изсипването на бетоновата смес става непосредствено от транспортните прибори, като в ъглите и местата с гъста армировка се разстила и избутва ръчно, включително и прехвърляне с лопата. Уплътняването на положения бетон се извършва ръчно и механично с иглени вибратори. Ръчното уплътняване се извършва чрез очукане с дървени чукове по вертикалните повърхности на кофража на вертикалните елементи –колони, стени, шайби.

Механичното уплътняване (вибрирането) на положения бетон трябва да

продължава дотогава, докато от него престанат да излизат въздушни

мехурчета. Не се допуска разслояване на бетона в следствие вибрирането му.

След полагането, уплътняването и достигане на проектните дебелини се

извършва подравняване и заглаждане на бетоновата повърхност с подходящи

мастари.След завършване на бетонирането се вземат мерки за предпазване на

конструкцията от вредни последствия (съсъхване, бързо изпаряване на вода,

недопустими пукнатини и др.) при високи температури чрез напръскване и

поливане с вода. Декофрирането на бетона се извършва при достигане на предписаните в проекта условия. Когато в проекта отсъстват предписания за декофриране,при нормални условия на втвърдяване на бетона (температура от 18 до 20 °С и относителна влажност на въздуха 60 %), се спазват следните минималнисрокове за декофриране-за вертикален кофраж страници на греди, колони,стени и шайби - 2 дни; за кофраж на плочи - 14 дни; за дъна на греди -14 дни.

7.2.3.3. Контрол на изпълнението

Преди началото на бетоновите работи направения кофраж и монтираната

армировка се приемат с акт обр. 7, в съответствие с разпоредбите на Наредба

No3 от 31.07.2003 г. за съставяне на актове и протоколи по време на

строителството. Контролът по приемането и полагането на бетоновите смеси на строителната площадка се извършва от техническия ръководител и включва-входящ контрол при доставяне на бетонната смес по документи от доставчикаи външен оглед; отделните процеси по време на полагането, обработката и отлежаването на бетона. Пряк контрол при полагането в кофражните форми, вибрирането и поливането на положения бетон упражнява и бригадира на бригадата зидаро-кофражисти. Техническия ръководител попълва в бетоновия дневник данните за доставения бетон, датата на полагане и др. данни съгласно образеца, както и

достигнатите якостни показатели на бетона след получаване на

сертификат от доставчика.

7.2.4. Армировъчни работи

7.3.4.1.Материали

Материалите, изделията и елементите, използвани при изпълнението на

армировъчни работи, трябва да съответстват на предписаните в проекта и да

притежават сертификати,съгласно БДС ( БДС EN……) .

7.2.4.2.Изпълнение

Преди заготовка на армировка до Ф10(кангална стомана)се извършва изправяне на стоманата. Преди монтажа на армировката се прави проверка и почистване на кофража и долната контактна повърхност . Не се разрешава изпълнението на монтажни работи при температура, по-ниска от -10 °С.

7.2.4.3.Контрол на изпълнението

Контролът по приемането и полагането на армировката в кофража се

извършва от техническия ръководител и включва: входящ контрол при

доставяне на заготвената армировъчни изделия в съответствие с работния

проект и външен оглед; отделните процеси по време на полагането,

връзването и укрепването на армировката. Допустими отклонения - бетоновото покритие на армировката трябва да отговаря на предписаното в проекта. Когато не са предписани допустими отклонения на бетонното покритие, то трябва да бъде в границите от 0 до +5mm.

Допустими отклонения пра монтажа на армировката според общите нормативни изисквания.По повърхността на армировката не трябва да има вещества, които могат да окажат вредно влияние върху самата стомана, бетона или сцеплението между тях. Състоянието на повърхността на армировката да се проверява преди монтажа й. Армировката трябва да се монтира в кофражните форми без каквито и да била повреди. Проектното положение на армировката в кофражната форма трябва да се осигурява срещу преместване и да се проверява преди бетониране. Приемането на монтираната армировка се документира с акт обр. 7, в съответствие с разпоредбите на Наредба No3 от 31.07.2003 г. за съставяне на актове и протоколи по време на строителството.



7.2.5. Мазачески работи

7.2.5.1.Материали за мазилки-портланд цимент; пясък; хидратна вар; вода; гипс; бял цимент; разтвори за мазилка са по действащи стандарти със сигнатура БДС (БДС EN……) Разтворите се изпитват по стандарт със сигнатура БДС ( БДС EN……) Мазилките са многопластови, като дебелината на всеки пласт не трябва да надвишава: за хастар / първи пласт / - 15 мм; за втори пласт – 15 мм; за фина / покриващ пласт / - 5 мм.

7.2.5.2.Изпълнение

Общи положения:

• Не се прави мазилка по стени, ако в деня на мазането те са огрети от силно слънце;

• Не се допуска извършването на работа на открито при температура на въздуха под 3ºС;

• Да се вземат необходимите мерки мазаческите работи на закрито да продължат без прекъсване, когато температурата е под 3ºС;

• Не се допуска използването на замръзнали материали, както и полагането на покрития върху замръзнали или заскрежени основи.

Нанасяне:

Всеки следващ пласт се нанася след достатъчно втвърдяване, но не и изсъхване на предходния. Разтворът за фината мазилка се приготвя със ситнозърнест пресят пясък. Всички покрития не трябва да бъдат по-малки от указаната дебелина, здраво свързани, с еднакъв и непрекъснат външен вид, без вълни, кухини, ръбове, пукнатини и назъбвания. Завършените повърхности трябва да бъдат абсолютно равни със съответните прави линии и нива, всички ъгли и ръбове да бъдат под 90º, освен ако в спецификацията не е указано друго и със стени и отвори - отвесни и квадратни. Да се вземат мерки за предотвратяване на извънредно бързото или локализирано изсъхване.

Гладкост на мазилката: Отклоненията от равнината под правата линия с дължина 1,8 м., поставена на всякъде по повърхността, не трябва да надвишава 3 мм. При необходимост за коригиране на неточностите в основата да се добави мазилка с дебелина не повече от 10 мм. със същата смес като на предходния слой.

Мозаечна мазилка / бучарда /: двупластова, при която хастара се изпълнява от цименто-пясъчен разтвор, а втория пласт се приготвя като разтвор за обекновена подова мозайка. След това, преди цимента да е втвърдил повърхността се мие обилно със струя вода до отмиване на цимента от повърхността и оголване на камъчетата. Камъчетата за мозайката са бели и черни с размери съгласно проекта или указания на Проектанта.

7.2.5.3.Контрол на изпълнението

• Преглед на повърхностите ;

• Проверка на геометричните размери;

• Полагане на водещи профили и ленти;

• Нанасяне и изравняване на хастара;

• Нанасяне на втория пласт;

• Нанасяне на покриващия пласт;

• Оформяне на ръбове, отвори и др. Детайли.

• Качеството на изработката трябва да отговаря на БДС 9340.76.

7.2.6. Бояджийски работи

7.2.6.1.Материали

Съгласно посочените в проектната документация /постна боя, блажна боя, латексови бои, силикатни бои, силиконови бои и др./. Бояджийските материали трябва да бъдат набавени от утвърден производител и трябва да бъдат доставени готово смесени в уплътнени (залепени) нови контейнери на производителя. Всеки контейнер трябва да носи търговската марка и името, идентификация за съдържанието и упътвания за качествена употреба. Преди употреба всички материали трябва основно да бъдат разбъркани.

Всички покрития за запълване на порите, грундове, подслоеве и разредители трябва да бъдат продуктът, който препоръчва производителят на боята, използвана за окончателно покритие.

Материали за боядисване на дървени и стоманени повърхности – БДС 2562-81.

7.2.6.2.Изпълнение

Изработват се контролни мостри: Подготвят се зони, където работата е напълно завършена, включително и подготовката и е възможно полагането на боя. Върху тези зони с размери приблизително 2 на 2 метра се правят пробите за боята.

Подготовка – общи положения:

• Материалите, използвани при подготовката за полагане на боите трябва да бъдат от видове, указани от производителя на боите, за съответната ситуация и съответните повърхности;

• Всички неравности по повърхностите за боядисване тряба да бъдат отстранени;

• Подходящи повърхности и условия: Изпълнителят може да нанася покритията след установяване, че съответните повърхности и условията в дадения участък са подходящи за съответното покритие.

7.2.6.4.Контрол на изпълнение

Провеждане на оглед на материалите и изработката и представяне на съответната документация.

Боядисаните повърхности трябва да бъдат с еднакъв цвят, с равномерно наслояване и еднаква обработка, не се допускат петна, ленти, напластявания, протичане, бразди, мехури, олющвания, влакнести пукнатини, пропуски, следи от четка, изстъргвания и видими поправки, различни от общия фон.



7.2.7. Настилки

72.7.1.Материали.

Настилките от тротоарни плочи трябва да отговарят на изискванията на съответните стандартизационни документи и на изискванията на българското законодатество със сигнатура БДС ( БДС EN……) :

7.2.7.2.Изпълнение

При изпълнение на тротоарните настилки се извършва контрол, който включва-контрол на условията, при които започва изпълнението на настилката и всеки един от междинните пластове.

Преди полагането на всеки пласт се извършва подготовка на основата, в съответствие с технологията за изпълнение.

7.2.7.3. Контрол на изпълнението

Контролът при изпълнението на подовите настилки включва проверка на основата и на междинните пластове за:

- Отклонението от проектната равнина

- Наклоните към сифони, канали, улами и събирателни шахти

- Дебелината на бетонната основа и изравнителните, заглаждащите и водоизолиращите пластове

- Радиуса на закръглението на заглаждащия пласт на местата на пресичане на настилката с вертикални и наклонени повърхности (със стени, колони, фундаменти под технологични съоръжения, улами, открити канапи и шахти)

- Якостта на натиск (с изготвяне по безразрушителни методи или по лабораторни

протоколи)

- Влажността

- Неравностите на повърхността (издатини и вдлъбнатини)

- Наличността на пукнатини, отслоявания, очукани, ронещи се и замръзнали места

- Чистотата (налепи от строителни разтвори и отпадъци, маслени петна, прах и други замърсявания)

- Изпълнението на деформационните фуги
7.2.8. Обработка на фуги

7.2.8.1.Обработка на дилатационни фуги

Дилатационните фуги се възстановят, като се премахне мазилката в зоната на фугата, почистват се фугите от съществуващите материали и се продухват. Поставя се в почистената фуга парче екструдиран пенополистирол (XPS). За предпазване на фугата от атмосферни въздействия от вътрешната и външната страна се монтират гъвкави профили за стенни деформационни фуги. Профилите са от материал каучук с PVC или EPDM каучук. В зоната от около 5cm от двете страни на фугата се възстановява мазилката.

7.2.8.2.2. Обработка на фуги между покривни панели

Отнася се за фугите между покривните панели на ниското тяло с басейна. Фугите между покривните панели трябва да се възстановят. Разкрива се фугата и се изчуква замонолитката до достигане на здрав бетон. Почиства се фугата и се изпълнява разширяващ се циментов разтвор. Фугите се възстановяват от вътрешната страна на помещението.

При следващ ремонт на покривните изолационни слоеве е необходимо да се предвиди цялостен демонтаж на покривните панели, междинната надлъжна греда и тухлените колонки, върху които е подпряна и да се изгради нова лека дървена или стоманена конструкция.



7.2.9. Железарски работи- решетки на английски дворове

Строително – металните (железарски) работи са ремонт решетки на английски дворове.

Решетките на английските дворове трябва да се почистят от съществуващите бои и ръжди. Заваряват се панти за по-лесно отваряне на решетките и уши за заключване с катинар. Решетките се боядисват като се нанася един слой епоксиден грунд с дебелина 80μm и един слой епоксидна боя с дебелина от 120 μm.

7.2.9.1. Контрол на изпълнението

Недостъпни за оглед и проверка строително-метални работи се приемат въз основа на удостоверения за съответствие с нормативните документи или актове за скрити работи.

Актове за скрити работи се представят задължително за:

- защита от корозия.

- закрепване на частите към сградата (съоръжението).

- изолиране на преминаващи през частите електрически проводници.

При окончателното приемане се предствя документация, с която се удостоверява съответствието на вложените материали, изделия и полуфабриката с предписанията на проекта, работни детайли, съответните нормативни документи и технологии за изпълнение, както за антикорозионната защита на частите на строително-металните работи.



7.2.10.Укрепване на фундаменти под напукани тухлени зидове (перално помещение) – инжекционни микропилоти

Инжекционният микропилот представлява стоманена безшевна тръба с диаметър 44 – 48 mm и дебелина на стената 3.5 – 4.0 mm, която през определени интервали е перфорирана . Монтира се в сондажи, прокарани по определена схема, съобразена с конкретния случай . Пространството между тръбите и сондажа се запълва със специален разтвор. След определено време през отворите на интервали се нагнетява разтвор в режим на хидроразрив, който прониква в слабите места на земната основа като я уплътнява и подобрява физико-механичните ѝ качества. Изгражда се една армирана земна основа. Сондажите се прокарват със сонди от типа на “PIXI”; “ROTENBEGER” или други подобни. Разтвора е на база цимент.

Микропилотите се разполагат в зоните с видими слягания от двете страни на всеки фундамент. В надлъжно направление на фундамента микропилотите не трябва да бъдат на повече от 60cm разстояние един от друг.

7.2.11. Възстановяване на зидарията

Целостта на тухлената стена се възстановява чрез прорязване на пукнатините и запълването им с цименто-пясъчен разтвор с контролирано съсъхване. Изпълнява се за вертикални и диагонални пукнатини в тухлени зидове.

Дейностите по възстановяване на пукнатини в зидове се извършват след укрепване на основите под тях.

При възстановяване на хоризонтални пукнатини под плочата, разтворът трябва да е с якост на натиск на 28 ден по-голяма или равна на 30MPa, якост на опън при огъване на 28 ден по-голяма или равна 9.2MPa и трябва да отговаря на изискванията на БДС EN 1504-3:2006



8. Измерване на извършените работи. Допълнителни количества и нови видов работи.

8.1.Мерни единици

Работите се измерват в единици както е посочено в позициите на договорните Количествени сметки (линейни метри, квадратни метри, кубични метри, бройки и др.)

Позиции, уточнени като комплект ще бъдат измерени в единична мярка включваща всички специфични компоненти и аксесоари.

Работите или части от работа предмет на измерване и плащане са съгласно текста на позициите в Количествената сметка и трябва да бъдат напълно завършени с всички слоеве, компоненти, аксесоари и др.

Смята се, че Изпълнителят е включил в единичните си цени всички помощни работи, материали и операции необходими за изпълнение и завършване на работите.

8.2.Допълнителни количества

Необходимостта от извършването на допълнителни количества от СМР по позиции, оферирани по обществената поръчка се обосновава в констативни протоколи, които се съставят и подписват от изпълнителя, възложителя и проектанта, след докладна записка до Възложителя от Изпълнителя или Проектанта.

Количествта над определените в количествените сметки към документацията по обществената поръчка се доказват с измервания на място и се вписват в констативните протокли. Разплащането става с финансовите средства за непредвидени разходи по офертата към обществената поръчка

8.3.Нови видове работи

Възникналата необходимост в процеса на изпълнение на СМР от изпълнение на нови видове работи ,които не фигурират в количествените сметки към обществената поръчка се констатира в докладна записка до Възложителя от Изпълнителя или Проектанта.За тези видове работи Изпълнитлят предлага нови анализни цени, съставя се констативен протокол (подписан он възложителя , Изпълнителя и проектанта) и работите се разплащат с финансовите средства за непредвидени разходи по офертата към обществената поръчка.

8.4.Замяна на някои видове работи с други видове работи и на материали,определени в проектната документация и колечествените сметки с други



Възникналата необходимост в процеса на изпълнение на СМР се установява и пердлага от и на Възложителя с докладна записка от Проектанта или Изпълнителя. При доказана необходимост се съставя констативен протокол и заменителна таблица към него , който се подписва от Възложителя, Проектанта и Изпълнителя. Разплащането става с предвидените финансовите средства или по-малки от тях в офертата по тази обществена поръчка.


Каталог: wp-content -> uploads -> 2016
2016 -> Цдг №3 „Пролет Списък на приетите деца
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „В”-1” рг мъже – Югоизточна България мъже временно класиране
2016 -> Национален кръг на олимпиадата по физика 05. 04. 2016 г., гр. Ловеч Възрастова група клас
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „А” рг мъже – Южна България мъже временно класиране
2016 -> Конкурс за изписване на великденски яйце по традиционната техника съвместно с одк велинград 27 април
2016 -> Министерство на образованието и науката регионален инспекторат по образованието – софия-град


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница