Закон за закрила на детето



Дата18.01.2024
Размер43.95 Kb.
#120002
ТипРеферат
Социална и правна защита на деца


"
Социална и правна защита на деца в риск


РЕФЕРАТ



ТЕМА: Закон за закрила на детето.
Правилник за прилагане на Закона за закрила на детето.

Правата на детето са фундаментални човешки права и се отнасят до всяко живо човешко същество. Те осигуряват специални гаранции и грижи, включително подходяща правна защита, преди и след раждането на всяко дете. Правата на децата са законови уредени с оглед на това, че децата са особено уязвими, поради възрастта и незрялостта си, и поради това трябва да се отделя специално внимание на необходимостта им от специална закрила и грижа. Децата в България имат различни права, гарантирани от Закона за закрила на детето в България и от различни нормативни и поднормативни актове. Основните права са: право на закрила, закрила срещу насилие, закрила на личността на детето, право на изразяване, информиране и консултиране, защита на религиозни убеждения, участие в процедури.


Съществена в днешни дни е промяната в основния поглед към важността на детето в обществата ни. Принципите, върху които започва изграждането на всички дейности, насочени към децата, включват уважение на личността му и осигуряване на най-добрия му интерес. Осъзната е главната необходимост то да бъде отглеждано в семейството си, а когато това не е възможно или не е в негов интерес, то да бъде поето в специални мерки за закрила. Правната рамка в сферата на закрилата на детето в България се определя от няколко основни нормативни документи. Основните принципи са заложени в българската Конституция. Основен нормативен документ за закрила на децата в България е Закон за закрила на детето. Заедно с правилника по неговото прилагане, той указва кои органи на държавата отговарят за прилагането на дейностите и мерките по закрила на детето и как взаимодействат те помежду си.. Държавната политика за закрила на детето се определя от Министерския съвет, който приема Национална програма за закрила на детето, предложена от министъра на труда и социалната политика и председателя на Държавната агенция за закрила на детето.
Държавната агенция за закрила на детето е създадена на основание Закона за закрила на детето с постановление №226/30.10.2000г. на Министерския съвет и започва своята дейност от 01.01.2001г. Председателят на Агенцията е специализиран орган на Министерски съвет за ръководство, координиране и контрол в областта на закрилата на детето. Основните правомощия на председателя са разработване на държавната политика за закрила на детето съвместно с ведомствата, които осъществяват грижите за деца, разработване и контролиране изпълнението на национални и регионални програми, свързани със закрилата на детето, издаване на лицензии на физически и юридически лица за предоставяне на социални услуги за деца, организиране на проверки за спазване правата на детето, и др.
Основен принцип в работата на Агенцията е сътрудничество с министерствата и ведомствата, чиято дейност е свързана с грижи за деца, както и с юридически лица с нестопанска цел, които имат предмет на дейност закрилата на децата.
Приоритетните области за действие на Агенцията са:

  • Приоритетна област 1 - Намаляване броя на децата, отглеждани в специализираните институции и подобряване условията на живот в тях.

  • Приоритетна област 2 - Създаване на по-добри условия за децата на улицата за упражняване на правата им, гарантирани от Конвенцията за правата на детето и Закона за закрила на детето.

  • Приоритетна област 3 - Повишаване на ефективността на мерките за защита на децата от насилие, злоупотреба и други форми на експлоатация.

  • Приоритетна област 4 - Гарантиране на равен достъп на децата до качествено образование и подготовка, с оглед пълноценна социална реализация.

  • Приоритетна област 5 - Мониторинг върху спазване правата на децата и стандартите за качество на услугите за деца.

  • Приоритетна област 6 - Намаляване броя на децата жертви на пътно- транспортни произшествия.

  • Приоритетна област 7 - Изграждане и поддържане на национална информационна система в областта на закрилата на детето.

В съответствие с чл. 20 (1) от Закона за закрила на детето (ЗЗД) Дирекция "Социално подпомагане" (ДСП) е специализираният орган за провеждане на политиката за закрила на детето в общината, като към нея се обособява отдел за закрила на детето (ОЗД). Отделът работи в сътрудничество с държавни органи и юридически лица с нестопанска цел, които имат за предмет на дейност закрилата на детето. Основните насоки на дейност са: правоприлагане, консултиране, администриране, мениджиране. Намесата на ОЗД започва с приемане на сигнал, молба или жалба, които могат да бъдат подадени от всеки гражданин, комуто е станало известно, че дете има нужда от закрила, включително и от дете, както и от пострадалото дете. В чл.7 на ЗЗД изрично е посочено задължението да се сигнализира, дори ако човек е обвързан с професионална тайна. Неизпълнението на това задължение е наказателно обвързано. Функциите на ДСП, респективно
ОЗД са разписани в чл. 21 на Закона.ОЗД осъществява текущата практическа дейност по закрила на детето в общината.
Според Закона за закрила на детето, “дете” е всяко физическо лице до навършването на 18 години. В този смисъл, всяко дете има право:

  • На закрила за нормалното му физическо, умствено, нравствено и социално развитие и на защита на неговите права и интереси;

  • На закрила срещу въвличане в дейности неблагоприятни за неговото физическо, нравствено, психическо и образователно развитие;

  • На закрила срещу нарушаващите неговото достойнство методи на възпитание, физическо, психическо или друго насилие и форми на въздействие, противоречащи на неговите интереси;

  • На закрила срещу използване за просия, проституция, разпространяване на порнографски материали и получаване на неправомерни материални доходи, както и срещу сексуално насилие;

  • Свободно да изразява мнение по всички въпроси от негов интерес и да търси съдействие от органите и лицата, на които е възложена закрилата му;

  • Да бъде информирано и консултирано от органа за закрила на детето и без знанието на родителите му или на лицата, които полагат грижи за отглеждането и възпитанието му.

Принципите на закрила на детето са зачитане и уважение на личността на детето; отглеждане на детето в семейна среда и осигуряване по най-добър начин на интересите му; насърчаване на доброволното участие в дейностите по закрила на детето; подбор на лицата, пряко ангажирани в дейностите по закрила на детето съобразно техните личностни и социални качества; временен характер на ограничителните мерки и контрол по ефективността им и други.
Законът предвижда няколко мерки за закрила на детето:

  • Съдействие, подпомагане и услуги в семейна среда;

  • Настаняване в семейство на роднини или близки;

  • Настаняване в приемно семейство;

  • Настаняване в специализирана институция;

  • Полицейска закрила.

  • Специална закрила се осигурява на децата в риск и на децата с изявени дарби.

Законът определя права и на родителите и гражданите, така например, всички граждани, на които е станало известно, че дете се нуждае от закрила са задължени да съдействат при осигуряването и осъществяването й. Това задължение е налице без оглед на изискванията за професионална тайна или друго ограничение. В такива случаи незабавно трябва да бъде уведомен отделът за закрила на детето към Общинската служба за социално подпомагане или полицията. Понятието „родителска отговорност“ покрива задълженията и правата, свързани с поемане на грижи за личността и собствеността на детето. Това включва отговорност за осигуряване на подслон, храна и дрехи на детето, както и отговорността за отглеждането на самото дете. Тя включва и отговорността за опазване на собствеността на детето, ако има такава, а също и правото за представляване на детето пред закона. Лицата, притежаващи родителска отговорност за детето, могат да бъдат разглеждани като „титуляри на родителска отговорност“. В повечето случаи родителите на детето носят тази отговорност. Ако родителите са починали или не са в състояние или упълномощени да носят отговорност за своето дете, следва да бъде определен настойник, които да представлява детето. Настойникът може да бъде роднина, трето лице или институция. Докато родителите живеят заедно, те обикновено упражняват съвместно родителска отговорност върху своите деца по закон. Ако обаче родителите се разведат или разделят, те трябва да решат как да бъде упражнявана тази отговорност в бъдеще. Родителите могат да решат детето да живее поред с двамата родители или само с единия. Във втория случай обикновено другият родител, получава правото да посещава детето в определени периоди. Родителите могат да решат тези въпроси по взаимно съгласие или чрез съдебна процедура.
Всички сведения, получени в административни или съдебни производства, засягащи детето, не могат да бъдат разгласявани без съгласието на родителите, а ако детето е навършило 10-годишна възраст – и без негово съгласие.
Всеки родител може да иска и получава съдействие от оторизираните органи. Той има право да бъде информиран и консултиран за всички мерки и действия, предприемани по Закона за закрила на детето, може да поиска и промяна на приложените мерки за закрила при изменение на обстоятелствата. Предприетите по Закона мерки са задължителни за изпълнение от родителите, те са длъжни да съдействат при осъществяването на дейностите по закрила на детето.
Законът за закрила на детето осигурява:

  • Засилване превантивната работа и подкрепа на родителите;

  • Създаване на алтернативи на институционализацията;

  • Създаване на стандарти за услуги за деца и контрол върху приложението им;

  • Създаване на информационна система за закрила на детето и единна информационна система за управление;

  • Осиновяване – намиране на нова семейна среда за деца, лишени от биологичните си семейства;

  • Повишаване на квалификацията на заетите в системата за закрила на децата.

  • Изготвяне на стратегия и полагане на решителни усилия за рязко намаляване на броя на безпризорните деца;

  • Приемане на специални програми за работа с малцинствата, насочени към интегрирането им в обществото;

  • Подобряване на връзките с обществеността и привличане на местните власти и НПО за реализиране на държавната политика в областта на закрилата на децата.

Законът за закрила на детето и правилникът за неговото прилагане налагат единни стандарти, отговорности и процедури в области, които са жизнено важни за децата. Той поставя решаването на специфични за тях проблеми и признава значимостта на изискването децата да бъдат информирани за своите права и да могат да участват във вземането на решения, отнасящи се до тяхното развитие. Защита на най-висшите интереси на детето, осигуряване на ръководство, съответстващо на развитието на способностите му стават задължителни критерии за всички дейности и действия, отнасящи се до децата.
Законът е резултат от желанието да се рационализират усилията за опазване на децата в света на възрастните и това го превръща в инструмент за гарантиране на детството. Със съблюдаването на неговите стандарти и задължения са свързани очакванията за положителни промени в живота на децата.



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница