Законотворци заработват и "на частно" Калоян Атанасов Независимо кой как приема д-р Антония Първанова, не може да й се отрече, че тя е "



Дата27.10.2018
Размер171 Kb.
#101329
ТипЗакон
Прес клипинг: „Здравеопазване”
24.05.2014




Здравните законотворци заработват и "на частно"

Калоян Атанасов
Независимо кой как приема д-р Антония Първанова, не може да й се отрече, че тя е "навътре" в здравната материя, законодателството и проблемите на сектора. Напоследък лидерът на НДСВ на няколко пъти съвсем преднамерено "захапа" парламентарната здравна комисия. В дебата на тема "здравеопазване" между кандидатите да представят страната ни в Европейския парламент Първанова посочи, че въпросната комисия е класически пример за конфликт на интереси, тъй като към 90% от членовете й са лекари, които работят по договори със здравната каса. По думите й някои от тях са лобирали частните болници да влязат в договорни отношения с касата и без да е готов вторият стълб на здравното осигуряване, който да покрие плащанията.

При други свои разсъждения по темата Първанова каза, че медиците в законотворческия орган трябвало да защитават интересите на съсловието, но се оказва, че те по-скоро го ощетяват, защото се водят само от собствените си икономически интереси. Според нея "през годините в здравната комисия закони са правили в свой интерес хора с частни аптеки, частни болници, частни лаборатории, частни поликлиники и са се опитвали винаги да се включат в договорни отношения с касата. Излиза, че цялото съсловие е прецакано от собствените си колеги, а това е уникален пример в Европа".

На фона на тези изказвания е интересно да проследим какви са "служебните" връзки на сегашните здравни законотворци и могат ли те да бъдат пример за класически конфликт на интереси? Фактите са достъпни и всеки може да ги тълкува от "собствената си камбанария". Във визитката си 12 от 20-те членове на комисията, включително и председателят - д-р Нигяр Джафер, са заявили, че са лекари по професия. Двама са юристи, има по един бизнесмен, икономист, управител и преподавател, а двама не са посочили с какво се занимават. Сред тях системно в конфликт на интереси е обвиняван "управителят" Семир Абумелих. Депутатът от ГЕРБ и бивш общински съветник в Бургас е сред най-успешните частни инвеститори в здравния сектор. През 2002-ра заедно с баща си Хусеин Абумелих откриват медицинския център "Света София", а седем години по-късно отваря врати и най-голямата тогава частна многопрофилна болница по Черноморието - "Дева Мария". В портфолиото на семейния бизнес влизат още медицинският център "Съни бийч медикал кеър", компанията за недвижими имоти "Света София билдинг", както и фирмата "Ел Семир" ООД, която се занимава с търговска и с всякаква незабранена от закона дейност.

След влизането си в парламента Семир Абумелих прехвърли дружествените си дялове на съпругата си Кемал. Той неведнъж е заявявал, че атаките срещу него са инициирани от хора, които имат интерес от запазването на монопола на Националната здравноосигурителна каса.

Прави впечатление, че болниците на Абумелих се справят доста добре финансово на фона на стагнацията в здравния пазар. МБАЛ "Дева Мария" има приходи от 5.78 млн. лв. за 2011-а срещу 9.78 млн. лв. през 2012-а. Разходите й обаче също са скочили, особено заплатите на персонала, в резултат на което печалбата не надхвърля 357 хил. лева.

Още по-положителни резултати отчита центърът "Света София", който между 2011-а и 2012-а удвоява постъпленията си - от 8.95 млн. на 18.06 млн. лева. Съответно и печалбата му се вдига до 3.12 млн. лева. За 2012-а "Дева Мария" е получила от здравната каса 7.18 млн. лв., а "Света София" едва 638 хиляди лева, показват отчетите на осигурителния фонд. Разбира се, по това време Абумелих все още не беше депутат, а и човекът може би просто е добър здравен мениджър.

В края на 2013-а пред Комисията за конфликт на интереси трябваше да се яви бившият здравен министър Десислава Атанасова, която сега също е член на ресорната парламентарна комисия. Причината бе в съмненията, че тя е лобирала за съпруга си Красимир Атанасов и фирмата му "Декра - строй" да получи апетитни обществени поръчки за 1.14 млн. лв. от община Враца. Кметството там избира консорциума "ГБСД - 09", в който влиза "Декра - строй", да построи защитено жилище в квартал "Река Лева" с договор за 407 593 лв. без ДДС и Център за настаняване от семеен тип в квартал "Дъбника" с втори контракт за 543 979 лв. без ДДС. Двете поръчки на Красимир Атанасов са по проекта "ИСКРА - Иновативен Социален Комплекс от Резидентни Алтернативи", финансиран по оперативната програма "Регионално развитие". Атанасова е общински съветник от ГЕРБ В Русе., когато през 2008-а "Декра строй" ЕООД печели поръчка за преустройство на сградите на Центъра за психично здраве и за изграждане на обществено-информационен център за 156 408 лева. Тя е работела като юрисконсулт на психодиспансера между 2005-а и 2007-а. През февруари 2010-а същата лечебница възлага обществена поръчка за 771 141 лв. на "ГБСД-09" по договор за ремонт, реновиране и модернизация на три отделения. Естествено, конфликт на интереси в случая не бе доказан.

Друга знакова фигура от здравната комисия, която има любопитен управленски опит, е бившият заместник здравен министър Емил Райнов. През 2008-а, в качеството си на председател на управителния съвет на Националната здравноосигурителна каса, той бе избран и за шеф на комисията по прозрачност, където можеха да бъдат обжалвани решенията на комисиите по цените на лекарствените продукти и на тази по позитивния лекарствен списък. От опозицията скочиха, че това е класически конфликт на интереси, тъй като Райнов на практика ще контролира сам себе си. Малко известен факт е, че преди това Емил Райнов бе в борда на директорите на държавното дружество "Експомед", чиято процедура за ликвидация се протака с години от здравното ведомство. "Експомед" изпращаше на работа в чужбина медицински кадри, но фалира след "либийския" скандал.

Правилникът на парламента позволява на депутатите лекари да работят по специалността си, за да не изгубят правата си. Но когато влизат в конфликт на интереси по някой закон, те са длъжни да го обявят и да не участват в дискусиите и гласуванията. Досега обаче това се е случило само веднъж през 2009-а, когато народният представител д-р Атанас Щерев, в качеството си на собственик на болница "Д-р Щерев", заяви конфликт на интереси и не участва в гласуването на закона за трансплантациите.

От сегашните "здравни" депутати, по данни на Търговския регистър, практиките си поддържат Галина Георгиева, бившата шефка на здравната комисия Даниела Дариткова, която е част и от ООД на общопрактикуващи лекари, Дарин Димитров, Джема Грозданова, зъболекарят Иван Ибришимов и Кирил Добрев. Най-бизнес ориентиран като че ли е депутатът от ДПС Тунчер Кърджалиев, който има или е имал участие в няколко дружества, сред които веригите аптеки "Панацея". Освен това е част от груповата практика за първична медицинска помощ "Медика-9". Няколко от народните представители в комисията са били или са членове на неправителствени организации. При положение че част от въпросните НПО-та са здравно насочени, само по себе си това е немалка вратичка за прокарване на лобистки интереси.


Лудите, лудите - те да са живи!

Огнян Стойчев
Хубаво е да живееш в държава, която се грижи за лудите. Според омбудсмана Константин Пенчев България не попада в тази категория. Затова Пенчев иска Конституционният съд да се намеси решително. Адвокатът на народа атакува текстовете от Закона за лицата и семейството, които приравняват лудите на децата. Напълно лудите - на малолетните, а частично лудите - на непълнолетните.

Законът за лицата и семейството е приет през тоталитарната 1949 година, когато хората с психически увреждания не са възприемани за достойни членове на социалистическото общество. Сега обаче обществените отношения били коренно променени и действала нова конституция, съгласно която всички хора се раждат свободни и равни по достойнство и права. Да не говорим за членството ни в Европейския съюз, което правело недопустимо неравноправието. Според Пенчев поставянето на едно лице под запрещение само защото то не може да се грижи за себе си, поради слабоумие или душевна болест, противоречи на конституцията и на Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания.

Първите отзиви за искането на омбудсмана в юридическите форуми са твърде негативни. Корят го, че не е в час, че си прави реклама, чудейки се каква бомбастика да подхвърли, че е в конфликт на интереси. Последното е с оглед професията на жена му - адвокат и посредник по международни осиновявания чрез управляваната от нея Фондация "Шанс за всяко дете". Дори и трите твърдения обаче да са верни, инициативата на Пенчев повдига не само конституционни и хуманитарни, а и чисто практически въпроси.

И така, българската конституция гарантира живота, достойнството и правата на личността и създава условия за свободното развитие на човека и на гражданското общество. На всеки негов член, а не само на нормалните. Единствените конституционно закрепени ограничения на поставените под запрещение са свързани с политическите им права да гласуват за държавни, местни органи и в референдуми, както и да бъдат избирани за депутати. Извън тези ограничения те не можели да бъдат ограничавани в нищо, както прави действащият от 65 години закон. Пък и конституцията изрично казва, че лицата с физически и психически увреждания се намират под особената закрила на държавата. И омбудсманът настоява в името на тази закрила лишаването от дееспособност или ограничаването й да не става "по общи и остарели критерии" като слабоумие и душевна болест. За всеки отделен случай трябвало да се вземат предвид спецификите на различните заболявания и състояния, както и степента на увреждане.

Да речем, че конституционните съдии уважат искането. И да си представим последиците. За лицата, чиито права защитава Пенчев, те ще са катастрофални. Представете си как поставеният под пълно запрещение ще се прости с имуществото си, ако бъде оставен да решава сам. Човекът ще си е недееспособен, но понеже няма да е поставен под запрещение, няма да има и попечител, който да решава трезво и в изпълнение на закона от негово име и в негов интерес. Пълна свобода да върши на воля безумия. Да гласува и да става депутат обаче пак няма да му е разрешено.

Ето и още последствия. Лудостта у нас ще бъде окончателно реабилитирана. Дядо Вазов поби байрака с: "Лудите, лудите - те да са живи!" И го разшири с пиянството на цял народ. Оттогава Мунчовците по нашите земи са на мода, въпреки всички опити да бъдат декласирани. Затова в идеята на омбудсмана има хляб, просто тя трябва да бъде коригирана и доразвита. Как ли? Ами като лудите бъдат напълно еманципирани с конституционна промяна, която да изравни напълно правата им с тези на нормалните. Никакви ограничения, включително и за гласуване и за депутатско поприще.

Аргументи - бол. Първо, у нас от доста време не се знае кой е нормален и кой луд. Просто в тази среда няма достатъчно надеждни критерии, поради което данните се разминават драстично. Дори витае усещането, че нормални вече няма. Второ, конституционната забрана за гласуване и за депутатстване на луди отдавна не работи. Почти няма вот, който да не се е оказал налудничав. И категорично няма депутат без нездрави интереси и нездрави зависимости. Трето, избраните с налудничави вотове управници се грижат изключително разумно за себе си, което показва, че лудостта на електората им се отразява здравословно. Пък той като е Мунчо, да е жив и здрав!



Как да извадим онкологията от мазето

Болните стават все повече и по-млади, за лечението трябва национално съгласие

Анна Ботинова
Възможно ли е добро здравеопазване у нас? Положителният отговор все ни убягва, въпреки че промените, които трябваше да изведат здравната система на магистралата на модерното развитие, започнаха преди 15 г. Уж посоката е напред, а с течение на годините се озовахме в кръгово движение без изход.

Пример от тези дни -най-съвременната онкология в София, открита в средата на март, е на път да затвори врати. Тя е малка структура с просто устройство и чрез проблемите с нея ясно се вижда сбърканият модел на мислене и действие в здравната система. Медицинската дейност там е само една - прилагане на химиотерапевтични лекарства на онкоболни със солидни тумори. Човешкият замисъл пък е пациентът да бъде обгрижен в определянето на терапията и след това, докато понася ударите на вливанията. Защо болните да ходят в Турция, не може ли и тук да е добре? Лекарства има, листа на чакащите няма. Няма и лукс, просто не е в мазето, както в повечето стари онкологии, столовете са специално за химиотерапия и като вдигнеш поглед, наоколо е оранжево и зелено. Дребни детайли, ама помагат да ти се живее. Още повече помага, че лекарят е насреща, средният персонал е достатъчно, следи кога да се намеси и когато болният повърне, никой не се цупи. Защото в залите за химиотерапия се повръща, припада се, плаче се и дори се крещи понякога.

Това са и част от причините, поради които малката онкология в болница "Надежда" взе да има много пациенти. Твърде много, както става ясно от действията на здравните власти. Многото пациенти трупат надлимитна дейност още от самото начало. При зададен от касата обем за април за 170 986 лв. е изпълнена дейност за още 110561лв. Така само за 2 месеца болницата е "вътре" с почти 500 000 лв. В момента тече проверка - не, не се проследява дали са намалели пациентите в други клиники, щом тук са се увеличили, а на надлимитната дейност. После, ако реши надзорният съвет на касата, изработеното извън плана ще бъде платено.

Това всъщност е новият механизъм за плащане на надлимитните дейности за всички болници, заложен в постановление 94. Плаща се - изцяло или частично, месеци по-късно, и то след проверка, и то ако реши надзорът на здравната каса. Той пък ще реши, ако има пари.

Като "малката" химиотерапевтична клиника са и останалите онкологии. Разликата е, че държавните и общинските влачат дълговете си през годините, докато частните не могат да си позволят такива дългове. Известно време компенсират, после закриват съответната дейност и,противно на пазарната логика, това се прави на фона на огромно търсене. Даже дефицит, защото, хубави или лоши, онкологичните структури не стигат.

Защо става така?

Първо, защото хората с рак се увеличават всяка година.

За 2014 г. се очакват нови близо 35 000 случая според Националния раков регистър. Отчетените за 2011 г. болни са с 1,5 пъти повече от тези през 1993 г. Общо са към 200 000 души годишно. Второ, защото за онколечението не са предвидени адекватно финансиране и организация. Държавата иска да си затвори очите пред факта, че раковите заболявания са хронични, т. е. лечението е дълго, а благодарение на модерните терапии продължителността на живота се увеличава. Всичко това е много скъпо, но осигурява живи и все по-често работещи хора.

От една страна, се отправя посланието "Ходете редовно на профилактични прегледи за рак". От друга обаче, скринингова програма няма, а откриваните все повече и по-млади болни увисват в графата "надлимитна дейност" на здравната каса. Тук трябва да се разбере, че генералният проблем не е в касата - дългогодишни управленски грешки я отклониха от мисията да служи на пациента. При автоматичното прехвърляне на онколекарствата от държавния към бюджета на здравното осигуряване през 2011 г. никой не предвиди последствията. Действието А трябваше да доведе до Б - съответно увеличение на касовия бюджет, за да поеме вълната. Тази година, както и миналата в перото онколекарства е единият голям преразход на касата.

И държавни, и частни болници натрупват дългове от неизплатена дейност по същия механизъм, само че при много от държавните има и други причини, свързани с лошо управление. В резултат болниците с държавно и общинско участие гонят 500 млн. лв. дълг.

Решенията на парче само увеличават разходите. Онкологията може да излезе от мазето, ако най-после стане истински приоритет на здравната и националната политика. Това значи приемане, финансиране и изпълнение на национална скринингова програма и консенсуси за лечение. Колкото по-скоро, толкова повече хора в активна възраст ще се запазят в следващите години.

Задачата да се реформира здравеопазването е толкова сложна, че решението не е по силите на отделна партия. Нужни са обединени усилия и разбирателство на политическо и експертно ниво за сектора, от който зависи животът на всички.
Анна Ботинова днес анализира сбъркания модел на мислене и действие в здравната система през проблемите на онкологията



Джипитата работят и без специалност

Пациентите няма да останат без личен лекар

Николай Спасов
Няма опасност над 1 милион българи да останат без личен лекар след 1 юни, когато изтича законодателният срок, даден на всички джипита да придобият специалност. Това увери министър д-р Таня Андреева в Пловдив, където откри първия в областта медико-социален кабинет за майчино и детско здравеопазване.

"Изобщо няма такава опасност. Искам да успокоя колегите и хората, че няма поводи за паника и никой няма да остане без джипи след 1 юни", каза още д-р Андреева.

Тя обясни, че договорите на всички общопрактикуващи лекари са удължени с една година. Това означава, че те ще продължат да изпълняват дейността си, която ще се плаща от НЗОК. Успоредно с това са внесени предложения за промяна в закона, които чакат да бъдат разгледани в парламента и да се гласуват.

По-рано през деня бившият здравен министър Десислава Атанасова алармира за опасността след седмица над милион българи да останат без джипи заради липсата на законодателна инициатива от страна на Министерството на здравеопазването. Депутатката от ГЕРБ подчерта, че според Закона за здравето семейните доктори, които не са придобили специалност по обща медицина, след 1 юни 2014 г. нямат право да работят, а техните практики ще бъдат заличени от регионалните здравни инспекции.

"Мисля, че е крайно време хора, които не разбират от здравеопазване, да спрат да го коментират", коментира д-р Таня Андреева.



2000 джипита формално остават без права от 3 юни

Десислава Колева
2000 лични лекари остават без право да упражняват професията си от 3 юни заради забавени промени в Закона за здравето. От тази дата влиза в сила изискването джипитата да имат специалност по обща медицина. Здравното министерство трябваше да реши проблема, като удължи срока за придобиването на специалност с още 5 години. Промените за това бяха внесени в парламента едва на 13 май, но заради предстоящите избори са блокирани и все още не са минали дори първо четене в комисия. Освен това удължаването на срока за специализацията е в пакет с още куп промени, по които със сигурност ще има дебати. До момента в дневния ред на парламента няма насрочено заседание на здравната комисия. Така по всичко личи, че депутатите няма да успеят да приемат промените навреме.

Забавянето от страна на здравното министерство е необяснимо, тъй като проблемът е известен от много време. В началото на годината столичните джипита за пореден път го повдигнаха. Те обясниха, че са изпращали своите предложения за удължаване на срока и към бившия министър Десислава Атанасова, и към сегашния - Таня Андреева, но и в двата случая отговорът е бил отрицателен. Това обаче не попречи вчера на Атанасова да алармира за риска от закриване на стотиците практики на личните лекари от 1 юни и да сложи диагнозата "катастрофа за българското здравеопазване". От касата специално уточниха, че никой няма да прави проблем на лекарите, нито ще прекъсва договорите им.


Интерпол разби глобална мрежа за фалшиви лекарства
Поне 237 души са арестувани в 111 страни по света при операция на Интерпол срещу разпространението на фалшиви и нелицензирани лекарства, предават световните агенции. Конфискувани са повече от 8 млн. дози на обща стойност над 30 млн. долара. Сред тях са потенциално опасни хапчета за отслабване, диазепам, стероиди, както и хапчета против импотентност, малария, кашлица и рак. Операцията е проведена между 11 и 21 май, съобщава британската Агенция за контрол на медицинските и здравните продукти. Спрени са и 10 603 уебсайта, продаващи въпросите лекарства.

Интернет доставките, системите за разплащане и системите за обмяна на съобщения по интернет са основните средства, използвани от търговците на незаконни медикаменти, твърди френската Национална агенция за безопасност на медикаментите и здравните продукти.





Ремонтират болницата в Девин с 430 000 лв.
Държавата ще отпусне 430 000 лева за завършването на ремонта на болницата в Девин. Това обяви здравният министър Таня Андреева при посещението си в лечебното заведение там.

Аз съм убедена, че тази болница трябва да съществува. Тя обслужва три общини - Девин, Борово и Доспат. Над 30 000 души живеят в тях при тежък географски терен, заяви тя.

До два-три месеца лечебното заведение ще заработи в пълния си капацитет, след като приключат ремонтните дейности, обеща изпълнителният директор Радка Грозданова.

То е с капацитет от 65 легла, а в момента работят около 30.

Болницата беше открита отново в края на 2013-а, след като близо две години беше закрита.

Няма опасност пациентите да останат без лични лекари, увери министър Андреева по-късно в Пловдив, където откри медико-социален кабинет.

Предвижда се и въвеждането на дистанционно обучение за придобиване на специалност “Обща медицина" от есента. Благодарение на нея общопрактикуващите лекари ще могат да специализират, без да прекъсват практиката си, каза още тя.


Десислава Атанасова: 3аради липса на поправка в Закона за здравето над 1 милион българи ще останат без личен лекар от 1-ви юни
3аради липса на поправка в Закона за здравето над 1 милион българи ще останат без личен лекар от 1-ви юни. Това предупреди Десислава Атанасова от ГЕРБ:

„И това стана възможно благодарение на липсата на всякаква законодателна инициатива от страна на Министерството на здравеопазването. В Закона за здравето има срокове за това, че личните лекари следва да придобият специалност по обща медицина и тези, които не са изпълнили разпоредбата на Закона, след 1-ви юни тази година няма да имат право да практикуват и техните практики ще бъдат заличени от Регионалните здравни инспекции.”

От НО3ОК обаче заявиха, че с още 5 г. ще се удължи срокът, в който лични лекари без специалност обща медицина ще могат да я придобият и че Р3Ок няма да заличават практики на лични лекари, ако още не са придобили специалността.

С още 5 години да се удължи срокът общопрактикуващите лекари да имат възможност да придобият специалност "Обща медицина". Това предложение за промяна в Закона за лечебните заведения ще бъде внесено на първото заседание на Комисията по здравеопазване след евроизборите. Това съобщиха от НЗОК. Разговори в тази посока се водят с комисията и с националното сдружение на общопрактикуващите лекари. Практики няма да бъдат затваряни.

Председателят на сдружението д-р Любомир Киров уточни, че се създава излишно напрежение: „Има в проекта за изменение и допълнение на Закона за здравето и лечебните заведение е залегнал този текст във връзка със специализацията, който ще даде възможност, колегите, които не са зачислени, да започнат да специализират, а другите да приключат специализацията си в определени срокове.”

Може да има забавяне в приемането на поправката, но личните лекари ще приемат пациенти, допълни Киров: „Ние си вършим работата, както и тези колеги, за които говорим. Те имат договори, сключени с Националната здравноосигурителна каса, така че те няма да спрат да работят.”


Държавата ще отпусне 430 000 лева, необходими за завършване на ремонта на болницата в Девин
Държавата ще отпусне 430 000 лева, необходими за завършване на ремонта на болницата в Девин. Това обяви здравният министър Таня Андреева при посещението си в лечебното заведение.

Таня Андреева: Аз съм убедена, че тази болница трябва да съществува. Тя обслужва три общини - Девин, Борово и Доспат. Над 30 000 души живеят в тези общини при тежкия географски терен.

Репортер: До два-три месеца болницата ще заработи в пълния си капацитет, след като приключат ремонтните дейности, каза изпълнителният директор Радка Грозданова.

Радка Грозданова: Болницата, по принцип, е с капацитет от 65 легла. В момента работят може би около 30. Всеки ден ги разширяваме.

Репортер: Млада майка от Борино беше видимо доволна от грижите на медицинския екип.

- Много кашляше, може да получи спазъм и опасно е в село. Тук под наблюдение.



Репортер: Ровка Чаушева е също пациент в болницата.

Ровка Чаушева: Всички ние сме много болни. Досега сме ходили в Смолян, в Пловдив. Сега се радваме, че вече имаме болница.

Репортер: Село Селча изпрати представител, за да се срещне с министър Андреева.

- Искам да благодарим, че помислихте, че има в Западните Родопи хора, които живеят. Не сме животни.



Таня Андреева: Не сте, разбира се.

- Държавата сме ние.



Репортер: До момента болницата няма неразплатена дейност. Необходимите 430 000 лв. за довършване на ремонта ще бъдат осигурени, допълни министър Андреева.

Таня Андреева: Държавата ще помогне, така че да бъде завършен ремонтът на болницата в Девин.
Над 200 души са арестувани при операция срещу фалшиви лекарства
Над 200 души са арестувани при координирана от Интерпол 10-десетдневна операция в 111 страни по света, насочена срещу фалшивите лекарства. Това съобщи Ройтерс. Конфискувани са над 8 милиона дози фалшиви и нелицензирани лекарства на стойност над 30 милиона долара.

Лекарствата включват потенциално опасни хапчета за отслабване, контролирани субстанции като диазепам, анаболни стероиди и хапчета против импотентност, малария, кашлица и рак. Взети са мерки и срещу над 10 хиляди уебсайта, продаващи лекарствата, които са затворени или спрени.




АГ специалисти препоръчват на родилки цезарово сечение, когато няма нужда от него
АГ специалисти у нас злоупотребяват и препоръчват на родилки цезарово сечение, когато няма нужда от него. Това е и една от причините за драстично увеличения брой на тези операции в последните години. Това каза в интервю за предаването Най-добрите лекари един от най-добрите акушер-гинеколози в България д-р Иван Диков. Пред Дарик специалистът от столичната АГ болница Св. София посочи като друг проблем изграждането на медицински центрове, от които няма нужда, породено от чисто комерсиални интереси. Според д-р Диков на нас не ни трябват мега-центрове, а е нужно да се подобрят възможностите за женска консултация. На родното здравеопазване му е трябва профилактика, защото такава няма и никога не е имало, твърди АГ специалистът. Интересните моменти от интервюто обобщава Димитър Панев.

Репортер: Липсата на комуникация между лекар и пациент е един от основните проблеми в родното здравеопазване, твърди д-р Иван Диков.

д-р Иван Диков: Медицинският специалист гледа пациента като враг пред портата, който му губи времето с глупави въпроси и неговите проблеми. Пациентът приема необходимото зло и знае, че е притиснат до стената, но въпреки всичко отива. Точно се гледаме като врагове. Никой от медицинските специалисти не минава обучение за елементарни комуникативни умения с хората. Ти го оперирай и го хвърли в реанимацията, една седмица не знае дали е между небето и земята и ти не го погледни, пък очаквай после да те уважава или да вярва, че ще се оправи.

Репортер: Това, което през годините в България сме запуснали според специалиста е профилактиката. Д-р Диков е убеден, че вместо множество медицински центрове, у нас трябва да има просто повече възможности за женски консултации. Те обаче трябва да бъдат достъпни както за бременната жена от столицата, така и за родилката от далечното провинциално село.

д-р Иван Диков: За съжаление поради ред причини при нас процентът на цезаровите сечения скочи страшно много. Някои колеги злоупотребяват с това и същност много от тези цезарови сечения не са толкова обосновани. Но тогава, когато сте си свършили работата в профилактиката, когато е имало контакт между лекари, акушерка, бременна, обсъдени са нещата, то е позитивно нагласен, не отива, както казах, враг пред портата. Значи тогава, да, ще отиде с доверието и ще ражда по естествен механизъм тогава, когато може. Но тогава, когато не може или ще се предприемат някакви рискове, по-добра алтернатива от цезаровото сечение наистина няма.


Чакат ни операции без упойка

Болници мамят касата с фиктивно назначени пенсионери

Силвия Николова
Операции без упойка ни очакват, ако кризата с анестезиолозите продължи със същите темпове през следващите години. Това стана ясно по време на Четвъртия световен конгрес по интравенозна анестезия, който се откри в София вчера.

По-малко от 700 са медиците с тази специалност в страната, които са в работоспособна възраст. Само до преди пет години те са били около 1600, съобщи д-р Мирослав Ненков - анестезиолог във ВМА. Всяка година не по-малко от 20 човека заминават на работа в Европа. Водещият специалист обясни, че в Германия, например в една средностатистическа, а не особено реномирана болница, те започват с месечна заплата от 3000 евро. У нас се броят на пръсти тези в университетските болници, които се разписват на фиш за 1200 - 1300 лева месечно.

Масово в общинските и многопрофилните лечебни заведения те взимат между 550 и 800 лева.
Пределно ясно е, че срещу такава голяма разлика в заплащането тук и в Европа е невъзможно да задържим колегите тук. Затова е редно да се вземат мерки за увеличаване на възнагражденията им, както бе направено в центровете за спешна помощ, а също така да се увеличат и бройките за държавен прием по тази специалност, единодушни са в Националното анестезиологично дружество.

Заради дефицита на тези лекари клиники буквално мамят Националната здравноосигурителна каса, като назначават фиктивно пенсионери анестезиолози. Така те спазват изискването й за определена бройка такива специалисти, за да им плаща тя по клинични пътеки, свързани с операции. Пенсионерите обаче на практика рядко идват в болниците, а упойките слагат ординатори или медици от други специалности, разказваха лекари.

Поне 1400 трябва да са анестезиолозите в България, за да се запълни дефицитът, обясни д-р Мирослав Ненков.

По мнението на заместник-кмета по здравеопазването на столицата само в София са необходими още 40 такива специалисти.

Според д-р Мирослав Ненков трябва да се вземат спешни мерки за решаване на проблемите в тази специалност, за да бъдат задържани лекарите в страната.
По думите му средната възраст на анестезиолозите у нас е 45 години. Той поясни, че за да свързват семейния бюджет, на тях им се налага да работят на две, дори на три места.
Като относително утешителен факт за кризата на анестезиолози у нас той посочи кризата за такива лекари още в Румъния, Чехия и Полша.
Без упойка
Не стискай зъби. Обратното може да се окаже твърде опасно. E, засега чак след десет години. Защото това е времето, в което лекари прогнозират да се затрие от нашата страна и последният български анестезиолог. Сиреч като нищо ще ни режат "на живо" и без упойка, защото няма да има кой да ни я слага. Та затова не стискай зъби, драги ми пациенте, а по-скоро отсега си приготви едно дръвце по мярката на челюстта ти. Че не е ясно кога ще се наложи да ни кръцват на операционната само с нещо между зъбите, за да не си прехапем езика.
Някому горната хипотеза може да се стори твърде пресилена. Попитайте обаче в която и да е болница колко анестезиолози има на щат в нея, колко са работещите там хирурзи и по колко операции дневно се извършват.

Грешката е в проблема неравностойно заплащане на лекарския труд при едни и при други специалности, заложен от преди повече от две десетилетия. Когато през 2000 г. болниците преминаха на заплащане от здравната каса по т. нар. клинични пътеки, никой от управляващите тогава не пожела да се направи анализ на ефективността им, както и да се заложи резервен вариант при пробойна в системата. Същевременно лекарският труд остава неостойностен от години. Което естествено генерира проблем след проблем.




Компютър ни приспива за операция

На 24 май в НДК Росен Плевнелиев поздрави анестезиолози на английски език

Жулиета Недялкова
Най-новите техники за упойка и обезболяване ще бъдат представени по време на Световния конгрес на асоциацията по интравенозна анестезия. форумът бе открит вчера в зала 1 на Националния дворец на културата от президента Росен Плевнелиев, от шефа на асоциацията Куарино Пиячеволи от Италия и от председателя на българското дружество проф.. Николай Петров, началник на реанимацията на ВМА.

Държавният глава започна словото си на български език, без да разбере, че изправената до него дама на трибуната всъщност е преводачката. "Дойдох тук от уважение към вас, защото вие сте тези, които помагате на хората и спасявате техния живот , каза на български президентът. След кратка неразбория изненадващо Плевнелиев продължи речта си на английски, поздравявайки родните анестезиолози и чуждите гости. Десетина минути държавният глава говори без превод. Това предизвика недоумение сред докторите, защото дори председателят на дружеството на анестезиолозите проф. Петров изнесе словото си на български. Някои от медиците, които не са английскоговорещи, не успяха да разберат какво им казва държавният глава. Според експерти по протокола е недопустимо президентът ни да говори на какъвто и да е друг език на официален форум, освен на български.

Една от новостите, които ще бъдат представени на конгреса, е компютърна система, която има за задача да приспи пациента преди операция и да го събуди, след като хирурзите си свършат работата.
"Модерната анестезия е комбинация от техники и лекарства, за да се използват предимствата на медикаментите, като в същото време се избягват техните странични ефекти", обясни за "Преса" директорът на "Пирогов" проф. Стоян Миланов.

С помощта на компютърна програма лекарят въвежда данните на пациента пол, възраст, тегло, заболяване, а системата сама прави упойката, като регулира дозите на различните препарати. Това прави анестезията изключително безопасна и сигурна.




Заместник-министърът на отбраната Иван Иванов:

Полковник Кацаров стопи 17 млн. лева дългове на ВМА

Евгени Генов
В сряда в Пловдив се открива XI международна изложба "Хемус 2014 - отбрана, антитерориуьм и сигурност". Проявата е под патронажа на Министерството на отбраната. Форумът събира едни от най-известните и утвърдени в оръжейния бранш международни и наши компании. По този повод разговаряме със заместник военния министър Иван Иванов.

- Кои известни оръжейни компании идват у нас тази година, г-н Иванов?

- Изложението се провежда през две години. Тази са заявили участие 14 международни компании от различни сфери на оръжейния бизнес. В Пловдив ще видим щандове на "Аления аеромачи" от Италия, СААБ - Швеция, ФНСС



- Турция, МБДА - Франция. Германия идва с няколко компании

- "Рийенметал", "Люрсен", "Дийл", "Роде&Шварц", "Атлас електроник". Интерес за специалистите в областта на отбраната биха представлявали изключително модерната бронирана машина за пехотата, специализираната колесна техника, различни оръжейни, ракетни и комуникационно-информационни системи, които ще видят. Големите външни компании проявяват интерес към различни проекти за превъоръжаване и модернизация на Сухопътните войски, ВВС и ВМС. Например пехотата ни има нужда от нови бронирани бойни машини, тъй като сегашните са морално остарели

Те са на повече от 30 години. Компаниите затова идват у нас на "Хемус", за да изложат най-доброто, което отговаря на нашите потребности.

- А българският оръжеен бизнес може ли да помогне за превъоръжаването на армията ни?

- Не се съмнявам, че на изложението българският оръжеен бизнес ще покаже продукция на световно качество. Ние имаме фирми, утвърдени в бранша, като "Арсенал", "Аркус", "ВМЗ-Сопот", "Оптикс", "Черно море" , "Самел-90", "Дунарит", "Марс-армор" и др. Възможно е да съм пропуснал някоя. Когато поехме ръководството на Министерството на отбраната, като наследство заварихме незаинтересованост от състоянието на българския военнопромишлен комплекс. Той бе оставен сам да се справя със ситуацията и се мъчеше да пробие на външни пазари в Африка, Централна Азия, Виетнам, Индия. А от това губи както армията, така и те. Министър Ангел Найденов и новото ръководство на МО се срещнахме с представители на Българската отбранителна индустрия (БОИ) и ги запознахме с инициативите на НАТО и ЕС, в които се включва и министерството. Това им позволи да намерят своето място и да кандидатстват с нас или самостоятелно за проекти, финансирани от пакта и Евросъюза. Нашата индустрия може да доставя за армията облекло, снаряжение като бронежилетки, каски българско производство, оптични уреди, леко стрелково оръжие, боеприпаси, поддръжка и ремонт на техника, въоръжение и системи. Иска ми се да подчертая, че голяма част от сключените договори-през 2013 г. са с български фирми. Само чрез дирекция "Инвестиции в отбраната" са парафирани около 100 контракта за над 50 млн. лв., чието изпълнение продължава през тази и следващите години.



- Без целево финансиране от държавата армията няма да може да се превъоръжи, тъй като са необходими на година средно 150-200 млн. лв., а в момента се заделят едва 50 млн. лв.

- Военният бюджет трябва да бъде минимум 1,5% от БВП, за да може адекватно да се финансират всички дейности в отбраната. Но в момента той е 1,3%, или около 1,045 млрд. лв. Такъв финансов ресурс е крайно недостатъчен, парите не стигат за нищо. По разходи разпределението на бюджета в основни линии е следното: 70-75% отиват за заплати и осигуровки, 20-25% - за текуща издръжка и едва 5% се заделят за капиталови разходи. Но капиталовите разходи не са само за купуване на ново въоръжение. Затова за 2014 г. не можем да предвидим достатъчно средства за големи модернизационни проекти, за които има осигурени пари. Ето защо без помощта на държавата не бихме се справили. Подмяната на основното въоръжение на армията едва ли може да стане без целево финансиране, тъй като трябват много пари. Освен това Министерството на отбраната се стреми да осигури допълнителни средства чрез продажба на освободени от армията имоти и излишно въоръжение. За тази година предвиждаме да изкараме на пазара общо 327 имота, като документално са подготвени вече 242. Досега са стартирали 24 търга, като очакваме приходи от тях поне за близо 10,3 млн. лв.



- Според Бялата книга за отбраната, приета от предишния парламент, армията трябва да е близо 26 000 души. Наскоро министър Найденов обяви, че това е санитарният минимум.

- През последните 20 години числеността на армията намаля с над 80 000 души, но това не донесе повече пари във военния бюджет. Защото с намаляване на личния състав на следващата година финансовото министерство респективно с толкова намаляваше фонд "Работна заплата" и не постъпваха повече пари. За пръв път ние обяснихме простичко този факт на нашите партньори в НАТО и мисля, че ни разбраха. Преди едно от предложенията на пакта към министерството е било да се увеличат капиталовите разходи за сметка на намаляване на личния състав. Ние именно това разяснихме този модел вече не работи на българска почва. Министър Найденов е прав: достигнали сме санитарния минимум и не бива да слизаме под него, защото армията няма да може да изпълнява най-важната си мисия - отбраната на страната.



- Колко са вакантните места в армията, г-н Иванов?

- Общо за войници, сержанти и офицери са около 3000.



- Какви дългове завари новото ръководство на ВМА?

- Когато през декември 2013 г. полковник доц. Крум Кацаров пое ВМА, дълговете бяха над 103 млн. лв. В момента са 87 млн. лв., т.е. той успя да стопи близо 17 млн. лв. от борчовете. Но намеренията са разходите да намаляват с 23 млн. лв. годишно.



- Полк. Кацаров представи ли работеща стратегия за справяне с тежката ситуация?

- Новото ръководство на ВМА ни представи работеща програма за излизане от ситуацията, която има два основни акцента - как да се намалят разходите и как да се увеличат приходите. Стратегията е много добра и вдъхва оптимизъм. Трябва само да има достатъчно воля и подкрепа, за да се изпълни. Предвижда се да се преструктурират стопанските разходи. Така например намеренията са да се оптимизират разходите за храна, за поддръжка на сградния фонд и медицинската апаратура, разходите за външен персонал. Изчислено е, че всичко това ще доведе до икономии от 14 млн. лв.



- А от какво смята да печели допълнително академията?

- В програмата, която представи полк. Кацаров, се предвижда увеличаване на приходите чрез нови печеливши структури, които в момента не съществуват. Идеята е да се създадат диагностично-консултативни центрове към многопрофилните болници на ВМА, които може да носят средно на година допълнително по 5-7 млн. лв.

Да се създаде и клиника по инвазивна кардиология, от която се очакват приходи от 5 млн. лв. Ако здравното министерство започне да изплаща редовно спешната помощ на гражданите, преминали през ВМА, приходите ще нараснат с още 5-6 млн. лв. Въобще от печеливши дейности се очаква на година да постъпват 13-18 млн. лв. Промените не са свързани с увеличаване на щата на ВМА, дори по-скоро се предвижда неговото редуциране в рамките на 3-5%.

- А ще има ли структурни промени?

- Накратко - ще се обособи военномедицински блок, който ще работи само за армията, и ще има лечебно-диагностичен блок, който ще обслужва гражданите.



***

Заместник-министърът на отбраната Иван Иванов е роден на 19 март 1956 г. във Варна. Завършил е Висшето артилерийско училище в Шумен Военната академия "Г. С. Раковски" и Колежа по отбрана на НАТО в Рим. Дълги години служи в армията, Генщаба и Министерството на отбраната на различни командни длъжности. Вил е на мисия на ООН в Таджикистан. Оглавявал е Конфедерацията на обществените организации от сигурността и отбраната.



Благотворителен детски празник от радио "ФМ+"
С благородна инициатива радио "ФМ+" ще отбележи Празника на детето 1 юни. Заедно със Столична община и район "Оборище" медията ще организира пъстър детски празник, участие в който ще вземат познати лица като Рафи, Жана Бергендорф, Дамян Попов и Васил Чергов. Събитието започва в 11 ч. около специално изградената сцена в центъра на столичния парк "Генерал Заимов" в район "Оборище". Мотото на инициативата е "Празникът на детските усмивки". Водещи ще са Ива Дойчинова и Калина Стефанова, а компания ще им прави Тео Койчинов. По традиция "Празникът на детските усмивки" отново подкрепя благотворителна кауза - средствата от специалната томбола ще бъдат дарени на сдружение "Деца с онкохематологични заболявания" и техния проект за построяване на съвременен възстановителен център в костинбродското село Опицвет.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница