Заседание на Министерския съвет 27 юли 2010 г



Дата21.01.2018
Размер347.86 Kb.
#49112
ТипЗаседание



Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я

МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ
Стенографски запис!


ЗАСЕДАНИЕ
на

Министерския съвет

27 юли 2010 г.

Заседанието започна в 09.35 часа и се ръководи от министър-председателя Бойко Борисов.



Точка 1

Проект на Постановление за въвеждане на „Българска геодезическа система 2005”.

БОЙКО БОРИСОВ: Внасят министърът на регионалното развитие и благоустройството и министърът на отбраната.

РОСЕН ПЛЕВНЕЛИЕВ: Уважаеми колеги, уважаеми господин министър-председател, внасяме доклада заедно с министъра на отбраната. Отменяме остарялата „Българска геодезическа система 2000” и във връзка с членството в НАТО, както и в Европейския съюз въвеждаме по-нова система „Българска геодезическа система 2005”.

БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 1.



Точка 2

Проекти на Решения за предложение до Президента на Република България за издаване на укази за освобождаване от длъжност и от военна служба, и за назначаване на длъжност на офицери с висши офицерски звания от Българската армия.
БОЙКО БОРИСОВ: Внася министърът на отбраната.

АНЮ АНГЕЛОВ: Уважаеми господин министър-председател, уважаеми колеги, предлагам на вашето внимание проекти на решения за освобождаване и назначаване от длъжност на офицери с висши офицерски звания, както следва: Всички, които се освобождават се освобождават по тяхно желание. Генерал-лейтенант Иван Кирев Добрев, се освобождава от длъжността началник на Сухопътните войски и от военна служба считано от 1 септември 2010 година, генерал-майор Димитър Неделчев Димитров за освобождаване от длъжност „Първи заместник началник на сухопътни войски” и от военна служба считано от 1 септември 2010 година.

БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 2.

Точка 3

Проект на Постановление за преобразуване на държавни културни институти.
БОЙКО БОРИСОВ: Внася министърът на културата.

ВЕЖДИ РАШИДОВ: Уважаеми господин премиер, уважаеми колеги, обстойно и от дълго време ви запознавам с преобразуването на театрите с цел стартиране на реформата.

Разрешете ми да ви запозная с това, което ще направим. С предложените промени се цели оптимизация и повишаване на ефективността на дейността на новите структури, увеличаване на публичния ефект на тази дейност, като държавните културни институти в сферата на сценичните изкуства ще се превръщат в творчески, динамичен и мобилни социално-адекватно действащи структури.

Проектът е съгласуван с останалите министерства и ведомства. Има утвърдена финансова обосновка от министъра на финансите. Предлагам, Министерският съвет да приеме внесеният проект на постановление.

НИКОЛАЙ МЛАДЕНОВ: Държавният музикален театър „Стефан Македонски” все пак е национален културен институт с това преобразуване, което се предлага, не се ли загубва този статут?

ВЕЖДИ РАШИДОВ: Никой не губи в афиша името си, нито един театър в България. Преобразуването е с цел, за да могат да се оптимизират. Да се оптимизират реално съставите, за да могат да влезнат в един по-правилен вид. В афиша той съществува като „Александър Македонски”, „Арабеск” също съществува в афиша. Основното е афишът и спектакъла, който се играе. Всичко останало е въпрос на оптимизация и намаляване на административните щатни бройки и онези, които са чисто чиновническата част. Разбира се, има и един процент на оптимизация.

НИКОЛАЙ МЛАДЕНОВ: Статута се запазва и името също се запазва, така ли?

ВЕЖДИ РАШИДОВ: На този етап се запазват статутите на всички театри. Ние трябва да преминем още един етап, нека хората да са готови, както навсякъде по света националните статути могат на няколко най-представителни театри на нациите. Това ще бъдат: Националният театър „Иван Вазов”, Националната филхармония и Националната опера. Предстои да се изчистят още етапи. Регламентираме тяхното присъствие в публичното пространство. Мисля, че на този етап оптимизацията е много необходима, защото сме изправени пред една дилема: Ако бюджетът не издържи ние трябва да дръпнем отоплението от новия сезон, който идва – месеците септември и октомври. По-добре е да спасим и да има български театър, добър, работещ и оптимален, отколкото да дръпнем шалтера на всички сценични звена.

Предлагам да бъде приета тази точка.

БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 3.


Точка 4

Проект на Решение за изменение и допълнение на Решение № 295 на Министерския съвет от 2010 г. за утвърждаване броя на приеманите за обучение студенти и докторанти във висшите училища и научните организации на Република България през учебната 2010-2011 г.
БОЙКО БОРИСОВ: Внася министърът на образованието, младежта и науката.

СЕРГЕЙ ИГНАТОВ: Уважаеми господин министър-председател, уважаеми колеги, предложеното изменение и допълнение определя приема на докторанти в Медицинския университет в гр. София гр. Перник.

Докторантите в Медицинския университет в гр. София ще се обучават в 15 научни специалности, като общия брой е 93 редовни и 21 задочни.

За университета в гр. Перник се определя брой 465 студента, от тях 300 за придобиване на бакалавърска степен, а останалите 165 са за степен „Магистър”. Трябва да ви кажа, че в решението за частните висши училища са посочени само общият брой на студентите без да е необходимо тяхното разпределение по професионално направление.

Специално за Медицинския университет в Пловдив той не беше включен в решението, което ви беше внесено до 30 април 2010 година и след това гласувано в началото на месец май, той като университета нямаше акредитирана нито една научна специалност за обучение на докторанти, поради което приложихме тази мярка, като ги принудихме да влязат в процес на акредитация за да се изпълни закона. Благодаря ви.

БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 4.


Точка 5

Проект на Постановление за изменение и допълнение на Постановление № 67 на Министерския съвет от 2010 г. за заплатите в бюджетните организации и дейности.
БОЙКО БОРИСОВ: Внася министърът на земеделието и храните.

ЦВЕТАН ДИМИТРОВ: Уважаеми господин премиер, госпожи и господа министри, представям на вашето внимание проект на Постановление, чиято цел е постигане на коректност и прецизност на разпоредбите, за да бъдат приложени създадените с Постановление № 67 на Министерския съвет правила в случая на финансиране и допълнително възнаграждение на служителите. С предложените текстове се предлага по-прецизна от правна гледна точка редакция на някои разпоредби. В конкретния случай става въпрос за дирекция „Наблюдение, координация и административен контрол” на разплащателната агенция, тъй като тяхното допълнително възнаграждение не може да бъде получавано по линия на Оперативна програма „Техническа помощ”.

В тази връзка са и направените промени. Отразени са направените бележки. В доклада е описана необходимата сума за изплащане на възнагражденията на служителите от дирекцията в размер на 7131 лева на месец, така както е бележката от Министерството на финансите. Осигуряването на средствата по предложения проект е в рамките на утвърдения бюджет на Министерството на земеделието и храните.

ТОМИСЛАВ ДОНЧЕВ: Подобен подход, като изключение от основната хипотеза на Постановление № 67 на Министерския съвет, вече беше приложен по отношение на звената на АФКОС в Министерството на вътрешните работи и по отношение на дирекция „Национален фонд” в Министерството на финансите, които са звена имащи отношение към европейското финансиране, но не може да се докаже, че отговарят само и единствено за структурните инструменти.

Предлагам, да се използва абсолютно същият подход по отношение на дирекция „Мониторинг на средствата от Европейския съюз” в Министерския съвет. Тази дирекция освен основната си функция стратегически мониторинг на средства от Европейския съюз, отговаря пряко и управлява няколко инструмента. Това е финансовият механизъм на европейското икономическо пространство, норвежкия фонд, швейцарската помощ и все още текущи ангажименти към програма ФАР. Поради тази причина не може допълнителните заплати да бъдат финансирани от оперативна програма „Техническа помощ”.

Също така предлагам към предложението на колегите от Министерството на земеделието и храните, да се добави дирекция „Мониторинг на средствата от Европейския съюз” в Министерския съвет използвайки същият подход. Благодаря ви.

БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 5.
Точка 6

Проект на Постановление за определяне размера на еднократната целева помощ за ученици, записани в първи клас на държавно или общинско училище, за покриване на част от разходите в началото на учебната 2010-2011 г.
БОЙКО БОРИСОВ: Внася министърът на труда и социалната политика.

ТОТЮ МЛАДЕНОВ: Уважаеми господин министър-председател, целевата помощ за ученици се отпуска по реда на Закона за семейни помощи за деца само за семейства чиито деца са записани в първи клас от държавно или общинско училище за първи път и чиито средномесечен доход на член от семейството за предходните 12 месеца е по-нисък или равен на определения за получаване семейни помощи по Закона за държавния бюджет, средномесечен доход в размер на 350 лева на член от семейството.

Мисля, че тази мярка е добра и дава своите резултати. Подготвили сме за тези деца по 150 лева за новата учебна година. Благодаря ви.

БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 6.


Точка 7

Проект на Постановление за предоставяне на финансови средства от централния бюджет за 2010 г. по бюджета на министерството на икономиката, енергетиката и туризма за финансиране изпълнението на Мярка 1 от Иновационната стратегия на Република България и мерки за нейната реализация.
БОЙКО БОРИСОВ: Внася министърът на икономиката, енергетиката и туризма.

ТРАЙЧО ТРАЙКОВ: Уважаеми господин министър-председател, уважаеми колеги, става дума за 4 милиона лева от предвидените 7 милиона лева в централния бюджет за Националния иновационен фонд. Това е първият и засега единствен финансов механизъм в подкрепа на добре работещи иновативно активни предприятия, като се стимулират особено научно-изследователски развойни проекти с максимална стойност на субсидията до 500 хиляди лева със срок на реализация до 3 години и проекти за техническа осъществимост. Максималната стойност е в размер на 50 хиляди за проекти със срок за реализация до една година.

БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 7.

Точка 8

Проект на Решение за безвъзмездно предоставяне за управление на част от имот – публична държавна собственост, на Агенцията за социално подпомагане.
БОЙКО БОРИСОВ: Внася министърът на регионалното развитие и благоустройството.

РОСЕН ПЛЕВНЕЛИЕВ: Уважаеми колеги, прехвърляме две стаи, на етаж 5 от офис града на ул. „Триадица” в гр. София, които се ползват от Държавната агенция за закрила на детето с отпаднала необходимост към Агенцията за социално подпомагане.

БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 8.
Точка 9

Проект на Решение за безвъзмездно прехвърляне правото на собственост върху имот – частна държавна собственост, на община Пещера, област Пазарджик.
БОЙКО БОРИСОВ: Внася министърът на регионалното развитие и благоустройството.

РОСЕН ПЛЕВНЕЛИЕВ: Уважаеми колеги, става въпрос за имот също с отпаднала необходимост, който вече се ползва от общинските служби по земеделие, дирекция „Образование” и отдел „Местни данъци и такси”. Общинският съвет на гр. Пещера е взел решение преписката е без възражение и предлагам да подкрепим това решение.

БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 9.

Точка 10

Проект на Решение за изпълнение на решенията на Европейския съд по правата на човека по делата „Герджиков срещу България” (жалба № 41008/04), „Раза срещу България” (жалба № 31465/08), „Ф.Г. срещу България” (жалба № 17911/03), „Гецов срещу България” (жалба № 30105/03), „Мария Иванова срещу България” (жалба № 10905/04), „Бизнес център за подпомагане на малки е средни предприятия срещу България” (жалба № 6689/03), „Параскева Тодорова срещу България” (жалба № 37193/07) и „Шипкови срещу България”(жалба № 17322/04).

БОЙКО БОРИСОВ: Внася министърът на правосъдието.

Приема се точка 10.
Точка 11

Проект на Решение за изменение на Решение № 710 на Министерския съвет от 2009 г. за предложение за директор за Република България в Съвета на директорите на Европейската инвестиционна банка.
БОЙКО БОРИСОВ: Внася заместник министър-председателят и министър на финансите.

СИМЕОН ДЯНКОВ: Колеги, на всеки три години България има право да назначи алтернативен директор към директорите в Европейската инвестиционна банка. В края на тази година предлагаме заместник-министър на финансите на България да влезе на това място, което в момента се заема от заместник-министъра на финансите на Албания.

БОЙКО БОРИСОВ: Кой заместник-министър предлагаме?

СИМЕОН ДЯНКОВ: Предлагаме заместник-министър на финансите госпожа Ана Михайлова.

БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 11.
Точка 12

Проект на Решение за предложение до Народното събрание за ратифициране на временното споразумение за икономическо партньорство между Кот д`Ивоар, от една страна, и Европейската общност и нейните държави членки, от друга страна.
БОЙКО БОРИСОВ: Внася министърът на икономиката, енергетиката и туризма.

ТРАЙЧО ТРАЙКОВ: Уважаеми колеги, това е стандартно споразумение за икономическо партньорство между Европейския съюз и трета страна. Ние като страна членка трябва да го ратифицираме.

БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 12.
Точка 13

Проект на Решение за одобряване проект на Споразумение между правителството на Република България и правителството на Държавата Израел за двустранно сътрудничество в областта на промишлената научноизследователска и развойна дейност в частния сектор.
БОЙКО БОРИСОВ: Внася министърът на икономиката, енергетиката и туризма.

ТРАЙЧО ТРАЙКОВ: Господин премиер, това споразумение е много ценно, тъй като Израел е една от страните, в която подкрепата на иновационния сектор е организиран по един от най-добрите начини в света. С това споразумение ще имаме възможност първо, да се възползваме от натрупания опит и експертно ноу хау при разработването на нашия Закон за националния иновационен фонд, а от друга страна да използваме механизмите за подкрепа, които имат при съвместни разработки между български и израелски фирми.

БОЙКО БОРИСОВ: Кога ще се подпише споразумението?

На 11 август 2010 година идва президента Шимон Перес.

ТРАЙЧО ТРАЙКОВ: Може би министър Илиезер ще пристигне с него.

БОЙКО БОРИСОВ: Влезте във връзка и ми кажете, защото така или иначе ще бъде приет и ако има такова споразумение, когато идва при нас тогава да се подпише.

БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 13.

Точка 14

Проект на Решение за одобряване на резултатите и утвърждаване на протокола от 4-ата сесия на сменената Българо-индонезийска комисия за икономическо сътрудничество, проведена на 31 май и 1 юни 2010 година в гр. София.
БОЙКО БОРИСОВ: Внася министърът на земеделието и храните.

ЦВЕТАН ДИМИТРОВ: Господин премиер, става въпрос за стандартна процедура.

БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 14.

Точка 15

Доклад относно резултатите и взетите решения на неформалното заседание на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство, проведено от 30 май до 1 юни 2010 година в гр. Мерида, Испания.
БОЙКО БОРИСОВ: Внася министърът на земеделието и храните.

За заседанието днес съм освободил министърът на земеделието и храните, тъй като в момента в Народното събрание се разглежда закона, за да може министър Найденов да го представи, след което да се включи към нас.

Приема се точка 15.
Точка 16

Доклад относно резултатите и взетите решения на заседанието на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство, проведено на 29 юни 2010 г. в Люксембург.
БОЙКО БОРИСОВ: Внася министърът на околната среда и водите.

Приема се точка 16.



Точка 17

Проект на Решение за даване на съгласие за сключване на допълнително споразумение за допълнение на концесионен договор за добив на минерална вода – изключителна държавна собственост.
БОЙКО БОРИСОВ: Внася министърът на околната среда и водите.

АННА-МАРИЯ БОРИСОВА: Господин премиер в тази точка имаме предложение в точка 1.1 на проекта за решение в края на текста да се добави „Министърът на здравеопазването”, а към точка 1.3 също в проекта на решение да се добави нова буква „Д” със следния текст: „По време на изграждане на новия сондаж бутилираща компания минерална вода „Банкя” ЕООД да извършва очестен контрол на качеството на минерална вода от водоизточника веднъж дневно по микробиологични показатели и наличие на утайки и видими частици, оцветяване и мътност и веднъж седмично по химични показатели”, тъй като това е наложително.

НОНА КАРАДЖОВА: Това е становище, което е подготвено за заседанието днес. Предлагам, точката да се приеме на вносител, за да се уточним.

БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 17 на вносител с предложението на министър Анна-Мария Борисова.



Точка 18

Доклад относно одобряване проект на Разрешение за проучване на строителни материали – подземни богатства по чл. 2, ал. 1, т. 5 от Закона за подземните богатства, в площта „Саламаново”, разположена в землището на с. Саламаново, община Шумен, област Шумен.

БОЙКО БОРИСОВ: Внася министърът на околната среда и водите.

Приема се точка 18.
Точка 19

Проект на Решение за предложение до президента на Република България за награждаване на Антон Николов Дончев с орден „Св. св. Кирил и Методий” огърлие.
БОЙКО БОРИСОВ: Внася министърът на културата.

ВЕЖДИ РАШИДОВ: Господин премиер, става въпрос за академик Антон Дончев, автора на „Време разделно” един от много известните големи наши писатели. Господин Дончев има годишнина и няма ордена за култура и е хубаво на такъв голям българин да се връчи.

Приема се точка 19.
Точка 20

Проект на Постановление за създаване на Междуведомствен съвет за управление на изпълнението на Националната програма за действие по околна среда и здраве 2008-2013 г.

БОЙКО БОРИСОВ: Внасят министърът на здравеопазването и министъра на околната среда и водите.

АННА-МАРИЯ БОРИСОВА: Уважаеми колеги, от 2008 година е приета тази национална програма, но не знам защо не е създаден този междуведомствен съвет за управление. Предлагаме да бъде създаден още повече, че накрая трябва да отбележа, че няма да има пряко или косвено въздействие върху бюджета, но по този начин ще се съгласува работата между всички ведомства.

БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 20.


Точка 21

Проект на Решение за намаляване на капитала на „Специализирани болници за рехабилитация – национален комплекс” ЕАД и безвъзмездно прехвърляне правото на собственост върху имот – частна държавна собственост, на Столична община, област София.
БОЙКО БОРИСОВ: Внасят министърът на здравеопазването и министъра на регионалното развитие и благоустройството.

РОСЕН ПЛЕВНЕЛИЕВ: Уважаеми господин премиер, колеги, става въпрос за балнеолечебница на два етажа с парк в гр. Банкя. Кметът на район Банкя е отправил искане собствеността върху имота да бъде прехвърлен на Столична община. Посочено е изключително мотивирано и добре, че ръководството на район Банкя ще изработи дългосрочен проект за реставрация, консервация на сградата, парковото пространство и ще бъде интегрирана цялостната концепция, плана за възстановяване и модернизация на централната част на града.

Предлагам, да подкрепим това искане.

Приема се точка 21.


Точка 22

Проект на Решение за безвъзмездно предоставяне на движими вещи – частна държавна собственост.
БОЙКО БОРИСОВ: Внася заместник министър-председателят и министър на финансите.

СИМЕОН ДЯНКОВ: Колеги, става въпрос за 10 броя компютри с обща стойност около 10 хиляди лева, които Министерството на финансите предоставя на Тараклийския държавен университет в гр. Тараклия – Република Молдова. Това е в следствие на нашето съвместно пътуване до град Тараклия с министър Божидар Димитров и е част от пакет, който той като министър ще има задачата да закара до град Тараклия.

Искам да ви кажа, че току що Агенция „Ройтерс” съобщи, че благодарение на позитивния доклад от вчера на „Стандарт енд Пуърс” България днес има най-ниския външен финансов риск от началото на месец май.

БОЖИДАР ДИМИТРОВ: Искам да изкажа благодарност на министър Дянков. Също така искам да направя призив към всички министри, тъй като всички имаме компютри, които се намират на склад, по същия начин да бъдат дарени.

БОЙКО БОРИСОВ: Направете ревизия и ако има възможност да се направи по този начин.

Приема се точка 22.


Точка 23

Проект на Постановление за създаване на Център за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност към Министерския съвет.
БОЙКО БОРИСОВ: Внася заместник министър-председателят и министър на вътрешните работи.

С това, което министър Дянков ви каза за Агенция „Ройтерс” поздравявам всички вас, защото в тази ситуация „Стандарт енд Пуърс” е най-голямата рейтингова агенция по света и това е обективната оценка. Искам да се стремите към тези оценки.

ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: Уважаеми господин министър-председател, уважаеми колеги, това е т.нар. проект БОРКОР и е приета с решение на Министерски съвет интегрирана стратегия за борба с корупцията и организираната престъпност. Това, което е важно е, че към настоящият момент ние не сме осигурили необходимото финансиране за стартирането и това беше една от критиките, която беше визирана в доклада на Европейската комисия.

В тази посока изпълнявайки ангажимента и препоръките на Европейската комисия този проект е неотложно да стартира максимално бързо и с решението днес, главният секретар на министерския съвет до 15 септември 2010 година ще даде предложение за актуализация на бюджета на Министерски съвет, защото бюджетът, който е необходим ще бъде за сметка на Министерския съвет. Към настоящият момент немската страна, тъй като има решение на Федералното министерство на вътрешните работи, техен експерт е тук безвъзмездно за сметка на германското правителство и също така търсят възможност да съфинансират проекта, който трябва да реализираме и смятам, че това е добра препоръка, която трябва да изпълним от Европейската комисия.

БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 23.
Точка 24

Проект на Решение за одобряване проект на Меморандум за разбирателство относно сътрудничество между Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия на Република България и Външнотърговския съвет на Република Гърция.
БОЙКО БОРИСОВ: Оттегля се точка 24.
Точка 25

Проект на Решение за одобряване проект на Съвместна декларация за насърчаване на икономическото и бизнес сътрудничество между Министерството на икономиката, енергетиката и туризма на Република България и Министерството на икономиката, конкурентоспособността и корабоплаването на Република Гърция.
БОЙКО БОРИСОВ: Оттегля се точка 25.
Точка 26

Проект на Решение за одобряване проект на Протокол за сътрудничество в областта на туризма между Министерството на икономиката, енергетиката и туризма на Република България и Министерството на културата и туризма на Република Гърция.
БОЙКО БОРИСОВ: Оттегля се точка 26.
Точка 27

Проект на Постановление за предоставяне на финансови средства от централния бюджет за 2010 г. по бюджета на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за 2010 г. за финансиране на инфраструктурни обекти с национално значение.
БОЙКО БОРИСОВ: Внася министърът на регионалното развитие и благоустройството.

РОСЕН ПЛЕВНЕЛИЕВ: Уважаеми господин премиер, уважаеми колеги, до последния лев, тези 180 000 000 лева, които бяха гласувани в Народното събрание, са разписани в това постановление. Мога да ви прочета най-важните позиции.

Автомагистрала „Марица”- 34, 9 млн. лева, трябва да бъде готова в края на месец август.

Изграждане на „Софийски околовръстен път южна Дъга” - 20 млн. лева, той е приключил. Уточняват се последни процедури.

Археологически проучвания, без които нищо не можем да стартираме. Става въпрос за 5.3 милиона лева. Договорите са подписани. Трябва да се платят авансите и е необходимо да побързаме, ако искаме да строим, които са по АМ „Тракия” и АМ „Марица”. Описани са по лотове и договори.

За отчуждителни процедури - 43 милиона лева, като тук са само два проекта – Софийски околовръстен път от Симеоновско шосе, за да достигнем до жк „Младост ІV” – 20 милиона лева.

Тук много е важна темата как наистина да направим така, че вещите лица да не са толкова акредитивни в оценките.

Имам идея с вицепремиера Цветан Цветанов ще коментираме тази тема допълнително, но там са 20 милиона лева, а 23 милиона лева са за Софийски околовръстен път – гара Яна, 8 км на АМ „Хемус”. Изчакваме да приключи тази процедура и да стартираме началото на тръжната процедура за избор на изпълнител. Без проектиране няма да стане. 2,5 милиона лева са от 200 милиона евро, които ни трябват е съвсем дълга темата, но те съвсем специфично са за началото на София – Калотина, и да започнем да работим по проекта, за да не губим време.

За нови кадастрални карти са 3 милиона лева.

По оттеглените проекти по програма ФАР – 16,5 млн. лева, които са разписани до последния лев за програмата за саниране на жилища. С ПРООН са предвидени 3 милиона лева. Това е изключително важен проект, който може да прерасне в милиардна програма за енергийно саниране. Знаете много добре, че България от 2020 година трябва да произвежда въглеродно неутрални жилища и къщи. Това е една голяма тема на бъдещето.

Пътно кръстовище „Качица” е с 3,5 милиона лева. Утре с премиера ще открием пътния възел. Също така утре ще връчим и акт образец № 16 и разрешение за ползване.

За бул. „Брюксел” – 16,5 милиона лева. Трябва да побързаме, тъй като подхода към „Летище София” е в трагично състояние. Договорът е подписан между Министерството на регионалното развитие и Софийска голяма община, така че всичко това, което казвам са пари за утре, които ще отидат точно в тези проекти.

БОЙКО БОРИСОВ: Автомагистрала „Люлин”?

РОСЕН ПЛЕВНЕЛИЕВ: Автомагистрала „Люлин” е отделно от тези проекти.

БОЙКО БОРИСОВ: Вчера тук беше турският министър, който отговаря за турците в чужбина, като изрично съм го помолил да разговаря с турската компания, за края на годината така както сме се разбрали.

ВЕЖДИ РАШИДОВ: Той е разговарял веднага след това и лично ме помоли да ви предам, че са дали обещание до края на годината всичко да бъде готово.

СИМЕОН ДЯНКОВ: До края на годината ще бъде построено, така ли да се разбира?

БОЙКО БОРИСОВ: До 31 декември 2010 година хората, които искат да преминат по Автомагистрала „Люлин”, за да прекарат Нова година в Южна България, в Банско, в Разлог, в Сандански или в Гърция, трябва да могат да се движат по АМ „Люлин”, вместо в средата на месец май, така както Росен Плевнелиев, навсякъде приказва.

РОСЕН ПЛЕВНЕЛИЕВ: Господин премиер, споразумението, което подписахме с турците, което премина и през Народното събрание казва „Съществено завършване в края на годината”. Окончателно завършване на 15 май 2011 година.

Разликата е, че окончателният слой асфалт не могат да го положат през месец ноември и декември, но колите могат да се движат.

БОЙКО БОРИСОВ: Много е важно да влезе компанията в сроковете. Веднага паралелно с това на 31-ви ще направим едно общо съвещание между Столична голяма община, агенцията и Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Ще направим едно съвещание в Министерски съвет, защото всичко това, което прочете Росен Плевнелиев, сега най-красивият възел, с който се гордеем е на „Черни връх”. Виждате когато се движите каква е разликата и отивате на тапата към камбаните. Сиреч, сега като се отпуши с тези пари и се отиде до „Младост ІV”, този пръстен ще стане перфектен. Същото се отнася и за Автомагистрала „Люлин”. Ако ние не вържем между „Борис” и партийната школа тази магистрала, когато стане и северната тангента София – Ниш, ще е много облекчено движението. Но тук трябва да преодолеем тази част на Околовръстното шосе в следващия проект с един мост от два километра и половина, с една естакада. Мисля, че тогава вече спокойно можем да кажем, че за София всичко е направено.

РОСЕН ПЛЕВНЕЛИЕВ: Господин премиер, искам да добавя нещо, което наистина е голяма драма и проблем, който от години не е решен, което ще решим за четири месеца.

Нещо, което е новина за всички колеги, ние ще се опитаме в рамките на тези пари да оправим и кръговото движение пред моста убиец на България, моста в Бяла. Заложени са 3,5 милиона лева за този проект. Областната управа на Русе извърши феноменална работа. Вече има готов договор, така че за четири месеца бихме могли и с помощна на вицепремиера Симеон Дянков, който няколко пъти ходи там, също така и с Пламен Нунев – член на изпълнителната комисия, бихме могли след четири месеца да откриваме това кръстовище на моста убиец.

БОЙКО БОРИСОВ: Особено за зимата е изключително важно. Сега е месец юли, август, септември, октомври и ноември, ще бъде приключен.

РОСЕН ПЛЕВНЕЛИЕВ: За четири месеца ще го направим.

БОЙКО БОРИСОВ: Поставете срок, така както направихме с „Качица”. Откакто убиха хората само ходиха да се снимат на това кръстовище, ние трябва да го пуснем, за да не може когато през зимата се спускат надолу по пътя, да се получи същото. Атакувайте го много силно.

Приема се точка 27.
Точка 29

Проект на Решение за отнемане от Държавната агенция „Държавен резерв и военновременни запаси”, поради отпаднала необходимост, на недвижим имот – публична държавна собственост и предоставянето му безвъзмездно за управление на Изпълнителната агенция по горите, за нуждите на Държавно ловно стопанство „Паламара”.
БОЙКО БОРИСОВ: Внася министърът на земеделието и храните.

Приема се точка 29.


Точка 28

Проект на Решение за одобряване на график за неотложните мерки и действия на правителството и на органите на съдебната власт за изпълнение на показателите за напредък в областта на съдебната реформа, борбата с корупцията и организираната престъпност за периода август – декември 2010 г.
БОЙКО БОРИСОВ: Отново искам да се върна към „Ройтерс” и на „Стандарт енд Пуърс”, всички ви похвалих, но искам специално да похваля Симеон Дянков. В случая това е много важна подкрепа за финансите на държавата като рейтинг, като оценка особено за външните пазари.

СИМЕОН ДЯНКОВ: Благодаря ви.

МАРГАРИТА ПОПОВА: Господин министър-председател, уважаеми колеги, това е нашият пореден трети график след първия, който направихме веднага, след като встъпихме на власт и който график се оказа, че нашите партньори от Европейската комисия аплодираха като направиха заключение в годишния доклад за 2009 година, че това е нова форма и нов начин за сътрудничество и комуникация, който върна доверието 100 %. Начин, който се приема от тях безрезервно и се насърчава за да продължи.

Препоръките и действията, които трябва да предприемем до края на годината, са 58, толкова колкото бяха и в нашия първи график. Тук са заложени в четири основни насоки важни мерки, които трябва да изпълним до края на годината преди междинния доклад и в същност сме се съобразили със сроковете и изискванията на господин Борисов, който на пресконференция след излизане на доклада пожела и ни приветства с това, което изписаха европейските ни партньори и изиска от нас в срок от четири, пет месеца да направим такъв план, който да е изпълним и да има реални действия, които да бъдат добра основа за продължаване на постигнатото, на устойчивост, за да покажем, че реформите вървят напред и няма връщане назад, за да оправдаем декларираната и изписана политическа решителност и силна политическа воля изразяваща се в конкретни действия. Нашият график е готов и благодаря на всички адресати на доклада и на колегите, с които работихме, за да направим заедно този график с тези 58 мерки. Надявам се, че те ще бъдат следващият трамплин през месец декември за междинния доклад и добра основа за следващия годишен доклад за 2011 година.

Благодаря ви господин министър-председател.

БОЙКО БОРИСОВ: Господин Желязков, това да се подготви в едно писмо, с тези мерки и днес да го подпиша и да се изпрати на президента Барозу в отговор на доклада. Томислав Дончев, да има грижата до всички евро комисари, които имат отношение по доклада, също да отиде копие. Съответно министрите Цветанов и Попова да имат грижата лично с комисаря да се чуят и да му кажат всичко това, което е направено.

Да благодарим за препоръките и критиките и по какъв начин отговаряме на тях. Това да стане в рамките на днешния ден. Разбира се, прочетено и решението на Министерският съвет, сиреч, че това е входирано.

Освен това - Румяна Бъчварова, това наше решение днес лично да се проговори в парламента с комисията, с ръководството на парламента, и да се координира този график с дневния ред на парламента, за да имаме и от тях график по тези точки, по които има промени в закона, плюс минус една две сесии, и те също по надлежен ред да го изпратят на Европейската комисия.

НИКОЛАЙ МЛАДЕНОВ: Господин премиер, може ли това писмо да се изпрати и на посолствата на Европейския съюз.

МАРГАРИТА ПОПОВА: Всеки път се изпраща.

НИКОЛАЙ МЛАДЕНОВ: Да се изпрати и до няколко ключови страни в Европейския съюз.

ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: Господин Младенов е прав, ние ще ви го изпратим на вас, а вие ще го изпратите на всички.

БОЙКО БОРИСОВ: Министър Младенов и съответно министрите, когато се срещат с евроатлантическите посланици да имат грижата да ги запознаят и да им дадат копие от писмото, което изпращаме до Европейската комисия.

МАРГАРИТА ПОПОВА: Може ли нещо да допълня към министър Младенов, много моля да продължим традицията да уведомяваме нашите посланици с графика, с доклада към графика, за да могат те да бъдат посланиците на държавата. Това е много важно, но ми се струва, че досега някои го правеха добре, а други не. Трябва да имат грижа да движат този процес.

БОЙОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 28.
Точка 30

Проект на Решение за одобряване проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за културното наследство.
БОЙКО БОРИСОВ: Внася министърът на културата.

ВЕЖДИ РАШИДОВ: Уважаеми господин премиер, колеги, тази точка е много важна за нас, но тъй като е съгласувана с всички министри ще ви запозная с най-важното.

Предложените със законопроекта изменения и допълнения на Закона за културното наследство целят преодоляване на някои практически проблеми при неговото приложение, както и по-целесъобразното разпределяне на задачите по опазване на недвижимите културни ценности между министъра на културата и Националния институт за недвижимо културно наследство. За недвижимите културни ценности от категории национално значение и световно значение се предвижда съгласуването да остане по досега съществуващия ред.

За останалите недвижими културни ценности съгласуването да преминава към НИНКН. С предлаганото изменение се цели децентрализирано и по-ефективно изпълнение на задачите на административните звена.

Във връзка с предлаганото изменение, касаещо дейността по съгласуване, са предвидени изменения в разпоредбите отнасящи се до приемането на плановете за опазване на управлението. Прецизирани са и разпоредбите уреждащи статута на НИНКН като държавен културен институт с национално значение. Същевременно има и статут на изпълнителна агенция към Министерството на културата, осъществяваща съгласувателната дейност в случаите по Закона за културното наследство.

Искам да ви уведомя, че тук става въпрос, че при промяна на закона още в началото, определено бих могъл да кажа, че ние вместо да убием бълхата бяхме минали на етап да изгорим юргана, но в какъв смисъл. Всички министерства, тъй като натовареността е голяма особено в НПК, всички знаете, че дадохме на прокурор Угринов и го освободихме, но за съжаление се натоварихме с абсолютно цялата дейност, която централизирахме. Министрите са единствените, които носят с подписа си отговорност за всичко. За да не превръщаме министърът в секретарка на всичко, което НПК трябва да решава, ние предлагаме да променим това, защото една голяма част да остане за решаване, за да може по-оперативно да се решава от НПК, а в министерството да останат с национално и световно значение обекти.

В хода на съгласуването постъпи становище от министъра на финансите, с отразени бележки, а именно: относно таксите за дейности извършвани от НИНКН, които бяха приети частично. Считаме, че със законопроекта се създават възможности за осигуряване на допълнителни финансови ресурси за НИНКН във връзка с възложените му със закона функции.

Господин вицепремиер целта е да може от таксите и приходите, които идват, така или иначе 50 на сто да останат, хората имат нужда и обема на работа е голям, а министерството няма в бюджета си възможности да финансира, една част да останат, а другите 50 на сто да отидат във фонд „Култура”, който е за проекти и подпомагане на дейности свързани с културата. Това е смисълът на това, което искаме да направим.

По отношение становището на министъра на вътрешните работи, а именно - възражение съгласуването да се извършва от директора на НИНКН, както и за удължаване сроковете за идентификация и регистрация на движими културни ценности считаме, че същите не следва да бъдат приети. Целта на законопроекта е по-голямата ефективност, облекчаване на съгласувателната процедура, като съгласуването се извършва от директора на НИНКН или от упълномощени от него длъжностни лица и само за обектите с национално и световно значение от министъра на културата. Така се постига децентрализация на функции и отговорности, каквато е и актуалната държавна политика.

По отношение на удължаването на срока същото се налага, тъй като на практика регистрацията е забавена поради възникналите и поставени многобройни въпроси от музейните специалисти и колекционерите чиито изясняване изисква по-продължителен период от време.

Проектът е съгласуван с останалите министерства и ведомства.

Разговарях с министър Цветан Цветанов, точно тази част да се прецизира и моля да се приеме точката на вносител.

ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: Уважаеми господин министър-председател, уважаеми колеги, предлагам точката да се приеме на вносител, но докато експертите от главна дирекция „Криминална полиция” и главна дирекция „Борба с организираната престъпност” и експертите от Министерството на културата, докато не изчистят текстовете, които са по целесъобразност, а не по законосъобразност смятам, че трябва да бъдем много прецизни, защото не трябва да правим компромиси във връзка с предотвратяването на злоупотребите, които се правят и на историческото наследство.

БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 30.


Точка 31

Проект на Постановление за изменение на Наредбата за условията и реда за събиране на таксите за ползване от пътната инфраструктура, за изминато разстояние, за ползване на отделни съоръжения по републиканските пътища и за специално ползване на републиканските пътища или на части от тях, приета с Постановление № 160 на Министерския съвет от 2008 г.
БОЙКО БОРИСОВ: Внасят заместник министър-председателят и министър на финансите и министъра на регионалното развитие и благоустройството.

СИМЕОН ДЯНКОВ: С този проект се предвиждат промени свързани с отпадане възможността за заплащане в щатски долари на пътните такси. Това е една допълнителна подготвителна мярка във връзка с приобщаването на България към Европейския икономически и валутен съюз.

Предлагам тази точка да се приеме на вносител, защото Министерството на регионалното развитие и благоустройството, има един коментар, с който сме съгласни.

РОСЕН ПЛЕВНЕЛИЕВ: Уважаеми господин премиер, уважаеми колеги, мярката е изключително адекватна и ще намали корупционния натиск по митниците и границите, като отпадне възможността за плащане в долари. Ние подкрепяме единствено молим тази мярка да влезе в сила не веднага в деня на обнародване в „Държавен вестник”, а да се даде едномесечен срок, т.е. да предвидим една заключителна разпоредба за влизане в сила на промените един месец след обнародването в „Държавен вестник”, за да може през този месец да се напасват модулите, да се обучат хората, за да не създадем проблем на границите. Мярката е изключително добра и се подкрепя изцяло.

БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 31 на вносител.
Точка 32

Проект на Постановление за изменение и допълнение на Постановление № 324 на Министерския съвет от 2009 г. за изпълнението на държавния бюджет на Република България за 2010 г.
БОЙКО БОРИСОВ: Внася заместник министър-председателят и министър на финансите.

СИМЕОН ДЯНКОВ: Господин премиер, това е проекто постановлението, което следва ревизията на бюджета, която както знаете се обнародва миналият петък в „Държавен вестник”. Това проекто постановление разписва по какъв начин новият бюджет ще се използва, т.е. допълнителните бюджетни сметки по какъв начин ще бъдат използвани и съответно допълнителните спестявания от реформа в държавната администрация, както и по какъв начин ще бъдат взети или отнети от съответните министерства, агенции и т.н. от техните бюджети. Това постановление разписва по-подробно ревизирания бюджет приет преди две седмици от парламента.

Господин премиер, тъй като продължават да идват новините от Европа, „Блумбърг”, която е другата голяма агенция, заедно с Агенция „Ройтерс” току що пусна съобщение в което е записано следното и за мен е най-важно от ревизията на бюджета: „Кабинетът на министър-председателя Бойко Борисов, който влезе на власт точно преди една година, е един от малкото в Европейския съюз, които съумя или по-скоро отказа да вдигне данъците. По този начин запазвайки корпоративния данък и данък общ доход на 10 на сто, което е най-ниското ниво, най-добрият данък в целия Европейски съюз”. Благодаря ви.

БОЙКО БОРИСОВ: Важно е за нас още повече, че тези всички новини са прекрасни за външните наблюдатели. Вършат ни работа, когато има питане в парламента, да ги извадите и да ги прочетете. Народът иска да знае кога ще започне да му се вдига заплатата и да купува повече и да намалява безработицата, това е. Така, че ние влагаме всички усилия в тази посока и по това ще ни оценят.

Другото, по което ни оценяват е след като до вчера е карал по дупки или по задръстен път и изведнъж се поска по магистрала. Тогава идва оценката и за това ние, когато ви питат за приоритетите на правителството. Всяко едно министерство е приоритет. Инфраструктурата и всичко това, което направихме изброихме Северна дъга, Южна дъга на Околовръстния път на София, кръстовища, Бургас, Варна, Велико Търново, големите градове, това е именно защото там най-много хора се движат. Не знам дали това сме споделяли в този състав с всички министри, но той като с Росен Плевнелиев и Томислав Дончев работим много в тази посока, Брюксел казва следното: „ОК ние знаем, че предишните не са оставили проекти и народа ги е наказал. Ние искаме от вас да знаем и след три години, за това той вчера обяви тригодишният план, когато завършите магистралите, които строите сега, какво ще започнете да строите и до тогава вие трябва да заделите пари да го проектирате, да го подготвите, за да може след като го финансираме, българина да знае – 2012 година – АМ „Тракия”, 2016 година – АМ „Черно море”, 2020 следващото нещо. За първи път, Брюксел даде надежда, че и магистрала „Хемус” би могла да се построи с европейски пари. Разбира се, ние там подготвяме концесията. Защо казвам това? Защото Варна щеше да остане откъсната без магистрала. АМ „Хемус” е магистралата София – Варна, София – Велико Търново, Велико Търново – Русе, Велико Търново – Търговище – Шумен – Варна. Всичко това е АМ „Хемус”. Ние, ако можем да се преборим да вземем европейско финансиране за нея, това ще е подарък за Варна и всички градове по тази ос. Сега казаха, добре ще помислим и ние атакуваме с Росен Плевнелиев и Томислав Дончев в тази посока изключително активно към европейския комисар

СЕРГЕЙ ИГНАТОВ: В случай, че се запази срокът по чл. 122, предлагам след израза „не по-късно от 10 декември 2010 година”, да се допълни „с изключение на корекциите по чл. 5”.

БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 32 на вносител.
Точка 33

Проект на Решение за одобряване на Механизъм за ползване на средства от Кредитно споразумение за структурен програмен заем, България – съфинансиране по фондовете на Европейския съюз 2007 – 2013, между Република България и Европейската инвестиционна банка.
БОЙКО БОРИСОВ: Внася заместник министър-председателят и министър на финансите.

СИМЕОН ДЯНКОВ: Моля точката да се отложи за следващото заседание на Министерския съвет.

БОЙКО БОРИСОВ: Отлага се точката за следващото заседание на Министерския съвет.
Точка 34

Проект на Постановление за изменение и допълнение на Наредбата за граничните контролно-пропусквателни пунктове, приета с Постановление № 104 на Министерския съвет от 2002 г.
БОЙКО БОРИСОВ: Внася заместник министър-председателят и министър на финансите.

СИМЕОН ДЯНКОВ: Уважаеми колеги, от 1 август 2010 година в системата на Агенция „Митници” вече ще се използва единен електронен фиш. Смисълът на това проекто постановление е да доуреди измененията и допълненията в наредбата, които позволяват вече по напълно електронен път да се обработват тези фишове. Благодаря ви.

БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 34.
Точка 35

Доклад относно участие в заседанието на Съвета на Европейския съюз по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН), проведено на 13 юли 2010 година в Брюксел.
БОЙКО БОРИСОВ: Внася заместник министър-председателят и министър на финансите.

Приема се точка 35.


Точка 36

Проект на Решение за одобряване на основните допускания и бюджетната прогноза за периода 2011-2013 г., приемане на разходните тавани по първостепенни разпоредители с бюджетни кредити, без по общини, за периода 2011-2013 г. и за одобряване актуализация на Стратегията за управление на държавния дълг.
БОЙКО БОРИСОВ: Внася заместник министър-председателят и министър на финансите.

СИМЕОН ДЯНКОВ: Господин премиер, колеги, както вече знаете тази година с цел повече стабилност и сигурност в публичните финанси, в домакинствата и бизнеса решихме да изтеглим бюджетната процедура за 2011 година с около месец и половина, два месеца по-рано от предишни години.

От тази гледна точка, днес ви представяме основните показатели за прогнозите за реалния растеж за 2011 година. По прогнозата на Агенцията за икономически анализ е 3,6 на сто растеж, инфлация за следващата година около 3 на сто, приходи и разходи, бюджетно салдо се предвижда да е 2,5 на сто дефицит и по този начин да влезем под 3 на сто дефицит, който е по критериите от Маастрийхт. Това беше и препоръката на Европейския съюз. Също така даваме бюджетна рамка и основни показатели за 2012 – 2013 година за пръв път в България. Това е по препоръка на Европейската комисия към всички страни членки, като даваме тригодишна макрорамка.

На базата на тези основни показатели в следващия месец дирекциите от Министерството на финансите, заедно с вашите дирекции по финанси и т.н. ще обсъждат бюджетите на отделните министерства, агенции и т.н., за да може проекто бюджета да влезе в едно от първите ни заседания в началото на месец септември и до края на месец септември да бъде внесен в Народното събрание. Благодаря ви.

БОЙКО БОРИСОВ: Първо, целта е всички спекулации, че повторно ще актуализираме бюджета и т.н., да престанат.

Второ, по този начин да успокоим обществото, бизнеса и чуждестранните инвеститори за това, което ще се случва в България през следващата година. Така, че много активно, бързо и точно да се защитят интересите на отделните министерства в този бюджет.

ТОТЮ МЛАДЕНОВ: Господин премиер, безспорно това е голям успех за България и лично на вас за запазване на тези ниски нива на данъците, но трябва да се обърнем към бизнеса, че ние разчитаме за увеличаване на заетостта, това е много важно, тъй като в крайна сметка ние сме на първо място в Европа по ниски данъци и за тази цел бизнеса трябва да поеме ангажименти в тази посока.

БОЙКО БОРИСОВ: Мисля, че спокойствието, което демонстрираме с бюджета и с оценките, които се дават от международните пазари, кредитните агенции и Брюксел, до голяма степен ще успокоят бизнеса да започне да е по-активен, именно и за това се прави. Тук е малко като с лозето, то не иска молитва, а иска мотика. Сиреч, с тези наши мерки, мисля, че вече когато има закон, те ще бъдат много по-спокойни да инвестират, да назначават служители, работници и т.н.

Приема се точка 36.
Точка 37

Проект на Решение за изменение и допълнение на Решение № 172 на Министерския съвет от 2010 г. за отчуждаване на имоти и части от имоти – частна собственост, за държавна нужда, за изграждане на обект „Път ІІ – Софийски околовръстен път – южна дъга”, участък км+800 (пътен възел Младост) до км. 44+720 (край на участъка в строителството).
БОЙКО БОРИСОВ: Внася министърът на регионалното развитие и благоустройството.

РОСЕН ПЛЕВНЕЛИЕВ: Уважаеми господин премиер, уважаеми колеги, става въпрос за изграждането на Софийския околовръстен път от Симеоновско шосе до „Младост ІV”. Преди малко коментирахме темата с отчужденията и отчуждителните процедури.

Искам да кажа, че благодарение на добрите процедури проведени по оперативна програма „Регионално развитие” се освободи ресурс от 50 милиона лева и сега с икономиите от намалелите цени на строителните компании даваме шанс, стартирала е поръчката и в момента върви обществената поръчка и ние сме надяваме предсрочно да стартираме началото на изпълнението на този участък, по-добре и дори по-бързо от графиците, които бяхме предоставили, но трябва да побързаме с отчуждителните процедури. Имаме някои неточности допуснати в Постановление № 172 на Министерския съвет. Става въпрос за няколко дублирани имоти, но грешките са отстраняват с тази корекция. Имаме и пет допълнителни имота, по които процедираме.

БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 37.

Закривам заседанието на Министерския съвет.

(Заседанието завърши в 10,50 часа.)



Стенограма, МС - 27.07.2010 г. 1/21/2018


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница