Заседание на Педагогически съвет



страница1/4
Дата14.01.2018
Размер0.63 Mb.
#46259
ТипПротокол
  1   2   3   4





УТВЪРЖДАВАМ

Иванка Янкова

ДИРЕКТОР
ПРАВИЛНИК

ЗА ДЕЙНОСТТА

НА ЕГ „ Д-р Петър Берон”- гр.Кюстендил

Приет на заседание на Педагогически съвет

Протокол № 13 от 12.09.2014 г.

2014 / 2015

УЧЕБНА ГОДИНА

СЪДЪРЖАНИЕ
Раздел І Основни положения стр.4

Раздел ІІ Прием, преместване и завършване на етап/степен

в училището стр.5 1.Прием на ученици в ЕГ стр.5

2. Преместване на ученици стр.5

3.Завършване на етап/степен стр.7

Раздел ІІІ Организация на училищното обучение стр.7

1.Форми на обучение стр.7

2.Класни стаи и кабинети стр.9

3.Учебно време стр.9

4.Оценяване на ученици стр.10

5. Оформяне на срочни оценки на ученици, които

отсъстват продължително или системно стр.14

6.Освобождаване на ученици от учебни занятия и

медицинско обслужване стр. 15

7.Завършване на клас стр.16

8.Дежурство в ЕГ стр.16

Раздел ІV Участници в училищното възпитание и обучение стр.16

1.Учители и възпитатели, други специалисти с

педагогически функции стр.16

2.Класен ръководител стр.21

3. Дежурни учители стр.24

4. Ученици стр.25

4.1 Основни права и задължения на учениците

в ЕГ стр.25

4.2 Отсъствия на ученици стр.28

4.3 Награди и наказания на ученици стр.29

4.4 Ученически органи за управление и

самоуправление стр.34

4.5 Дежурни ученици стр.34

5. Родители стр.35

Раздел V Органи за управление на училището,

специализирани и обществени органи стр.35
1. Директор стр.35

2. Педагогически съвет(ПС ) стр.38

3. Училищно настоятелство на ЕГ стр.39

4.Библиотекар стр.40

Раздел VІ Финансиране на ЕГ стр.41

Раздел VII Допълнителни разпоредби стр.41

1. Осигуряване на безопасни условия на труд

в часовете по физическо възпитание и спорт стр.42

2. Правила за безопасна работа в училищната

компютърна мрежа и в интернет стр.42

Раздел VIII Заключителни разпоредби стр.44


І. ОСНОВНИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1.(1) С този правилник се определят:



  1. Структурата, функциите и управлението на Езикова гимназия

“Д-р Петър Берон” гр. Кюстендил.

  1. Организацията и ръководството на училищното обучение на Езикова гимназия.

  2. Правата и задълженията на участниците в учeбния процес и на страните по трудово правоотношение.

  3. Познаването и спазването клаузите на Етичния кодекс за работа с деца като основно задължение на директора, пом.-директора, учителите и служителите на ЕГ, за неспазването на който подлежат на административно наказание.

  4. Светският характер на образованието в училището, който не допуска налагането на идеологически и рeлигиозни доктрини на учениците, както и дискриминация на основата на пол, народност, етническа принадлежност и религия.

(2) Настоящият правилник има за цел постигане на оптимална организация на работа, трудова дисциплина, ефективно използване на работното време и спазване на правовия ред.

Чл. 2. Вътрешният правилник е задължителен за директора,

пом. директора, учителите, специалистите, помощно-обслужващия персонал и учениците на ЕГ.

Чл. 3. (1) Езикова гимназия “Д-р Петър Берон” гр.Кюстендил (ЕГ) е профилирана гимназия с интензивно изучаване на чужди езици.

(2) ЕГ е част от системата за народна просвета и носи отговорност за осъществяването на държавната образователна политика.

(3) ЕГ е общинско училище, което ползва правата по чл.25 от ППЗНП.

Чл.4. ЕГ организира своята дейност съобразно изискванията на ЗНП, ППЗНП, нормативните актове, действащи в системата на народната просвета и този правилник.

Чл.5 (1) В ЕГ не се допуска оранизирането на дейности на политическа, религиозна и етническа основа.

(2) Приемането на ученици в осми клас в ЕГ се извършва при условия и ред, определен с Наредба на МОН (чл.50 от ППЗНП).

(3) Обучението и възпитанието на учениците се провежда на книжовен български език.

(4) В Езикова гимназия, в която се изучава интензивно чужд език, учебни предмети се преподават и на съответния чужд език, като това е предвидено с училищния учебен план.

(5) Директорът и училищният колектив носят отговорност за опазване живота и здравето на учениците по време на учебни занятия, провеждани в сградата на ЕГ и на извънкласните и извънучилищни форми на работа.

(6) Учениците в ЕГ ползват правото си по чл.5(1) от ППЗНП.

ІІ. ПРИЕМ, ПРЕМЕСТВАНЕ И ЗАВЪРШВАНЕ НА ЕТАП/СТЕПЕН В УЧИЛИЩЕТО И ЗАПИСВАНЕ НА УЧЕНИЦИ СЛЕД ПРИЗНАВАНЕ НА ЗАВЪРШЕНИ ЕТАПИ НА УЧИЛИЩНО ОБУЧЕНИЕ ИЛИ СТЕПЕНИ НА ОБРАЗОВАНИЕ ПО ДОКУМЕНТИ, ИЗДАДЕНИ ОТ УЧИЛИЩА НА ЧУЖДИ ДЪРЖАВИ

1.Прием на ученици в ЕГ

Чл. 6.(1) Учениците постъпват в осми клас на ЕГ след завършен седми клас (чл.49 от ППЗНП);

(2) Приемането и записването на ученици в осми клас на ЕГ се извършва при условия и ред, определени с Наредба № 11/28.03.2005 г. на МОН (чл.50 от ППЗНП).
2.Преместване на ученици ( съгласно чл.51 от ППЗНП)

Чл. 7. (1) Ученици могат да се преместват в паралелка на същото или в друго училище по чл. 34, ал. 5 от ППЗНП при наличие на свободни места в приемащото училище.(ЕГ).

(2) За свободни места се считат местата до утвърдения държавен план-прием, които включват:

1. незаетите места;

2. освободените през учебната година места.

(3) Свободните места се обявяват от директора в тридневен срок от освобождаването им в училището и в регионалния инспекторат по образованието.

(4) Преместването на учениците се извършва, както следва:

1. през време на цялата учебна година, но не по-късно от 30 учебни дни преди края на всеки учебен срок - по същия профил или професия и при смяна на профилирана паралелка или професия с непрофилирана паралелка;

2. след успешно завършен клас при смяна на:

а) профила с друг профил ;

б) профила с професия;

в) професията с профили с непрофилирана паралелка;

г) непрофилирана гимназиална паралелка с профилирана паралелка или професия.

(5) Заявленията за записване на ученици след успешно завършен клас по реда и начина, определен в ал.4, т.2, се подават до директора на приемащото училище не по-късно от 14.09. на съответната учебна година.

(6) При наличие на свободни места в Езикова гимназия заявленията за записване на ученици поради смяна на местоживеене, по социални и здравословни причини по реда и начина, определени по чл.7, се подават до директора на приемащото училище по време на цялата учебна година.

(7) При различие между училищните учебни планове учениците полагат приравнителни изпити при условия и по ред, определени от директора. Приравнителните изпити се провеждат по график, утвърден от директора през следните месеци:15.01.-30.01., 01.06.-15.06., 01.09.-14.09.,(за ученици, постъпили в началото на учебната година до края на съответния учебен месец; за ученици, постъпили през І учебен срок –до края на съответния учебен срок, за ученици, постъпили през ІІ учебен срок-до края на учебната година.)

(8) При преместване на ученици от помощни училища в други държавни или общински училища те продължават обучението си по индивидуална образователна програма, която включва конкретни задачи в рамките на учебните програми по един или повече учебни предмети от учебния план.

(9) Учениците по ал.8, които усвояват държавните образователни изисквания за клас, етап или степен на образование, продължават обучението си по учебния план на приемащото училище.

Чл. 8. (1) Учениците могат да се преместват при условията на чл. 51, ал. 4, т. 1 от ППЗНП над утвърдения държавен план-прием в следните случаи:

1. по социални или здравословни причини;

2. при смяна на местоживеенето поради смяна на местоработата на родителите или настойниците, но не по-късно от 30 учебни дни преди края на всеки учебен срок.

(2) В случаите по ал. 1 ученикът се премества със заповед на директора на приемащото училище въз основа на представени документи, удостоверяващи обстоятелствата по т. 1 и 2. При отказ на директора на приемащото училище началникът на регионалния инспекторат по образованието взема решение относно преместването на ученика.

Чл. 9. При преместване директорът на училището, в което ученикът се е обучавал, издава удостоверение за преместване и в 14-дневен срок изпраща изисканото от директора на приемащото училище копие от личния картон на ученика. В случаите, когато ученикът е подлежащ на задължително училищно обучение, преместването се извършва при спазване и на изискванията по чл. 40, ал. 2 и 3 от ППЗНП.

Чл. 10 (1) Учениците не могат да се преместват:

1.в последния гимназиален клас при смяна на: непрофилирана гимназиална паралелка с профилирана; профил с друг профил; професия с профил;

2. в последните два гимназиални класа при смяна на: професия с друга професия, профил с професия, непрофилирана гимназиална паралелка с професия.

(2) Разпоредбите на ал. 1 не се прилагат в случаите на връщане на ученик след заличаване на наказанието по чл. 139, ал. 1, т. 4 от ППЗНП.


3.Завършване на етап/степен

Чл.11. ЕГ осигурява средно общо образование според държавните образователни изисквания;

Чл.12. Обучението в ЕГ се осъществява по училищен учебен план, приет от ПС на ЕГ, в който:


  • срокът на обучение е петгодишен – от VІІІ до ХІІ клас;

  • осъществява се профилирано обучение с профил :

“Английски /Немски език” и “Английски / Испански език”.

Чл.13. На лицата, завършили пълния курс на средно образование и успешно положили предвидените в учебния план държавни зрелостни изпити, ЕГ издава диплома за средно образование, в която се вписва наименованието на профила;

Чл.14. Ученици с признат завършен от VІІІ до последен гимназиален клас, както и завършено основно и средно образование от експертна комисия в Регионалния инспекторат по образование (РИО) след подадени документи от лицето или неговия родител се записва в Езикова гимназия по следния ред:

т.1.С издадено удостоверение от РИО за признат завършен клас или етап на образование и посочени задължителни приравнителните изпити в случаи, когато такива са налице(по български език и литература, история и цивилизация и по география и икономика на България, ако тези предмети се изучават в съответните класове, както и по учебните предмети от учебния план, които не са изучавани в чуждестранното училище или нямат оценка по тях).

т.2 Полага задължителни приравнителните изпити в случаи, когато такива са налице в срок, който не трябва да е по-късно от края на съответната учебна година, а в случай че остават по-малко от три месеца до приключването й – не по-късно от края на следващата.

т.3 До произнасяне на комисията от РИО при изявено писмено желание лицето може да посещава училище с разрешение на началника на РИО.

т.4 . Лицата, обучавали се една или повече учебни години в училище на чужда държава, могат по своя преценка, а за непълнолетните по преценка и желание на родител (настойник или попечител) да повторят в българското училище последния признат клас. При изразено писмено желание на лицето или родителя (настойника или попечителя) до директора на училището то не полага приравнителни изпити за класа, който повтаря.

Т.5.В случай, когато ученикът има признат последен клас от гимназиалния етап на средната степен на образование по документ от училище на чужда държава, се оформя личен картон на ученика въз основа на оригиналното удостоверение, издадено от РИО, и протоколите за положените приравнителни изпити и се издава удостоверение за завършен гимназиален етап. При успешно положени държавни зрелостни изпити училището издава и диплома за средно образование.


ІІІ. ОРГАНИЗАЦИЯ НА УЧИЛИЩНОТО ОБУЧЕНИЕ
Общи положения

Чл.15. Организацията на училищното обучение се извършва съгласно изискванията на чл.87 до чл.122 от ППЗНП и поднормативните актове в народната просвета – учебен план, учебни програми, указание за организиране дейността в училищата, наредби, инструкции и др.


1.Форми на обучение

Чл. 16. Училищното обучение в ЕГ се организира в дневна, самостоятелна и индивидуална форма на обучение.



(1).Самостоятелната форма на обучение се организира за лица, учили или обучаващи се в Езикова гимназия „Д-р Петър Берон“ по изготвени и утвърдени на заседание на Педагогическия съвет „Правила за приемане и обучение на ученици в самостоятелна форма на обучение“

(2) Условията и редът за организиране и провеждане на изпитите за индивидуална и самостоятелна форма на обучение се определят от директора на училището съгласно ЗНП, ППЗНП и Наредба № 3.

(3) Самостоятелната форма на обучение се организира за ученици, навършили 16 години и в училищна възраст, след подадено писмено заявление до директора на училището, в което са упоменати мотивите на ученика и подписано от родителя.

(4)Учениците на самостоятелна форма на обучение се подготвят сами и се явяват на изпити по учебни предмети съгласно учебния план.

(5) Учениците могат да полагат изпити за следващия клас само ако успешно са положили всички изпити, предвидени за завършване на предходния клас.

(6)Учениците на самостоятелна форма на обучение се явяват на изпити след подадено заявление до директора в срок не по-късно от 10 дни преди началото на изпитната сесия.

(7) Учениците, които се обучават в дневна, самостоятелна или индивидуална форма на обучение, могат да променят формата на обучението си след подаване на заявление до директора на училището в началото на учебната година, но промяна на формата на обучение се допуска и по време на учебни занятия в случаите, когато се преминава от дневна в индивидуална или самостоятелна форма на обучение.

(8) Учениците на индивидуална или самостоятелна форма на обучение при повтаряне на класа се явяват на изпити само по учебни предмети, по които имат оценка слаб (2) или не са се явили на поправителни изпити.

(9) Ученици, които имат оценка слаб (2) по учебен предмет от задължителната, задължителноизбираемата или профилираната подготовка на редовните и/или на допълнителната поправителни сесии или не са се явили на поправителните изпити, повтарят класа.

(10) Учениците от последния гимназиален клас, които имат оценка слаб (2) по учебни предмети от задължителната, задължителноизбираемата или профилираната подготовка на редовните и/или на допълнителната поправителни сесии или не са се явили на поправителни изпити, не повтарят класа. Те могат да се явяват на поправителните изпити в януарска поправителна сесия и в сесиите по ал. 2 от чл.111 от ППЗНП.

(11) За учениците на самостоятелна форма на обучение се организират една редовна и две поправителни сесии, като директорът утвърждава график за изпитите.

(12)Ученици, които са започнали обучението си в дневна форма на обучение по определен профил и вариант, и преминат в самостоятелна форма на обучение по същия профил и вариант продължават обучението си по учебен план, по който са започнали обучението си.

Чл.17. (1) Обучението на учениците до 16 - годишна възраст в ЕГ е дневно.

(2) За изключенията по ал.1 ЕГ осигурява самостоятелно обучение на тези ученици. Сесиите за провеждане на изпити с ученици на самостоятелна форма на обучение и поправителни изпити да бъдат след приключване на учебните занятия. За неявилите се по здравословни причини се насрочва допълнителна сесия не по-късно от 10 октомври.
2.Класни стаи и кабинети

Чл.18. Учебните занятия в ЕГ се провеждат в класните стаи и кабинети (салони) и спортни площадки по: чужд език, химия, информатика и информационни технологии, физическа култура и спорт, като всяка паралелка използва определена класна стая.

Чл.19. Всяка паралелка използва постоянна класна стая.
3.Учебно време

Чл. 20.(1) Училищното обучение се организира в учебни години, учебни срокове, учебни седмици, учебни дни и учебни часове.

(2) През учебната година учениците ползват есенна, коледна, зимна, пролетна и лятна ваканция. 

Чл. 21.(1) Учебната година е с продължителност 12 месеца.

(2) Учебната година започва на 15 септември.

(3) В случай че денят по ал. 2 е почивен, учебната година започва на първия следващ работен ден.

(4) Учебните занятия са с продължителност не повече от 38 и не по-малко от 31 учебни седмици и се разпределят в два учебни срока.

(5) Продължителността на първия учебен срок е 18 учебни седмици.

(6) Продължителността на учебната седмица е 5 учебни дни.

(7) Изключения по ал. 4, 5 и 6 се допускат само ако това е предвидено в учебния план.

Чл. 22. За всяка учебна година министърът на образованието и науката определя със заповед:

1. началото и края на ваканциите с изключение на лятната;

2. неучебни дни;

3. края на втория учебен срок.

Чл. 23 . (1) Учебни дни може да се определят за неучебни или неучебни дни за учебни със заповед на министъра на образованието и науката.

(2) В случай на разместване на почивните дни през годината на основание чл. 154, ал. 2 от Кодекса на труда обявените почивни дни са неучебни за учениците, съответно обявените работни дни са учебни дни, освен когато учениците са във ваканция.

(3) Кметът на общината след съгласуване с началника на регионалния инспекторат по образованието може да обявява до три дни за неучебни за училищата на територията на общината в случай на извънредни или непредвидени обстоятелства, както и за отбелязване на празника на общината.

(4) В случаите по ал. 1, 2 и 3 след възстановяване на учебния процес и при необходимост началникът на регионалния инспекторат по образованието създава организация за преструктуриране на тематичното разпределение на учебното съдържание.

Чл. 24. Училищното обучение в ЕГ се провежда по седмично разписание съгласно изискванията на чл.95, ал.1 и ал.3 от ППЗНП;

Чл. 25. Учебните занятия в ЕГ се организират в едносменен режим за съответната учебна година с начало 7:30 ч.

Чл.26. (1) Продължителността на учебния час е 45 минути.

(2) Почивките между учебните часове са с продължителност 10 минути и една с продължителност 20 минути след третия учебен час.

Чл.27. (1)Продължителността на учебния час може да се намалява съгласно чл.96 (3) от ППЗНП при:

1.Двусменен режим на обучение в сградата на ЕГ;

2.Проблеми с отоплението, осветлението и водоснабдяването на сградата на ЕГ;

3.Провеждане на прояви с общоучилищен характер;

4.Други условия

(2) Намаляването на продължителността на учебния час се извършва :

1.Със заповед/ писмо на РИО на МОН, МОН, РЗИ- когато се налага за продължителен период от време.

2.От директора на ЕГ, когато условията налагат това, който уведомява за това РИО на МОН.


4.Оценяване на учениците:

Чл. 28.(1) Изпитите в процеса на обучение са:

1. Приравнителни;

2. За промяна на оценката;

3. За определяне на срочна или годишна оценка по учебен предмет;

(2) Изпитите по ал. 1 са успешно положени, когато оценката е не по-малко от среден (3).

Чл. 29. Приравнителни изпити се провеждат:

1. При преместване на ученика в паралелка на същото или в друго училище, когато съществува различие между съответните училищни учебни планове;

2. За ученик, прекъснал обучението си, който желае да го продължи, ако действащият учебен план е различен от учебния план, по който ученикът е започнал обучението си.

Чл.30.(1) Изпитите за промяна на оценка по учебен предмет са:

1. Поправителни изпити;

2. Изпити за промяна на годишна оценка – само за VІІІ клас и за класовете от гимназиалния етап;

3. Изпити за промяна на окончателна оценка – само за гимназиалния етап.

(2) Учениците имат право еднократно да се явят на изпити за промяна на годишна оценка и /или за промяна на окончателна оценка, като общият брой на изпитите за промяна на годишна оценка и за промяна на окончателна оценка не може да е повече от 3.

(3) За промяната на оценка по учебен предмет, който се изучава само в един клас от гимназиалния етап, се допуска само полагане на изпита по ал.1, т.2.

Чл.31. (1) Поправителни изпити се полагат от ученици, когато годишната им оценка по някой от учебните предмети от задължителната ,задължителноизбираемата или профилирана подготовка е слаб (2).

(2) Поправителните изпити по ал.1 се полагат върху учебното съдържание за съответния клас и за съответния вид подготовка.

(3) Поправителните изпити се организират в редовни и в допълнителни сесии.

(4) Редовните поправителни сесии са две и се провеждат

по ред, определен със заповед на директора на училището.

(5) Учениците, които по здравословни причини, удостоверени с медицински документ, не са се явили на поправителни изпити в сесиите по ал.4, могат да се явят на допълнителна поправителна сесия по ред, определен със заповед на директора на училището, но не по-късно от 10 октомври.

(6) Учениците от последния гимназиален клас, които имат оценка слаб (2) по учебни предмети от задължителната или задължителноизбираемата подготовка на редовните и/или на допълнителната поправителна сесия или не са се явили на поправителни изпити, могат да се явят на поправителните изпити в януарска поправителна сесия и в сесиите по ал.4.

Чл. 32. (1) Изпитите за промяна на годишна оценка се провеждат след приключване на учебните занятия съответно за VІІІ клас или за ХІІ клас, а изпитите за промяна на окончателна оценка се провеждат след приключване на учебните занятия за ХІІ клас.

(2) Изпитът за промяна на годишна оценка се полага върху учебното съдържание за съответния клас и за съответния вид подготовка.

(3) Изпитът за промяна на окончателна оценка за гимназиалния етап се полага върху учебното съдържание, изучавано в класовете от етапа.

(4) Изпитите по ал.1 се полагат по ред, определен със заповед на директора на училището.

(5) Получената оценка на изпит за промяна на годишна или окончателна оценка по ал.1 е крайна. Когато получената оценка е слаб (2), ученикът се явява на поправителен изпит по реда на чл.30, ал.3 – 6.

Чл. 32а. (1) Изпити за определяне на срочна оценка се полагат от:

1. Ученици, обучавани в дневна форма, чиито отсъствия от учебни занятия не позволяват формиране на срочна оценка по съответния учебен предмет и не могат да бъдат изпълнени разпоредбите на Наредба 3

2. Ученици, обучавани в индивидуална форма.

(2) Изпитите за определяне на срочна оценка се полагат върху учебното съдържание по съответния учебен предмет, изучавано през учебния срок.

Чл. 32б. (1) Изпити за определяне на годишна оценка се полагат от учениците, обучавани в самостоятелна форма.

(2) Изпити за определяне на годишна оценка се полагат върху учебното съдържание по съответния учебен предмет, изучавано през учебната година.

Чл.32в.(1) Изпитите по чл. 17, ал.2 се провеждат от:

1. Училищна комисия по организиране на изпита;

2. Училищна комисия по оценяването.

(2) В състава на комисията по ал.1, т.1 не може да се включват лица, притежаващи учителска правоспособност и квалификация по учебния предмет, по който се провежда изпитът.

(3) В състава на комисията по ал.1, т.2 се включват лица, които заемат длъжността “учител” в същото или в друго училище по учебния предмет, по който се провежда изпитът.

(4) Комисиите по ал.1, т.2 се състоят най-малко от двама членове, единият от които е председател.

Чл. 32г. (1) За провеждане на изпитите по чл. 17, ал.2 директорът на училището издава заповед за определяне на комисиите по чл. 31а, ал.1.

(2) В заповедта по ал.1 се определят за всеки изпит датата на провеждане, началният час, съставът на всяка комисия, срокът за изготвяне на изпитните материали, времето и мястото за проверка на изпитните работи, срокът и мястото за оповестяване на резултатите от изпита.

(3) Съобщение за датата, мястото и началния час на изпита, както и за срока и мястото за оповестяване на резултатите се поставя на общодостъпно място (информационно табло) в училището най-късно три дни преди датата за провеждане на изпита.



Чл. 32д. (1) Изпитите по чл. 17, ал.2 се провеждат като:

1.Практически изпитвания по физическо възпитание и спорт;

2.В две части – писмена и устна по чужди езици;

3.В две части – писмена и практическа по музика и изобразително изкуство и информатика и информационни технологии.

(2) Извън тези случаи по т.1, 2 , 3 изпитите по чл. 17 (2) се провеждат в писмена форма.

Чл.32 е.(1) Продължителността на изпитите по чл. 17 (2), с изключение на изпитите за промяна на окончателна оценка, е:




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница