„Защо-защото



Дата24.04.2023
Размер24.35 Kb.
#117408
ТипПлан-конспект
2Конспект-Околен-свят-IIа-Лазарова-1

План- конспект на педагогическа ситуация по Околен свят във IIа група
изготвил: С. Лазарова
дата: 26.05.2018г.
брой деца:


Тема: „Защо-защото“
Форма – основна педагогическа ситуация;
1.Цели:
a) Образователни: Систематизиране и обобщаване представите на децата за процесите и явленията в природата;
б) Възпитателни: Осмисляне значимостта на природата и нейното опазване за съществуването на човека;
в) Развиващи: Децата да развият своята наблюдателност, концентрация на вниманието и логическо мислене;
2. Задачи:
а) Образователни:

  • Децата да познават жизнени потребности на животни от близката среда, като описват:

- местообитание;
- храна на животните;

  • Да познават типични признаци на времето в природна местност;

б) Възпитателни:

  • Децата да разбират необходимостта от грижи за растенията и животните;

в) Развиващи:

  • Да развият уменията си за анализ и сравнение.

Ключови думи: хищници, тревопасни животни, диви животни.


3. Предварителна подготовка:


а) Подготовка на учителя:
Приготвяне на снимки/ картини за играта „Защо- защото“, създаване на презентация „Владетелят на сезоните“, осигуряване на скайп връзка.
б) Подготовка на децата: Децата са играли в други режимни моменти ПИ „Кой как се движи“
4. Методи: игра, демонстрация, беседа, упражнение;
5. Средства: игра „Защо-защото“, ПИ „Кой как се движи“, презентация, демонстрационен и оперативен материал.
6. Връзка с други образователни направления:
Математика: Обобщаване на представите за времевите еталони пролет, лято, есен, зима.
ФК: ПИ „Кой как се движи“


Ход на ситуацията:

А/ Въвеждаща част:


/Децата са на утринна среща. Обичайните въпроси – кой сезон е сега, какво е времето?
У: -Какъв чудесен ден е днес! А защо е чудесен денят? /слънчев, всички сме заедно и се усмихваме, имаме гости../
У:- О, някой ни търси по скайпа. Кой ли може да е? Я, това са нашите приятели от група „Бонбон“ и техните госпожи. Здравейте, мили деца, мили госпожи Стефанова и Райкова! Ние вече се познаваме от преди. Много поздрави от всички нас. Вие сигурно искате да играете с нас отново? Предлагаме ви да поиграем на една игра, която се казва „Защо-защото“. Правилата на играта са следните: ще показваме снимка или картинка, а вие ще трябва да отговорите на въпросите, свързани с нея. Всички останали следят верни ли са отговорите. Готови ли сте?
/Възможни въпроси:
/Въпроси със снимка/картина за всяко дете:
- Защо през есента времето се захлажда? Защо през есента има листопад?
- Защо някои птици отлитат на юг?
- Защо някои птици остават при нас през зимата?
- Защо катеричката събира храна? А кой спи зимен сън?
- Кога най-често вали дъжд? /през есента и пролетта/ Какви принадлежности използваме, за да се предпазим от дъжда?
- Разкажи какво се случва през зимата!
- Защо козината на някои животни става по-гъста през зимата?
- Грижат ли се хората за дивите животни през зимата? Как?
- Кога празнуваме първия ден на пролетта?
- Какви промени настъпват с растенията през пролетта?
- Назови кои птици познаваш.
- Кои птици през пролетта се завръщат от юг?
- Къде снася яйцата си кукувицата?
- Назови растението /дърво, храст, трева, цвете/.
- За какво служат корените на растенията? Защо те са скрити под земята?
- Нужни ли са пчелите и защо? Как се нарича домът на пчелите? Кога пчелите стават опасни?
- Буря: - Какво природно явление е нарисувано? Кога бурята не е опасна?
- Пътят на хляба: Как се нарича машината, с която се прибира житото? Какво жъне комбайнът?
- Как се нарича магазинът, в който се продава хляб?

У: - Припомнихме си доста за животните. А знаем ли как се движат те? Я, да разберем!


/Играем ПИ „Кой как се движи?“/
У: - А сега ще ви разкажа една история за Владетеля на сезоните, който живеел щастливо в своя замък. Той имал много отговорна работа – да следи сезоните винаги да са добре подредени и да се сменят точно навреме. Тази година той решил да покани на гости за рождения си ден всички животни. Да видим какво се случило тогава.
/Въведение към презентацията, в която всяко дете се включва в проблемна ситуация, като манипулира самостоятелно с мишката на мултифункционалния проектор./
В/ Заключителна част:
У: - Браво, деца! Успяхте да разгадаете всички загадки- да нахраните правилно животните, да ги приберете в техните домове и да подредите вярно сезонните картини. Също така се справихте много добре и с първите игри – отговорихте вярно на нашите въпроси и в подвижната игра правилно се придвижихте като животните на картинките.
За да се поздравим за добре свършената работа ще ви подарим по едно прекрасно цвете, а всеки от вас ще го постави на тази красива полянка. Вие ще прецените дали вашето цвете има нужда да е по-близо до слънчевата светлина или до езерото с прясна вода.
Довиждане и до нови срещи, мили приятели!

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница