25. Институции и политики на ес



страница1/3
Дата04.01.2023
Размер17.02 Kb.
#116100
  1   2   3
25.

25. Институции и политики на ЕС
Институции:
В рамките на сегашната конструкция на ЕС съществуват основно няколко институции, които са Европейският парламент, Европейската комисия, Европейският съвет, Съветът на ЕС, Съдът на ЕС, Европейската централна банка и една по-обща категория – други институции.
Европейски парламент:
Намира се в Брюксел и Стасбург – още при създаването и до ден днешен – 6 месеца е на едното място, 6 на другото
Институцията на ЕС, претендираща за най-голяма демократична легитимност. Това е така, тъй като членовете на Европейския парламент – евродепутатите, се избират пряко от гражданите на ЕС. Те се избират за общ 5 годишен мандат на избори, провеждани във всички държави-членки на съюза, горе-долу по едно и също време – с разлика от няколко дни, чрез пропорционална избирателна система. От всяка държава членка на съюза се избират определен брой депутати, приблизително пропорционален на нейното население. Иначе казано колкото по-голямо е населението на една държава-членка, толкова по-голям е и броят на европейските депутати, избирани в тази държава. Изключения единствено се правят за държавите с много малко население и за държавите с много голяма население.
Най-малко – Малта – има право на 3ма представители
Най-голямо – Германия – около 90 евродепутати
Евродепутатите се избират в различните държави-членки, на се избират Не единствено от гражданите на тази държава. Защото право на глас на изборите за Европейски парламент имат всички, граждани на ЕС /с гражданство на държави, членуващи в ЕС/, дори да нямат гражданството на държавата, в която сега пребивават. След като бъдат избрани, а и преди това /по време на предизборната кампания/ евродепутатите не се групират по национален признак – няма група на германските или италианските депутати например. Както при гласуването – депутат може да се кандидатира и без да има съответното гражданство на страната за която се кандидатира. Евродепутатите се групират по политически, идейни признаци, формирайки няколко основни парламентарни групи:
Парламентарната група на партията на европейските социалисти – пdртията на социалистите ПЕС – лявоцентриска – като испанските, италиалските, френските, бълг социалисти
Група на партията на Eвропейската народна партия ЕНП – дясноцентриска – испанската народна партия
*тези двете са най-големи
Алианс на либералите и демократите в Европа – АЛДЕ – различни либерални партии от Белгия, Дания, Швеция, някои Източноевропейски държави
Партия на консерватори и реформатори
Парламентарната група на зелените – различни зелени движения и партии
Партия на европейската левица – по-радикално леви – комунистически, по-радикални социалистически
Крайнодесни, евроскиптични, националистически – лигата в Италия, Френския национален фронт /Национално обединение/
Евродепотатите гласуват основно в резултат на своите идеологически обеждения, а не в резултат от националната си принадлежност, но понякога имаме и определени въпроси, по които разделението е по-скоро национално, отколкото политическоо – на Източна и Западна Европа, Северна и Южна или др. но изначалната идея на Европейския парламент е да се гласува според политическата ориентация, а не по други идеи.
Европейският парламент е органът, който претендира за най-голяма демократична легитимност, но той не разполага с правомощията, характерни за националните парламенти. Европейският парламент например НЕ разполага със законодателна инициатива. На следващо място не определя едностанно какво да бъде приетото законодателство, защото законодателната процедура в европейския парламент е значително по-сложна от тази в националните, тъй като участие в нея взимат и други органи/институцци – Европейската комисия и Европейския съвет.
Европейска комисия:
Донякъде наподобява правителството на националните държави – образно казано това е изпълнителната власт на ЕС. Тя се състои от

Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница