Управляващият орган на опрр – Главна дирекция „Програмиране на регионалното развитие” към мррб припомня, че според чл. 15 ал. 3 от Постановление на мс №121 от 31 май 2007 г обнародвано в дв бр. 45 от 8 Юни 2007г



Дата28.10.2018
Размер56.75 Kb.
#102391


Следните въпроси от потенциални бенефициенти са получени на електронната поща на Оперативната програма: oprd@mrrb.government.bg 

Отговорите им представляват официално становище на Управляващия орган и трябва да бъдат взимани под внимание от потенциалните бенефициенти.
Управляващият орган на ОПРР – Главна дирекция „Програмиране на регионалното развитие” към МРРБ припомня, че според чл. 15 ал. 3 от Постановление на МС № 121 от 31 май 2007 г. обнародвано в ДВ. бр.45 от 8 Юни 2007г.:

”… Не могат да се дават отговори, които съдържат становище относно съответствие на проект или кандидат с условията за кандидатстване…”


Управляващият орган настоятелно моли всички да се запознаят внимателно с Насоките за кандидатстване налични към всяка отворена схема и с вече публикуваните отговори, преди да пристъпят към изпращане на въпроси.



Въпрос


Отговори

Община Търговище подготвя проект по схема за безвъзмездна финансова помощ: BG161PO001/1.4-09/2012: „Зелена и достъпна градска среда”, Бюджетна линия: BG161PO001/1.4-09/2012. В тази връзка имаме следните въпроси:
1. В Изискванията за кандидатстване e посочено, че „не се допускат дейности/интервенции върху инфраструктура, различна от общинска недвижима собственост”.

Част от сградите, които обграждат обекта на интервенция (площада, като част от централната пешеходна зона на града) не са общинска собственост. Допустим разход ли ще бъде поставянето/ монтирането на „художествено осветление” върху тези сгради, с цел подчертаване на тяхното значение и участието им в единното архитектурно-пространствено, тематично и ландшафтно решение?


2. В Изискванията за кандидатстване e посочено, че недопустима дейност са „интервенции върху сгради от образователната/ културната/ социалната/ здравната общинска инфраструктура”.

Оградата на едно от общинските училища, както и оградата на сграда, която е държавна собственост, обграждат обекта на интервенция (площада, като част от централната пешеходна зона на града). Допустим разход ли ще бъде изграждане на тези две огради с ново архитектурно оформление с цел постигане на единно архитектурно-пространствено решение и подчертаване идентичността на градския пейзаж?


3. В Изискванията за кандидатстване e посочено, че допустима дейност е „изграждане и възстановяване на зони за обществен отдих, като паркове, зелени площи, детски площадки и др., включително ...... изграждане на поливни системи”.

Градинките и зелените площи, част от площада и от централната пешеходна зона на града, в момента се поливат от съществуващ под площада кладенец, който е общинска собственост. Същият е оборудван с амортизирани и неефективно функциониращи помпи и довеждащи водопроводи, които се нуждаят от подмяна. Допустим разход ли ще бъде реконструкцията им за захранване на съществуващия фонтан и изграждане на поливна система, с която да се напояват съществуващите и новоизградените градинки и зелени площи на площада?



  1. По настоящата схема не са допустими интервенции върху обекти, които не са общинска собственост в т.ч и за поставяне/ монтиране на художествено осветление върху сгради, частни и/или държавна собственост.

  2. Посочените от Вас огради са елемент от имота на училището и на сградата, държавна собственост и интервенции върху тях не са допустими съгласно Изискванията за кандидатстване по настоящата схема.

  3. По схемата е допустимо проектирането и изграждането/ реконструкцията на поливна система и на връзка към съществуващ водоизточник (водопровод, река, езеро, изкуствен водоизточник, кладенец). Не се допуска изграждането на нов водоизточник и на връзка към него (напр. сондаж). В тази връзка е допустима реконструкцията на помпите и довеждащите водопроводи, представляващи връзката от водоизточника до обектите на интервенция с цел захранване на съществуващия фонтан и изграждане на поливна система.

Здравейте,

Във връзка с подготовката на проектно предложение по схема BG161PO001/1.4-09/2012: „Зелена и достъпна градска среда”, Приоритетна ос 1: „Устойчиво и интегрирано градско развитие” на ОП "Регионално развитие", бихме искали да зададем следните въпроси:

1. Допустима дейност ли е включване на зона за паркиране като частичен елемент от общото архитектурно-пространствено решение на основния обект на интервенция - парк?

2. В т. 5.1 от Изискванията за кандидатстване по схемата е посочено, че техническата документация се предава в едно копие, заверено с печат на кандидата и текст „Вярно с оригинала”. По надолу на стр. 26 е посочено, че „Всеки класьор следва да съдържа опис на приложените документи, включително и на отделните части от техническата документация”. Във връзка с посоченото, моля да уточните има ли изискване към начина комплектоване и представяне конкретно на техническата документация, освен, че трябва да е в класьор с твърди корици, с обозначение копие, техническа документация и опис на приложените документи? Отделните части на техническата документация, приложение към проекта, трябва ли да бъдат структурирани в отделни папки?



1. Да, допустимо е, но само в случай, че е доказана необходимостта от изграждане на зоната за паркиране в парка и че се постига облекчаване на транспортната обстановка в района на обекта на интервенция.

2. Отделните проектни части на работния проект трябва да бъдат структурирани в отделни меки папки и/или отделени с разделители в класьора с твърди корици с цел ясна ориентация и преглед на представената техническа документация. Всяка мека папка и/или след всеки разделите следва да се съдържа опис на приложената в нея техническа документация. В допълнение, всеки класьор следва да съдържа опис на приложените документи, включително и на отделните части от техническата документация.



Здравейте,
Съгласно Насоките за кандидатстване по схема BG161PO 001/1.4-09/2012, като допустими дейности са посочени: "Изграждане и възстановяване на зони за обществен отдих, като паркове, зелени площи, детски площадки и др. ....", както и „…..изграждане на обществени паркинги, встрани от главни улици”.
В тази връзка, отправяме следните въпроси:
1. Допустимо ли е в проекта да бъдат включени дейности за възстановяване на съществуващи зелени площи, които са общинска собственост и попадат в границите на парцел, отреден за здравна общинска инфраструктура.
2. Допустимо ли е в проекта да бъдат включени дейности за разширяване на съществуващ паркинг, находящ се встрани от главна улица в периферна градска зона? Съществуващия паркинг е в непосредствена близост до спирка на градския обществен транспорт, като обслужва основно жителите на крайния квартал и находящото се в съседство общинско здравно заведение. От друга страна главната улица, встрани от която се намира съществуващия паркинг е част и от републикански път и в този смисъл, разширението на паркинга ще допринесе за подобряване на условията за движение в съответствие с Генерален план за организация на движението в общинския център в който също е заложено въпросното разширение.
Община Гоце Делчев


1. От Вашия въпрос не става ясно дали зелените площи се явяват в дворното пространство на съществуващо здравно заведение или парцелът е незастроен, но е отреден за здравна общинска инфраструктура. И в двата случая не са допустими интервенции върху цитираните зелени площи. В първия случай интервенциите представляват намеса в имота на здравното заведение, а във втория случай не се гарантира устойчивостта на инвестицията, предвид възможността от ново строителство в парцела. В допълнение, в Изискванията за кандидатстване по схемата е записано, че не са допустими интервенции върху площадки за игра, разположени в урегулираните поземлени имоти на училища, детски градини, ясли и други обекти от образователната/ културната/ социалната/ здравната общинска инфраструктура. Аналогично, не са допустими интервенции и върху зелени площи, разположени в посочените поземлени имоти.

2. По схемата е допустимо изграждането/ разширяването на обществен паркинг встрани от главни улици само в периферните градски зони (в крайни квартали) в близост до крайни/възлови спирки на градския транспорт, с оглед насърчаване използването на обществен градски транспорт за придвижване към центъра на града. В тази връзка не е допустимо разширяването на паркинг с оглед обслужване основно на жителите на самия квартал. Следва да имате предвид, че съгласно изискванията за кандидатстване, изборът на обектите на интервенция следва да бъде предшестван от широко обсъждане с обществеността



Каталог: media
media -> Български футболен съюз правилник за статута и трансферите на
media -> Curriculum vitae Georgi Merdzhanov
media -> Отчет на разходите за държавно подпомагане на филмовата индустрия по бюджета на иа "нфц" за 2010 г
media -> Организират четвърта Национална експертна среща
media -> До районен прокурор гр. Казанлък м о л б а
media -> Програма „Околна среда 2007-2013г. Bg161PO005/10 11/03/19
media -> Музеят за история на София открива изложбата "Среща с египетски жрец" в новата си сграда


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница