33. Печалбата като доход за предприемаческите усилия



страница1/2
Дата28.05.2023
Размер82.78 Kb.
#117858
  1   2
Курсова работа по Микроикономика



ЦЕНТЪР ЗА ДИСТАНЦИОННО ОБУЧЕНИЕ

КУРСОВА РАБОТА


Учебна дисциплина: Микроикономика

Тема: 33. Печалбата като доход за предприемаческите усилия


Разработил:
Гешо Русев
Преподавател: ас. Петър Пламенов Петков


Специалност: Стопанско управление
ОКС: Бакалавър
Факултетен № 201430322018

Съдържание:

  1. Увод



  1. Същинска част



  1. Заключение



  1. Използвана литература



  1. Увод

Предприемачеството е дейност, без която пазарната система не може да функционира. Всеки предприемач трябва да притежава определени умения-инициативност, иновативност, готовност да носи риск. Като възнаграждение получава доход (печалба). Този доход е стимул за предприемача. Това е човек, който създава нещо ново и очаква определен резултат. Полага определени усилия, за да го постигне. Важни за дейността като цяло са факторите на производството, предприемаческите усилия, поетият риск и формирането на предприемаческия доход, както и неговите функции.


  1. Същинска част

Предприемачът е новатор, той вижда специална възможност в бъдещето, излиза на пазара и купува труд, земя и капитал за да създаде потребителски стоки, привежда в действие функционирането на пазарния механизъм. Ролята на предприемачът е изключително важна, тъй като при определена комбинация от производствените фактори, той трябва да определи какво ще произвежда, по какъв начин ще го произведе и към кого ще е насочен продуктът му.
Предприемачът е човек със специални умения-отговорност, инициативност, творчество, умение да се носи риск. За да започне предприемаческа дейност, първо той трябва да открие подходяща земя (природни ресурси), след което влага капитал в нея и наема хора, които да се трудят. Целта на тези стъпки е те да доведат до предприемаческа печалба и комбинацията от производствени фактори да стане максимално ефективна. Предприемачът определя ясна цел, чрез която, комбинирайки факторите, очаква определен резултат. В тази дейност обаче винаги има стопански риск и предприемачът трябва да е готов да го поеме. Много е важно умението да се прави точна оценка за несигурностите в бъдещето и да се използват производствените фактори така, че при минимални рискове да се постигне максимална полезност.
Предприемачът създава бизнес-влиза на пазара, инвестира, притежава специфични умения, поема рискове и възнаграждението за всичко това е предприемаческия доход (печалба). Това възнаграждение е стремеж на всеки, който влиза на пазара и за постигането му е нужна максимална ефективност. Колкото е по-голяма печалбата, толкова по-голямо е влиянието на предприемача в стопанската дейност. Тя се постига от този, който умее да планира бъдещето и произвежда стоки и услуги, които са в съответствие с нуждите на потребителите.
Печалбата е икономически остатък, образуван след като се изплатят суровините, труда, капиталното оборудване, лихвата, наемите и данъците. Образува се т. нар. добавена стойност, която включва: възнаграждение на работниците, лихви към банката, амортизационни суми за капитала, ренти на собствениците на земята, която предприемача е наел за дейността си. Разликата между добавената стойност и гореспоменатите плащания образува предприемаческата печалба. Може да се приеме, че тя е възнаграждение за това, че предприемачът е поел голяма степен на риск. Крайният резултат трябва да е положителна разлика между приходи и разходи, иначе се стига до фалит. Също така печалбата може да се разглежда и като възнаграждение за добра иновационна политика.
Предприемаческата печалба прави количествена характеристика на дейността на предприятието. Тя се различава от доходите на другите производствени фактори. Дохода на предприемача не може да се знае предварително-той е резултат от предприемаческия риск, времето за получаването също не може да се определи. Също така печалбата се влияе от пазарните промени и за образуването й се поема риск. Работната заплата, лихвата и рентата са определени и гарантирани, техните получатели не поемат рискове. Тези различия характеризират уникалността на предприемаческата печалба, както и усилията за нейното постигане.
Печалбата на предприемача е различни видове. Счетоводната печалба е разликата между приходите и разходите за даден период от време, преди да се обложи с данък върху печалбата. Тя представлява сумата от нормалната и икономическата печалба. Другият вид печалба е нормалната, която представлява възнаграждението за усилията на предприемача и поетия от него риск. Образува се когато общите приходи на фирмата са равни на общите разходи (възвращаемост на производствените фактори). Икономическата печалба е добавъчна стойност и представлява печалба над нормалната. Тя е резултат от ефективното разпределение на икономическите ресурси. При нея приходите са по-големи от разходите. Тя обаче е временно явление в условията на съвършена конкуренция. Друга разновидност на печалбата е монополната печалба, при която липсва конкуренция и монополът може трайно да поддържа приход, които са по-големи от разходите.
Предприемаческата печалба изпълнява няколко стопански функции. Нормалната печалба е условие за инициатива, защото никой няма да поеме рискове, без да получи възнаграждение за тях. Свръхнормалната печалба насочва капиталите на предприемачите към най-търсените продукти. Благодарение на нея на пазара има равновесие, защото тя има принос за ефективното преразпределение на капиталите в стопанството. Свръхнормалната печалба е предпоставка за модернизация и създаване на нови висококачествени продукти. Фактически при нея печелят както предприемачът, така и потребителите. Също така печалбата има принос за откриване на нови работни места, по-висока производителност и доходи на работниците. Печалбата се облага с данък, което също показва стремежът на всеки предприемач към обществено благосъстояние и се постига ефективност.

Печалбата е доход за усилията на предприемача, за това, че капиталът, трудът и собствениците на земята са получили заслужен доход от него. Това не се отнася за монополната печалба, защото тя ощетява потребителите. На конкурентния пазар цените са основен фактор за обема на продажбите. Ако предприемачът се стреми към прекалено голяма печалба, той трябва да повиши цената, поради което ще намалее потребителското търсене. За това успешният приход се получава при по-малки изисквания към печалбата.







  1. Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница