Александър Михайлович Бутлеров руски химик, създател на теорията химическа структура, основател на "Бутлеровската школа" на руските химици, учен пчелар, общественик



Дата06.12.2023
Размер0.5 Mb.
#119541
ТипПрезентация
Александър Михайлович Бутлеров - презентация

Александър Михайлович Бутлеров - руски химик, създател на теорията химическа структура, основател на "Бутлеровската школа" на руските химици, учен пчелар, общественик.

Презентация от Кирил Кирчев 12а клас

Александър Бутлеров детство

  • Ученият е роден на 15 септември 1828 г. в семейното имение на благородниците Бутлеровка. Баща - Михаил Василевич , майка му - София Стрелкова - умира няколко дни следраждането..На 8-годишна възраст е изпратен да учи в частен пансион в Казан..Момчето се интересува от трансформацията на веществата и посвещава цялото си свободно време на експерименти. Един такъв опит завършил с експлозия и като наказание Александър ходи няколко дни със знак "великият химик

Става химик

  • След края на гимназията, Бутлеров влиза в университета в Казан през 1845 година. По това време там преподават известни руски химици Карл Клаус и Николай Зинин, лекциите на които го вдъхновяват да създаде своя собствена лаборатория в семейното имение. След като завършва университета, - той преподава физика и химия на студентите. През 1851 г. успешно защитава магистърската си работа „Окисляването на органичните съединения”и се подготвя да стане професор . През 1854 г. защитава докторската си дисертация в Московския университет,. Той е написал първият учебник по органична химия (1864-1866).,който първоначално е преведен на немски и след това на други езици.

„Химическата структура на веществото”, описана на конгреса на германските натуралисти и лекари (Speyer, 1861).


Основните положения на структурната теорията : Атомите в молекулите са свързани в строго определен ред в съответствие с валентността на елементите. Свойствата на веществата зависят не само от техния количествен и качествен състав, но и от химичната им структура. Атомите в молекулите си влияят взаимно. Свойствата на веществата се определят от тяхната структура и, обратно, познавайки структурата, можете да предвидите свойства. Химическата структура на веществата може да се установи чрез химични методи.

Конституционна /структурна /изомерия

  • На основата на структрурната теория Ал. Бутлеров изяснява това дълго неразгадано явление при изомерните бутан и пентан
  • Първото експериментално доказателство за изомерията Бутлеров обяснява различните им свойства чрез тяхната различна структура (различна въглеродна верига, конституция). Така се стигна до следната дефиниция на структурните изомери: СЪЕДИНЕНИЯ С ЕДНАКВА МОЛЕКУЛНА ФОРМУЛА, НО С РАЗЛИЧНА СТРУКТУРА, СА СТРУКТУРНИ ИЗОМЕРИ.

Основни пътища в органичната химия

  • 1966 г. получава в лабораторията изобутан - първия наситен въглеводород с разклонена верига, а след това и първия ненаситен изомерен въглеводород, предвиден въз основа на структурната теория - изобутилен. През 1867 г., като действа на синтезирания по-рано от него третичен бутилов алкохол със сярна киселина, Бутлеров получава изобутилен и установява способността на това съединение към полимеризация. Ученият предвижда голямо бъдеще на полимеризацията, една от най-забележителните синтетични реакции".

На Александър Бутлеров принадлежи важната роля за създаването на първата в Русия школа на химици органици, от която излизат немалко първокласни учени. Бутлеров умира на 17 август 1886 година в Бутлеровка.



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница