Арт терапията в съвременното обучение



Дата05.01.2023
Размер20.27 Kb.
#116109
арт терапия
Свързани:
1805012926-Деница Арсова-ПНУП-зо, Видове групи - ч. 2

Арт терапията в съвременното обучение
Свое специално място в процеса на реализиране на качествено образование има изобразителното изкуство като арт-терапия.
То съдържа значителен педагогически заряд и помага постигането на позитивни резултати от умелото му прилагане. При различните изобразителни дейности е важно да се създава пространство за свобода, за спонтанност ,непринуденост, емоционалност.
Изразяването чрез изобразителна дейност (рисуване , моделиране и апликиране с различни материали, колажи и др.) е особено полезна за децата при които силно е затруднена вербалната комуникация. За децата, не са в състояние да изразят с думи своите мисли, чувства ,преживявания тази арт-дейност е добър начин това да се направи. Тя създава възможност за създаването на невербална комуникация , предпоставя развитие към комуникативни умения и провокира детето от невербална към вербална форма на общуване.
Рисунката става средство за комуникация със себе си. Осъществяваната от детето арт-дейност е източник на по добро разбиране на детето от възрастния ,за усещане за връзката му със света ,със самия себе си и околните.
Подборът на материали и арт-техники да бъде направен в съответствие с принципите за опростеност, достъпност и ефективност – детето не трябва да има затруднения при създаването на изображение, използвайки предложената техника. Всяко усилие по време на работата трябва да бъде интересно, оригинално, приятно за детето. Наличието на трудности от различен характер – образователен , комуникативен ,емоционален, пред които детето се чувства слабо и не защитено =, провокира възникването на проблеми. Арт-дейността подпомага проявата на спонтанна активност, провокира нови и интересни начини на действие, предполага постигането на успех, на удовлетворение.
Процесът на създаване и резултатът от арт-дейността трябва бъдат интересни и привлекателни-и двата компонента са еднакво ценни за детето и това съответства на природата на детската рисунка, нейна черта е:
Изобразителната техника не противоречи на потребностите и възможностите на детството, ако притежава посочената черта.
Даване на възможност за избор-това окуражава детето, стимулира и активизира и участието му в арт-дейността, повишава неговата увереност и удовлетвореност от факта , че само решава какво и как да направи.
Изобразителните техники и методи да бъдат не традиционни-новите изобразителни методи да бъдат нетрадиционни -новите изобразителни методи мотивират дейността, направляват и задържат вниманието. Освен това от значение е полученият от детето необичаен опит. Щом опитът е необичен, то при неговото придобиване контролът на съзнанието намалява. Механизмите на защита отслабват. В това изображение има повече свобода и следователно- несъзнателна информация.
Нетрадиционни изобразителни дейности-привлекателни, интересни, ефективни, нестандартни и желани от малките ученици в класната стая.
Особено полезно, достъпно и със значим развиващ характер е рисуването със длани и пръсти.
Колкото по интересни са условията, при който се осъществява изобразителната дейност при детето, толкова по лесно то се мотивира за нейното реализиране, по бързо и ефективно се преодоляват проблеми в развитието и поведението му, както и се подобряват неговите творчески способности .
Чудесен начин да се остави детето да изпита невероятна радост и удовлетворение, е да му се позволи да рисува с длани и пръсти.
Обикновено то не трябва да цапа ръцете си но изведнъж му се позволява-може .Предлага му се да рисува с цялата длан, с част от дланта, с върховете на пръстите, с кокалчетата, с ръба на дланта ,използвайки боя за рисуване или специални бой за пръсти.
Не му се поставя конкретна задача. Нека детето да се почувства свободно да не се съобразява с изисквания, да направи разнообразни, безпорядъчни петна с оцветените си ръце и преживявайки необичайни тактилни усещания, да надхвърли това, което е допустимо. Така детето може да се освободи от напрежението , да преодолее страхове, фобии, безпокойство, да развива въображението и мисленето си.
Тази техника за рисуване заема важно място сред възможностите за коригиране на агресивно поведение и повишена възбудимост при децата.
В процеса на рисуване с длани и пръсти се активират не само визуални, но и приятни тактилни усещания от допира на боята до кожата на пръстите.
З едно дете това са нови впечатления, нов опит от взаимодействие с художествен материал-боя, на която може да се наслади, почувства и възприеме не само с поглед, но и чрез тактилни усещания. Когато детето поставя пруст в гъстата и мека боя, разбърква я, прехвърля я на лист, размазва я, оставяйки петна, това е един вълнуващ процес, прекрасно изживяване . Рисуването с пръсти е нестандартен начин за създаване на изображения, при който няма правила ,,как трябва и как не може да се рисува‘‘. Това дава на детето мощен тласък за свободно изразяване на своята индивидуалност, без да се страхува че ще бъде критикувано мъмрено и неразбрано. При рисуването с пръсти може да експериментира както иска, да рисува както само прецени, че е добре. По време на това рисуване детето може да се отърве от спазването на норми, правила, рамки. Преимуществата на този начин на рисуване предоставят възможността за развитие на детската фантазия, за изразяване на емоции, на творческо въображение.
Интересно, забавно и много полезно, особено за корекция на повишена възбудимост проява на агресия от децата, е рисуването с вълнени конци.
Конецът се потапя в боя като преди това се раздърпва, за да стане по пухкав и по този начин изображението да бъде по ефектно. Напоеният с боя конец се поставя върху лист, след което се покрива с друг лист който се притиска с длани върху първия лист. Конецът се завърта задвижва по целия лист и така се получава забавно изображение което може да се коригира с флумастер и да се получат различни фигури. По детайлно и красиво изображение може да се получи ако върху листа се ,,поразходят“ няколко различно оцветени вълнени конеца.
Друг вариант на рисуване е, като конецът се сгъва наполовина и се оформя примка, който се потапя в боя. Оцветен и така оформен, конецът се раздърпа и ,,танцува“ или се ,,разхожда“ върху лист хартия.
Откриването, разпознаването в различните линии и форми на образи подпомагат развитието на детското внимание и фантазия.
Овчата непредена вълна е чудесен материал, съдържащ енергия, дадена ни е от самата природа. Топла, мека, екологично чиста, тя влияе благотворно на здравето и на цялостното развитие на детето. Вълната затопля, успокоява, изпълва с енергия, с положителни емоции, с приятни тактилни и естетически преживявания, снема стреса и психичното напрежение и прави детето емоционално стабилно. Тя помага да рисуват даже и тези ученици, който не умеят това.
Работата с вълна-разгъване, спластяване, разтягане, смачкване и т.н, има корекционно-развиващ и терапевтичен характер.
Драсканици: Могат да се използват моливи, пастели, боички.
Детето може да нарисува всякакви линии , с какъвто цвят иска, различен размер, форма , с каквото натиск на сила иска.
Не е нужно да се търси смисъл в драсканицата , детето свободно да движи ръката си.
Рисуване с естествено материали :Могат да се използват пясък, сухи листа, различни зърнени култури. На листа предварително трябва да се нанесе лепили може и под определена форма или хаотично.
След това по листа се поръсва пясък, ечемик, боб, леща, сухи листа ,нарязани конци ,разтривайки се между дланите.
Изображението се появява там където е лепилото.
Такива занимания отлично способстват за разкриване на личността адаптиране към нова среда.
Арт-терапия с мандали:
Няма правилен или грешен начин за оцветяване, няма задължителни правила, може да се рисува и оцветява както искат.
Работи се със собствено темпо, спомага психическото развитие на детето.

Арт-терапия с глина:


Работата с глина дава възможност на децата да се ,,изцапат“ да изразят себе си свободно .Чувствата могат да се изразят по различни начини.
Като детето може само да създава фигури вижда нещата не само от една перспектива. Използването на глина позволява на децата да моделират отношение и поведение.
Децата развиват нови умения за спазване с трудностите.
Не е важно може ли детето да рисува.
Важното е, чрез това свободно творчество детето има възможност да изразява себе си, да получава емоционално освобождаване и удоволствие от процеса.
Целта на арт-терапията е да диагностицира психичните проблеми у детето.
Откриване на скрити и потиснати чувства , мисли, емоции.
Обучението на детето на концентрация над собствените чувства и усещания.
Формиране на комуникативни умения.
Развитие на въображението ,творчески способности.
Повишаване на самочувствието на детето.

Арт-терапия с кукли и маски:


Куклите и маските позволяват ролеви игри и изследване на мисли и чувства. На децата се дава възможност да проектират емоции, тревоги и идеи чрез създадените от тях кукли. Играта с кукли и маски позволява на децата да изследват вътрешни чувства и външни преживявания. Помага им да изразяват проблеми, които иначе може да са възпрепятствани да споделят.
Маските могат да се направят от хартиени чинии, хартиени пликове и хартия за апликиране. Хартиена маска – колаж може да се направи от изрязване и залепване на различни материали върху кръгло парче картон.
Могат да се използват материали-например снимки от списания, весникарска хартия, филц, пайети-и всички видове материали-като пера, памук и конопен плат.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница