Видове групи (продължение)



страница1/3
Дата09.04.2023
Размер18.4 Kb.
#117271
  1   2   3
Видове групи - ч. 2
Свързани:
арт терапия, 1805012926-Деница Арсова-ПНУП-зо

Видове групи
(продължение)
2.5. Групи за телесна терапия
Групите за телесна терапия се основават на идеите на В. Райх за равенство между тяло и психика. Тази терапия е насочена към невербалната комуникация и работа с невербалните стимули и реакции. Акцентът се поставя върху дишането и разположението на тялото в пространството. „Изискването не е клиентите да бъдат задължително атлети, а хора, които успяват да се съсредоточат върху организмовите си усещания, нужди, потребности, като това е предпоставка за заздравяване на психиката” / Петрова, 2007, с. 38/.
Основната цел е отстраняване на някои вредни навици в стойката, положението на тялото, дишането и т. н. и преодоляване на защитните механизми, освобождаване на подтисната енергия, емоции и стабилизиране на личностния идентитет. Всичко това се постига чрез съчетаване на дихателни и двигателни упражнения, упражнения за разтоварване на тялото и снемане на напрежението.
Водещ принцип, на който се основават групите за телесна терапия е, че човекът е единно цяло и действа ефикасно единствено при синхрон.



    1. Танцувална терапия

Целта при танцувалната терапия чрез танците да се преодолеят някои негативни преживявания, да се приеме собственото тяло, общуване чрез танците. Чрез танците човек изразява себе си и своите емоции и чувства. По този начин се постига освобождаване от негативните емоции и преживявания. Водещият е предимно партньор, организатор, разпоредител и стимулира свободното изразяване на чувствата. Този вид терапия се прилага се при хора с емоционални разстройства, както и при децата.


2.7. Темоцентрирано взаимодействие
За основоположник се приема Руф Кон, а методиката е базирана на т. нар. “научен институт за преживяно-научено”. Целта е чрез преживяване да се достигне до научаване, а основните принципи са признаване на различията между хората, зачитане и уважаване на индивидуалността, разширяване границите на външния и вътрешния свят чрез запознаване с опита на другите, спазване на предварително изготвените правила за работа, “всеки участник сам си е ръководител”, “затрудненията имат приоритет”.
При темоцентрираното взаимодействие се работи по-предварително зададена тема, която се явява центъра на груповата работа темата трябва да бъде актуална и стимулираща активност. Основни методически похвати и техники са пренос и контрапренос. “Един от участниците се явява основа за реализиране на преноса – тоест определени чувства към друг човек се наслагват върху него, модифицира се ситуацията и на по-късен етап опитът служи за адекватна реакция спрямо външния човек” (Минев, Т., 2004, 163). От водещият се изисква внимателен подбор на темата, въвеждане на участниците в работен режим, създаване на атмосфера на защитеност, контролиращ протичането на работата в групата, намесва се само, за да възстанови равновесието.
Взаимодействието, центрирано върху темата графично може да бъде представено по следния начин (Минев, Т., 2004, 163):




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница