Вид на ситуацията: За нови знания
Образователно направление: „Български език“
Образователно ядро: „Свързана реч“
Очаквани резултати за първа възрастова група: 1. Назовава собственото си име и възрастта си;
2. Знае общоприети изрази при запознаване;
3. Използва стандартни думи и изрази при представяне;
Очаквани резултати за втора възрастова група: Назовава някои роднински връзки в своето семейство;
Форма: Основна педагогическа ситуация
Методи: Демонстрация, Наблюдение, Разговор, Упражнение
Планирано време: 20 минути
Ход на ситуацията: I. Уводна част / 3 минути/ Учителят въвежда децата в темата с куклен етюд. Мини Маус среща енотчето Питър в горската детска градина и се запознават.
Учителят: Деца, знаете ли кои са тези приказни герои?
Учителят: Това са Мини Маус и енотът Питър.
Учителят: За какво си говориха те? Учителят: Точно така, те се запознаха.
Учителят: Днес с вас ще се научим как да се запознаваме с други деца и възрастни.
Учителят: Мини Маус много иска да остане при нас, защото ви е приготвила една игра.
II. Основна част / 15 минути/ Учителят: Хайде сега да отворим работните тетрадки и да видим какво е нарисувал художникът.
Учителят: Къде се намират децата?
Учителят: Какво прави учителката?
Учителят: Едно момиченце посреща момченцето, което идва на градинка. Какво му казва?
Учителят: Понеже днес имаме специален гост, а й тя идва при нас за първи път, искате ли да се запознаем с нея и да й се представим?
/Мини Маус минава през всички деца и задава въпросите от работната тетрадка, като насочва децата да отговарят с цяло изречение „Аз се казвам…..“, Аз съм на…“, Аз живея………“/
III. Заключителна част / 2 минути/
Учителят: Браво, деца. Чудесно се справихте. След като се представихте на Мини Маус, предлагам да се запознаем и един с друг. Ще изиграем играта „Аз се казвам“
Подвижна игра „Аз се казвам“ Децата са в кръг с лица един към друг (седят, или стоят прави). Учителката държи топка и казва „Аз се казвам Мариета Балева“ и подава на първото дете седнало от лявата й страна. След това детето се представя и подава топката на следващото дете. Топката трябва да мине през всички деца и да се върне отново до учителката.
Учителят: Благодаря ви, деца. Вие днес се научихте как трябва да се запознавате с останалите хора и аз съм много доволна от вас.
Учителят: Мини Маус, как се представиха децата?
Учителят:Благодарим на Мини Маус, че беше наш гост. Очакваме я отново да ни посети.
Учителят: Нека да й кажем „Довиждане!“