Благоевград педагогически факултет катедра по педагогика



Дата09.03.2024
Размер51.5 Kb.
#120593
ДЖОН ДЮИ final
Свързани:
ДЖОН ДЮИ final

ЮГОЗАПАДЕН УНИВЕРСИТЕТ ,,НЕОФИТ РИЛСКИ”
БЛАГОЕВГРАД
ПЕДАГОГИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ
КАТЕДРА ПО ПЕДАГОГИКА



Идеите за образованието на „ Джон Дюи”
Изготвил: Ирина Бориславова Жижанова
Специалност: ,,Специална Педагогика’’
Задочна форма на обучение
2 курс 2семестър


Фак. №22200322513


Благоевград.2024г.


Джон Дюи – Живот

Джон Дюи е американски философ , реформатор в образователната сфера , считан е за един от основателите на движението на прагматизма и за бащата на функционалната психология , един от водещите философи с принос в педагогиката и политическите науки. В началото на 20-ти век неговите идеи доб иват широка популярност по целия свят.


Джон Дюи бива роден в Бърлингтън през 1859 година (20 октомври) в търговско семейство.
През 1879 година Джон Дюи завършва философия в Университета на вермонд , а в последствие преподава две години в училище намиращо се в щата Пенсилвания и след това около една година в разлиични очилища в родния си щат , а именно Върмонт.
През 1882 година Дюи постъпва в Университета „ Джонс Хопкинс” в Балтимор . През 1884 година получава докторската си степен , по късно същатата година започва работа като преподавател в Мичиганският университет и остава там до 1894 година , тогава му бива предложен поста на професор и декан на Факултета по философия , психология и педагогика в Чикагския университет.
През 1896 година Дюи открива експериментално училище в университета за деца на възраст от 4 до 16 години , в което той успява да осъществи свойте педагогически идеи на практика.
През 1904 година той започва да преподава в Колумбийския университет (Ню Йорк) , той избира да остане в този университет до своето персиониране през 1930 година , а малко по късно бива увенчан с длъжността „почетен професор на университета” .
В този период Дюи написва много свой тудове по логика, теория на познанието, психология, педагогика, социална философия и религия.
Прочут като известен философ и педагог той пътува в Япония , Китай, Мексико , СССР и Турция. Дюи заема активна социална позиция , включва се в множество либерално ориентирани комитети и движения.
Джон Дюи умира на 1 юни 1952 година (92 годишен) в Ню Йорк.


Джон Дюи – Идеи

Не са много идеите оказали толкова голямо въздействие върху образованието, колкото тези на Джон Дюи.


Американският , педагог, философ и психолог вярвал , че в обучението децата участват активно и дейно , а не са птосто пасивно седящи и възприемащи моментално знанията на другите поколения.

Успявайки да преодолее първоначалното повлияване от хегелианството над себе си , Дюи се насочва към един близък до прагматизма инструменталистки подход. Той разглежда знанието , като прожес на взаимодействие между познаваното и познаващият , вместо както до тогава за нещо абсолютно и обективно. Спрямо тази концепция човек бива подтикнат към знанието само в момент на създадена ситуация , или по опростено – човек да бъде в неизвестна ситуация спрямо дадено нещо. В създадената проблемна ситуация вярванията и понятията , могат да ни покажат неадекватността си или нефункционалност.


За да бъде решен този проблем трябва да се предприемат различни действия и да се приложат различни статегий, като на пример да се влючва предценка на проблема , създаване на хипотеза, експериментиране и изваждане на заключение. Така показваме , че истината е условна и е в началоти на самият контекст на проблема.
Това разбиране на Дюи хвърля своят отпечатък върху педагогическите му възгледи , на които в основата е застанала идеята „Проблемната ситуация” като единствен метод и способ за освояване на нови знания и умения.

Дюи вярвал , че за успешното възприемане на знания , ученето трябва да върви усповредно с опита. Той остановил , че децата учат по-бързо и лесно , когато участват активно в процеса на обучение сега , а не в далечното бъдеще в което например се намират изпитите.


В часовете по ниология например , вместо децата да четат книги и да гледат скучни изображения , те да могат да отглеждат растения , да дават гъбки на охльови и да видят какво се случва с тях , да провеждат свой наблюдения и тестове.
В повечето пъти всичко преминава безпроблемно и децата се справят отлично , но понякога се получават и инциденти , но без значение какво се е случило децата си правят записки и си взимат поука , за да не се повтаря и в края на седмицата/месеца се обсъжда всичко и се зтвърждават знанията.


Прословута фтаза на Дюи относно образованието гласи : „То не е подготовка за живота , то е самият живот.”


Литература:



  1. Джон Дюи и Евелин Дюи , Бъдещето училище, Наука и възпитание , 1924

  2. Джон Дюи и Евелин Дюи , Образование чрез труд. София: Печ. Художник , 1935

  3. Джон Дюи , Психология и педагогика на мисленето. Кюстендил: Кооп. Печ. Труд , 1929

  4. Джон Дюи , Опитът като основа на образованието, София: Печ. Х. Поле, 1934



Literature:



  1. The Influence of Darwin on Philisophy and Other Essays in Contepmorary Thought , (1910)


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница