Класическа теория на управлението административна теория



страница1/6
Дата07.08.2023
Размер44.89 Kb.
#118405
ТипДоклад
  1   2   3   4   5   6
91095з




УНИВЕРСИТЕТ ПО БИБЛИОТЕКОЗНАНИЕ И ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ
ФАКУЛТЕТ ПО ИНФОРМАЦИОННИ НАУКИ
КАТЕДРА „НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ“


Доклад
ПО ГЛОБАЛНА, РЕГИОНАЛНА И НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ
НА ТЕМА:
КЛАСИЧЕСКА ТЕОРИЯ НА УПРАВЛЕНИЕТО – АДМИНИСТРАТИВНА ТЕОРИЯ

Изготвил: Проверил :


Ивана Станкова Проф. Е. Манев
Национална сигурност I-ви курс
Фак. Номер: 91095з

Съдържание

Увод.......................................................................................2


Анри Файол – баща на Административната теория ........3
Същност на Административната теория............................4
14 принципи на управлението.............................................7
Заключение...........................................................................11

УВОД
Управлението като практика има хилядолетна история. Първата реална школа в теорията на управлението се сформира в началото на 20ти век. Това е класическата школа. Тя обхваща две основни направления: научен мениджмънт, който е насочен към работата на отделните работници и административна теория, свързана с управлението на организацията като цяло.
По своята същност научният мениджмънт представлява цялостната революция в съзнанието на управляващите и работници. Негов основоположник е Фредерик Тейлър. Основната идея в теорията е, че управлението трябва да осигурява максимално благополучие както за работодателите, така и за всеки работник.
Идеите си, както и резултатите от проучванията и експериментите си, Тейлър систематизира в четири принципа на научния мениджмънт.
За основоположник на административната теория се смята френският изследовател Анри Файол. Главното в приноса на Файол за мениджмънта е отделянето на управленската от останалите дейности на фирмата и превръщането и в самостоятелен обект на изследване.
Еволюцията в класическата школа води до постепенно изместване на вниманието на мениджърските дейности, от управлението на работата към управлението на цялата организация. Най-важното за нея обаче е именно, че тя дефинира мениджмънта като ясно разграничен елемент на организираната човешка дейност. Разграничаването на общите управленски функции планиране, организиране, ръководене и контролиране е в основата не само на всяко управление, но и на всяко обучение по мениджмънт.
Наред с това Тейлър, Файол и много други теоретици от това време акцентрират изключително върху рационалността, логичността и интегриращата роля на мениджърите в намирането на единствения най-добър начин. Те игнорират или най-малкото подценяват човешкия фактор в управлението, обстоятелството, че различните култури изискват различно управление. Те разглеждат предприятията като затворени системи, в които трябва да доминира рационалносттa.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница