Далекомерна система dme



страница1/3
Дата09.05.2023
Размер0.65 Mb.
#117632
  1   2   3
ДАЛЕКОМЕРНА СИСТЕМА

Технически университет- София, Филиал Пловдив
Курсов Проект
Дисциплина: РЕОВПС
Тема: Далекомерна система DME
Изготвил:
Специалност: Авиационна техника и технологии
Курс: IV
Група: 14
Ф№:
Преподавател:……………………………………


ДАЛЕКОМЕРНА система DME
Далекомерната система за близка навигация DME (Distanse Measuring Equipment) е разработена за гражданската авиация и е приета като стандартна система от ICAO в 1953 г.
Тя осигурява на борда на самолета непрекъсната точна информация за наклоненото разстояние до наземния отговарящ радиомаяк.
Системата DME, чиято структурна схема е показана на фиг. 1, се състои от бордов предавател (запитвач) и наземно базиран приемен радиомаяк с отговарящо устройство.


Работата на DME се осъществява следната последователност
А) Летецът избира честотата на ILS/VOR, която автоматично определя съответния канал DME.
Б) Приемо-предавателят на бордовото DME излъчва запитващи двойки импулси.
В) Наземната апаратура приема запитващите импулси и със задръжка от 50 микросекунди излъчва двойки импулси на отговора към бордовия ПП на DME.
Г) Бордовият приемо-предавател приема импулсите на отговора и проверява тяхната валидност
Д) Бордовият приемо-предавател изчислява разстоянието
Е) Информацията за разстоянието постъпва на индикатор, където се изобразява и се използва от летеца
Ж) Бордовият ПП на DME продължава да запитва наземната станция докато се избере друг канал или самолетът излезе извън зоната на работа.
Измерване на разстоянието. Предвателният канал на ПП на бордовото DME започва измерването на разстоянието чрез излъчване на запитващи импулси към наземните станции VORTAC или TACAN. Наземната станция приема запитващия сигнал и след фиксирана задръжка от 50 ms излъчва импулсите на отговора. Задръжката е въведена, за да се стандартизира времето на отговора при запитване и да се позволи на индикатора да прочете 0 морски мили в точката на кацане на летища, оборудвани с DME.
ПП на бордовото DME изчислява наклонената далечина до наземната станция по времето изминало от момента на излъчване, до момента на приемане на двойките импулси.Тъй като скоростта на разпространение на радиовълните е известна и постоянна величина, времето на закъснение на сигнала е пропорционално на разстоянието. Радиовълните изминават една морска миля приблизително за 6 ms. Бордовата част на DME измерва времето и го преобразува в разстояние между самолета и станцията. Разликата между наклонената далечина и разстоянието по земята е незначителна, ако самолетът е на повече от една миля от станцията за всеки 1000 фута височина.
Работа на DME. Измерването на наклонената далечина до наземната станция започва с избор на честотата в блока за управление на честотата. Тази честота се представя от кодиран сигнал 2 от 5 или от информационна дума които постъпват в устройството за управление на честотата на бордовото оборудване на DME(фиг. 2)

фиг. 2 Блокова схема на бордово DME
Може да се избере един от 252 възможни канала. След това честотата, се генерира във ВЧ сигнал за запуск на предвателя. Генерира се също и напрежение с хетеродинна честота, което се подава на преселектора.
Запитването на DME започва с излъчването на двойка ВЧ импулси. През останалата част от периода приемната част на DME очаква отговорите от наземното оборудване. Продължителността на периода на запитване зависи от режима на работа на бордовото оборудване на DME (търсене или съпровождане). Поради по-големия брой двойки импулси за секунда при търсене (90 двойки/s за 860Е-4/5) периодът на запитване е по-малък отколкото в случая, когато бордовият ПП на DME е в режим на съпровождане (22.5 двойки/s за 860Е-4/5).
Едновременно с излъчването на двойката импулси друга двойка импулси (или един импулс, покриващ цялата двойка) се подават към приемника, към транспондера или към ПП на другия бордови DME, ако се използва дублираща система. Това са бланкиращи импулси. Те предпазват приемната част на транспондера или ПП на бордовото DME от повреждане и недопускат приемане на излъчваните импулси. Следи злъчването на двойката запитващи импулси приемната част на ПП на бордовото DME се активизира. Приблизително в момента на излъчване на импулсите ПП започва да търси импулсите на отговора. Ако ги открие, той допуска, че това са отговори на неговите запитвания. За да не се сбъркат излъчените импулси от друг самолет с импулсите на отговора, честотата на повторените на излъчваните импулси на ПП на бордовото DME се изменя по случаен закон. Така в един и същ момент няма две DME, които да излъчват едновременно.ПП на бордовото DME се синхронизира по своите собствени излъчени импулси, така че излъчените импулси от друго бордово DME са случайни за първото и се отхвърлят.
Честоти и канали на DME. Бордовият предавател е с честотен диапазон на носещите честоти от 1025 MHz до 1150 MHz. Този диапазон е разделен на 126 честотни канала, разнесени през 1 MHz. Той работи в два режима: търсене и следене.
В режим търсене предавателят излъчва два гаусовски запитващи импулса с продължителност 2,5 μs и 3,5 μs с интервал между тях 12 μs. Честотата на повторение на тези запитващи импулси е 150 Hz.


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница