Димитър Апостолов Ценов” курсова работа цели, принципи, задачи и обхват на данъчно-осигурителния контрол Изготвил: Ивона Нинова-Бояджиева



страница1/2
Дата25.03.2023
Размер68 Kb.
#117032
  1   2
ЦЕЛИ, ПРИНЦИПИ, ЗАДАЧИ И ОБХВАТ НА ДАНЪЧНО-ОСИГУРИТЕЛНИЯ КОНТРОЛ
Свързани:
Деца Индиго - Лий Каръл,Джейн Тоубър



СТОПАНСКА АКАДЕМИЯ

Димитър Апостолов Ценов”




КУРСОВА РАБОТА


Цели, принципи, задачи и обхват на данъчно-осигурителния контрол

Изготвил: Ивона Нинова-Бояджиева
Факултетен номер: 211220


Данъчно-осигурителният контрол е функция на държавното управление. Чрез него се акумулират данъците (данък върху доходите, патентни данъци, ДДС, корпоративни данъци и др.) и осигурителните вноски (здравни осигуровки, вноските за пенсия, вноските за допълнително задължително пенсионно осигуряване и др.). Институцията, която ги установява и събира е Националната агенция за приходите (НАП) към Министерството на финансите. Органите на НАП извършват данъчни проверки и ревизии по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.
Данъчно-осигурителния процес и контрол се явяват като своеобразен инструмент за икономическа регулация, чрез която може да се влияе на потреблението, стимулират се икономическите процеси, насърчава се спестовността и се променят начините за вътрешна организация на отделните дружества, предприятия и организации.
В последните години се засилва тенденцията за укриване и неплащане на данъци и осигуровки към държавата, неточно се отчита и показва финансовото състояние на предприятията, извършват се и други икономически нарушения и престъпления, които дестабилизират националната ни икономика.
Дейността на органите за данъчния контрол е непосредствено свързана с усилията за нарастване стабилността на националната икономика и за противодействие в рамките на възможното срещу нарастване на инфлацията. Конкретната дейност на проверяващите в много от случаите е твърде сложна, нестандартна, уникална и трудна за оценяване. Наред с предоставената свобода и квалификация, в новите условия, все по решаващи стават талантът, интелигентността, инициативността и бързата реакция в екстремни ситуации на контролните органи.
Необходимостта от осъществяването на този вид контрол се определя от редица фактори:

  • Възможността за създаване на ред, стабилност и сигурност на постъпленията от данъци в държавния бюджет и средства за Националния осигурителен институт и Здравна каса.

  • Създаването за икономическа стабилност и благоприятен инвестиционен климат за бизнеса и социален комфорт за гражданите.

  • Възможността да се разкриват и предотвратяват пропуски, нарушения и престъпления, извършвани от страна на бизнеса и гражданите във връзка с плащането на данъците и задължителните социални и здравни осигуровки.

  • Информационният риск, свързан с предоставянето на информация от бизнеса и гражданите, отнасяща се до регистрацията на данъчните, социалните и здравните задължения, декларирането на доходите, спазването на сроковете за своевременното внасяне на данъците, таксите, задължителните социални и здравни осигуровки и др.

  • В условията на информационните технологии действията на хакери, с цел обогатяване и деформиране на информация, отнасяща се до финансовото и имущественото състояние на субектите на данъчните, социалните и здравните задължения, се засилват.


  1. Цели на данъчно-осигурителния контрола

Една от главните цели, е непосредственото съдействие за осигуряване на необходимите финансови и други средства за републиканския и местни бюджети. Органите по приходите следят за правомерното осигуряване и постъпление на средствата, потребени за повишаване на икономическата стабилност на държавата. Стимулирането на стопанския растеж, в определена степен зависи от навременния и резултатен данъчно-осигурителен контрол, от инициативността и високия професионализъм на проверяващите.


Друга цел, е съобразяването от страна на приходната администрация с приоритетните изисквания на пазарното стопанство. Нейната дейност трябва в пълна степен да благоприятства развитието на пазарните процеси.
Важна за националната ни икономика цел, е премахването или ограничаване развитието на нелегалната (сива) икономика. Това е дейност извън закона, с която се накърняват преките фискални интереси на държавата и на цялото общество. Актуалността на тази цел нараства поради склоността на все по–голяма част от данъкоплатците, да не изпълняват стриктно данъчните и осигурителните си задължения.



  1. Принципи на данъчно-осигурителния контрол

Националната агенция за приходите се стреми към високо обществено доверие, като осъществява контрола при спазване на следните принципи:


  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница