Философско-исторически факултет



страница1/4
Дата17.05.2023
Размер27.45 Kb.
#117730
  1   2   3   4
КОНСПЕКТ История-на-средновековна-България.
Свързани:
A1. Индекси, A3. JDBC, SBE Fonetika, avtoreferat, ese, 2023 Тракология БЕИ ро


ПЛОВДИВСКИ УНИВЕРСИТЕТ “ПАИСИЙ ХИЛЕНДАРСКИ”
ФИЛОСОФСКО-ИСТОРИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ
КАТЕДРА “ИСТОРИЯ”
ИСТОРИЯ НА СРЕДНОВЕКОВНА БЪЛГАРИЯ – 1 част

І. ИЗВОРИ И ИСТОРИОГРАФИЯ НА БЪЛГАРСКОТО СРЕДНОВЕКОВИЕ


Домашни извори. Чужди извори – византийски, латински, източни арменски, арабски, сирийски, грузински), славянски. Археологически извори. Средновековното изкуство като извор за историята на българския народ.
ІІ. СЛАВЯНИТЕ
Извори и историография. Прародина, произход и разселване на славяните. Обществено-икономическо и културно развитие. Великото преселение на народите и славяните. Завоюване и заселване на Балканския полуостров. Съдбата на завареното местно население.
ІІІ. (ПРА)БЪЛГАРИТЕ
Извори и историография. Произход и прародина на (пра)българите. Великото преселение на народите и (пра)българите. Бит, култура и религия на (пра)българите. “Старата Велика България” и пренасянето на центъра и “отсам Дунав”.
ІV. РАЖДАНЕТО НА БЪЛГАРСКАТА ДЪРЖАВА
Извори и историография. Идването на хан Аспарух на Балканския полуостров и раждане на държавата. Хан Кубер и неговите (пра)българи.
V. ХАН ТЕРВЕЛ
Извори и историография. Укрепване на българската държава при хан Тервел. Вътрешно- и външнополитическата криза от VIII в. и нейното преодоляване.

VI. БЪЛГАРИЯ ПРЕЗ ПЪРВАТА ПОЛОВИНА НА IX В.


Извори и историография. Политическо издигане на българската държава през първата половина на IX в. Хановете Крум, Омуртаг, Маламир, Персиан. Териториално разширение.
VІI. ЕЗИЧЕСКА БЪЛГАРИЯ
Извори и историография. Административно устройство на езическа България. Стопанството на езическа България. Културата на езическа България.
VIІІ. ПОКРЪСТВАНЕТО НА БЪЛГАРИЯ
Извори и историография. Хан Борис. Покръстване на българите - причини и последици. Процесът на християнизация и съпротивата срещу него. Между Рим и Константинопол – борба за самостоятелна българска църква. Българската църква – автономия и автокефалия.
ІX. СЛАВЯНСКАТА ПИСМЕНОСТ И ПРИЕМАНЕТО Ѝ В БЪЛГАРИЯ
Извори и историография за Кирил и Методий. Константин-Кирил и Методий. Мисии на Кирил и Методий. Създаване на славянската писменост – причини и последици. Между Рим и Константинопол. Учениците им в България. Българската християнска култура (ІХ-ХІ в.).
Х. БЪЛГАРСКАТА НАРОДНОСТ
Извори и историография. Основни етнически компоненти в българската държава – славяни и (пра)българи. Съдбата на завареното население. Етнически процеси до и след Покръстването. Формиране на българската народност.
ХI. ЗЛАТНИЯТ ВЕК НА СРЕДНОВЕКОВНА БЪЛГАРИЯ
Извори и историография. Политически и културен разцвет на българската държава при цар Симеон I.
XII. УПРАВЛЕНИЕТО НА ЦАР ПЕТЪР I
Извори и историография. Вътрешно- и външнополитическото развитие на българската държава при Петър I. Поява и развитие на дуалистични ереси в България (павликянство, манихейство, богомилство) - причини и последици.
ХІII. БЪЛГАРСКАТА ЕПОПЕЯ
Извори и историография. Кризата след смъртта на цар Петър - падане на Североизточна България под византийска власт. Комитопулите. Цар Самуил. Падане на България под византийска власт. Проблемът за “македонската“ държава и “македонската” народност.
XIV. БЪЛГАРИЯ ПОД ВИЗАНТИЙСКА ВЛАСТ
Извори и историография. Административни, стопански и демографски промени в българските земи под византийска власт. Българската църква – Охридската архиепископия. Борба за възстановяване на българската държава. Българската народност през ХI-ХII в.



Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница