„Грижи за домашните животни



Дата14.04.2023
Размер22.74 Kb.
#117320
ТипУрок
Технологии и предприем. Петя Джанова-2020013721

Идеен вариант на урок по технологии и предприемачество за 3 клас

Изготвил: Петя Иванова Джанова


Факултетен номер:2020013721
Педагогически колеж Плевен

Издателство: “Просвета плюс“
Тема: „Грижи за домашните животни“
Очаквани резултати:

  • Разбира необходимостта от грижи за домашните животни.

  • Изработва изделия, като комбинира различни материали (хартия, картон, пластмаса, метално фолио, тел).

Цел:

  • Да се изгради позитивно отношение към труда, опазването на природните ресурси и природосъобразност.

  • Да се формират умения за изработване на модели от картон

Задачи:
Образователни:
-усвояват се знания и умения за работа с различни материали;
Възпитателни:
- формира позитивно отношение както към техниката, така и към практическата работа;
- формира позитивно отношение както към техниката, така и към практическата работа;
Технологични:
- формиране на технологична грамотност и компетентност на учениците;
Форма на работа: индивидуална
Методи и похвати: беседа, демонстрация, обяснение
Възможност да междупредметни връзки: Човек и природа
Ход на урока:

Основни структурни компоненти на урока

Съдържание

Дидактически инструментариум и средства

Подготвителен етап

Създаване на емоционална нагласа у ученика. Мотивиране на предстояща дейност:
Провеждаме кратка беседа с учениците относно основните грижи, които се полагат за домашните животни, необходимостта им от храна, посещение от ветеринар и поддържане на хигиена. Можем да покажем различни снимки на домашни животни и начина им на хранене.
Може да ги предразположим с въпроси, като:
-Дали някое от децата има село?
-Имат ли домашни животни на село?
-Какви животни има?
-С какво се хранят животните?
-Кой полага грижи за животните?
-Децата помагат ли в грижите за отглеждането на домашните животни?

Беседа, дискусия, споделяне на лични преживявания

Операционно технологичен етап

Поставяне на темата
Показваме на децата готов модел на кравата от картинката

Разглеждаме всеки един етап от изработването на кравата и насочваме учениците към планиране на работата. Показваме необходимите материали и инструменти за изработване.
Даваме указания как точно да бъдат изрязани и прегънати елементите от приложението в албума.
Правилата на работа
1.Да се държи ножицата с острието надолу
2.Да се подава ножицата с дръжката напред
3. Да се внимава с лепилото да не попада в очите и върху дрехите.
4. Да се изрязва по непрекъснатата линия
5. След работа да се измият ръцете и да се почистят работните места.
6. Да се прегъва по прекъснатата линия

Да обърнем внимание на правилното разрязване и залепяне допълнителния елемент от главата на кравата и залепването на корема на кравата, за да стане извит и обемен.


Критерии за оценяване


-Правилно биговане на елементите
-Правилно разрязване и залепяне на допълнителния елемент на главата
-Правилно залепване на корема на кравата

Работа с учебник и приложенията



Оценъчно –затвърждаващ етап

Поздравяваме и благодарим на децата за положения труд. Констатираме дали всички модели наподобяват представената от нас идея, съобразена с предварително поставените критерии за работа.





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница