І. Информация за контакт с инвеститора



страница1/3
Дата17.08.2018
Размер405.81 Kb.
#80701
  1   2   3


Информация


за преценяване на необходимостта от ОВОС за инвестиционни предложения за строителство, дейности и технологии,съгласно чл. 6 от Наредба за условията и реда за извършване на ОВОС на инвестиционни предложения за строителство, дейности и технологии /ДВ25/18,03,2003г./

І. Информация за контакт с инвеститора

Инвестиционно предложение: рехабилитация на речното корито с цел защита от наводнения и съоръжения за това в регулацията на с. Писанец, община Ветово”

От Община Ветово

Гр. Ветово, ул. „Трети март” №2

Булстат 000530504

Кмет - д-р Рейхан Хабил

Лице за контакти: Ивелин Димитров – gsm: 0885503513;

Тел. централа: 08161/22-53

ІІ. Характеристика на инвестиционното предложение


  1. Резюме на предложението;

При дадената възможност за финансиране от европейските фондове на проекти за предпазване от наводнения по Програма „Регионално развитие” на МРРБ, община Ветово има намерение да кандидатства за финансиране на проект за почистване и рехабиритация на речното корито и ремонт и изграждане на съоръжения с цел защита от наводнения по протеженито на р. Бели Лом в участък в регулацията на с. Писанец Община Ветово. В проекта се предвижда почистване на речното корито в регулационните граници на село Писанец, ремонт и рехабилитация на съоръжния / пасарелка/, почистване на подприщвателно съоръжение по реката в този участък. При огледите и извършените геодезически замервания е установено „тясно” място при интензивни валежи – дясното западно дере, където се е образувал каньон и заплашва да разруши успоредния път. Поради това с цел предотвратяването му се предвижда изграждане на входна шахта след моста и вливането на странични води в покрит тръбопровод завършващ с енергогасител. Цялостното решение е представено от проектант хидроинженер в ИТП Рехабилитацията ще се извършва последователно по двата бряга, по регулацията на населеното място, по съществуващи пътища с цел минимализиране на навлизането в съседни територии.


  1. Необходимост от инвестиционното предложение;

Решението за инвестиционното предложение е взето от инвеститора.

Необходимостта от извършване на такива мероприятия е продиктувано от наводненията през 2007г., когато голяма част от прилежащите територии и сградите в съседство на реката са било заляти и населението е претърпяло големи загуби. Речните корита в национален мащаб са в голяма степен занемарени и особено в участъците около и в населените места са силно замърсени с различен вид отпадъци, които в годините, променят речното корито, затлачват го с наноси и водят до намаляване на отока, а в някои случаи и невъзможност за поемане на водния оток особено в пролетните месеци при топенето на снеговете и при обилни валежи.

Реализирането на проекта е от особено значение, като целта му е да се предпазят от заливания стопански терени, жилищни и стопански сгради, което ще бъде постигнато с почистване на коритото на реката от саморасла растителност и отпадъци, както от битов така и от растителен произход (паднали дървета и клони довлечени от течението на реката), удълбочаване на места с наноси и ремонт на съоръженията.


  1. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности;

Обектът е в пряка взаимовръзка с извършването на рехабилитация на речното корито с цел защита от наводнения и съоръжения за това в регулацията на с. Кривня, община Ветово, за което е получено становище от РИОСВ Русе по уведомление за инвестиционно намерение.

В очакаване на одобряване на финансиране по програма ТГС България – Румъния е идеен проект за изграждане на екопътека от с. Писанец до гр. Ветово по протежението на реката.




  1. Подробна информация за разгледани алтернативи;

Изготвеният проект за защита от наводнения няма друга алтернатива. Той е изготвен на база хидроложки изчисления към проекта на КИИП „ВОДПРОЕКТ” – „Корекция на река Русенски лом”. На база този проект и анкетен метод са установени застрашените участъци. Анкетния метод е на база реални заливания при високи води през годините по данни от местни граждани, както и белези по залетите в миналото сгради. По тях могат да се определят и котите на заливане през 2007г.

Установените причини за разливите е гъстата храстова растителност, замърсеното корито на реката, неудачно построена пасарелка и съборено подприщвателно съоръжение, което води до затлачване и намаляване на възможността за отичане.

Поради горното друга алтернатива за местоположението няма, т.к трябва да се отстранят причините, които са в този участък.

Единствената друга алтернатива е нулевата, а именно да не се извършва рехабилитацията, което ще доведе до задълбочаване на проблема и създаване на реална възможност за по-големи щети при големи количества валежи и/или снеготопене, което води до високи води на реката.




  1. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството;

В предпроектни проучвания по анкетен метод на база действително залята територия през 2007г. и хидроложки изчисления са определени застрашените от заливане участъци в регулацията на с. Писанец от хкм. 4+82 до хкм. 8+17 на десния бряг и хкм 0+00 до хкм 4+82 на левия бряг.

В близост до обекта няма промишлени предприятия. Няма съоръжения от които би се получил комулативен ефект.

Парцелът не попада в настояща или бъдеща вододайна зона и в пояс І и ІІ от санитарно-охранителна зона на водоизточници и съоръжения за питейно-битово водоснабдяване.

На площадката на обекта и в района около нея няма разкрити или регистрирани археологически, исторически или архитектурни паметници, които могат да бъдат засегнати от реализацията на инвестиционното предложение.

Необходимата площ за временна площадка е 3400м2, като местоположението и е показано на чертеж в част ПБЗ. Там ще са разположени фургоните за почивка на работниците, химическа тоалетна площадки за механизацията и необходимите материали.




  1. Описание на основните процеси (по проспектни данни), капацитет;

Основните процеси които се предвиждат са следните:



      • почистване на речното корито от саморасли дървета и храсти;

      • уширяване на дъното и удълбочаването му, където е необходимо;

      • събаряне на съществуващата пасарелка;

      • строеж на нова пасарелка с по-голяма проводимост на напречното и сечение

      • почистване на подприщвателното съоръжение на хкм 8+17.

      • Изграждане на допълнителен отвор на моста с размире 300/200см

      • Изграждане на входна шахта

      • Полагане на тръбопровод за закрит канал – стъклопластови тръбиFLOWTITE с ф 200см, тръбопроводът завършва с енергогасител.

      • Полагане на парапети




  1. Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура;

Не се предвижда промяна или ново строителство на пътища. Ще се използват съществуващи пътища. За реализиране на инвестиционното предложение не е необходимо да се изграждат временни пътища.


  1. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване;

Обекта е разделен на два подобекта, които са с еднакво значение и могат да се извършат на един етап, след получаване на финансови средства. Изграждането на подобни обекти е с продължителен срок на експлоатация. Защитните мерки се вземат за дълъг период от действие, и премахването на съоръженията може да се наложи единствено при компрометирането им и т.к. са подложени на постоянно влияние на водата те тябва да бъдат постоянно наблюдавани и при необходимост да се подобрява състоянието им. Правилната поддръжка на изградените съоръжения ще им осигури дълъг живот. При необходимост във времето монтираните съоръжения могат да бъдат премахнати, ако това е необходимо за подобряване отока на реката.

След получаване на финансиране, задаването на началото на строителните работи в документацията на избор на изпълнител ще бъде съгласувана с дирекцията на ПП „Русенски Лом”, като се предвижда обход на територията с цел оглед на терена.




  1. Предлагани методи за строителство;

Всички строителни дейности ще се извършат в границите на площадките. Необходимата механизация включва – багер, булдозер, автокранq бетоновози и бетон помпа. При дейности с техниката ще се спазват всички условия заложени в ПБЗ към ТП.

Насипаните земни маси над тръбопровода ще се уплътняват на всеки 20см. Монтажа на тръбите ще се извършва от енергогасителя към входната шахта.

Генерираните по време на строителството строителни отпадъци ще се транспортират за депониране по указан от Община Ветово маршрут до Регионално депо Русе.

Отнетата растителност ще се депонира на нарочно пригодена площадка и своевременно ще се транспортира за депониране на Регионално депо Русе.

Всички строителни дейности и одобряване по тях ще се извършат в съответствие със ЗУТ.


  1. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията;

По време на строителството и експлоатацията на обекта ще се използват следните природни ресурси:

  • Земя /възобновяема при закриване на дейността/;

  • Вода

  • Стандартни строителни материали




  1. Отпадъци, които се очаква да се генерират – видове, количества и начин на третиране;

Код и наименование на отпадъка според Наредба № 3 от 01.04.2004 г. за класификация на отпадъците, издадена в ДВ, бр. 44 от 25.05.2004 г. на МОСВ и МЗ

По време на строителството


Изкопани земни маси различни от упоменатите в 17.05.05

17.05.06

Смесени отпадъци от строителство и събаряне

17.09.04

Биоразградими отпадъци

20.02.01

Смесени битови отпадъци

20.03.01

Изкопаните земни маси ще се използват за вертикална планировка, а ненужните ще се депонират на указано от Община Ветово място.

Събирането на битовите отпадъци ще се извършва в контейнер със самозатварящ се капак, които ще се обслужват от лицето обслужващо с. Писанец по договор с Община Ветово за събиране и транспортиране на битовите отпадъци.

Биоразградимите отпадъци изнесени при почистването на речното корито ще бъдат изнасяни, събирани на място за оцеждане до състояние на възможност за пренасяне без да се замърсяват пътните участъци с тиня и кал. Ще бъдат транспортирани за депониране на Регионално депо Русе.

Смесените отпадъци от строителство и събаряне ще бъдат събирани на нарочно приспособена площадка и изнасяни своевременно за депониране на Регионално депо – Русе.


  1. Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда;

Дейността на обекта, няма да доведе до замърсяване и нарушения на околната среда или до други отрицателни въздействия върху нея, а напротив, ще се възстанови нормалното течение на реката, без да се допускат разливи - опасни за хората и/или пречещи на нормалното развитие на хабитата по поречието на реката.




  1. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение (например добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство, третиране на отпадъчните води);

Няма други дейности, свързани в инвестиционното предложение.




  1. Необходимост от други разрешения, свързани с предложението.

Необходимите разрешителни са свързани с получаване на разрешение за ползване на воден обект и със строителното законодателство - изисквания по ЗУТ.


15. Замърсяване и дискомфорт на околната среда.

От обекта не се очаква замърсяване и дискомфорт, за който и да е от компонентите на околната среда.


16. Риск от инциденти

Имайки предвид местоположението на обекта риск от инциденти на работните места по време на строителството може да възникне при неспазване на трудовата дисциплина.

За намаляване на риска от инциденти ще бъдат взети следните мерки:


  • няма да се допускат на работа служители употребили алкохол или упойващи и наркотични вещества.

  • Ще бъдат спазени всички изисквания на служба ПАБ, обекта ще бъде съгласуван със служба ПАБ

Изискванията към работната дисциплина е даден в ПБЗ към ТИП

ІІІ. Местоположение на инвестиционното предложение;


  1. План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа.

Инвестиционното предложение включва рехабилитация и изграждане на съоръжения за защита от наводнение с. Писанец, община Ветово. В предпроектни проучвания по анкетен метод на база действително залята територия през 2007г. и хидроложки изчисления са определени застрашените от заливане участъци в регулацията на с. Писанец от хкм. 4+82 до хкм. 8+17 на левия бряг и хкм 0+00 до хкм 4+82 (моста на стария път Русе – Разград) на десния бряг. В тези участъци ще се проведат и противо наводнителните мероприятия.

Важно е да се отбележи че мероприятията ще се извършват по двата бряга на реката последователно, по гореописаните данни, по съществуващи пътища без да се налага навлизане в странични територии. Участъците от реката, който ще се рехабилитират и съответните съоръжения по нея са в границите на регулацията на населеното място.


  1. Зониране или земеползване съобразно одобрени планове;

Обекта е в регулацията на с. Писанец, община Ветово. Няма изготвен градоустройствен план и зониране.

  1. Чувствителни територии, в т. ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони и др.; национална екологична мрежа /НЕМ/;

В близост до обекта няма сгради, които се нуждаят от специална здравна защита. Съгласно наредба № 7 на МЗ.

Националната екологична мрежа се изгражда от територии с богато биологично разнообразие. Те са:

Рамсарски места;

Орнитологично важни места;

Корине места;

Защитени зони;

Резервати;

Поддържани резервати;

Природни паркове;

Национални паркове;

Защитени местности;

Природни забележителности обявени във връзка с Българското законодателство и Световните и Европейски директиви.


Инвестиционното предложение в участъка в регулацията на с. Писанец не попада в границите на защитена територия по смисъла на Закона за защитените територии, но граничи с ПП «Русенски лом»

В участъка извън регулация преди и след с. Писанец единия бряг на реката попада в Защитена зона Ломовете BG0000608, и граничи с Защитена зона Ломовете BG0002025. Инвестиционното предложение ще се изпълнява по бреговете в регулация на с. Писанец

В района на инвестиционното предложение са разпространени следните дървесни видове:


Български

Латински

Едролистна липа

Tilia platyphyllus Scop.

Полски бряст

Ulmus minor Mill.

Бял бряст

Ulmus laevis Pall.

Черен бъз

Sambucus nigra L.

Мъждрян

Fraxinus ornus L.

Обикновен люляк

Syringa vulgaris L.

Червен глог

Crataegus monogyna Jacq.

Круша

Pyrus sp.

Джанка

Prunus cerasifera Ehrh.

Полски клен

Acer campestre L.

Шестил

Acer platanoides L.

Топола

Populus sp.

Върба

Salix sp.

Бяла черница

Morus alba L.

Обикновен дрян

Cornus mas L.

Кучешки дрян

Cornus sanguinea L.

Дърветата са единично разпръснати, саморасли и без стопанско предназначение. Растящите край реката върби и единични брястове и тополи са в голямата си разновъзрастови и в голямата си част със суховършия.

Тревната растителност е типична за урбанизирани местообитания. С примес на много плевелни видове.



Amaranthus retroflexus L.

Обикновен щир

Daucus carota L.

Обикновен морков

Orlaya grandiflora (L.) Hoffm.

Едроцветно срамливче

Torilis arvensis (Huds.) Link.

Полски торилис

Achillea millefolium L.

Бял равнец

Anthemis arvensis L.

Полско подрумиче

Arctium lappa L.

Обикновен репей

Artemisia absinthium L.

Горчив пелин

Artemisia annua L.

Eдногодишен пелин

Artemisia campestris L.

Полски пелин

Artemisia vulgaris L.

Обикновен пелин

Carduus acanthoides L.

Обикновен магарешки бодил

Carlina vulgaris L.

Обикновена решетка

Centaurea cyanus L.

Синя метличина

Cichorium intybus L.

Обикновена синя жлъчка

Cirsium vulgare (Savi) Ten.

Обикновена паламида

Leontodon crispus ssp. crispus Vill.

Гребенеста жълтица

Leucanthemum vulgare Lam.

Обикновена маргаритка

Matricaria trichophylla (Boiss.) Boiss.

Тънколистна лайкучка

Senecio vulgaris L.

Обикновен спореж

Serratula radiata (Waldst. & Kit.) M.Bieb.

Лъчист сърпец

Taraxacum serotinum (Waldst. & Kit.) Poir.

Късноцъфтящо глухарче

Taraxacum Sect. Taraxacum Dahlst. officinale group

Лечебно глухарче

Lappula squarrosa (Retz.) Dumort.

Шипчести ушици

Capsella bursa-pastoris (L.) Medik.

Овчарска торбичка

Helianthemum nummularium (L.) Mill.

Обикновен желтак

Sedum album L

Бяла тлъстига

Euphorbia esula L.

Права млечка

Euphorbia nicaeensis All.

Чакълна млечка

Lathyrus vernus (L.) Bernh.

Пролетно секирче

Lotus corniculatus L.

Обикновен звездан

Medicago arabica (L.) Huds.

Арабска люцерна

Medicago orbicularis (L.) Bartal.

Полска люцерна

Melilotus alba Medik.

Бяла комунига

Melilotus officinalis (L.) Pall.

Жълта комунига

Trifolium arvense L.

Плевелна детелина

Trifolium campestre Schreb.

Полска детелина

Luzula campestris (L.) DC.

Полска светлика

Ajuga chamaepitys (L.) Schreb.

Обикновено срещниче

Plantago major L.

Голям живовлек

Plantago media L.

Среден живовлек

Alopecurus pratensis L.

Ливадна класица

Bromus recemosus L.

Разклонена овсига

Cynodon dactylon (L.) Pers.

Tроскот

Dactylis glomerata L.

Ежова главица

Digitaria sanguinalis (L.) Scop.

Обикновена росичка

Elуmus repens (L.) Gould

Пълзящ пирей

Eragrostis cilianensis (All.) F.T.Hubb.

Едрокласа власица

Festuca pratensis L.

Ливадна власатка

Hordeum murinum L.

Миши див ечемик

Koeleria macrantha (Ledeb.) Schult.

Едроклас тънкокрак

Lolium perenne L.

Английски pайграс

Melica ciliata L.

Ресничеста бисерка

Poa pratensis L.

Ливадна ливадина

Trisetum flavescens (L.) P.Beauv.

Заешки овес

Ranunculus ficaria L.

Жълтурче

Agrimonia eupatoria L.

Лечебен камшик

Verbascum blattaria L.

Обикновен лопен

Veronica arvensis L.

Полско великденче

Veronica chamaedrys L.

Дъболистно великденче

Veronica praecox All.

Ранно великденче

Veronica teucrium L.

Подъбичево великденче

Urtica dioica L.

Обикновена коприва

Viola arvensis Murray

Полска теменуга

Viola odorata L.

Миризлива теменуга

Каталог: ovos


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница