I. Теоретична част



страница1/8
Дата26.02.2024
Размер0.68 Mb.
#120460
  1   2   3   4   5   6   7   8
Измервателни трансформатори

УВОД
В електрическите инсталации измервателните трансформатори се използват широко за мониторинг на напрежения и токове. Напреженовите трансформатори (НT) се използват за наблюдение на напрежението на захранването, а токовите трансформатори (ТT) се използват за следене на тока, преминаващ през товара.
Електрическият трансформатор е устройство за намаляване, увеличаване или изолиране на променливи напрежения или променливи токове. Той обикновено се състои от първична намотка и една или повече вторични намотки, навити около един общ магнитопровод. Магнитопроводът обикновено е стоманен или от силициева ламарина при ниски честоти. При приложения с висока честота се използват феритни сърцевини.
Изходният сигнал, получен от променливотоков трансформатор, като цяло има същата форма на вълната като измерваните напрежение или ток. Въпреки това, трансформаторите внасят грешки при измерването на амплитудата, фазата и формата на вълната поради ограничения честотен диапазон.

I.Теоретична част
1.1. Общи положения за измервателните трансформатори

В електрическите уредби за високи напрежения и във веригите с големи стойности на протичащите токове се използват измерителни трансформатори за напрежение и ток със следните основни функции:



    1. Преобразуват измерваните величини в безопасни и подходящи стойности, които удобно се подават към унифицирани контролно- измерителни прибори, релета и автоматични устройства.

    2. Разделят първичните високоволтови от вторичните нисковолтови вериги, при което се облекчава обслужването на вторичните апарати.

    3. Осигуряват възможности за дистанционно измерване, контрол, защита и автоматизация.

Основни елементи на измерителните трансформатори са: магнитопровод, първична и една или повече вторични намотки, изолация и носеща конструкция. Изискванията към тези апарати са: висока точност на измерванията, сигурност, простота и удобство в експлоатацията.
Измерителните трансформатори като елементи на първичните вериги се монтират в разпределителни уредби. Приборите за измервания и апаратите за защита и автоматика се разполагат на пултове и табла в командните зали, като заедно с контролните кабели, които ги свързват с измерителните трансформатори образуват вторичната комутация.


Фиг. 1. Принципно устройство и свързване на измерителен трансформатор за ток (ТА) и за напрежение (TV)
За ограничаване на последиците от появата на високо напрежение във вторичните намотки след пробив на изолацията задължително се заземява един от изводите на всяка вторична намотка.
Токовите трансформатори за ниско напрежение (НН) са предназначени за захранване на измервателни инструменти и схеми за защита на електрически устройства с максимално работно напрежение от 0,72кV и честота от 50Hz. Те се произвеждат за вторичен ток 1А или 5А. Обхватът на първичните токове може да варира от 1А до 6000А. Трансформаторите са предназначени за работа на закрито. Продължителният термичен ток и границите им на отклоненията съответстват на разширен токов обхват от 120% от Ipn в температурен диапазон на околната среда от -25°C до +55°C.
Намотките на токовите трансформатори са затворени в корпус, който е изработен от материал, устойчив на топлина и огън. Токовите трансформатори се произвеждат за различни видове първични вериги: шини или кабел.
Те се маркират трайно с номиналния коефициент на трансформация от двете страни на корпуса. ТТ за НН могат да се монтират на токови шини, TS35 монтажни шини, твърди кабели или жила на многожилни кабели във всяко положение. При монтаж на трансформатор, оборудван със собствен шина, той трябва да бъде закрепен към токовата верига чрез доставените болтове за изводите. ТТ не могат да се използват като поддържащи елементи за тоководещите шини, защото те не могат да заменят подпорните изолатори.
При избор на токов трансформатор за система за измерване, трябва да бъдат взети предвид няколко ключови фактора. Номиналната стойност на първичния ток (Ipn) трябва да бъде избрана от предлаганата редица на наличните типове, за да се осигури най-близкото съответствие с очаквания първичен ток на системата. Вторичната страна на трансформатора трябва да се адаптира към системата. Стандартните стойности са 5А или 1А. Също така трябва да се вземе под внимание общия товар, който ще бъде свързан към ТТ, включително и товара на измерващото устройство, както и загубите в свързващите кабели и клеми.
Габаритните и монтажните размери на ТТ са стандартизирани за да се гарантира, че е възможно да се инсталира трансформатора на токова верига и че може да се събере в планираното място. Изборът на клас на точност също е важен за да се получи достатъчна точност при измерването за различни приложения. Токовият трансформатор в зелен цвят е от затворен тип на магнитопровода и отговаря на ROHS стандарта. Трансформаторът в черен цвят е тип с отваряем магнитопровод. Червените ТТ имат номинално напрежение до 36500V.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница