Ивета Ангелова, 196118, нупче тест по основи на природните науки – 27 май 2021 Г



Дата26.03.2023
Размер15.83 Kb.
#117067
Ивета Ангелова 196118 НУПЧЕ ОПН

Ивета Ангелова, 196118 , НУПЧЕ

ТЕСТ ПО ОСНОВИ НА ПРИРОДНИТЕ НАУКИ – 27 МАЙ 2021 Г.

1.
- обектите които дадена наука изучава;


- методологията на съответната наука;
- резултатите, до които достига природната наука използвайки методологията си.
2. - емпиричен базис;
- поставяне на теоритичен модел;
- извеждане на следствия от модела;
- проверка на следствията чрез личния/емпиричния опит.
3.
- анализ на предметните знания в предмета;
- методологични знания;

4.- те отразяват понятийното мислене на изследователите в дадената наука, т.е. понятието е знание - резултат от човешкото мислене.

5.
- Закон на Кулон за електрическото взаимодействие между електрични заряди - изцяло построен на емпирични наблюдения и опити. "Силата на взаимодействие между електричните заряди е правопропорционална на големините на тези заряди и обратнопропорционална на разстоянието между тях." - подобно на закона за гравитацията.

6.
- Симерията в природните закони, както се вижда в закона на Кулон и закона за гравитация на Иисак Нютон.


- Идеята за запазване на веществата, силите и други величини в природните закони.

7.
Симетрията е едно от основните понятия във физиката. Тя играе важна роля във формулирането на физичните теории. Симетрията във физиката се изразява в най-различни форми, с голямо разнообразие, като се започне със симетрията в тримерното пространство и огледалната симетрия и се стигне до много по-сложни и абстрактни симетрии.

В теоретичната физика поведението на една физическа система се описва с някакви уравнения. Ако тези уравнения притежават симетрия, често решаването им се опростява чрез намиране на запазващи се величини (интеграли на движение). Така например, в класическата механика е в сила теоремата на Ньотер, която съпоставя на всеки тип непрекъсната симетрии една запазваща се величина. От нея следва например, че инвариантността на уравненията на движения на едно тяло с течение на времето води до закона за запазване на енергията; инвариантността по отношение на премествания в пространството – към закона за запазване на импулса; инвариантността по отношение на ротации – към закон за запазване на момента на импулса.

8. Благодарение на Атмосферата планетата Земя не губи водата, която се намира на нея и се запазва. Идеята за запазване на веществата се проектира най-вече чрез процеса "кръговрат на водата". Веществото вода на нашата планета се запазва , не се губи. Тя се изпарява, превръща се във водни пари . Водните пари се втечняват и падат във вид на валежи - вода, дъжд, град, сняг, роса, скреж и т.н.. Тези валежи се връщат обратно към Земята, напояват почвата, пълнят водоемите, снеговете се топят и захранват реките.Веществото вода само променя агрегатните си състояния и местоположението си. Но химическия състав Н2О се запазва. На Земята има кръговрат и на други вещества - въглероден диоксид, азот, кислород - в процеса кръговрат веществата се запазват, но променят мястото си и участват в различни процеси, като фотосинтез.


9.
-520-580 нанометра


10. Дъгата се образува благодарение на физичния процес "Разсейване на светлината", когато ние сме с гръб към слънцето и в същото време вали дъжд. Когато светлината минава през капчиците дъжд тя се пречупва в предната част на капката, където се отразява и там белият лъч, като в призма, се пречупва в 7те цвята. От там се отразяват отново към предната част на капчицата, където и напускат капчицовидната призма в различни цветови отражения заради пречупването при отражението на слънчевия лъч. Най-силно се пречупва синият цвят и най-слабо - червеният.
11.
360 - 780 нанометра, като 360 нанометра е синя светлина и 780 нанометра е червена.
12.
Колумб е знаел за Лунното затъмнение и е можел да го предвиди, така е използвал знанието си , за да спечели страхопочитанието наплемената в Ямайка

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница