Животът без свобода е като тяло без дух„ – Калил Джубран



Дата26.11.2023
Размер14.33 Kb.
#119430
Животът без свобода е като тяло без дух

Животът без свобода е като тяло без дух„ – Калил Джубран
Човешките същества не са просто комбинация от плът и кости. Духът в нас е това, което прави живота очарователен и за който си струва да се живее. Тяло без дух може да се счита за жив труп. Духът в нас поддържа огъня на живота жив и горящ, за да може тялото да реализира своя потенциал. По същия начин животът без свобода прави живота монотонен. Човешките същества могат да развият своите умствени способности в най-голяма степен в свободна среда, където са свободни да изразяват себе си без никакви неразумни ограничения.

Това е свободата, за която човешките същества копнеят по самата си природа. Свободата е една от първите стъпки към живот на собствен избор и оформяне на собствената съдба. В примитивната и колониалната епоха животът и свободата на поданиците, които са били роби и колонизираните хора, са били контролирани и ограничавани съответно от техните господари и колониалните сили. В такива условия те не са успели да реализират действителния си потенциал да бъдат хора. Духът вътре в тях да докоснат небето и да се издигнат на нови висини е бил силно потиснат. Постепенно те се превръщат в простосмъртни без никакъв ентусиазъм.


Човешките същества са изправени пред два вида препятствия, за да се насладят на свободата си в истинския смисъл на думата. Външните пречки са под формата на препятствия и обстоятелства, които ограничават свободата. Докато такива ограничения са разумни, те могат да бъдат оправдани на основание по-широк колективен интерес. Другите пречки идва отвътре. Те са отвътре навън в ума под формата на негативни емоции, които пречат на нашия растеж, замъгляват зрението ни, деморализират духа ни и ни карат да се чувстваме унили.

Следователно, за да се насладим на живота в най-голяма степен, точно както би го направило тяло с обновен дух, трябва да се стремим към общество и пространство в ума. Ето защо конституцията на Индия отдава такова значение на свободата както в преамбюла на конституцията, така и в списъка с основните права. Но в същото време трябва да внимаваме за факта, че нашата свобода не означава отнемане на свободата на някой друг. Свободата може да бъде спряна само в онези редки ситуации, когато самият живот е изложен на риск. Например свободата на хората по време на ситуация, подобна на война. Точно както духът в тялото не трябва да бъде толкова възбуден и неконтролируем, че в крайна сметка да навреди на собственото ни тяло и на другите, като се отдадем на лошите дейности.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница