Как да общуваме с децата?



Дата11.02.2018
Размер77.08 Kb.
#57875
Как да общуваме с децата
Как да общуваме с децата?

Начинът, по който общуваме с децата е изключително важен, тъй като комуникацията играе решаваща роля в изграждането на тяхната личност. Ние не комуникираме само чрез говорене, но също и чрез езика на нашето тяло и нашите погледи. Комуникацията може да бъде „топла” или „студена”, насърчаваща или обезкуражаваща и оставя голямо въздействие върху децата, било в положителна или отрицателна насока.


Начини, чрез които можем да имате ефективно общуване с детето.

Позволете на детето да почувства, че безусловно го приемате и приемате неговите интереси. Уважавайте детето, говорете му така, както разговаряте със своите приятели и колеги. Това ще повиши доверието му и то ще може да взаимодейства по-добре с другите. Може да направите това с позитивни движения на тялото, одобрителен поглед и разбира се словесна мотивация.

Изслушвайте детето, нека то да знае, че проявявате интерес към него и неговите интереси. Дръжте разговора като продължавате да задавате въпроси на детето и участвате в тях. Винаги обръщайте внимание на детето, когато то иска да говори с вас. Не казвайте, че сте заети с други задачи.

Много важен ключов момент за ефективна комуникация е контактът очи в очи. Не само, когато му давате някакво нареждане, но през цялото време, дори когато то ви разказва своите преживявания, важно е да го гледате в очите и да му говорите.

Използвайте учтив език, когато се обръщате към детето. Използването на думите като „моля”, „съжалявам”, „благодаря” и т.н. не само ще направи децата по-учтиви, но ще ги накара да се почувстват значими.

Винаги използвайте мотивиращи думи. Никога не обезсърчавайте детето като му казвате, че то не е добро в нещо. Винаги му казвайте, че вярвате в неговите възможности. Ефикасното комуникиране с детето ще го накара да се представи по-добре в трудни ситуации и да постига целите си.

Внимателното изслушване при възпитанието на децата способства да се спечели доверието им. Едно от основните качества на човека, занимаващ се с деца е търпението. Едно дете изисква, както много внимание, така и  много търпение. Затова не трябва да сме пристрастни. Трябва да се държим еднакво с всички деца и да се отделя на всекиго по необходимото му внимание.

Между възпитателя и детето трябва да има доверие. Те трябва да се възприемат един друг по-скоро като партньори, които си помагат и имат една и съща цел за постигане, отколкото като хора съответно едни на работа, а други по задължение. Хубаво би било ако се създаде връзка между възпитателя и детето. Възпитателят трябва най-напред да е справедлив, необходимо е да бъде пример за подражание.


Повечето деца в предучилищна възраст преминават през трудни периоди, когато започват да проявяват опърничавост и своеволие, реагират бурно срещу опити за въздействия, непрекъснато са в опозиция.

Голяма част от теориите за възпитанието са на мнение, че това поведение на детето е напълно закономерно. По време на кризата то променя старата схема на поведение за да мине на следващ етап в развитието си. Детето става все по-уверено в себе си и отстоява своята независимост. В него се борят напълно противоположни чувства – понякога иска отново да бъде малко дете, в други моменти се опитва да докаже на възрастните, че вече е самостоятелно. Всъщност това е здравословен и много важен период, в който се изгражда характерът и личностните черти на детето. Поведението на възрастните в този период има много голямо значение – истинско предизвикателство е да прецениш правилно кога да дадеш свобода на детето, да насърчиш неговата самостоятелност и кога да проявиш твърдост и да кажеш „НЕ”.

Децата (и възрастните!) се подчиняват на елементарни правила когато става въпрос за поведение и отношение. При всички правилото е едно и също - човек се държи добре когато се чувства добре.

Децата се подчиняват на четири основни „погрешни” цели, обикновено след като сте се отнесли с неуважение към тях (като тук включваме и разглезването - да разглезите детето е голямо неуважение към него). На тях се базира цялото им „непослушание”, което възрастните не си помръдва пръста да разбере, а вместо това налага най-често безсмислени и неефективни наказания, които засилват негодуванието у детето. Можем да сравним децата (и наказването им) с подпалвач, който унищожава градове, и вместо да хванете подпалвача, вие тичате след него и гасите пожарите. Досещате се, че подпалвачът не е детето, а причината за „лошото” поведение (и пожарите), нали? Непослушанието е код, който децата използват, за да ни разкрият чувствата и мислите си.

Четирите „погрешни” цели са прекомерно внимание, стремеж за налагане, отмъщение и симулирана неспособност.

Как да разпознаете „погрешната” цел, поставена от детето, и да реагирате подходящо?



1. ПРЕКОМЕРНО ВНИМАНИЕ

Примери за погрешна цел „Прекомерно внимание”: Помощник-възпитател сте в детската градина и едно от децата идва през 5 минути с развързани обувки; Забелязвате, че едно дете постоянно иска да се занимавате с него и да си играете заедно. Едно от децата иска постоянно да помага при обслужването по време на хранене.

Целта на детето е: Да е център на внимание и да получи специално отношение, всички да се въртят около него.

Възрастният се чувства: Раздразнен, нервиран, притеснен, виновен, ядосан.

Обикновено реагира така: Напомня, уговаря детето, че трябва и други деца да помагат в сервирането.

Ответната реакция на детето: Временно преустановява поведението си, но после го възстановява или приема друго поведение, като отказ от хранене, прекалено бавно хранене, отказ да легне или нарочно забавяне, така, че да легне последно.

Идеята, мотивираща поведението е: Аз се чувствам част от колектива, само когато привлека вниманието на другите и те ми оказват специално отношение. Другите ме оценяват само ако съм център на внимание и ги накарам да се занимават с мен.

Кодираното послание е: Забележете ме, приобщете ме, позволете ми да се чувствам полезен.
Възрастният следва да реагира по следния начин: „Интересувам се от теб и след малко ще ти отделя време"; Накарайте детето да изпълни задача (с която спечелва вниманието ви); Планирайте моменти, в които да се занимавате само с него; Приложете активно изслушване;

Детето, което търси прекомерно внимание, вярва, че единственият начин да се чувства значимо е да принуди околните да се занимават с него. То приема с готовност укорите и забележките, защото за него те са израз на внимание. То иска да бъде забелязано. Ако обръщате на децата прекалено много внимание, има риск да допринесете за проблема. Децата, търсещи прекомерно внимание, обикновено не са лишени от внимание.



2. СТРЕМЕЖ ЗА НАЛАГАНЕ

Примери за погрешна цел „Стремеж за налагане”: Карате детето да спи /яде/, да изпълни някаква задача, а то се противопоставя и ви прави напук; Лишавате детето от някоя играчка, при конфликт с друго дете и то ви прави някой номер (например чупи играчка, гони или удря други деца или скрива нечия вещ някъде); Карате детето да направи каквото и да е без да го питате дали иска и то нарочно не ви се подчинява.

Целта на детето е: Да контролира ситуацията, да бъде „шефът”.

Възрастният се чувства: Ядосан, провокиран, заплашен, победен.

Обикновено реагира така: Противопоставя се; Отстъпва; Изпитва желание да доказва правотата си; Мисли „Няма да ти се размине!”

Ответната реакция на детето: Усилва лошото поведение, държи се предизвикателно, смята, че е спечелило когато извади възрастния от равновесие.

Идеята, мотивираща поведението е: Аз се чувствам част от колектива само когато имам власт и контролирам ситуацията, когато докажа, че никой не може да ме командва – „Не можете да ме накарате да направя каквото и да било”.

Кодираното послание е: „Позволете ми да помагам. Дайте ми възможност за избор”.

Възрастният следва да реагира по следния начин: Помолете детето да ви помогне, за да пренасочите енергията му в позитивен план (превърнете стремежа за налагане в желание за съдействие); Дайте му възможност за избор; Не се противопоставяйте и не се предавайте; Проявете любезност и твърдост; Не говорете, а действайте; Проявявайте последователност; Включвайте детето във взимането на решения.

Важен момент в стремежа за налагане е, че и двамата участници са твърдо решени да „победят”. Проблемът с тези борби е, че победата на единия винаги е за сметка на другия. Ако детето ви изкрещи „Ти няма да ми казваш какво да правя!”, можете спокойно да предположите, че погрешната му цел е надмощието.



3. ОТМЪЩЕНИЕ

Примери за погрешна цел „Отмъщение”: Наказвате детето за лоша постъпка и то плаче половин час с цяло гърло (макар, че не го боли физически) или ви казва „Мразя те!”; Скарвате се на детето, че е направило нещо лошо, а то приема това за несправедливо, защото вчера друго дете е направило същото, а на него не са му се скарали. Детето прави нещо гадно, с което да нарани на свой ред възрастния.

Целта на детето е: Да си го върне; Око за две, зъб за чене.

Възрастният се чувства: Обиден; разочарован, изпитва неприязън.

Обикновено реагира така: отмъщава; мисли „Как може да се държи така с мен?”, „Как можа да направи това?”

Ответната реакция на детето: Отмъщава, зачестява проявите на лошо поведение.

Идеята, мотивираща поведението е: Не се чувствам част от колектива, затова ще накарам и другите да се чувстват зле като мен и да ги боли. Те не ме харесват или обичат.

Кодираното послание е: „Помогнете ми, чувствам се наранен и обиден. Проявете уважение към чувствата ми”.

Възрастният следва да реагира по следния начин: Разберете чувството на обида, без самите вие да се чувствате обидени; Не наказвайте детето и не си отмъщавайте; Спечелете доверието му, изслушайте го; Простете му; Действайте без да говорите; Извинете се, ако сте допуснали грешка и сте се отнесли неуважително; Помогнете му да поправи стореното.

Когато детето е наранено, то не успява да се отърси от емоцията си, за да потърси разрешение на проблема. Ето защо е много важно първо да се справите с чувството на обида.



4. СИМУЛИРАНА НЕСПОСОБНОСТ

Примери за погрешна цел „Симулирана неспособност”: Детето се връща от детската площадка с изцапани дрехи/обувки и вие се впускате да обяснявате колко немърливо е и как не умее да пази дрехите си чисти. Скоро забелязвате, че детето наистина не може да се опази чисто и дори нарочно се цапа;

Целта на детето е: Да се откаже и да бъде оставено на мира

Възрастният се чувства: Отчаян, обезсърчен, безпомощен, неадекватен

Обикновено реагира така: Отказва се, върши всичко вместо детето, закриля го прекомерно, налага помощта си.

Ответната реакция на детето: Усамотява се, става пасивно, не отбелязва напредък, не реагира, затваря се в себе си.

Идеята, мотивираща поведението е: Аз не съм съвършен и ще убедя останалите да не очакват нищо от мен. аз съм безпомощен и неспособен. Няма смисъл да опитвам, защото няма да се справя добре и нищо няма да се получи.

Кодираното послание е: „Покажете ми как да върша нещата постепенно, помогнете ми малко по малко да постигна успех, радвайте се на напредъка ми”.

Възрастният следва да реагира по следния начин: Разделяйте задачите на малки части; Не критикувайте; Окуражавайте усилията на детето; Поощрявайте опитите му за изява; Внушете му че вярвате в способностите му; Обърнете внимание на положителните му качества; Не го съжалявайте и не се отказвайте; Създайте предпоставки за успех; Учете го на умения, показвайте му, но не вършете нещата вместо него; Помогнете със съвет; Кажете му че човек се учи от грешките си.

От всички погрешни цели, тази най-често остава незабелязана. Обикновено децата, които се подчиняват на тази цел са поне 5-6 годишни. Когато критикуваме детето за допуснатите грешки, то често остава с впечатление, че не го бива за нищо. Такива деца са повярвали в мита за съвършенство и са убедени, че щом не могат да направят нещо перфектно, е по-добре да не го правят изобщо.



Да отчетете погрешната цел на детето и да се справите с нея е първата и най-важна стъпка към ефективно справяне с непослушанието. Детето, което се чувства добре, се държи добре. Това не означава, че ще пренебрегнете поведението - по-късно ще се върнете на поведението и ще обсъдите с детето какво може да направи, за да поправи грешката си. След като сте се справили с погрешната цел, детето с готовност ще ви съдейства, защото ще се е почувствало разбрано, и приемано такова каквото е.





Каталог: download
download -> Конкурс „зелена планета 2015" Наградени ученици І раздел „Природата безценен дар, един за всички"
download -> Литература на народите на Европа, Азия, Африка, Америка и Австралия
download -> Конкурс за певци и инструменталисти „ Медени звънчета
download -> Огнената пещ
download -> Задача Да се напише програма която извежда на екрана думите „Hello Peter. #include void main { cout }
download -> Окс“бакалавър” Редовно обучение I до III курс
download -> Конспект по дисциплината „Екскурзоводство и анимация в туризма" Специалност: "Мениджмънт в туризма"
download -> Дипломна работа за придобиване на образователно-квалификационна степен " "
download -> Рентгенографски и други изследвания на полиестери, техни смеси и желатин’’ за получаване на научната степен „Доктор на науките”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница