Какви опасности крие интернет пространството? Силвия Георгиева – учител, су цанко Б. Церковски“



страница1/6
Дата20.02.2023
Размер1.17 Mb.
#116664
  1   2   3   4   5   6
Какви опасности крие интернет пространството
Свързани:
Urok Szdavane na tsirkulyarno pismo, Какви опасности крие интернет пространството

Какви опасности крие интернет пространството?

Силвия Георгиева – учител, СУ Цанко Б. Церковски“

С. Никола Козлево, обл. Шумен


*Помнете, че в Интернет трябва да се отнасяте с всеки като с непознат. Не се доверявате на никого, защото дори когато си мислите, че си пишете с Ваш познат, може да се окаже, че профилът му се използва от друг- злонамерен човек!
*Никога не давайте лична информация на лице, с което сте се срещнали в Интернет пространството, включително чата, защото не можете да бъдете сигурни за какво ще бъде използвана от човека, на когото я предоставяте! Пазете и информацията за ваши близки и приятели. Не споделяйте снимки, защото те могат да бъдат използвани за всякакви цели без Ваше съгласие.
*Никога не приемайте среща, уговорена в чата или по друг начин чрез Интернет. Споделете с родителите си! В никакъв случай не отивайте на срещата сам/а
*Ако попаднете на текст или съобщение в чата или на Интернет страница, което Ви обижда; шокира или смущава, незабавно го покажете на родителите си! Сигнализирате в сектор Компютърни престъпления при ГДБОП, чрез
бутона „ПОДАЙ СИГНАЛ“ на http://www.cybercrime.bg , за да можем да предприемем нужните действия.
*Обсъждайте с родителите си в какви сайтове влизате, с кого си пишете/чатите/, какви файлове и материали възнамерявате да свалите от Интернет. Съветвайте се с тях дали това е безопасно и им съобщавайте за всичко нередно.
*Не правете нищо, което може да нанесе вреда на Вас, други хора, Вашият компютър или компютрите на други хора.
Риск от онлайн тормоз / кибертормоз /
Тормозът е агресивно поведение, което е злонамерено, цели да нарани или унижи, прилагано съзнателно и нарочно от позицията на силата, насочено към едно и също дете продължително във времето (седмици и месеци).
Кибертормозът всъщност е тормоз, прилаган чрез техническите средства на мобилните телефонни комуникации и Интернет.
Това е жестоко отношение от едно дете или група деца към друго дете, чрез злонамерено използване на технически средства, за многократно разпространение на вредни материали, заплахи или лична информация с цел злепоставяне, манипулация или изолация. Агресорът или агресорите използват СМС-и, обаждания, имейли, чат съобщения, друг вид комуникация и/или клипове, създаване на фалшиви профили, на който се качва и изпраща обидна информация.
При такива случаи последствията са изключително тежки. Възможно е настъпването на непредвидими емоционални и поведенчески реакции. Започва се от психическите щети, като ниско самочувствие, избягване на социални контакти, депресия, страх, безпокойство. Тези последствия обикновено са целта на самия тормоз, затова е изключително важно да се осъществява противодействие на това явление.
Истина е , че част от децата, който са били обидени, засрамени или унижени в Интернет смятат, че извършителят го е направил за забавление- на шега. Но тези шеги са доста солени, направени в социалните мрежи те са достояние на голям кръг от хора и носят негативни последици в реалния живот.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница