Кандидат-студентски справочник 2022 indd



Pdf просмотр
страница1/22
Дата05.10.2022
Размер1.67 Mb.
#115200
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   22
Kandidatstudentski-spavochnik-2022
Свързани:
nss bul, Kursova rabota Techn Predpriem 2023, вода, почва, въздух – Копие





Военна академия „Георги Стойков Раковски“ има Сертифицирана
система за управление на качеството ISO 9001:2015



3
В условията на извършва- щата се в началото на ми- налия век реорганизация и модернизация на
Бъл- гарската армия необходи- мостта от офицерски кадри с висше образование все повече се засилва. Липса- та на родно висше военно учебно заведение принуж- дава държавата да изпраща желаещите да продължат образованието си офицери зад граница – първоначал- но в Русия, а впоследствие и в различни държави от
Западна Европа. Въпреки това необходимостта от подобно учебно заведе- ние у нас се чувства все по- осезателно, което е и причината през декември 1911 г. министърът на войната генерал-майор
Никифор Никифоров да внесе в Народното събрание законопроект за създаването на военна академия. В доклада си до цар Фердинанд І той подчертава, че развитието на военното дело изисква и Българската ар- мия по примера на другите държави „да се постави по пътя на едно по- правилно културно развитие“, което налага „учредяването на едно висше военно учебно заведение под названието Военна академия“.


4
На 12/25 декември 1911 г. докладът е утвърден от монарха, който отбелязва в резолюцията си към него, че одобрява внасянето на законо- проекта в Народното събрание и поздравява армията „с това щастливо и съдбоносно решение“. На 1/14 март 1912 г. депутатите го разглеждат, гласуват и приемат, а на 20 април/3 май с Указ № 26 цар Фердинанд І утвърждава Закона за Военната академия. С публикуването му на 8/21 май 1912 г. в „Държавен вестник“ нормативният акт влиза в сила, а съществуването на Академията става реален факт. В съответствие с постановките на закона тя се създава с цел „придобиване на висше образование от офицерите от Българската войска“ и за подготвяне на офицерски кадри за нуждите на Генералния щаб.


5
Днес Военната академия обучава студенти в два факултета. Фа- култет „Национална сигурност и отбрана“ включва катедрите „Поли- тики, стратегии и отбранително планиране“, „Съвместни операции и планиране“, „Национална и международна сигурност“, „Мениджмънт на сигурността и отбраната“ и „Психология и лидерство“.
Факултет „Командно-щабен“ включва катедрите „Сухопътни войски“, „Военновъздушни сили и противовъздушна отбрана“, „Во- енноморски сили“, „Логистика“, „Комуникационни и информационни системи“, „Мениджмънт на извънредните ситуации“.
Департамент
„Дистационно обу- чение, езикова под- готовка и квали- фикация“ включва катедра
„Езиково обучение“ и екип
„Сертифициране по английски език“.
И н с т и т у т
„Перспективни из- следвания за отбра- ната“ включва сек- циите „Стратегиче- ски изследвания на сигурността и отбраната“, „Доктрини, концепции и поуки от практиката“, „Военноисторически изследвания“, „Техноло- гии и платформи в сигурността и отбраната“, „Научна дейност, разви- тие на академичния състав и докторанти“.
През своята 110-годишна история Военна академия „Г. С. Ра- ковски“ е основен стълб на родното военно образование, гарант на


6
българската държавност. Тя е не само пър- вото висше военно училище в страната, но и най-авторитетният български център за формиране на бъдещи военни и граждански лидери в областта на сигурността и отбра- ната. Съхранените в Академията български военнообразователни традиции, съчетани с постиженията на eвроатлантизма, ще про- дължават да бъдат фундамент в изгражда- нето и възпитанието на най-подготвените кадри в сектора за сигурност и отбрана.


7


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   22




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница