Курсова работа по дисциплината „Цени и ценова политика



Дата08.06.2022
Размер19.94 Kb.
#114568
Курсова работа по Цени и ценова политика

Курсова работа по дисциплината „Цени и ценова политика“

Ценообразуващи фактори. Взаимодействие между предлагане и търсене катo ценообразуващ фактор

Изготвил: Иван Иванов
Специалност: МИО
Фак. номер: 1908341017

1.Понятие за цената


Основният елемент на икономическата система е цената. В тази концепция се преплитат различни проблеми и аспекти, които отразяват състоянието на икономиката и обществото. В най-общия вид цената може да се определи като броя на паричните единици, за които продавачът е готов да прехвърли стоки на купувача.

В една пазарна икономика едни и същи стоки могат да струват по различен начин, а цената е важен регулатор на отношенията между участниците на пазара, инструмент за конкуренция. Неговата стойност се влияе от много фактори на ценообразуването и се състои от няколко компонента. Цената е променлива и подлежи на постоянни промени. Има няколко вида цени: търговия на дребно, търговия на едро, покупка, договорни и други, но всички те се подчиняват на единния закон за формиране и съществуване на пазара.
2.Ценови функции

Пазарната икономика се различава от регулираната, тъй като в нея цените имат възможност свободно да реализират всички свои функции. Водещи задачи, които се решават с помощта на цените, са стимули, информация, ориентация, преразпределение и установяване на баланс между търсене и предлагане.
Продавачът, обявявайки цената, информира купувача, че е готов да го продаде за определена сума пари, като по този начин ориентира потенциалните потребителски и други търговци в пазарната ситуация и ги информира за намеренията си. Най-важната функция на установяването на фиксирана стойност на стоките е да се регулира балансът между търсенето и предлагането.
С помощта на цените производителите увеличават или намаляват броя на продуктите. По-ниското търсене обикновено води до по-високи цени и обратно. В същото време ценовите фактори са пречка за отстъпката, тъй като само в изключителни случаи производителите могат да намалят цените под нивото на разходите.


3.Процес на ценообразуването
Ценообразуването е сложен процес, който се осъществява под влияние на различни явления и събития. Обикновено се извършва в определен ред. Първо се определят целите на ценообразуването, те са тясно свързани с стратегическите цели на производителя. Така че, ако една компания се възприема като лидер в индустрията и иска да заеме определен сегмент от пазара, тя се стреми да определи конкурентни цени за своите стоки.

Освен това се оценяват основните фактори на ценообразуване на външната среда, изследват се характеристиките и количествените показатели на търсенето, пазарния капацитет. Невъзможно е да се формира адекватна цена за услуга или продукт, без да се оценява цената на подобни единици от конкурентите, така че анализът на продуктите на конкурентите и тяхната цена е следващият етап от ценообразуването. След като всички „входящи” данни са събрани, е необходимо да се изберат методи за ценообразуване.

Обикновено компанията има своя собствена ценова политика, която се спазва в продължение на дълъг период от време. Последният етап от този процес е крайната цена. Това обаче не е последната фаза, всяка компания периодично анализира установените цени и съответствието им със съответните задачи, а според резултатите от проучването може да намали или увеличи стойността на своите стоки.

Ценообразуващите фактори са действащи в момента и потенциално съществуващи условия или причини, които влияят върху динамиката в равнището и съотношенията на цените.
Всичко, което влияе върху формирането на стойността на стоките, може да се раздели на външна и вътрешна среда. Първите са различни явления и събития, на които производителят не може да влияе. Например инфлация, сезонност, политика и други подобни. Втората е всичко, което зависи от действията на компанията: разходи, управление, технология. Също така ценовите фактори включват фактори, които обикновено се класифицират по предмет: производители, потребители, правителства, конкуренти, канали за дистрибуция на продукти. В отделна група разпределете разходите. Те пряко засягат размера на производствените разходи.

Основните явления, които засягат цената на стоките, са показатели, които се наблюдават на всички пазари. Те включват:
Потребителите. Цената е пряко пропорционална на търсенето, което от своя страна се определя от поведението на потребителя. Тази група фактори включва такива показатели като еластичност на цените, реакции на клиентите към тях, насищане на пазара. Потребителската дейност се влияе от маркетинговата дейност на производителя, което също води до промяна в стойността на стоките. Вкусовете и предпочитанията на клиентите, техните доходи и дори броят на потенциалните потребители имат значение при поискване и съответно за цена.
Разходи. При определяне на цените на стоките производителят определя своя минимален размер, който се дължи на разходите, направени при производството на стоки. Разходите са фиксирани и променливи. Първата включва данъци, заплати, производствени услуги. Втората група се състои от закупуване на суровини и технологии, управление на разходите, маркетинг.
Дейност на правителството. На различни пазари държавата може да влияе върху цените по много начини. Някои от тях се характеризират с фиксирани, строго регулирани цени, на други - държавата само контролира спазването на принципите на социалната справедливост.
Канали за дистрибуция на продукти
Анализирайки факторите на ценообразуване, трябва да се отбележи особеното значение на дейността на участниците в каналите за дистрибуция. На всеки етап от промоцията на продукта от производителя до купувача цената може да варира. Производителят обикновено се стреми да запази контрола върху цените, за които разполага с различни инструменти. Въпреки това, цените на дребно и на едро са винаги различни, позволява на продукта да се движи в космоса и да намери своя краен купувач.
Конкуренти. Всяка компания се стреми не само да покрие изцяло разходите си, но и да извлече максималната печалба, но в същото време трябва да се съсредоточи върху конкурентите. Тъй като твърде високите цени ще изплашат купувачите.
Вътрешни фактори
Тези фактори, които производствената компания може да повлияе, обикновено се наричат ​​вътрешни. Тази група включва всичко, свързано с управлението на разходите. Производителят има различни възможности за намаляване на разходите чрез намиране на нови партньори, оптимизиране на производствения процес и управление.
Също така вътрешни ценови фактори на търсенето, свързани с маркетинговите дейности. Производителят може да допринесе за нарастването на търсенето чрез провеждане на рекламни кампании, създавайки вълнение, мода. Вътрешните фактори включват и управлението на номенклатурата на стоките. Производителят може да произвежда подобни продукти или продукти на една суровина, което спомага за увеличаване на рентабилността и намаляване на цените за някои продукти.
Външни фактори
Събития, които не зависят от дейността на производителя на стоките, обикновено се наричат ​​външни. Те включват всичко, свързано с националната и световната икономика. По този начин, външните фактори на ценообразуването на недвижими имоти - е състоянието на националната икономика. Само когато е стабилна, има постоянно търсене на жилища, което позволява цените да се покачват.
Външните фактори включват и политиката. Ако една държава е в състояние на война или продължителен конфликт с други държави, то това непременно ще засегне всички пазари, покупателната способност на потребителите и в крайна сметка цените. Външни са действията на държавата в областта на ценовия контрол.
Стратегии за ценообразуване
Предвид различните фактори на ценообразуване, всяка компания избира свой път към пазара и това се реализира при избора на стратегия. Традиционно, съществуват две групи стратегии: за нови и за съществуващи продукти. Във всеки случай производителят разчита на позиционирането на своя продукт и на пазарния сегмент.
Икономистите също разграничават два вида стратегии за стока, която вече съществува на пазара: движеща се, падаща цена и преференциална цена. Всеки метод на ценообразуване е свързан с пазарна и маркетингова стратегия.
При вземането на ценови решения фирмите отделят необходимото внимание на данъците и останалите финансово-кредитни икономически категории, които имат пряка и косвена връзка с цените. Пряката връзка е в следствие на включването на финансово-кредитните елементи (ДДС, мита, акциз и др.) в състава на цената а косвената връзка има два аспекта.
Първия аспект произтича от нормалния стремеж на стокопроизводителите в условия на пазарна икономика да реализират по-високи приходи, за да покрият разходите. Приходите, както и разходите имат дадена цена, затова чистия доход (който се облага) зависи най-вече от цените на ресурсите необходими за производство.
Вторият аспект се проявява във влиянието на финансово-кредитните категории върху пропорцията търсене-предлагане и оттам върху пазарната равновесна цена. Тази възможност ги превръща в едно от основните средства за държавно регулиране на пазарни цени. Като се използват графиките на предлагането и търсенето, може да се види каква част от данъка се налага на потребителя под формата на по-висока цена и с колко се намалява прихода на потребителя след облагането с данъка. Във всеки един случай отговорът зависи от еластичността на предлагането и търсенето- от това каква степен предлагането и търсенето количество ще се променят с изменението на цената.
Библиографска справка:
https://bg.public-welfare.com/
https://www.bg-ikonomika.com/2010/11/ceni-i-cenova-politika.html



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница