Метеорологична



Дата10.07.2022
Размер0.65 Mb.
#114777
ТИС

Най-високата част на Витоша е Черни връх – 2290 метра. Той е вторият най-ветровит връх на територията на странта, заедно с това е и едно от най-влажните места. Черни връх е едно от предпочитаните за изкачване маршрути поради сравнителното си удобно местоположение спрямо столицата. От 1935 г. има метеорологична станция. В старата каменна постройка се помещават също планинската спасителна служба и една малка туристическа чайна.
Основното приложение на заслонът – да е на разположение при всякакви условия и да издържи на тях. Намесвайки една основополагаща тема, чието отсътвие или липса, би се оказало пагубно за цялата постройка, а именно – сградните инсталации. Без значение от параметрите на помещението, отоплението, вентилацията и климатизацията са факторите, които предразполагат и подобряват престоя на пребиваващите туристи любители или екстремисти. Предоставянето на тези най-базови условия е въпросът, чийто отговор трябва да бъде внимателно анализиран и разгледан, взимайки предвид височината, на която се намираме както и променящите се метерологични условия.
Триетажна масивна каменна постройка на този етап се ситуира на върха. Важно е да се отбележи, че за да се издържи на тежките условия е нужно да се използват съответните материали, чиито параметри покриват нуждите на мясотото. За запазване на топлината е най-добре да се изолира чрез каменна вата и пароизолация. Решението с отоплението на труднодостъпния заслон спрямо “големия град“ както и липсата на прокарано електричетво има няколко варианта. Инсталирането на монокристални фотоволтични панели има множество позитиви – използване на природната даденост - слънчевата енергия и следователно преобразуването й за нуждите ни, било то при слънчево или променливо-облачни условия, имаме бърз и технологичен монтаж и запазване на покривното ни покритие. Така биваме независими и използваме за собствено потребление и нужди. Повечето панели са достатъчно мощни, за да поддържат батерията заредена за дълги периоди, без стартиране на генератор или включване към външен източник, което е добър избор в контекста на нашите условия.
монтиране на панел върху изграден сканет покрив с керамични керемиди
1-дъсчена обшивка
2-пароконтролна мембрана
3-дървени ребра
4-топлоизолация от мин. Вата
5-OSB плсокости
6-пародифузна мемрана
7-двойна скара
8-керамични керемиди
9-профил за връзката с конструкцията
10- H профил
11-U профил
12- твърд фотоволтаичен панел


Вятърните генератори във връзка с факта, че на Черни връх се поддържа средна скорост на вятъра 9.3 м/сек . , са друга опция стига условията на релефа позволяват, като комбинацията им с колектори се счита за най-ефективна. Поставяняето на акумулатори за генерираната енергия е важна стъпка .
Вариант за отопляване на помещенията е и инсталирнето на камина. Захранването й би се осъществило чрез превоз на дърва. Тя не само ще затопли помещението, но и би действа като вградена вентилационна система, циркулирайки въздуха. Има различни видове камини с или без димен зъб. На пазар се предлагат различни опции, но при избора на мариал, би било хубаво да се избере тухла или камък, за да задържи топлината възможно най-дълго време.







Вентилацията на сградата се осъществява до момента чрез отвори с дървена дограма. Прозоръчните отвори трябва да бъдат добре изолирани поради ниските температурни условия, които биват очаквани. Вентилацията и климатизацията на помещенията позволява циркулирането и подаване на въздух отвън, както и отстраняване на вече застоелия такъв. Смисъла във веннтилацията е да подготви въздуха, който влиза в стаята, като му създаде необходимите условия като го филтрира, нагрее или овлажни. При планирана смяна на дограмата на Черни връх с алуминиева такава, може да се включат стенни и прозоречни клапани. Те ефективно се представят при студено и ветровито вереме. Смесват се студени потоци отвън и топъл кислород на помещението вътре. Поради разликата в температурите – се улеснява естествената вентилация и филтриране.

Друг вариант за отопление когато нямаме наличие на природен газ е отоплението с пилети - екологосъобразно гориво. Трябва да имате предвид, че отоплението с пелети изисква пространство за пелетния котел, както и място за съхранение на пелетите. Разбира се винаги има варианти и за използването на пелетни камини с водна риза/са тези които се свързват към отоплителната система и затоплят водата на радиаторите и помещенията в които са инсталирани/,които позволяват използването на пелети в апартаменти и по-малки къщи. Отоплителната система може да е подова без видими радиатори и тръби или с радиатори. Изборът на правилен котел е изключително важно. Трябва да се избере правилния котел за квадратурата, която предстои да отопляваме.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница