Microsoft Word \320\340\347\344\345\353 III. \322\345\354\340 10. doc



Pdf просмотр
страница1/2
Дата05.03.2023
Размер125.67 Kb.
#116798
  1   2
10
Свързани:
Module 1 Introduction, bhatt, mobApp ex9, Използване на сензор, 3 Metodiev, 406, 1738, 07, 09, 22, 05


10-1
Тема 10. Концепции на компютърните комуникации

Представяне на информацията в компютрите
Използване на пакети
MTU
Многослоен процес на комуникация
Въпроси
Основният въпрос, който се разглежда в тази тема е как компютрите комуникират помежду си? Комуникацията в действителност е сложен процес. Като начало ще разгледаме как компютрите обработват информацията.
Представяне на информацията в компютрите
Информацията в компютрите се представя и обработва в двоичен код. Компютрите работят в двоична бройна система, при която цифрите са две – нула и единица. Всички команди и данни се записват като комбинации от единици и нули. Двоичното представяне е удобно и за комуникацията между компютрите.
Компютрите са електронни машини и те работят с електрически импулси. Компютрите използват цифрови сигнали. Наличието на сигнал се кодира като 1, а липсата на сигнал – като
0.
Използване на пакети
При комуникацията между компютрите се обменят данни, които в много от случаите могат да бъдат големи като обем. Изпращането на един текстов файл например, като непрекъснат поток ще доведе до излишно натоварване на мрежата. През това време останалите компютри трябва да изчакат файловия трансфер да приключи. За да не се получава това, големите файлове трябва да бъдат разделени на по-малки части, преди да бъдат изпратени по мрежата.
Малките

парчета

на

които

се

разделят

компютърните

данни

за

предаване

по

мрежата

се

наричат
пакети.
Разделянето на данните на пакети има следните предимства:
• По време на предвижването си по мрежата отделните пакети могат да преминат по различен маршрут от мрежата. По този начин, ако един път се препълни или забави, останалата част от пакетите могат да минат и по друг маршрут.
• Ако мрежовата връзка се прекъсне по време на изпращане на даден файл или някой от пакетите се загуби, то ще трябва да се изпратят отново само липсващите пакети, а не целият файл.
Ако при изпращане на файлове данните се разделят на отделни парчета, то при получаването им от съответния компютър до който са адресирани, те трябва да бъдат подредени и сглобени, така че да се получи файл, който е абсолютно еднакъв с изпратения. За да се случи това, към отделните парчета с информация се добавя служебна информация:
Към началото на пакета, преди оригиналните данни, се добавя информация под формата на хедъри. Хедърите съдържат адресна информация, с помощта на която всеки пакет достига до местоназначението си. Те съдържат и информация за последователността на пакетите, така че всеки пакет да може да бъде подреден правилно, преди да се сглоби целия файл.
Към края на пакета, след оригиналните данни, се добавя завършваща информация или трейлър (trailer information). Често тя включва информация за проверка за грешки (CRC –
Critical Redundancy Check).
Фиг. 10-1. Компоненти на пакета трейлър данни хедър


10-2
Забележка:
Проверката

за

грешки

включва

изчисления
,
които

се

извършват

с

пакета

преди

той

да

бъде

изпратен

по

мрежата
.
След

получаването

се

извършват

отново

същите


Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница