Microsoft Word \320\340\347\344\345\353 II. \322\345\354\340 doc



Pdf просмотр
страница1/3
Дата05.03.2023
Размер176.03 Kb.
#116800
  1   2   3
05
Свързани:
Module 1 Introduction, bhatt, mobApp ex9, Използване на сензор, 3 Metodiev, 406, 1738, 07, 09, 10, 22


05-1
Тема 5. Категоризиране на мрежите според метода на
администриране

Равноправна мрежа
Мрежа клиент-сървър
Въпроси
От гледна точка на администрирането, една мрежа може да бъде организирана по един от следните два начина:
• Като равноправна мрежа (peer-to-peer network);
• Като мрежа клиент-сървър (server based network).
Сървъри и клиенти Сървърът представлява компютър, който предоставя (споделя) своите ресурси на останалите компютри в мрежата (данни, софтуер, принтери и др.). Клиентът е компютър, който осъществява достъп до ресурсите на сървъра.
Тъй като всеки един от компютрите в мрежата може да споделя своите ресурси и на останалите компютри, то може да се каже, че всеки компютър работи и като клиент и като сървър. Затова ще приемем, че сървърът е компютър, който е по-мощен от останалите и изпълнява строго определени функции. Този компютър се използва основно за централизирано управление на мрежовите услуги.
Специализирани сървъри
Сървърите могат да бъдат специализирани в извършването на отделни дейности и услуги. В съвременните компютърни мрежи може да има:
• файлови сървъри (file servers) – съхраняват файлове с данни на потребителите в мрежата; (Виж още
NAS и SAN
)
• принт сървъри (print servers) – управляват печатането на един или няколко принтера, към които потребителите изпращат заявки за печат.
Често принт сървърите представляват обособени устройства или са част от мрежовия принтер; (виж
Хардуерен принт сървър
)
приложни сървъри (application servers) – на тези компютри е инсталирана сървърската част на Клиент-Сървър мрежови приложения.
• терминални сървъри (terminal servers) – потребителите работят чрез програма – терминален емулатор. Те стартират и използват програми, които са инсталирани и се изпълняват на компютъра – сървър;
• сървъри за база данни (data base servers) позволяват на потребителите достъп до общи бази данни и се грижат за поддържането на тези бази данни;
web сървъри – предоставят достъп до web страници;
• мейл сървъри (mail servers) – предоставят услугата електронна поща.
Текущата електронна кореспонденция на потребителите се съхранява на тези сървъри;
• прокси сървъри (proxy servers) – действат като посредници между потребителите и Интернет като осигуряват сигурност и възможност за административен контрол на потока от информация;
DHCP сървъри – назначават автоматично IP адреси на компютрите в мрежата и всички необходими настройки за работа на компютъра в мрежата;
DNS сървъри – позволяват асоцииране на мрежови имена на компютри с техните IP адреси, като по този начин се премахва необходимостта от запомняне на IP адреси при разглеждане на web страници.


05-2
Клиент
Клиентът е мрежово устройство, което изпраща заявка за ползване на даден ресурс в мрежата. Клиентът обикновено, но не винаги е компютър.
Той може да бъде и друго устройство като например индустриална везна, компютър бележник, мобилен телефон и др.

Клиент може да бъде и софтуерна програма. Ако при своето изпълнение тя се свързва с друг компютър – сървър, то тогава говорим за клиентска програма. Например програмата за електронна поща се свързва с мейл- сървъра за да получи или изпрати писмата на потребителя.
Работна станция
Работните станции са еднопотребителски, високопроизводителни микрокомпютри (или миникомпютри), които са специализирани обикновено за разработване на графичен дизайн. Също като персоналните компютри имат клавиатура и мишка, но притежават и специализирани устройства за сканиране и цифровизиране на двумерна и тримерна графична информация.


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница