Наредба №1 за опазване на обществения ред и поддържане чистотата и безопасността на територията на Община Бяла



Дата17.08.2018
Размер360.92 Kb.
#80492


ОБЩИНСКИ СЪВЕТ - ГР.БЯЛА, ОБЛАСТ ВАРНА

НАРЕДБА
1

за опазване на обществения ред и поддържане чистотата и безопасността на територията на Община Бяла


РАЗДЕЛ І
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл.1. Настоящата наредба определя реда, условията и специалните изисквания за спаз­ване на обществения ред и обществените отношения на територията на Община Бяла с оглед осигуряване условия за спокойствие и отдих на гражданите и защита на техните пра­­ва.

Чл.2. /1/ Наредбата регламентира задълженията на фирмите, организациите, дружествата, гражданите (постоянно живеещи и временно пребиваващи) и общинската администрация по опазване на обществения ред; органите за контрол и правомощията им за констатиране и санкциониране на нарушенията.

/2/ С тази наредба се уреждат обществените отношения в общината, които не са уредени с други нормативни актове.



РАЗДЕЛ ІІ
ОПАЗВАНЕ ЖИВОТА, ЗДРАВЕТО И СПОКОЙСТВИЕТО,

НА ГРАЖДАНИТЕ
Чл.3. На обществени места и в жилищните сгради, гражданите са длъжни да спазват общоприетите норми на поведение и да изпълняват разпорежданията на държавните и общинските органи, издадени в рамките на тяхната компетентност.

Чл.4. /1/ За осигуряване на спокойствието и почивката на гражданите се забранява:

1. извършване на дейности от стопански и битов характер в жилищни сгради и около тях, причиняващи замърсяване, шум, отделяне на прах, вибрации, вредни облъчвания и други подобни, нарушаващи спокойствието на гражданите в часовете от 23.00 часа до 07.00 часа през периода от 01.05 до 30.09. и от 22.00 часа до 07.00 часа през периода 01.10 до 30.04 на годината, както и тяхната обедна почивка в часовете от 12.00 до 15.00 часа през цялата година.

2. извършване на действия, нарушаващи обичайните норми на морал и поведение по улици, площади паркове и други обществени места

3. спане по пейки или на земята в паркове, градини и други обществени места

4. просията на обществени места

5.(изм.с реш.на ОбС № 16-200/26.06.2008 г.,изм. и доп.с реш .№ 81-622 / 21.07.2011 г.) използване на жива музика и озвучителна техника в заведенията за хранене и развлечения без необходимите шумоизолации , както и в откритите такива ,намиращи се в непосредствена близост до жилищни и обществени сгради и хотелски комплекси, в часовете от 23.00 часа до 07.00 часа през периода от 01.05 до 30.09 и от 22.00 часа до 07.00 часа през периода от 01.10 до 30.04 на годината, както и тяхната обедна почивка в часовете от 12.00 до 15.00 часа през цялата година. В останалите часове на денонощието силата на звука да бъде съобразена с допустимите норми .


6. използването на светлинни и звукови сигнали, както и други подобни, нарушаващи почивката и спокойствието на гражданите

/2/ Изключения по ал.1, т.5 и т.6 се допускат във връзка с провеждане на мероприятия на територията на Общината, след подадена молба до кмета, не по-късно от три дни преди провеждането им.

/3/ За всеки отделен случай по ал.2 се издава разрешение от кмета на общината, в което се указва срокът и се дават допълнителни изисквания и указания за провеждане на мероприятието.

/4/ При първо нарушение по ал.1, т.5 на виновните лица се налага глоба в размер от 50 до 500 лева, а при повторно нарушение, лицата се наказват с временно лишаване от правото да упражняват съответната професия или търговска дейност на територията на общината, за срок не по-кратък от един месец и не по-дълъг от две години.



Чл.5. Забранява се откритото носене и употребата на взривни вещества, ог­нес­трел­но и хладно оръжие, прашки, въздушни пушки и други подобни, които създават опас­ност за живота и здравето на гражданите.

Чл.6. Забранява се:

  1. Хвърлянето на бомбички, ракети, факли, и др. подобни взривни и запалителни предмети на обществени места, в и от жилищни сгради

  2. Използването на предмети, които биха застрашили живота и здравето на други лица /боксове, вериги, тояги и пр./

Чл.7. Уреждането на илюминации и фойерверки се извършва с разрешение на кмета на общината и началника на Районно полицейско управление, като се указват точното място, часът и мерките за безопасност. Организаторите отговарят за спазването на безопасността и условията за провеждане на мероприятието.

Чл.8. Построяването на циркови и панаирни съоръжения, временни естради и палатки, временни паркинги и други се извършва с разрешение от кмета на съответното населено място.

Чл.9. /1/ Обществени мероприятия в населените места се провеждат съгласно Закона за събранията, митингите и манифестациите и след писмено разрешение от кмета на общината.

/2/ Организаторите на обществени мероприятия на открито са длъжни:



  1. да уведомят кмета на общината писмено не по-късно от 48 часа, а при манифестации, шествие и други – пет дни преди провеждане;

  2. да посочат целта, мястото и времето за свикване на събрание или митинг, а при манифестация и маршрута на движение;

  3. да спазват разрешените място, време и маршрут на движение;

  4. да носят отговорност за осигуряване на обществения ред и причинените по тяхна вина вреди.

/3/ При заявяване на повече от едно мероприятия, съвпадащи по място и време, разрешение за провеждане получават организаторите, които първи са уведомили общината в предходните 5 дни.

/4/ Кметът на общината може да забрани провеждане на заявено мероприятие, когато има информация или съществува възможност за нарушаване на:



  • обществения ред;

  • правата и свободите на други граждани;

  • стопанската дейност на фирми и граждани;

  • здравословния начин на живот на гражданите в населеното място

/5/ Забраната за провеждане на обществено мероприятие се мотивира писмено и се изпраща до организаторите в срок до 24 часа след получаване на уведомително писмо в общината.

Чл.10. Забранява се провеждането на обществени и групови мероприятия /митинги, демонстрации, събрания, състезания, рекламни кампании и други/, които препятстват нормалната работа на фирмите и гражданите в общината или създават затруднения в организацията на движението.

Чл.11. Забранява се на лица, фирми и сдружения да осъществяват публично религиозна дейност на нерегистрирани по действащото българско законодателство вероизповедания.

Чл.12. Забранява се търговска дейност на открито без разрешение, издадено по реда на Наредбата за търговската дейност на територията на Община Бяла.

РАЗДЕЛ ІІІ
УСЛОВИЯ И РЕД ЗА ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА СПЕЦИАЛИЗИРАНА ЗАКРИЛА НА ДЕЦА НА ОБЩЕСТВЕНИ МЕСТА И ПРИ ПРОВЕЖДАНЕ НА ОРГАНИЗИРАНИ ПРОЯВИ
Чл.13. /1/ Собствениците, наемателите или ползвателите на заведения за хра­не­не и развлечения /дискотеки, клубове, бистра/, кина и театри, определят конкретните усло­вия за достъп на деца в тях и контролират тяхното изпълнение в съответствие с целта на специализираната закрила.

/2/ Условията по ал. 1 се конкретизират съобразно броя на децата, спецификата на обекта или вида на проявата.

/3/ Информация за максималния капацитет на обекта и за условията по ал. 1 . се поставя трайно и на видно за клиентите място.

Чл.14. /1/ Лицата по чл. 13, ал. 1 разработват план за действие при възникване на ситуации, застрашаващи безопасността на посетителите. Неразделна част от плана е план-схема за аварийно напускане, указваща всички съоръжения, входове, изходи, аварий­ни изходи, водоизточници и други.

/2/ Планът по ал. 1 се предоставя на съответните териториални структурни звена към Общината - Полицейски участък, РС “ПБЗН” и “Гражданска защита” при започване на търговска дейност, както и след всяко преустройство, с което се променя план-схемата.

/3/ План-схемата за аварийно напускане на обекта се поставя на видни за клиентите места по пътя на евакуацията.

Чл.15. /1/ Лицата по чл. 13, ал. 1, чиито обекти се посещават от деца, пред­прие­мат необходимите действия за осигуряване на безопасността на децата и недопускане на инциденти, като:


  1. не допускат превишаване на максималния капацитет на обекта;

  2. осигурят достатъчно на брой и с необходимитата пропусквателна способност аварийни изходи на обекта и безпрепятствен достъп до тях;

  3. определят отговорник по охраната на обекта;

  4. осигуряват охраната на обекта съобразно броя на децата, специ­фи­ка­та на обекта и вида на проявата;

/2/ Отговорникът по охраната на обекта:

  1. ръководи и контролира охраната му;

  2. организира и контролира пропусквателния режим;

  3. не допуска в обекта:

а/ лица, които носят оръжие или други общоопасни средства; наркотични или други упойващи вещества;

б/ лица във видимо нетрезво състояние или под влияние на други упойващи вещества;



  1. предприема други необходими действия по осигуряване безопасността на децата;

  2. взаимодейства при необходимост с органите на Министерството на вътрешните работи и с други компетентни държавни и общински органи и организации.

/3/ В дискотеки, клубове, заведения за хранене и развлечения с над 30 места не се допускат лица без документи за самоличност или ученическа лична карта;

Чл.16. Лицата, които провеждат масови организирани прояви за деца на обществени места, са длъжни да осигуряват реда и безопасността преди, по време и след провеждането им, като:

  1. уведомяват началника на Полицейския участък на територията на Общината не по-късно от 48 часа преди обявения начален час на проявата, като посочват и времетраенето й

  2. осигуряват охрана, медицинско обслужване, а при необходимост и транспорт

  3. отлагат или прекратяват незабавно мероприятието при уста­но­вя­ва­не на обстоятелства, застрашаващи непосредствено безопасността на децата, за което уведомяват органите на Министерството на вътрешните работи и съответните компетентни държавни и общински органи

Чл.17. /1/ Когато е организирана проява свързана с придвижването на група от деца, организаторите определят ръководител на групата и придружители.

/2/ Броят на придружителите се определя от ръководителя на групата съобразно броя на децата и специфичните им нужди.

/3/ Ръководителят на групата и придружителите:


  1. предприемат необходимите мерки и действия за осигуряване безо­пас­ността на децата в посещавания обект и зоната около него;

  2. при възникване на опасност търсят съдействие от компетентните държавни и общински органи.

/4/ По време на проявата придружителите изпълняват разпорежданията на ръководителя на групата.

Чл.18. При осъществяване на специализирана закрила на деца при провеждане на организирани прояви на обществени места, се спазват разпоредбите на чл. 7, чл. 8 и чл. 10 на Закона за събранията, митингите и манифестациите.

Чл.19. /отм. с реш.на ОбС № 4-13/26.11.2015 г/
РАЗДЕЛ ІV
ОПАЗВАНЕ И ПОДДЪРЖАНЕ НА СГРАДИТЕ И ОБЩЕСТВЕНИТЕ МЕСТА
Чл.20. Ръководителите на фирми, учреждения и организации, на здравни, социал­ни, учебни и други заведения, както и собствениците и наемателите на търговски обекти, жилищни сгради и недвижими имоти и гражданите са длъжни:

/1/ Да поддържат в приличен вид сградите, дворовете и оградите, както и околоблоковите пространства, терените и площите пред тях.

/2/ Да организират при паднал сняг или заледяване почистване и опесъчаване на тротоарите пред сградите, както и отстраняване на ледени образувания по стрехите и други.

/3/ Да поддържат чистотата на прилежащите тротоари и зелени площи в границите и районите около собствените или наети имоти и терени до уличното платно.



Чл.21. /1/ Премахване, преобразуване или ремонт на неподходящи по местонахождение, разположение, вид и материали: огради, гаражи, второстепени и стопански сгради, временни постройки, септични ями, канализа­цион­ни съоръжения, насаждения и т.н. се извършват по ред, определен в Раздел ІІІ на глава ХІІІ на ЗУТ.

/2/ Лицата, фирмите и организациите, които събарят сгради и/или извършват строителна дейност, са длъжни да обезопасят и разчистят терена и да извозят строителните отпадъци на определеното сметище след издаване на разрешение от кмета на Общината.



Чл.22. /1/ Забранява се на всички физически и юридически лица, собственици или ползватели на недвижими имоти на територията на Община Бяла:

  1. да поставят павилиони, сергии, фургони, крепежни елементи и други подобни, без съответното разрешение и извън определените за целта места. Временните съоръжения за търговия и услуги, изграждани във връзка с официални празници, се премахват най-късно два дни след деня на празника от собствениците или наемателите им

  2. да завземат постоянно или временно, части от общински сгради, общинска земя, пътища, тротоари, площади улици, зелени площи и други, като поставят, съхраняват и складират стоки, амбалажи, строителни материали, дърва за огрев, машини, инвентар, отпадъци от всякакъв тип и др.

  3. да извършват промени в техническата инфраструктура на терито­рията на общината

  4. да преграждат улиците, тротоарите, речните корита и други общин­ски територии

  5. да копаят и изнасят земни маси и инертни материали извън определените или дадените на концесия места

/2/ Действия по ал. 1, може да се извършват само след преценка за потребностите и писмено разрешение на кмета на общината, след заплащане на съответните такси, определени с наредба на ОбС.

Чл.23. /1/ Забраняват се действия и прояви, с които се повреждат или замър­ся­ват улици, тротоари, площадки, паркове и зелени площи, местата за реклама, скулптурно-декоративни елементи, мемориални плочи, паметници, детски съоръжения, чешми, фон­та­ни, водни площи, съоръжения и принадлежности на уличната и алейната мрежа /указа­телни знаци, табели, ограждения, пейки, осветителни тела и мрежи, автоспирки, съдове за смет и други/, геодезични знаци, както и всички останали елементи на градското обзавеждане.

/2/ Местата за постоянно поставяне на обяви, реклами, некролози и други се опре­делят със заповед на кмета на общината.

/3/ При национални или общински кампании /избори, допитвания и други/ местата за временно поставяне на агитационни материали се определят със заповед на кмета на общината.

/4/ След приключване на дейностите по ал. 3 техните организатори са длъжни да почистят агитационните материали в двуседмичен срок.

/5/ Забранява се повреждането на рекламните и агитационните материали, поставени на определените за целта места.

/6/ Забранява се поставянето на афиши, реклами, съобщения, обяви, некролози, нагледни агитационни материали и др.подобни, извън определените за целта места

/7/ Забранява се писане, драскане и рисуване по фасадите и вътрешните части на обществените сгради, по оградите, пътните знаци и пътните съоръжения

Чл.24. Всяко лице, което повреди или унищожи движима или недвижима вещ – общинска собственост, се наказва с глоба, определена с наредбата.


РАЗДЕЛ V
ОПАЗВАНЕ И ПОДДЪРЖАНЕ НА ТЕХНИЧЕСКАТА ИНФРАСТРУКТУРА

Чл.25. /1/ Забранява се изпълнението на строителни или ремонтни работи, свързани с прокопаване на терени общинска собственост – улични и тротоарни настилки, вътрешноквартални пространства, зелени площи и други, без предварително изготвяне на проекти за временна организация на движението, план-график за изпълнение на строително-монтажните работи и без писмено разрешение за прокопаване, издадено от Община Бяла.

/2/ След получаване на разрешение по предходната алинея, изпълнителят на мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура е длъжен да уведоми органите на МВР на територията на общината за началото и срока на строителството по съответните улици, по които ще се ограничава движението

/3/ Изпълнителят на строителни или ремонтни работи е длъжен да обезопасява направените изкопи, като поставя и поддържа необходимата сигнализация, свързана с временната организация на движението, през цялото времетраене на строителните и ремонтни работи

/4/ Изпълнителите на строителни или ремонтни работи са длъжни да възстановят прокопаните или повредени по друг начин пътни и тротоарни настилки, площади, зелени площи и други в срока, указан в разрешението за прокопаване, както и да почистят района за своя сметка



Чл.26. Части от улични платна и тротоари, както и свободни общински терени, могат да се ползват временно за строителна площадка с разрешение от общината, след заплащане на такса за периода на ползването. След приключване на строителството, ползвателите са длъжни да възстановят за своя сметка предоставените им терени във вида преди началото на строителните работи.

Чл.27. При повреди и аварии на подземните мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура, попадащи в обхвата на улични и тротоарни платна, лицата, отстраняващи повредата или аварията, са длъжни да предприемат незабавни мерки за обезопасяване на пешеходното и автомобилно движение, както и да уведомят Община Бяла, Полицейският участък и Гражданска защита за временната организация на движението. В почивните дни уведомяването става чрез дежурния в Общината.

Чл.28. Лицата, които извършват строителни и ремонтни работи върху уличното платно, следва да са навършили пълнолетие и да са облечени през деня с оранжев работен костюм или дневносветеща сигнална оранжева жилетка, а през нощта да носят към облеклото си светлоотразяващи елементи.

РАЗДЕЛ VІ
НАЧИНИ И УСЛОВИЯ ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ НА ЖИВОТНИ СЪС СТОПАНСКА, СПОРТНА И НАУЧНА ЦЕЛ ИЛИ КАТО ДОМАШНИ ЖИВОТНИ
Чл.29. /1/ Животни със стопанска, спортна и научна цел, или домашни животни се считат: говеда, биволи, овце, кози, магарета, катъри, мулета, зайци, свине, кокошки, пуйки, гъски, патици, пъдпъдъци и др. подобни на посочените животински видове.

/2/ За екзотични, декоративни породи и домашни любимци се считат: кучета, котки, папагали, канарчета и други подобни.



Чл.30. Забранява се отглеждането на животни в жилищни сгради с етажна собственост, гаражи и др., непостроени за целта помещения.

Чл.31. Според мястото за отглеждане на животни, територията на общината се районира както следва:

  1. Първи градски район, I зона:

Всички имоти, попадащи в строителните граници на гр.Бяла, включително и всички територии с приети подробни устройствени планове за жилищни и вилни зони, с изключение на квартал № 28 и квартал № 45 по плана на град Бяла


  1. Втори градски район II зона:

Квартал № 28 и квартал № 45 по плана на град Бяла:


  1. Трети извън градски район, III зона:

Всички съставни села от Община Бяла
Чл.32. Допустими норми за брой и вид на отглежданите животни, описани в чл.29, ал.1 в зави­си­мост от мястото на отглеждане.

/1/ В първи градски район се разрешава отглеждане на селскостопански животни, както следва:



  1. птици – до 10 броя

  2. зайци – до 10 броя

/2/ Във втори градски район се разрешава отглеждането на:

  1. птици – до 50 броя;

  2. зайци – до 10 и техните приплоди;

  3. свине-майки – до 3 броя и техните приплоди до двумесечна възраст;

  4. овце и кози – до 10 броя и техните приплоди;

  5. едър добитък – до 1 кон или магаре и техните приплоди, 2 крави и 3 телета;

/3/ В трети район се разрешава отглеждане на:

  1. птици: - носачки на открито – до 100 броя; в клетки – до 200 броя; бройлери – до 1000 броя;

  2. зайци – до 20 броя и техните приплоди;

  3. свине – майки – до 10 броя и техните приплоди до двумесечна възраст, свине за угояване – до 30 броя;

  4. овце и кози – до 30 броя;

  5. агнета /ярета/ - до 40 броя;

  6. коне и магарета – до 4 броя;

  7. крави, биволи – до 10 броя;

/4/ Изключения по ал. 3 се допускат само в случаите на отглеждане на животни в стопански обекти и постройки, отговарящи на изискванията на Наредба № 7 на Министерството на здравеопазването за хигиенните изисквания за здравна защита на селищната среда.

Чл.33. Ред, начин и условия за отглеждане.

/1/ Животните се отглеждат в специално оборудвани за целта помещения, отговарящи на зоохигиенни, санитарно-хигиенни, ветеринарно-медицински, противопожарни и други условия, определени с нормативен акт.

/2/ Стопанските постройки трябва да се изграждат съгласно изискванията на Закона за устройство на територията.

/3/ В стопанските помещения, където се извършва мокро почистване, задължително се изграждат съоръжения, пречистващи отпадните води до съответната категория на водоприемника, като:



  1. заустването на отпадните води към градската канализационна мрежа става след пречистването им в локални пречиствателни съоръжения.

  2. Изграждането на локално пречиствателно съоръжение се извършва по съгласуван проект с компетентните органи от съответното водоснабдително дружество.

/4/ Периодично, а при необходимост и ежедневно, се изнасят отпадъците в райони или места, посочени от кметовете на съответните населени места.

/5/ Собствениците са длъжни ежемесечно да дезинфекцират помещенията.



Чл.34. /1/ Кметовете на населени места и кметските наместници определят:

  1. сборните пунктове, където се събират животните, които се извеждат на паша с пастир

  2. часовия график и маршрутите в населеното място за преминаването на стадата

/2/ Забранява се движението на животни извън определеното по ал. 1 време, сборен пункт, часови график и маршрут.

Чл.35. Собствениците на умрели животни са длъжни да предават труповете им на Екирисажа, съобразно изискванията на органите на ДВСК.

Чл.36. /1/ Забранява се:

  1. отглеждането на животни извън помещенията по смисъла на чл. 33, ал. 1;

  2. използването на сметища и торища за отглеждане на животни;

  3. използването на нестерилизирани отпадъчни продукти за храна на животни;

  4. пускането и пашата на животни на обществени места;

  5. извършване на организирана дейност по осеменяване на животни на обществени места;

/2/ При нарушение на чл. 36, ал. 1 т. 4, животните могат да бъдат прибирани на определени със заповед на кмета на Общината места, като освобождаването им се извършва след заплащане на дължимите разходи и наложената глоба;

Чл.37. Забраната по чл. 36 ал. 1 не се отнася за екзотични и декоративни породи, и домашни любимци при наличие на писмено съгласие на съседите, за определен вид и брой под формата на:

  1. препис от протокол от Общото събрание на етажната собственост;

  2. собственоръчно написана и подписана декларация от съседите – при всички останали случаи.

Чл.38. /1/ Стопаните на кучета са длъжни:

  1. да разхождат кучето си с повод, нашийник, на който е закачен идентификационен медальон и наморник /за средните и едри породи/

  2. да събират фекалиите, отделени от кучето при разхождането му на публични места, като за целта е необходимо собственика да носи достатъчен брой найлонови или хартиени пликчета

  3. при разхождане на кучето да носят в себе си ветеринарно-медицинския паспорт на кучето и да го представят при поискване от органите на МВР и Общината

  4. да не допускат кучето да се движи свободно в неоградени дворове, междублокови пространства, входовете на жилищни сгради, както и на разстояние не по-малко 2 м от необезопасени огради и входни врати, както и да поставят табела с текст „Внимание – куче” на оградите и входните врати

  5. да предадат кучето безвъзмездно в приют за бездомни кучета, ако не са в състояние да продължат отглеждането му

/2/ При нарушение на разпоредбите на ал.1 на виновните лица се налага наказание глоба в размер от 50 до 200 лева, а при повторно нарушение – глоба в размер от 200 до 400 лева

Чл.39. Забранява се:

  1. разхождането на куче без повод, нашийник, и наморник на места, които не са определени изрично от общината за тази цел, както и насъскването на куче срещу хора и други животни

  2. разхождането на кучета на територията на учебни заведения, детски градини, здравни заведения, детски и спортни площадки

  3. измъчването на животни по какъвто и да било начин

  4. организирането на обществени места на боеве или представления, водещи до болка, наранявания и увреждане на животни

  5. разхождането по улиците на животни с цел представления, търговия или просия

  6. въвеждането на животни в търговски обекти, обществени места и превозни средства от обществения транспорт, с изключения на кучета-водачи, придружаващи слепи хора

/2/ При нарушение на разпоредбите на ал.1 на виновните лица се налага наказание глоба в размер от 50 до 200 лева, а при повторно нарушение – глоба в размер от 200 до 400 лева

РАЗДЕЛ VІІ
ПОДДЪРЖАНЕ И ОПАЗВАНЕ НА ЗЕЛЕНИТЕ ПЛОЩИ
Чл.40. Постоянното опазване и поддържане на зелените площи се извършва по ред, определен с Наредба за изграждане и опазване на зелената система на Община Бяла по чл.62, ал.10 от ЗУТ, приета от ОбС.


РАЗДЕЛ VІІІ
ОСИГУРЯВАНЕ НА ПОЖАРНА И АВАРИЙНА БЕЗОПАСНОСТ
Чл.41. /1/ Кметовете, ръководителите на фирми и обществени организации, соб­стве­ниците и наемателите на обекти и жилищни сгради са длъжни да осигурят наличието и изправността на водоизточниците и подръчните противопожарни уреди (водоеми, пожарни хидранти, вътрешни пожарни кранове, пожарогасители, кофпомпи и др.), както и свободния достъп до тях, а така също да предприемат мерки за отстраняване на възникналите неизправности.

/2/ Лицата по ал. 1 са длъжни да подържат целостта и техническата изправност на електрическите инсталации и уредби, обслужващи дейността им в съответствие с нормативните изисквания.



Чл.42. Забранява се:

/1/ В обществени, административни и жилищни сгради с етажна собственост:



  1. складирането на лесно запалими течности и материали (горива, бои, лакове, хартия и др.); както и на горими материали на между стълбищните площадки и помещенията от етажната съсобственост, с изключение на мазите;

  2. затрупването на входове, изходи, коридори, стълбища и нарушаване на пропусквателната способност на пътищата за евакуация;

  3. унищожаването и повреждането на пожарните хидранти, вътрешните пожарни кранове, противопожарните уредби и съоръжения, знаци, табели и маркировка.

/2/ Складирането и ползването на:

  1. лесно запалими и горими течности, газове и материали в нарушение на противопожарните изисквания;

  2. груби фуражи и горими материали на разстояние по-малко от 10 метра от сгради на съседни имоти и други уязвими от пожари места.

/3/ Паленето на огън на открито:

в близост до горими материали, на постройки и на други пожароопасни места;

за консервиране на хранителни продукти около жилищните блокове, по улиците, тротоарите, зелените площи и на други обществени места.

/4/ изхвърлянето на неизгорели отпадъци от отоплителни уреди за твърдо гориво, както и паленето на битови отпадъци в контейнерите за смет.



РАЗДЕЛ ІХ
ПОДДЪРЖАНЕ НА ПРИВЕТЛИВ И ЕСТЕТИЧЕН ВИД НА НАСЕЛЕНИТЕ МЕСТА, ОПАЗВАНЕ НА ЧИСТОТАТА НА ТЕРИТОРИЯТА НА ЦЯЛАТА ОБЩИНА
Чл.43. Поддържането на приветлив вид на населените места и на чистотата на територията на цялата Община /редовно почистване, метене, снегопочистване и др./ на улиците, площадите, градините, зелените площи, дворовете, вътрешно кварталните пространства, терените в жилищните комплекси, общи части на сградите, местата край водните площи и кооперативните пазари е задължение на:

а) ръководителите, работниците, служителите при Общината, отговарящи за чистотата и фирмата по чистотата;

б) ръководителите на учреждения и стопански организации по отношение производ­ствените, административни и складови бази, помещения, гаражи, паркинги, кооперативни пазари, плажове и др. имоти, които управляват и стопанисват, както и прилежащите към тях части от тротоари, улици и др.;

в) председателите на домсъветите по отношение общите части на сградите, предназначени за общо ползване от обитателите, дворовете, части на вътрешно-кварталните пространства, частите на тротоарните и уличните платна, прилежащи на съответните имоти;

г) граждани, собственици и наематели по отношение на индивидуалните дворове, сгради, построики, съоръжения с прилежащите им части от тротоарите и уличните платна, както и относно местата на които паркират МПС и терени около тях.

Чл.44. /1/ Председателите на домсъветите, собствениците и други обитатели на жилищните сгради, ръководителите на стопански организации, учреждения и фирми са длъжни да осигурят:

а) събирането на сметта в осигурените съдове;

б) поддържане чистотата на дворовете и тротоарите пред сградите;

в) почистване снега по тротоарите, посипването им със сол или пясък, отстраняването на ледени висулки;

г) местата за изтупване и простиране на дрехи;

д) направа и поддържане в изправност на хигиенични отходни места в неканализираните улици по указание на органите на Общината и съгласувано със санитарните органи.

/2/ Физическите или юридическите лица извършващи ремонтна, производствена, строителна, търговска дейност, услуги и др., осигуряват собствени съдове за смет и извозването им за своя сметка.

/3/ При търговия с пакетирани хранителни изделия или ползването на съдове за еднократна употреба, управителите на заведения осигуряват собствени кошчета за отпадъци и редовното им почистване за своя сметка.

/4/ Едрогабаритни предмети и отпадъци се извозват от собствениците им до мястото за демонтиране на сметта за тяхна сметка.

Чл.45. Ръководителят на фирмата за сметопочистване и сметоизвозване е задължен да осигури редовно събиране на сметта съобразно утвърдените графици на територията на цялата Община.

Чл.46. За почистване на общите части на сградите и околоблоковите пространства, председателите на домсъвети задължително следва да утвърдят график, представен в ОбС.

/2/ Ръководителите на почивни бази, туристически, търговски и хранителни обекти почистват по-големи прилежащи територии, горски терени, дерета и др. периодично по предписание от Общината.



Чл.47. Забранява се:

  1. оставянето на съдовете за смет във входовете, под прозорците и балконите;

  2. сечене дърва, складирането на въглища по тротоарите, пътните платна, входовете, балконите и пр.;

  3. хвърлянето в съдовете за смет на строителни отпадъци, лесно запалими и избухливи вещества и течности;

  4. престояване на стоки, строителни материали, ремонтни отпадъци, смет, амбалаж по тротоарите и улиците около павилионите, количките за разносна търговия, магазините и жилищните сгради повече от три дни, а на дърва за огрев повече от 30 дни. Ползването на тротоарите за изброените цели става с разрешение на Общината.

  5. Отвеждането на прахове и газове през прозорците, витрините и стените, изгарянето на смет и отпадъци по дворовете, градини паркове и др. и запалването на сметта в съдовете за смет;

  6. Изграждане и използване на огнища, паленето на огън за приготовлението на храна за битови и домакински нужди и други цели по улиците, площадите, зелените площи, парковете и др. обществени места;

  7. Изливането на нечисти води, изтупването, изхвърлянето на отпадъци от балконите и прозорците, плюенето по тротоарите, улиците и площадите, парковете и зелените площи, превозните средства и др.

  8. Хвърлянето на всякакъв вид отпадъци извън специално поставените на обществени места кошчета, контейнери и др. съдове, както и вземането на хранителни и др. отпадъци от съдовете за смет;

  9. Използуването на обществените водоизточници не по предназначението им;

  10. Изгарянето на смет и растителни отпадъци, паленето на стърнища и растителност.

  11. Изхвърлянето на вредни химични вещества, токсични вещества, течни и твърди опасни отпадъци в поливни и септични ями, в канализацията, в почвата, в собствен имот или прилежащи терени.

  12. Извилането на нечисти води, тор, животински и др. отпадъци на обществени места, в съседни имоти, в селскостопански и горски райони, дерета, крайбрежни зони.

  13. Изгарянето в котлени инсталации или на автомобилни гуми, политилиен и др. отделящи вредни газове.

  14. Колене на животни и птици извън имота, както и замърсяване на райони с кръв и животински отпадъци;

Чл.48. При превозване на товари в насипно състояние – пръст, въглища, бетонно и варов разтвор и др., да се осигурява добро уплътняване на каросериите на транспортните средства и не се допуска замърсяване на уличните платна и тротоари.

Чл.49. Задължават се собствениците на впрегатни превозни средства да ги поддържат в изправност и не се допуска разпиляване на материали по пренасянето им. Каруците да имат винаги кофи, метла и постелка за коня и да бъдат обозначени със съответната номерация и снабдени с фенер.


РАЗДЕЛ Х
ПО ОСИГУРЯВАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНИЯ РЕД ПО ТРАНСПОРТА
Чл.50. При ползване на обществения транспорт се забранява:

  1. пушене, пиене, хвърляне на отпадъци;

  2. викане, свирене, нарушаването на спокойствието на останалите граждани и водачи на МПС;

  3. влизане на външни лица в кабината на водача, да се води разговор по време на движение с водачите на автобуси и таксиметрови коли;

  4. пътуването в очевидно пияно състояние, като пияните граждани нарушаващи обществения ред и спокойствието на пътниците се свалят от водача на първата сведваща спирка;

  5. пътуване с обемисти предмети и вещи, които замърсяват превозното средство и създаващи опасност от нараняване на пътниците;

  6. качването и слизането по време на движение, стоенето на стъпалата, отварянето на вратите по време на движение;

  7. ограждане, маркиране на части от улици, алеи и открити паркинги;

  8. движение на МПС с течове;

  9. движение на МПС с явна наднормена димност или с неизправности;

  10. провеждане на МПС състезание без разрешение от Общината.

Чл.51. Забранява се:

  1. преминаването, паркирането на всякакъв вид превозни средства, включително велосипеди по тротоарите, алеите на градините, парковете, озеленени площи и площади с пешаходни настилки;

  2. паркирането на улиците, тротоарите, зелените площи на бракувани, катастрофирали и спрени от движение МПС;

  3. паркирането на автомобили без заплащане на места, определени за платено паркиране;

  4. миенето, гресирането и продължително ремонтиране на всякакви превозни средства по тротоарите, уличните платна и др.;

  5. движение на замърсени превозни средства;

  6. използване на звукови сигнали освен в предвидените случаи от Закона за движение по пътищата;

  7. местодомуването на каравани, товарни МПС над 3 тона товароносимост, ремаркета над 2 тона и автобуси над 20 пътнически места извън определените за това места

Чл.52. Зареждането на магазините и др. обществени заведения както и при­­бирането на амбалажа да става по маршрут, по време и начин определено от ръ­ко­водителя на съответното предприятие, съгласувано с органите на общински съвет.

РАЗДЕЛ ХІ
ОСИГУРЯВАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНИЯ РЕД ПО ТЪРГОВИЯТА И УСЛУГИТЕ
Чл.53. Забранява се:

  1. продажбата на цветя, сувенири, плодове и зеленчуци и друго извър­шване на услуги извън определените за тази дейност места от органите на ОбС;

  2. продажбата на тиквено и слънчогледово семе по улиците, пазарите, площадите, по плажовата ивица, парковете в града;

  3. продажба на спиртни напитки и цигари на малолетни и непълнолетни.

Чл.54. Отговорниците на заведенията за хранене и развлечения, и магазините, органите на Общината и МВР са длъжни да вземат мерки за незабавното отвеждане на пияни лица в заведението за отрезвяване.

Чл.55. Ръководителите на предприятията, арендаторите и собствениците на фирми, извършващи търговска дейност се задължават да упражняват завишен контрол относно недопускане на продажба и сервиране на алкохол и цигари на малолетни и непълнолетни и пияни граждани.

Чл.56. За изнасяне маси, столове пред ресторанти и сладкарници за сервиране на храна, напитки и други подобни се взема разрешение от Общината след заплащане на съответните такси, определени с наредба на ОбС.

Чл.57. /1/ Отговорниците на павилиони, магазини, сергии и подвижни колички и др. се задължават да поставят на видно място табелки с имената и адресите си, адреса на ведомството от името на което извършват търговия или услугите.

/2/ Горните лица се задължават ежедневно да почистват и измиват търговските обекти и прилежащите към тях площи.



РАЗДЕЛ ХІІ
РЕДА ПОДДЪРЖАНЕ И ПОЛЗВАНЕ НА ПЛАЖОВЕТЕ
Чл.58. /1/ Плажовете на територията на Община Бяла, за които няма сключени концесионни договори между МРРБ и трети лица, могат да се предоставят от Общината за стопанисване и поддържане на физически или юридически лица.

/2/ Предоставянето на плажната ивица за стопанисване, ползване и поддържане се извършва с договор между страните за срок не по-дълъг от 1 календарна година



Чл.59. Лицата, стопанисващи плажовете са длъжни да следят за:

  1. ограждането на плажната ивица от страната на ръководителите на ведомства, които притежават или ползуват почивните станции, вили и летни лагери;

  2. изнасянето на пясък от плажната ивица;

  3. ползване на плажната ивица за осъществяване на строителни работи и изграждане на съоръжения, включително и огради без разрешение на органите на Общината.

  4. излизане в морето с надувни лодки и плавателни съдове неосвидетелствани от ДИК.

  5. хвърлянето на отпадъци от всякакъв вид извън определените за това места

Чл.60. Лицата, ползващи плажовете са длъжни:

    1. да опазват чистотата на плажовете, като хвърлят отпадъците в опре­делените за целта места;

    2. да спазват даваните указания за ползване на плажовете, да се п од­чи­няват на знаците, сигналите и разпорежданията на водоспасителната служ­ба;

    3. да опазват ползваното от тях имущество и съоръженията за морски развлечения;

    4. да не извършват действия несъвместими с правилата на обществения ред;

Чл.61. При ползването на плажовете се забранява:

1. къпането в морето на деца под 10 години непридружавани от родители, близки или без организиран друг надзор;

2.къпане и игри в местата, определени за приставане на плавателни съдове;

преминаване на плавателни съдове в районите определени за къпане, които създават опасност за живота и здравеето на къпещите се;

ползването на водните велосипеди и надувни лодки от лица, които не умеят да плуват;

ползването за отмора и игра на обозначените вехи и шамандури;

водене и къпане на животни;

плуване в извън обозначените и охранявани от водоспасителната служба райони и до близкостоящи на котва в залива.



Чл.62. Отговорниците на търговските обекти са длъжни да организират съби­ра­нето на отпадъците при продажба на стоките и да поддържат обектите и района около тях в приветлив вид.


РАЗДЕЛ ХІІІ
ОПАЗВАНЕ ОБЩЕСТВЕНИЯ РЕД В КУРОРТНАТА ЧАСТ И ПОЛСКИТЕ РАЙОНИ, ВКЛЮЧЕНИ В ЗОНИТЕ ЗА ОТДИХ И КУРОРТНИ НУЖДИ
Чл.63. Задължават се управителите на хотели, почивни домове, заведения и др. в курортната част да съблюдават реда и чистотата и в районите около поверените им обекти.

Чл.64. Забранява се ограждане на терени в курортната част, около почивни домове и други без съответното разрешение от органите на ОбС.

Чл.64 а /нов реш. на ОбС № 73-383/17.04.2015 г /

ал.1 „Забранява се разполагането на кемпери, каравани и палатки, извън туристическите обекти, категоризирани като къмпинг по смисъла на т.2.8 от приложение №1 на Наредбата за категоризиране на средствата за подслон, местата за настаняване и заведенията за хранене и развлечения “

ал.2 „ При констатиране на нарушения на забраната по ал.1, на нарушителите се налага глоба в размер на :

т.1 при първо нарушение от 100 до 200 лева

т.2 при второ и всяко следващо от 300 до 500 лева “

Чл.65. Задължават се всички стопани на вилни имоти и обработваеми земи – лозя, ниви, овощни градини в зоните за отдих и курортните зони да поставят табелки с трайни надписи и данни за големината на имота, името и адреса си.

Чл.66. Всички стопани са длъжни:

1. да се грижат за доброто състояние не само на имота си, но и за пътищата и пътеките около него;

2. да води механична и химична обработка с вредителите на посевите и трайни насаждения през цялата година;

3. да осигурява охраната и заключването на имота си със сигурни средства;

4. да използва водните ресурси икономично;

5. да поддържа в изправност хигиените отходни места, септични ями и собствената канализационна система;



  1. да обезопасят кладенци, шахти и отвори;

РАЗДЕЛ ХІV

САНИТАРЕН КОНТРОЛ



Чл.67. Забранява се:

/1/ Продажбата на хранителни продукти, напитки, цигари, перилни и миещи препарати без да са снабдени със сертификат и санитарна експертиза за годност.

/2/ Добиването, преработването, пренасянето и продажбата на хранителни продукти от лица не притежаващи здравни книжки.

/3/ Продажбата на непастьоризирано мляко, разфасовано в неподходящи за миене и дезинфекция съдове и несъпроводено с ветиринарен документ гарантиращ неговото качество и произход.

/4/ Разкриването на колбасарници, мандри, кланници, транжорни без “Оценка за въздействие върху околната среда” приета по предвиденият законов ред и съгласувателни от ХЕИ.

/5/ Продажбата на месо и местни произведения не снабдени със сертификат за годност също и на открито.

/6/ Изхвърлянето на животински трупове на сметища и извън определения от ветиринарните власти ред.

Чл.68. /1/ Продажбата на зеленчуци, плодове и други растителни продукти се извършва с протокол удостоверяващ годност от лаборатория или протокол за експресен анализ от местните оторизирани органи. Анализите се заплащат по определена от общинските власти тарифа.

/2/ Оторизирания контролиращ има право да извършва проверки с материали за анализ на всички растителни продукти изнесени за продан, включително и тези снабдени със сертификат.

/3/ При положителен резултат на пробите /наличие на наднормени количества нитрати/ собственика заплаща в петорен размер пробо – обработката.

/4/ Забранява се продажбата на продукти с наднормено съдържание на вещества по БДС.

/5/ При установяване на негодна продукция, оторизираният общински орган изготвя протокол – опис. Собственика на продукцията я представя в местните санитарни власти за унишожаване в срок от 15 часа.
РАЗДЕЛ ХV
ОБЩЕСТВЕН РЕД В ТЪРГОВСКОТО ОБСЛУЖВАНЕ
Чл.69. Фирмите извършващи търговска дейност организират зареждането и изнасянето на амбалажа без престояване на тротоара и като не допускат замърсяване на прилежащи терени.

Чл.70. Забранява се:

/1/ извършването на търговска дейност без притежаване на актуално разрешение от Общината и извън посоченото от нея място.

/2/ Извършването на търговска дейност извън разрешеното от Общината.

/3/ Извършването на търговска дейност без точно и естетично написана фирмена табела с преобладаващ по цвят и големина надпис на български език. Изклюмчение се допуска за запазените фирмени знаци на чужди фирми.

/4/ Извършване на търговска дейност без поставени на видно място разрешително за дейност, цени на стоките, информация за работно време.
РАЗДЕЛ ХVІ
РЕД И ОПАЗВАНЕ НА ГРОБИЩНИТЕ ПАРКОВЕ
Чл.71. /1/ Реда, ползването и опазването на гробищата се определя със заповед на кмета на Общината.

/2/ В гробищните паркове се забранява:

а/ влизането и движението на МПС без разрешение на Общината;

б/ преминаването и паша на животни;

в/ бране, късане на насажденията, унищожаване на растителност, палене на огньове;

г/ хвърляне на отпадъци извън определените за целта места;

д/ повреждане на настилки, надгробни плочи и елементи;

е/ действия смущаващи церемонията;

ж/ монтиране на знаци, елементи извън парцела без разрешение на Общинската служба.

з/ оставяне на строителни материали и други в общите части и чужди парцели, повреждане на съседни терени.

и/ в заповедта на Кмета се определят места на които се разрешава лепенето на некролози
РАЗДЕЛ ХVІІ

ОСИГУРЯВАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНИЯ РЕД И ЧИСТОТАТА ПРИ ИЗВЪРШВАНЕ НА СТРОИТЕЛНА И СТРОИТЕЛНО-РЕМОНТНА ДЕЙНОСТ
Чл.72. /1/ Забранява се извършването на строителни и монтажни работи в курортите, курортните територии на населените места, курортните и вилни зони на територията на Общината в периода от 15.05. до 01.10. Изключения се допускат само за неотложни аварийно-ремонтни работи.

/2/ За забраната по ал.1 в началото на всяка календарна година се издава заповед на кмета на Общината и главният архитект вписва определеният със заповедта срок в издаваните разрешения за строеж.



Чл.73. /1/ Откриването на строителната площадка и определяне на строителна линия и ниво, се извършва при влязло в сила разрешение за строеж, в присъствието на служител по чл.223, ал.2 от ЗУТ, при наличие на чакълиран подход до строителния обект.

/2/ Строителните площадки се ограждат с временни плътни огради и се обозначават с информационни табели, които съдържат: разрешението за строеж; строител; възложител и/или собственик на обекта; лице, упражняващо строителен надзор; наименование на обекта; срок на завършване и др.

/3/ При извършване на строително-ремонтни работи, изпълнителите на същите са длъжни:

1. да поддържат обекта, строителната площадка, прилежащите части от тротоарите и улиците, както и съседните имоти чисти, във всяка една фаза от строителния процес

2. да почистват и измиват строителните машини при всяко напускане на строителната площадка, с цел опазване чистотата и естетическия вид на населеното място

/4/ След приключване на строително монтажните работи, изпълнителите са длъжни да възстановят всички пътни и тротоарни настилки, площади, зелени площи в първоначалния им вид преди започване на строителната дейност, както и да почистят района за своя сметка в 15 дневен срок след издаване на акт 15.



Чл.74. /1/ Забранява се:

1. изхвърляне на строителни отпадъци извън определените от общината места;

2. отвеждане на води от строителни площадки извън отточните;

3. поставяне на фургони без разрешение на Общината извън районите на строителните обекти;

4. изземването на пръст, пясък и други инертни материали на територията на Община Бяла;

5. извършване на строителни и строително-монтажни дейности, създаващи силен шум и нарушаващи чл.4, ал.1, т.1 от настоящата наредба;

6. извършване на строителни дейности без необходимите строителни документи, издадени от Община Бяла и експлоатационните дружества;

7. разполагане, съхраняване и изхвърляне на строителни отпадъци извън определените за това места

8. изграждането на необезопасени обекти с липсващи временни плътни огради, липсващи информационни табла и условия на строежа, застрашаващи безопасността и сигурността на гражданите и на работещите там

9. изсичане и изкореняване на дървета и друга растителност в зелените площи, без необходимите разрешителни документи;

/2/ При констатиране на нарушения по този раздел се налагат наказания на лицата, извършили, наредили или допуснали извършването на действията (бездействията), а именно:

1. ръководители на организации, фирмите или експлоатационните дружества, осъществяващи строителството или ремонта

2. ръководители на звена към посочените в т.1 организации, фирми и експлоатационни дружества (технически ръководители)

3. физически лица, които самостоятелно възлагат или изпълняват строително-монтажни и ремотни работи

/3/ При констатиране на нарушения по чл.224 от ЗУТ (незаконно строителство), се прилагат разпоредбите на глава 21 от ЗУТ

РАЗДЕЛ ХVІІІ
АДМИНИСТРАТИВНО-НАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Чл.75. /1/ Контролът по спазването и изпълнението разпоредбите на наредбата се възлага на длъжностните лица, определени със заповед на кмета на Общината и на служителите на ПУ – гр.Бяла.

/2/ Кметът на общината може да възлага при необходимост съвместни проверки с други контролни органи и организации /РИОКОЗ, ДВСК, РИОСВ, РДНСК и др./

/3/ Актовете за установяване на нарушения се съставят от длъжностните лица по ал.1.

Чл.76. /1/ При констатиране на нарушения по раздел ХVІІ, се съставя констативен протокол от служителите на Общината, в който се дава срок за отстраняване на констатираното нарушение.

/2/ При неотстраняване на нарушението в указания срок се съставя акт по ЗАНН.

/3/ При всички останали случаи, извън случаите по ал.1 се съставя направо акт по ЗАНН.

Чл.77. /1/ Наказателните постановления се издават от кмета на Общината или от упълномощен от него заместник-кмет.

/2/ Установяването на нарушенията, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършва по реда на Закона за административните нарушения и наказания.



Чл.78. /1/ За нарушения на наредбата се налагат следните административни наказания:

  1. при първо нарушение – глоба 50 до 300 лв.

  2. при второ и следващо нарушение – глоба 300 до 500 лева;(

/2/ Разпоредбата на ал.1 не се прилага за нарушения, за които е упоменат размера на налаганите глоби.

Чл.79. Определянето на размера на наказанието за всяко конкретно нарушение се извършва при спазване на разпоредбите на чл.27, ал.2 от ЗАНН.

Чл.80. /1/ За явно маловажни случаи на административни нарушения на разпоредбите на настоящата наредба, установени при извършването им, упълномощените за това длъжнастни лица налагат глоба в размер от 10 до 50 лева на место, като същата се събира по квитанция.

/2/ Ако нарушителят оспори нарушението или откаже да плати глобата по ал. 1, се съставя акт за административно нарушение.



Чл. 81. За административни нарушения, извършени от непълнолетни, съставените актове се изпращат в местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни за предприемане на мерки с възпитателен характер.

РАЗДЕЛ ХІХ
ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
По смисъла на наредбата:

§1. “Явно маловажен случай” е този, про който извършеното административно нарушение, с оглед на липсата или явната незначителност на вредните последици, или с оглед на други смекчаващи вината обстоятелства, представлява най-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушения в съответния вид.

§2.“Обществени места” са: административни, учебни, здравни, търговски, спортни и развлекателни обекти, кина, театри, стадиони, зали, паркове, улици, обществен транспорт, заведения за хранене, зони с изградени постройки за временно ползване /вилна зона/ и др. общодостъпни за всяко лице места.

§3.“Организирана проява” е дейност, организирана и провеждана от държавни и общински органи, юридически и физически лица на места, достъпни за неограничен брой лица.

§4.“Масова организирана проява” е организирана проява с участието на повече от 50 души.

§5. „Повторно” е нарушението, извършено в едногодишен срок от влизането в сила на наказателното постановление, с което на нарушителя се налага наказание за същото по вид нарушение.




РАЗДЕЛ ХХ
ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§1. Настоящата наредба се издава на основание чл. 21, ал.2 от Закона за местното самоуправление и местната администрация и е приета с Решение

11- 133 (2) , от заседание на ОбС гр. Бяла , проведено на 27.03.2008 г., изм.с реш № 16-200/26.06.2008 г., изм.и доп. С реш № 81-622 / 21.07.2011 г.,изм. с реш.№ 4-13/26.11.2015 г./


§2. Тази наредба отменя досега действащата Наредба № 1 на Общински съвет Бяла, както и внесените изменения и допълнения към нея и влиза в сила от деня на приемането и.

§3. При промяна на нормативните актове наредбата се актуализира с решения на Общински съвет Бяла.



§4. Изпълнението на наредбата се възлага на кмета на Община Бяла.

ОБЩИНСКИ СЪВЕТ – БЯЛА

ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/

/Д-р София Кирова/



Каталог: scripts -> files -> dokumenti files
dokumenti files -> Н а р е д б а за пожарна безопасност на територията на община бяла,варненска област
dokumenti files -> М е т о д и к а за определяне на наемните цени за кв. М. Рекламна площ при разполагане на рекламно-информационни елементи / рие / върху места, общинска собственост на територията на община бяла, област варна
dokumenti files -> Заповед № / 01. 2012 г
dokumenti files -> Стратегия за развитие на социалните услуги
dokumenti files -> Republic of bulgaria, District of Varna Република българия, област Варна
dokumenti files -> Republic of bulgaria, District of Varna Република българия, област Варна


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница