Отчет за дейността на комисия за защита на конкуренцията



Дата09.06.2017
Размер364.86 Kb.
#23209
ТипОтчет


Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
К О М И С И Я З А З А Щ И Т А Н А К О Н К У Р Е Н Ц И Я Т А


ГОДИШЕН ОТЧЕТ
ЗА ДЕЙНОСТТА НА КОМИСИЯ ЗА ЗАЩИТА НА КОНКУРЕНЦИЯТА
ЗА 2005 ГОДИНА

ПО ЗАКОНА ЗА ЗАЩИТА НА КОНКУРЕНЦИЯТА


София, февруари 2006 г.

СЪДЪРЖАНИЕ


I. Въведение
II. Забранени споразумения, решения и съгласувана практика

1. Образувани производства

2. Постановени решения

3. Наложени имуществени санкции
III. Монополно и господстващо положение

1. Образувани производства

2. Постановени решения

3. Наложени имуществени санкции
IV. Концентрация на стопанска дейност

1. Образувани производства

2. Постановени решения

3. Наложени имуществени санкции
V. Нелоялна конкуренция

1. Образувани производства

2. Постановени решения

3. Наложени имуществени санкции

4. Най-чести нарушения
VI. Производства по чл. 7, ал. 1, т. 3 и т. 4 от ЗЗК

  1. Образувани производства

  2. Постановени решения


VII. Становища на КЗК
VІІІ. Секторни анализи
ІХ. Наложени глоби и имуществени санкции
Х. Производства по изпълнение на влезли в сила решения
ХІ. Дейност по процесуално представителство на Комисията пред Върховния административен съд
ХІІ. Сътрудничество с други институции
ХІІІ. Европейска интеграция
ХІV. Международно сътрудничество
ХV. Финансов отчет
ХVІ. Международно сътрудничество
ХVІІ. Връзки с обществеността и информационно осигуряване на медиите
ХVІІІ. По-нататъшно подобряване на дейността на Комисията и приоритети за 2005 г.

  1. Подобряване на административния капацитет

  2. Приоритети за 2005 г.

І. ВЪВЕДЕНИЕ

Настоящият отчет е внесен в Народното събрание в изпълнение на изискванията на чл. 7а от Закона за Защита на конкуренцията. В него са отразени постигнатите резултати в институционалното развитие, основните констатации, изводи и оценки за работата на Комисията за защита на конкуренцията през отчетния период.

Комисията за защита на конкуренцията е независим специализиран държавен орган, чиято основна задача е прилагайки разпоредбите на Закона за защита на конкуренцията и Закона за държавните помощи да гарантира защитата и да създава условия за развитие на конкуренцията и свободната инициатива в стопанската дейност. Постигането на тези цели е гарантирано чрез създаването и спазването на правила за поведение на всички субекти, имащи отношение към развитието на пазара, включително и органите на изпълнителната власт и местно самоуправление, които с решенията си също биха могли да създадат условия за ограничаване или нарушаване на конкуренцията.

В изпълнение на правомощията си Комисията приема решения, с които установява наличието или липсата на нарушения по ЗЗК, издава разрешения за концентрации на стопанска дейност, за индивидуални и групови освобождавания от забраната за споразумения и съгласувани практики, извършва секторни анализи, предлага на компетентните органи на изпълнителната власт и на местно самоуправление да отменят нормативни актове, издадени в нарушение на този закон. Разпоредбите на нормативни актове, които предстоят да бъдат приети по съответния ред също често са обект на анализ за съответствието им със ЗЗК и ЗДП, за което Комисията приема становища.

През 2005 г. Комисията за защита на конкуренцията /Комисията/ образува 275 производства, 183 от които по Закона за защита на конкуренцията /ЗЗК/ , 79 по Закона за държавните помощи /ЗДП/ и 13 по ЗЗК и ЗДП.

От производствата по ЗЗК, 26 са образувани по реда на чл. 36, ал. 1, т. 3 (собствена инициатива), 147 – по молба на заинтересувани лица с твърдения за извършени нарушения по закона или уведомления, свързани с искане за разрешаване на концентрация на стопанска дейност (чл. 24 от ЗЗК) или за освобождаване от забраната за картелни споразумения (чл. 9 от ЗЗК), 9 - по върнати решения на КЗК от ВАС за ново разглеждане и произнасяне от Комисията и 1 по искане на прокурор.

Комисията постанови 313 решения, 224 от които по ЗЗК1 . С 26 от тях са приети становища на Комисията за съответствието на нормативни актове или други предвидени по закон документи със Закона за защита на конкуренцията, 85 установяват липса на извършени нарушения, 27 са прекратените производства. 28 от решенията дават разрешение за осъществяване на концентрация на стопанска дейност, а с 51 са наложени глоби и имуществени санкции за извършени нарушения с общ размер 2 529 500 лева. С 14 от тях Комисията е упражнила други свои правомощия по ЗЗК.



ІІ. ЗАБРАНЕНИ СПОРАЗУМЕНИЯ, РЕШЕНИЯ И СЪГЛАСУВАНА ПРАКТИКА

  1. Образувани производства

През 2005 г. в Комисията са образувани 17 производства, които имат за предмет установяване наличието или липсата на нарушение по чл. 9 от ЗЗК, като 15 от тях са по писмена молба на лицата, чиито интереси са засегнати или застрашени от нарушението, а 2 са по собствена инициатива. Следва да се има предвид, че 14 от тях имат за цел установяване наличието или липсата на нарушение и по чл. 18 от ЗЗК и/или по чл.30 и следващите от ЗЗК.

  1. Постановени решения

Комисията постанови 20 решения, от които:

а/ на основание чл. 55, ал. 1, т. 1 от ЗЗК, Комисията е установила извършеното нарушение и нарушителя и е определила вида и размера на санкцията, предвидени в закона – 1 решение;

б/ на основание чл. 55, ал. 1, т. 3 и т. 4 от ЗЗК, Комисията е установила, че не е извършено нарушение по закона или е обявявила, че липсват основания за налагане на забраната по чл. 9 от ЗЗК – 14 решения;

в/ на основание чл. 55, ал. 1, т. 10 от ЗЗК, Комисията е прекратила производствата поради оттегляне на молбата или искането – 5 решения;



  1. Наложени имуществени санкции

За извършени нарушения по чл. 9 ЗЗК, Комисията наложи 2 имуществени санкции, с общ размер 20 000 лева, съответно на:

  • „Марина комерс” ЕООД - за извършено нарушение по чл.9, ал. 1, т. 2, в размер на 10 000 лева и на

  • „Златни пясъци” АД - за извършено нарушение по чл.9, ал. 1, т. 2, в размер на 10 000 лева.

Постановено е и прекратяване на нарушението.

С решението си КЗК е приела, че чрез в подписания между двете дружества договор за експлоатация на туристическо пристанище “Марина Златни пясъци” се съдържат разпоредби, които създават възможност за предотвратяване на конкуренцията на съответния пазар, чрез затваряне директния достъп до съоръжението на конкуренти. Комисията е установила, че чрез установяване задължението на трети страни да използват посредничеството на “Марина Комерс” ЕООД при желание да ползват пристанището, се създава вертикално споразумение между “Златни пясъци“ АД – собственик на яхтеното пристанище и “Марина Комерс” ЕООД – оператор на пристанището, при което собствеността, стопанисването и управлението на пристанището, заедно с правото чрез него да се организира яхтен туризъм и спортно-развлекателни мероприятия се ограничава само до тези две дружества.


Брой образувани производства и постановени решения по Глава трета “Забранени споразумения, решения и съгласувана практика” от ЗЗК за периода 2001-2005 година

През отчетния период броят на образуваните производства е на нивото на предходната година, но се наблюдава тенденция към увеличаване броя постановените решения на КЗК по Глава трета от ЗЗК.

Съществуващата разлика между посочените по-горе два показателя се дължи на периода на образуване на производствата и на съществуващата фактическа и правна сложност на проучванията. Част от постановените през 2005 година решения, с които се установява наличието или липсата на извършени нарушения по чл. 9 и следващите от ЗЗК са по преписки, образувани през 2004 г. В същото време, поради факта, че в много случаи установяването на нарушение по чл. 9 от ЗЗК изисква събирането и обработката на огромна по обем информация, включваща данни за поведението на стопански субекти, осъществено в рамките на няколко поредни години, не всички от образуваните през горепосочения период производства са приключили с решение към 31.12.2005 г.

С цел повишаване ефективността в областта на разкриването и предотвратяването на т.н. картелни споразумения, Комисията е предприела и редица действия в рамките на предварителния контрол. Въз основа на съобщения от средствата за масова информация или сигнали се извършват проучвания, като целта е да бъде събрана достатъчно информация, от която да може да бъде направен извод за наличието на достатъчно основания за образуване на производства по Глава трета от ЗЗК. Този начин на работа беше възприет след задълбочен анализ на практиката в Комисията, който показа, че са налице значителни трудности при събирането на доказателствата по образувани производства, тъй като към този момент страните са уведомени за разследването и взимат мерки за укриване на осъщественото от тях поведение.

ІІІ. МОНОПОЛНО И ГОСПОДСТВАЩО ПОЛОЖЕНИЕ


  1. Образувани производства

През 2005 г. в Комисията са образувани общо 41 производства2, които имат за предмет установяване наличието или липсата на извършени нарушения по Глава четвърта “Монополно и господстващо положение” на ЗЗК. От тях 34 са по молба на заинтересовани лица, 3 по собствена инициатива и 3 по върнати решения на КЗК от ВАС за ново разглеждане и произнасяне от Комисията.

  1. Постановени решения

Комисията постанови 35 решения3, от които:

а/ на основание чл. 55, ал. 1, т. 1 от ЗЗК, Комисията е установила извършеното нарушение и нарушителя и е определила вида и размера на санкцията, предвидени в закона4 - 15 решения;

б/ на основание чл. 55, ал. 1, т. 3 и т. 4 от ЗЗК, Комисията установява, че не е извършено нарушение по закона – 19 решения;

в/ на основание чл. 55, ал. 1, т. 10 от ЗЗК, Комисията е прекратила производството поради оттегляне на молбата или искането, както и когато не е компетентна да се произнесе – 1 решение;



  1. Наложени имуществени санкции

Общият размер на наложените санкции за нарушение на забраната по чл. 18 от ЗЗК е 1 352 000 лв.

  1. Комисията установи извършването на нарушения и наложи имуществени санкции за злоупотреба с господстващо и монополно положение в следните сектори на икономиката :

Телекомуникации

КЗК обръща особено внимание на либерализираните пазари, за които установяването на ефективни конкурентните отношения са от ключово значение за развитието на икономиката като цяло.

През 2005 г. в областта на телекомуникациите КЗК е наложила санкции в размер на 425  000 лв.

Три от санкциите са наложени на „БТК” АД - една, в размер на 75 000, за нарушение по чл. 18, т. 1 от ЗЗК, изразяващо се в осъществяване на действия, чрез които през периода 2001 – 2004 г. „БТК” АД по различни начини е осигурило за себе си стратегически преимущества като доставчик на комутируем интернет – достъп, изразяващи се в по-благоприятни условия за предоставяне на цялостната услуга, отколкото условията за другите интернет – доставчици.

Две от санкциите, с общ размер от 150 000 лв. са наложени за осъществено от същото дружество поведение, представляващо нарушение по чл. 18, т. 2 от ЗЗК, изразяващо се в необоснован отказ на дружеството да предостави на алтернативните оператори комутационен капацитет и битстрийм достъп до мрежата си.

Със свое решение Комисията е приела, че „БТК” ЕАД е извършило и нарушение по чл. 18, т. 5 от ЗЗК като необосновано е отказало на конкурентните обществени далекосъобщителни оператори и Интернет доставчици възможност да предоставят широколентови услуги на крайните клиенти.

За извършено нарушение по чл. 18, т. 5 от ЗЗК, изразяващо се в необосновано прекратяване на сключени лицензионни договори са наложени две имуществени санкции и на „Диема вижън” АД, с общ размер от 150 000 лв.

Търговия с лекарствени средства

Наложена е имуществена санкция в размер на 70 000 лв. на “Санита трейдинг” АД за извършено нарушение на чл. 18, т. 5 от ЗЗК, изразяващо се в необоснован отказ от доставка и сключване на договор с търговец за разпространение на инсулинови форми, действие, което има за резултат нарушаване на конкуренцията и увреждане интересите на потребителите.



Търговия с бързооборотни стоки

Наложена е имуществена санкция на в размер на 80 000 лв. На “Метро кеш енд кери България” ЕООД за извършено нарушение по чл. 18, т.1 от ЗЗК. В решението си Комисията е приела, че включването на клауза в сключените между това дружество и доставчиците му споразумения за доставка, съгласно която доставчикът е длъжен да го уведомява за всяка своя сделка при по-изгодни условия, респ. да приложи незабавно същите условия и спрямо него, МЕТРО извършва експлоатативна злоупотреба, използвайки пазарната си сила и независимостта си от доставящото предприятие да налага условия и да получава изгода, която не би могла да получи при ефективна конкуренция.



Хлебопроизводство

Наложена е имуществена санкция на Кооперация “Симид” , гр. Пловдив в размер на 250 000 лв. за нарушение на чл. 18,т.1 от ЗЗК, изразяващо се в прилагането на т.н хищническо ценообразуване по отношение на произвежданите от него хлебни изделия, разпространявани на софийския пазар.



Здравеопазване

Наложена е имуществена санкция на Здравната каса в размер на 30 000 лв. за нарушение по чл. 18, т. 1 от ЗЗК. С решението си КЗК е приела, че едностранно извършената от НЗОК промяна в лекарствения списък съчетана с налагането на фиксиран размер на отстъпка от страна на аптеките спрямо НЗОК представлява нарушение, с което се ограничава свободата на договаряне и равнопоставеността между страните по всеки един договор.



Погребални услуги

Наложени са три имуществена санкция с общ размер 49 000 лева.

Най-често срещаните злоупотреби в този сектор са свързани с:


  • прилагането на различни условия за един и същ вид отношения спрямо определени партньори, при което те се поставят в неравноправно положение;

  • ограничаване и нарушаване ценовата конкуренция на съответния пазар.

Транспортни услуги

Наложени са имуществени санкции с общ размер 160 000 лева, от които 60 000 лв. на “Магистрали” АД за нарушение на чл. 18, т.1 от ЗЗК, изразяващо се в налагане на необосновани хищнически цени, при което се затруднява дейността на конкурентите на пазара и 100 000 лв. на “Монтана автобусен транспорт” ЕООД за нарушение на чл. 18.



Пристанищни услуги

Наложени са имуществени санкции в общ размер 200 000 лв., от които 100 000 лв. на “Марина комерс” ЕООД , гр. Варна за извършени нарушения по чл. 18, т. 1 от ЗЗК и 100 000 лв. на “Златни пясъци” АД, Варна



Енергетика

Наложени са три имуществени санкции в общ размер на 88 000 лв.. На „Електроразпределение – клон Пазарджик” ЕАД е наложена имуществена санкция, в размер на 50 000 лв., за нарушение по чл. 18, т. 2. Със същото решение е наложена санкция в размер на 30 000 лв. на „Елхим – Искра” АД, гр. Пазарджик за извършено нарушение по чл. 18, т. 5 от ЗЗК.

За нарушение по чл. 18, т. 1 от ЗЗК, изразяващо се в налагане на необосновани цени е наложена имуществена санкция на „Адис” ЕООД, в размер на 8 000 лева.


Брой образувани производства и постановени решения по Глава четвърта “Монополно и господстващо положение” от ЗЗК за периода 2001-2005 година

През отчетния период приблизително се запазва броя на постановените решения, както и съотношението между тях и образуваните производства. Заявената от КЗК политика за водене на по-ефективна и рестриктивна санкционна политика по отношение на нарушителите, която да има превантивен ефект и да спомага за нормалното функциониране на пазара е осъществена в голяма степен и чрез повишаване броя и размера на наложените имуществени санкции, които през 2005 г. надвишават около три пъти тези, наложени от КЗК през 2004 г.

ІV. КОНЦЕНТРАЦИЯ НА СТОПАНСКАТА ДЕЙНОСТ


  1. Образувани производства

През 2005 г. в Комисията са образувани 39 производства, от които 38 на основание чл.36, ал.1, т.2 ЗЗК по искане за издаване на разрешение за осъществяване на концентрация по чл. 21, ал. 1 ЗЗК и 1, на основание чл.36, ал.1, т.3 ЗЗК – по решение на комисията .

От тези производства 2 са спрени с Определение на КЗК на основание чл. 57а, във връзка с чл.13, ал. 5 от ЗАП.



  1. Постановени решения

През 2005 г. Комисията постанови 34 решения5, от които:

а/ на основание чл. 55, ал. 1, т. 3, във връзка с чл. 27, ал. 2, т. 2 от ЗЗК, Комисията обявява, че не е налице концентрация на стопанската дейност по смисъла на чл.21 ЗЗК и не попада в обхвата на чл. 24 ЗЗК – 5 решения.

б/ на основание чл. 55, ал. 1, т. 3 от ЗЗК, Комисията приема, че няма извършено нарушение по чл. 24, ал. 1 от ЗЗК – 1 решение.
в/ на основание чл. 55, ал. 1, т. 9, във връзка с чл. 28, ал. 1 и ал. 2 ЗЗК, Комисията разрешава концентрация на стопанска дейност –28 решения.

С три от решенията са наложени ограничителни изисквания по чл.28, ал.3 ЗЗК, с цел запазване на ефективната конкуренция на съответния пазар.

Със свое решение КЗК разреши извършването на концентрация на стопанска дейност под формата на придобиване от страна на ОАО РАО “ЕЕС Росии”, Руската федерация на до 100% от капитала на “Топлофикация Русе" ЕАД, при условие същото дружество да не придобие поради каквито и да било причини никакъв дял от капитала на “ТЕЦ Варна” ЕАД.

КЗК разреши концентрацията на стопанска дейност, която ще се осъществи чрез придобиването от “ВАЦ - Медийна група България-холдинг” ЕООД на права по временни удостоверения за 30% от акциите с право на глас от капитала на “Медиа холдинг”АД, при спазването на следните ограничителни условия:

- В срок от шест месеца, след влизане на решението в сила и след реално осъществяване на концентрацията, “ВАЦ - Медийна група България-холдинг” ЕООД да продаде притежаваното от него дружество “Пресгрупа Утро” ЕООД на независимо лице, за което да уведоми Комисията.

- При прилагане на съвместната реклама между дружествата “168 часа” ЕООД и “Медиа холдинг” АД да се предоставя свободен достъп за всички желаещи предприятия до услугите, предлагани от “Вестникарска група България” ООД, при равноправни условия; да се осигури възможност за самостоятелна публикация на реклами и рекламни съобщения във вестниците “24 часа” и “Дневен труд” в зависимост от броя на подадените поръчки, като при сегашната 7-дневна периодичност на издаване, това следва да става в два дни от седмицата. В тези дни, за желаещите да публикуват реклами само в един от двата вестника, да се прилагат отделни тарифи; да се осигури възможност на издателите самостоятелно да определят местоположението на големите реклами, в случаите, в които липсват изрични уговорки с рекламодателя в това отношение.

Всяко намерение за промяна в цената за реклама, която надвишава с повече от 10% инфлационния индекс за страната, следва предварително да бъде нотифицирано пред Комисията и може да влезе в сила единствено след нейното одобрение.

КЗК разрешава концентрацията на стопанска дейност под формата на придобиване на контрол върху Алайд Домек от страна на Перно Рикар при условие притежаваните от участниците марки на уиски -Old Smuggler и Breamar (притежавани преди концентрацията от Алайд Домек) и Glen Grand (притежавана от Перно Рикар) да бъдат продадени, както и да бъдат прекратени разпространителските ангажименти на Алайд Домек по отношение на марката Tullamore Dew.

За изпълнение на горепосочените изисквания, на лицата, предвидени по закон е вменено задължение да уведомят Комисията за изпълнението им като представят и съответните доказателства.


Икономически сектори, в които са осъществени концентрации на стопанска дейност през 2005 г.6

  • Далекосъобщения - 5 броя

  • Енергетика – 4 броя

  • Хранително-вкусова промишленост – 4 броя

  • Фармация – 4 броя

  • Банкова дейност – 4 броя

  • Транспорт – 2 броя

  • Медии - 1 брой

  • Застраховане – 1 брой

  • Металургия – 1 брой

  • Други - 3 броя

  1. Наложени имуществени санкции

През 2005 г. Комисията не е установила извършени нарушения по Глава шеста от ЗЗК и в тази връзка не е наложила имуществени санкции.

Брой образувани производства и постановени решения по Глава шеста “Концентрация на стопанска дейност” от ЗЗК за периода 2001-2005 г.

След временното намаляване броя на образуваните производства по Глава шеста от ЗЗК през 2003 г., дължащо се на направените със Закона за изменение и допълнение на Закона за защита на конкуренцията промени в критериите за възникване на задължение за предварително уведомяване, от 2004 г. се наблюдава тенденция на увеличаването им заедно с постановените по тях решения.

Видно от графиката през отчетния период тази тенденция се задълбочава както по отношение на броя на образуваните производства, които през 2005 г. достигат максимален до този момент размер, така и по отношение постановените решения.

От месец май 2005 г. Комисията публикува на електронната си страница /www.cpc.bg/ съобщения за постъпили уведомления за предстояща концентрация. По този начин се дава възможност на всяка заинтересована страна да представи становище, придружено със съответните доказателства, относно планираната сделка и въздействието й върху ефективната конкуренция на съответния пазар на територията на страната. Информацията, която получава Комисията се ползва при извършването на оценка на дадена концентрация.

Съгласно създадената през 2004 г. процедура, при необходимост страни по предстоящи концентрации проведоха предварителни консултации с експерти на Комисията, с оглед подготовката на уведомления отговарящи на изискванията на чл. 26, ал.1 от ЗЗК и на Методиката за извършване на проучване и определяне на пазарното положение на предприятията на съответния пазар.
V. НЕЛОЯЛНА КОНКУРЕНЦИЯ


  1. Образувани производства

През 2005 г. в Комисията са образувани 100 производства7, имащи за цел да установят наличието или липсата на нарушение по Глава седма от ЗЗК – “Нелоялна конкуренция”. От тях 76 са по писмена молба на лицата, чиито интереси са засегнати или застрашени от нарушение на ЗЗК, 17 по собствена инициатива и 7 са върнати от ВАС решения на КЗК за ново произнасяне.


  1. Постановени решения

През 2005 г. Комисията постанови 103 решения8, от които:

а/ на основание чл. 55, ал. 1, т. 1 ЗЗК, Комисията установява извършеното нарушение и нарушителя – 36 решения.
б/ на основание чл. 55, ал. 1, т. 3 ЗЗК Комисията установява, че не е извършено нарушение по закона - 52 решения;
в/ на основание чл.55, ал. 1, т. 10 ЗЗК, Комисията прекратява производството по преписката – 15 решения.


  1. Наложени имуществени санкции

Общият размер на наложените санкции9 за нарушения по Глава седма “Нелоялна конкуренция” от ЗЗК е 1 138 000 лева, от които 215 000 са наложени за извършени нарушения в условията на повторност.

Имуществените санкции, наложени за извършени нарушения по Глава седма “Нелоялна конкуренция” ЗЗК, са както следва:



  • по чл. 30 – 14 решения – общ размер 295 000 лева;

  • по чл. 31 – 1 решения – общ размер 15 000 лева;

  • по чл. 32 – 6 решения – общ размер 181 000 лева;

  • по чл. 33 – 16 решения – общ размер 300 000 лева;

  • по чл. 34 – 15 решения - общ размер 347 000 лева.

Комисията установи извършването на повторни нарушения и наложи имуществени санкции на следните дружества:

- имуществена санкция в размер 100 000 лева на “Загорка” АД, гр. Стара Загора за повторно извършено нарушение по чл. 34, ал. 6 от ЗЗК за проведена в периода 10.03.2003 г. - 20.05.2003 г. игра под мотото “Български отбор на финала на Шампионската лига! Влезте в единайсеторката на “Амстел”, която ще гледа финала на живо”.

- имуществена санкция в размер на 115 000 лева на “Загорка” АД, гр. Стара Загора за повторно извършено нарушение по чл. 34, ал. 6 от ЗЗК за проведена в периода 25.04.2003 г. до 30.06.2003 г. игра “Великото съБИРАне за велики награди!”.

Двете нарушения са извършени в едногодишен срок от влизане в сила на решения, с които нарушителят е наказан за същото по вид нарушение /§ 1, т. 8 от ЗЗК/. Имуществената санкция е определена в границите на санкцията за повторно нарушение, съгласно чл. 59, ал. 2 ЗЗК.



4. Най-чести нарушения

Най-честите нарушения в областта на нелоялната конкуренция са свързани с имитация на стоките или услугите на конкурентите – чл. 33 ЗЗК и нелоялно привличане на клиенти по смисъла на чл. 34 ЗЗК.

Установените нарушения и наложени наказания през 2005 г. са съответно:


  • по чл. 33 – 16 решения с общ размер на имуществените санкции 300 000 лева,

  • по чл. 34 – 15 решения с общ размер на имуществените санкции 347 000 лева.


Брой образувани производства и постановени решения по Глава седма “Нелоялна конкуренция” от ЗЗК за периода 2001 – 2005 г.

През отчетния период е нараснал броя на постановените решения, спрямо броя на образуваните производства. Това, заедно с останалите данни, посочени в графиката позволява да бъде направен извод за повишаване ефективността на действие на Комисията в областта на нелоялната конкуренция чрез постигане по-голяма бързина на производството и последователната политика на Комисията при прилагане на санкционната й политика.


VІ. ПРОИЗВОДСТВА ПО ЧЛ. 7, АЛ. 1, Т. 3 И Т. 4 ОТ ЗЗК
Съгласно чл. 7, ал. 1, т. 3 и т. 4 от ЗЗК Комисията предлага на компетентните органи на изпълнителната власт и на местното самоуправление да отменят нормативни актове, издадени в нарушение на ЗЗК и приема решения за обжалване пред компетентния съд административни актове и решения, които противоречат на ЗЗК.


    1. Образувани производства

През 2005 г. в Комисията са образувани 10 производства10, имащи за цел да установят наличието или липсата на поведение, осъществено от органите на изпълнителната власт и на местното самоуправление, което изрично или мълчаливо предотвратява, ограничава или нарушава конкуренцията в страната. От тях 9 са по писмена молба на лицата, чиито интереси са засегнати или застрашени от нарушение на ЗЗК, а 1 - по собствена инициатива.


  1. Постановени решения

Комисията постанови 8 решения11, от които:

а/ на основание чл. 7, ал. 1, т. 4 от ЗЗК във връзка с чл. 2, ал. 1, т. 2 от ЗЗК Комисията приема да обжалва пред ВАС съответния административен акт - 2 решения;

б/ на основание чл. 55, ал. 1, т. 1 във връзка с чл. 2, ал. 1, т. 2, във връзка с чл. 7, ал. 1, т.3 и т. 8 от ЗЗК, Комисията предлага на съответния орган да отмени или измени нормативни актове, издадени в нарушение на ЗЗК – 3 решения12;

в/ на основание чл. 55, ал. 1, т. 1 и т.11 във връзка с чл.2, ал. 1, т. 2 Комисията приема, че даден административен акт нарушава конкуренцията и постановява прекратяване на нарушението – 2 решения;

г/ на основание чл. 48, ал. 2, т. 3 от ЗЗК във връзка с чл. 33, ал. 2 от ЗАНН, Комисията прекратява образуваното производство – 1 решение.
В изпълнение на правомощията си по чл. 7, ал. 1, т. 4 от ЗЗК Комисията за защита на конкуренцията е обжалвала пред компетентния съд два административни акта, за които е приела че създават реална възможност от увреждане на конкуренцията, а именно: решение № 21/2005 г. на Агенция „Митници”, с което са определени параметрите на обявена от същия орган обществена поръчка и решение № 1000/2005 г. на Комисията за регулиране на съобщенията, с което се приема Регулаторна политика за управление на разпределения за граждански нужди радиочестотен спектър, в частта й по т. 3.4.2.
VІІ. СТАНОВИЩА НА КОМИСИЯТА (ПРОИЗВОДСТВА ПО ЧЛ. 7, АЛ. 1, Т. 7 ОТ ЗЗК)
През 2005 г. са образувани общо 28 производства13, по които КЗК е упражнила правомощията си по чл. 7, ал. 1, т. 7 (други искания по този закон) от ЗЗК, като е дала становища за съответствието на нормативни актове или други, предвидени в закон документи с правилата на конкуренцията, установени в ЗЗК.

21 от тях са образувани по постъпили искания от държавни органи за съгласуване съответствието на нормативни актове, решения, договори и др. със ЗЗК, 4 – по писмена молба на лица, на които със закон е вменено задължението да съгласуват предлаганите от тях общи условия на потребителите с КЗК, 2 по собствена инициатива и 1 по молба на юридическо лице, съдържаща твърдение за противоречие на нормативен акт с правилата, установени в ЗЗК.
През 2005 г. с решения КЗК е приела общо 26 становища14, като в 9 от случаите КЗК е направила препоръки по проектите на:

- Закон за изменение и допълнение на Закона за далекосъобщенията;

- Проект на типово предложение за взаимно свързване между БТК ЕАД и потребителите;

- Договор за енергийна ефективност и придружаващите го документи;

- Наредба за пенсиите и осигурителния стаж;

- Годишен доклад на Комисия за регулиране на съобщенията за 2004 г. относно състоянието на конкуренцията в областта на далекосъобщенията и прилагане на принципите на ценообразуване, предвидени в Закона за далекосъобщенията;

- Закон за концесиите;

- Общи условия на договори за предоставяне на територията на цялата страна на част от универсалната пощенска услуга – „пощенски парични преводи”;

- Закон за пощенските услуги;

- Методика за условията и реда за определяне на достъпността на цената на универсалната далекосъобщителна услуга

През 2005 г. КЗК извърши скрийнинг на правната уредба и саморегулациите в някои свободни професии – архитекти, инженери, нотариуси.

Въз основа на извършения анализ и след проведеното обществено обсъждане, Комисията установи няколко съществени проблема от гледна точка на конкуренцията, а именно – наличието на бариери за навлизане в професията и на изключителни права; ценово регулиране; забрани и ограничения за реклама; ограничения относно бизнес структурата. В решението си КЗК направи съответни предложения за привеждане на правната уредба и саморегулациите в съответствие с целите на ЗЗК. Предложенията бяха предоставени на компетентните органи.


VІІІ. ПРОИЗВОДСТВА ПО ЧЛ. 7, АЛ. 1, Т. 5 ОТ ЗЗК - СЕКТОРНИ АНАЛИЗИ
През 2005г. Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е образувала 1 поризводство във връзка с компетентността на си по чл.7, ал.1, т.5 от ЗЗК за извършване на секторени анализи на съответния пазар. Проучването има за цел да установи състоянието на конкурентната среда при производството и търговията на едро и на дребно с фармацевтични стоки.

През 2005 г. КЗК е постановила 1 решение, с което приема секторен анализ “Производство и преработка на хлебна пшеница”. Същият е изготвен на основание и в съответствие със Закона за защита на конкуренцията (ЗЗК), приетите от КЗК Основни насоки при извършване на секторни анализи по реда на чл.7, ал.1, т.5 от ЗЗК, Методиката за извършване на проучване и определяне на пазарното положение на предприятията на съответния пазара, както и решения на КЗК.

Анализът обхваща периода 2001-2003 година, а в някои направления /реколта 2004, цени на трите продукта, потребление на брашно и хляб/ и 2004 година.

Комисията поставя акцента върху анализа на конкурентната среда по веригата на производството и преработката на хлебната пшеница. Проследено е влиянието върху конкуренцията, което оказват състоянието на трите взаимосвързани пазара: производство и търговия с хлебно зърно, пшеничено брашно и масов пшеничен хляб, както и вертикалните връзки между трите сектора.

В разработката се извеждат и специфични проблеми и изводи за анализираните сектори. Където това е целесъобразно и възможно се отправят препоръки до държавни институции и стопанските оператори за подобряване на конкурентния климат на съответните взаимосвързани пазари.

Анализът е използван при образуване в Комисията на нови производства за установяване и санкциониране на конкретни антиконкурентни прояви, водещи до ограничаване, предотвратяване или нарушаване на конкуренцията по веригата “хлебна пшеница- пшеничено брашно- масов пшеничен хляб”.

С оглед информиране на обществеността и предотвратяване на бъдещи нарушения на конкурентната среда в анализираните релевантни пазари на производството и преработката на хлебна пшеница, приетият анализ (без данните, представляващи защитена със закон тайна) е предоставен за ползване в библиотеката на КЗК и е публикуван на официалната Интернет страница на Комисията.
ІХ. НАЛОЖЕНИ ГЛОБИ И ИМУЩЕСТВЕНИ САНКЦИИ

През 2005 г., със свои решения КЗК е наложила имуществени санкции за извършени нарушения и глоби на физически лица за непредоставяне на информация и за осъществено от тях съдействие за извършване на нарушения по ЗЗК с общ размер 2 529 500 лева.

Размера на глоби на физически лица е 19 500 лева.

За същия период са наложени санкции на предприятия по смисъла на ЗЗК, в размер на 2 510 000 лева.



Общ размер на имуществените санкции и глобите, наложени по ЗЗК през периода 2001-2004 година.


Х. ПРОИЗВОДСТВА ПО ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ВЛЕЗЛИ В СИЛА РЕШЕНИЯ

Комисията изпълнява влезлите в сила решения по реда на Данъчния процесуален кодекс (ДПК), по който тя е взискател по държавните вземания за имуществени санкции и глоби.

По 21 влезли в сила решения на Комисията през 2005 г. са наложени имуществени санкции и глоби в общ размер 779 000 лв. и са образувани 17 висящи изпълнителни производства по реда на ДПК.

Погасени чрез доброволно изпълнение са задължения в размер на 566 000 лв., а чрез принудително изпълнение са събрани 117 307,96 лв. или общо 683 307 ,96 лв.

Висящите производства пред публичните изпълнители са 39 изпълнителни производства за 381 215,00 лв., а в процес на доброволно изпълнение са 9 покани за доброволно изпълнение за 111 500,00 лв.

ХІ. ДЕЙНОСТ ПО ПРОЦЕСУАЛНОТО ПРЕДСТАВИТЕЛСТВО НА КОМИСИЯТА ПРЕД ВЪРХОВНИЯ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД

От постановените през 2005 г. общо 313 решения, 97 са обжалвани пред Върховния административен съд.

Върховният административен съд през 2005 г. е издал 122 решения по жалби, подадени срещу решения на Комисията, от които:

- по решения на Комисията от 2005 г - 19 бр.,

- по решения на Комисията от 2004 г - 77 бр.,

- по решения на Комисията от 2003 г - 24 бр.,

- по решения на Комисията от 2002г. – 2 бр.

От постановените през 2005 г. решения на ВАС:

- 81 решения на Комисията са оставени в сила;

- 20 върнати за ново разглеждане от Комисията;

- 17 решения на Комисията са отменени.

- 4 решения са частично отменени и върнати за ново разглеждане от Комисията;

Комисията е участвала, чрез процесуален представител в 262 съдебни заседания на ВАС, от които 202 пред тричленен състав и 60 пред петчленен състав.

ХІІ. СЪТРУДНИЧЕСТВО С ДРУГИ ИНСТИТУЦИИ

През 2005 год. Комисията за защита на конкуренцията, като независим специализиран орган, разшири взаимодействието си с други държавни органи и с неправителствени организации, в съответствие със сферите им на дейност.

В периода бяха организирани срещи с ръководствата на регулаторни органи в Република България, национално представителните бизнесорганизации и други държавни институции. На срещите бе осъществено взаимно информиране за компетенциите и правомощията на съответните органи, бяха обсъдени и основните насоки на бъдещото взаимодействие.

Постигнатите договорености намериха конкретен израз в сключени безсрочни споразумения за сътрудничество между КЗК и Държавната комисия по стоковите борси и тържищата и Българска международна стопанска асоциация.

Целта на документите е да подпомогнат взаимодействието между страните, в съответствие със сферите им на дейност. Сътрудничеството ще се осъществява основно в посока на разширяване на обмена на информация и в рамките на процеса на хармонизацията на законодателството на Република България с правото на Европейската общност.

В съответствие с набелязаните в тези и действащите от предходни години 18 споразумения, през изминалата година беше осъществен периодичен обмен на информация, предоставяне на публикации и експертни консултации, относими към областите на дейност на съответните институции. Тези форми на съвместна дейност следва да се оценят като полезни за създаване на условия за разширяване на конкуренцията и свободната инициатива в стопанската дейност. В перспектива това ползотворно сътрудничество и взаимодействие следва да се разгръща.

През 2005 г. особено внимание беше отделено на задълбочаване сътрудничеството с регулаторните органи, чиито сфери на дейност са тясно свързани със запазването и развитието на конкурентната среда в отраслите от икономиката, в които нивото на либерализация на икономиката позволява бързо развитие на конкуренцията. Така в рамките на споразумението за двустранно сътрудничество, подписано между КРС и КЗК, през 2005 г. се проведоха два съвместни семинара. Целта на мероприятията бе администрациите на двата регулатора да обменят необходимата специализирана информация по отношение на нормативната база и регулаторни практики във връзка с бъдещите си съвместни действия по отношение на сектор „Телекомуникации”, както и провеждането на дискусии на теми от взаимен интерес.

През ноември 2005 г. се проведе семинар на тема «Забранени споразумения. Групови освобождавания от забрана» с участието на експерти от Федералната картелна служба на Германия. Семинарът бе организиран от Службата за техническа помощ и информационен обмен (TAIEX) на Европейската комисия съвместно с КЗК и Българската международна стопанска асоциация (БИБА). На семинара участваха 60 представители на бизнеса в страната и КЗК. С помощта на експертите от Федералната картелна служба на Германия, както и в резултат на обмяната на опит и виждания по темата, участниците в семинара задълбочиха своите познания, което е поредната успешна стъпка за приобщаването на предприятията ни към правилата на общия европейски пазар.


ХІІІ. ЕВРОПЕЙСКА ИНТЕГРАЦИЯ

КЗК постигна значителен напредък в областта на политиката на конкуренция в резултат на изпълнение на ангажиментите и изискванията, които произтичат от преговорите за присъединяване на България към ЕС.

Голяма заслуга за напредъка има подкрепата, която тя получи и продължава да получават от ГД «Конкуренция» на ЕК.

През м. март 2005 г. представители на ГД “Конкуренция” на Европейската комисия проведоха срещи в Комисията за защита на конкуренцията за да проследят как се изпълняват препоръките в последния Мониторингов доклад и в Общата позиция на ЕС за приключване на преговорите по глава 6 “Политика на конкуренцията” от месец юни 2004г. По време на срещите, представителите на ЕК потвърдиха високата оценка за напредъка, който Комисията за защита на конкуренцията постигна както в областта на антитръста, така и на държавните помощи. Подчертано беше, че срещите се провеждат в обстановка, съвсем различна от тази през месец март 2004 г., когато ЕК отправи редица критични бележки към българската страна. Посочено беше, че докато по време на преговорите най-важна е била темата “държавни помощи”, сега въпросите свързани с “антитръста” стават приоритет с оглед на бъдещото членство на България в ЕС.

След подписване на Договора за присъединяване на Република България към ЕС Комисията за защита на конкуренцията получи статут на «активен наблюдател» в заседания на комитети и работни групи (постоянни и ad hoc), председателствани от Европейската комисия - ГД “Конкуренция”.

За периода 15.06-31.12.2005 г., КЗК получи покани за 15 срещи и командирова свои представители за участие в 6 от тях. Поради недостиг на финансови средства в останалите форуми тя бе представена от служители на комисията, които по същото време бяха на стаж в ГД «Конкуренция» на ЕК.

Проблемът с финансирането на участието на представители на КЗК в обсъжданията, които протичат в институциите на ЕС, безспорно е наблагоприятен факт, който следва да бъде преодолян за да може националният орган по конкуренция активно да участва в работата както на т.н Европейска мрежа по конкуренция (ЕCN), създадена с Регламент на Съвета № 1 от 2003 г., така и на Консултативния комитет по ограничителната практика и господстващо положение, Консултативния комитет по концентрациите на стопанска останалите работни групи към ЕК и Съвета .

През май 2005 г. за първи път, комисар по конкуренцията – г-жа Нели Крус, посети България. Тя даде висока оценка на дейността на КЗК и постигнатия напредък особено в областта на държавните помощи. По време на срещата беше заявена подкрепата на ЕК за задълбочаване на партньорството й с КЗК с оглед подготовката на страната ни за бъдещото пълноправно членство в ЕС.

През месец септември 2005 г. председателят на КЗК участва за първи път в ежегодната работна среща на ръководителите на националните органи по конкуренция на страните-членки на ЕС и ЕК. По време на срещата бяха дискутирани актуални теми свързани с новите приоритети в политиката на конкуренция.

Като водещо ведомство на работна група 6 “Политика на конкуренцията” през 2005 г. КЗК изготви редица материали, свързани с мониторинга за напредъка на България в изпълнение на поетите в хода на преговорите задължения, както и на ЕСА: проекти на позиции за Съвета за асоцииране, Комитета за асоцииране, Подкомитет 2 “Вътрешен пазар” и т.н.

В Мониторинговият доклад за 2005 на Европейската комисия от месец октомври 2005 г. , оценката на постигнатото от КЗК беше изключително добра.

Глава 6 «Политика на конкуренцията» беше включена в т.н. «зелени» области. Същевременно беше посочено в кои насоки усилията следва да продължат. Именно тези препоръки предопределиха и приоритетите на КЗК в периода до пълноправното членство на страната ни в ЕС, а именно:

- по-нататъшно усъвършенстване на националното законодателство, в съответствие с новоприетото acquis;

- продължаване на укрепването на административния капацитет, включително и чрез бюджетно укрепване и по-конкурентно заплащане;

- продължаване развитието на досегашната практика по правилно прилагане и привеждане в изпълнение на законодателството, както в областта на антитръста, така и на държавните помощи.


ХІV. МЕЖДУНАРОДНО СЪТРУДНИЧЕСТВО
През 2005 г. КЗК активизира своите контакти с международни специализирани организации и национални органи за защита на конкуренцията.

Освен с ЕК, КЗК, която е член на Международната мрежа по конкуренция (ICN International Competition Network), участва и даде своя принос в общите усилия за повишаване на ефективността на политика на конкуренция в глобален план.

През юни в Бон, Германия се проведе 12-тата Международна конференция на високо равнище, посветена на конкуренцията и 4-тата годишна конференция на Международната конкурентна мрежа с основната тема “Конкурентното начало като водещ принцип в законодателството и действията на държавата”.

Представители на КЗК бяха включени като членове в няколко /3/ работни групи: “Картели”; “Прилагане на политиката на конкуренция”; “Концентрации”. За аналитичната работа в рамките на тези работни групи КЗК предостави информации, отговори на въпроси, формуляри и др.

С подкрепата на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие /ОИСР/ бяха проведени 6 срещи-семинари. Основната задача на организаторите е обмяна на опит между представителите на поканените страни. В рамките на тези срещи се осъществява активно сътрудничество на страните от Югоизточна Европа.

КЗК има своя принос и в подготовката на материали за изследване на Инвестиционната харта към Пакта за стабилност за Югоизточна Европа.

Участието в двустранни и многостранни програми за сътрудничество в областта на политиката на конкуренцията има съществен принос за подобряване на административния капацитет на комисията за прилагане на националното право на конкуренцията и правото на Европейската общност в тази област.

В изпълнение на Спогодбата за сътрудничество в областта на антимонополната политика между Правителството на Република България и Правителството на Руската Федерация от 19 май 1995 г., се проведе обучение с участието на представители на комисията и Федералната антимонополна служба на Русия.

През 2005 г. КЗК задълбочи също и контактите си с представители на турската антимонополна служба. В Анталия се проведе среща на високо равнище, организирана от ООН с тема: “Конкуренция и конкурентна политика”.

ХV. ФИНАНСОВ ОТЧЕТ

Комисията за защита на конкуренцията е независим специализиран държавен орган на бюджетна издръжка.

Бюджетът на КЗК е утвърден с ПМС №11/19.01.2005 г., в размер на 1 508 520 лв., като допълнително за обучение на административните структури бяха преведени 2 500 лв. Така размерът на бюджета за 2005 г. възлиза на 1 511 020 лв.

Приходите, събрани в КЗК за 2005 г. са в размер на 1 927 772 лв., като от държавни такси сумата възлиза на 1 236 500 лв., а от глоби, санкции и наказателни лихви-683 308 лв., други неданъчни-7 402 лв.

Разходите на КЗК, отчетени в края на 2005 г. възлизат на 1 509 498 лв., което представлява 99.90% от предоставените по бюджета

Най-голям дял от разходната част по бюджета е този за заплати и възнаграждения на персонала, по трудови и служебни правоотношения-741 532 лв., близо 49% .

Общият размер на разходите за издръжка на КЗК е в размер на 331 742 лв., близо 45% от общите разходи по бюджета.

За капиталови разходи са изразходвани около 6% от общите разходи.

Ръководството на КЗК е провеждало политика на целесъобразност, законосъобразност и режим на икономии, при изпълнението на бюджета за 2005 година.

ХVІ. ВРЪЗКИ С ОБЩЕСТВЕНОСТТА И ИНФОРМАЦИОННО ОСИГУРЯВАНЕ НА МЕДИИТЕ

Комисията осигурява информация за обществеността и медиите относно дейността си на принципа на пълна прозрачност.

Комисията се стреми да отговаря адекватно на журналистическия интерес на представителите на медиите.

За всяко обявено решение се изготвя прессъобщение, което се разпраща по електронната поща и по факса до всички основни национални медии – 18 вестника и списания, 7 телевизии, 4 радиа, 9 информационни агенции. Прессъобщенията се публикуват и в официалната Интернет страницата на комисията.

През 2005 г. представители на комисията взеха участие в провеждането на медийната кампания на Министерство на икономиката на тема ”Конкуренция и държавни помощи”. Експерти от дирекция “Политика на държавното подпомагане на предприятията” в КЗК дискутираха по въпроси, свързани с правомощията на комисията в областта на държавните помощи в 2 телевизии и 4 радиа.

Библиотеката на комисията е общодостъпна за всяко заинтересувано лице, което желае да се запознае както с практиката на КЗК, така и с редовно обновявания библиотечен фонд, който е един от най-богатите на литература по право на конкуренцията в страната.

Ежедневно в КЗК се изработва вътрешен информационен бюлетин с преглед на най-важните икономически теми на деня в медиите. Този бюлетин съдържа и полезна информация относно предприемани от страна на участниците на пазара действия, които пораждат съмнения за нарушения на ЗЗК. По този начин се улеснява работата на служителите, които докладват на комисията предложения за образуване на производства по собствена инициатива.

Всяка година комисията издава периодичен информационен бюлетин, отразяващ дейността й по прилагането на Закона за защита на конкуренцията и Закона за държавните помощи. През 2005 г. за първи път КЗК издаде двуезичен бюлетин с широка функционална насоченост.


Интернет страница
Комисията отдава важно значение на поддържане на диалога с обществеността чрез информацията, публикувана в нейната официална интернет страница.

Ежедневно комисията обогатява заглавната си страница с новини, отразяващи работата й по прилагането на ЗЗК и ЗДП. През 2005 г. КЗК започна да отразява и съобщения за предстоящи концентрации, във връзка с които всяко заинтересовано лице може да изрази своето писмено становище, подкрепено със съответните доказателства относно планираната сделка.

На уеб страницата се публикуват и непосредствено след изготвянето им постановените от комисията решения. По този начин бързо и удобно всеки може да се запознае с практиката й по прилагането на ЗЗК и ЗДП.

От изключително значение за комисията са и постъпващите мнения и сигнали от физически и юридически лица чрез създадената специално за това рубрика.



ХVІІ. ПО-НАТАТЪШНО ПОДОБРЯВАНЕ НА ДЕЙНОСТТА НА КОМИСИЯТА И ПРИОРИТЕТИ ЗА 2006 Г.

1. Подобряване на административния капацитет

След 1.01.2007 г. КЗК пряко ще прилага чл. 81 и чл. 82 от ДЕО. Това изисква високо ниво на експертни знания не само за националното право и практика, но и задълбочено познание на acquis и юриспруденцията на Европейския съюз. Това безспорно налага КЗК да продължи да работи за повишаване на професионалните знания на състава в областта на конкурентното законодателство.

През 2005 г. петима служители от Комисията преминаха обучение под формата на стаж в Европейската комисия, което им осигури възможност да се запознаят в работни условия с практиката на ГД “Конкуренция” и допринесе за по-цялостното усвояване на правоприлагането на европейското законодателство в областта на защитата на конкуренцията.

Беше осъществено работно посещение на експертно ниво в Белгийския Съвет по Конкуренция и ГД „Конкуренция”, където беше дискутирана правната уредба на ЕС за хоризонтални и вертикални споразумения, програмата за освобождаване от санкции, проблемите при либерализация на пазарите на газ и електричество и др.

Представители на Комисията взеха участие в редица международни семинари и конференции.

Установени са и директни неформални контакти с експерти от ведомствата по конкуренция на страните членки. Благодарение на завършилият през пролетта на 2005 г. туининг проект по ФАР с германските експерти от Федерална Картелна Служба и Федерална Агенция за Мрежови Инфраструктури се поддържат текущи контакти и се дискутират проблеми свързани с развитието на конкуренцията в телекомуникациите, по въпроси свързани с картелните проучвания и др.

Има установени преки контакти със служители от конкурентните ведомства на Унгария, Италия, Швеция, Холандия и Румъния.

Експерти от дирекция “Антитръст” активно използват предоставената възможност за консултиране на ведомства по конкуренция с по- малък опит по пилотния проект на международната мрежа по конкуренция ICN.

Принос за развиване на административния капацитет на Комисията имат и организираните по програми на TAIEX прояви, между които и проведеното учебно посещение в Унгарската конкурентна служба в Будапеща, два семинара по особено актуални с оглед на предстоящото пълноправно членство на България в ЕС теми.

Усъвършенстването на професионалната квалификация на състава на КЗК и съдиите ще е основна цел на туининг проекта по програма ФАР 2004 “Подготовка на КЗК за пряко приложение на acquis в областта на конкуренцията и за съвместна работа с ЕК”, които предстои да стартира през 2006.



2. Приоритети за 2006 г.

Приоритетите в дейността на КЗК през 2006 г. се определят от общите приоритети за развитие на икономиката, приети от правителството и Народното събрание на Република България, а също и от препоръките в последния Годишен доклад на ЕК за напредъка на България в процеса на присъединяване.



В тази връзка Комисията определя следните приоритети на дейността си през 2006 година:

- продължаване подготовката на КЗК за пряко приложение на европейското право в областта на конкуренцията след пълноправното членство на България в ЕС;

- подготовка на експертния състав и членовете на комисията за по-тясно сътрудничество и работа с Европейската Комисия и органите на държавите-членки в рамките на European Competition Network (ECN);

- задълбочаване на познанията на обществото и бизнеса с правилата, произтичащи от конкурентното законодателство;



- повишаване ефективността при осъществяване на правомощието на КЗК за принудително събиране на доказателства въз основа на чл.41 а от ЗЗК и борбата с т.н. „картелни споразумения” като цяло;


1 В тринадесет от тях оценката е извършена по отношение съответствието на проекти на документи както със ЗЗК, така и със ЗДП

2 16 от образуваните производства съдържат искане за установяване на нарушение и/или по 2 по чл. 2, ал.1,т.2, чл. 9, чл. 30 и следващите от ЗЗК.

3 следва да се има предвид, че с 14 от тези решения КЗК се е произнесла за наличието или липсата на нарушения и по други разпоредби на ЗЗК .

4 В 11 от тези решения, основанието включва и т. 3 на чл. 55, ал. 1. Предявени са обвинения за нарушение по няколко члена на ЗЗК.

5 Едно от решенията е постановено във връзка с преписка, образувана през 2004 г.

6 Не са включени образуваните производства, които са спрени с Определение на КЗК /2 броя/ и нотифицираните сделки, които не представляват концентрация по смисъла на ЗЗК /5 броя/.

7 Двадесет и едно от тези производства са по молби, съдържащи твърдения и за извършени нарушения и/или по чл. 9, чл. 18 или чл. 2, ал. 1,т. 2 от ЗЗК.

8 Следва да се има предвид, че голяма част от решенията съдържат произнасяне на КЗК по няколко текста от Глава седма “Нелоялна конкуренция” на ЗЗК, както по отношение на повече от един ответник. Поради това, с едно и също решение се установява както липса, така и наличие на извършено нарушение.

9 В някои случаи с едно и също решение са наложени повече от една имуществена санкция, или е наложена санкция за определено действие, а за друго действие е установена липса на нарушение.

10 7 (седем) от тези производства са по молби, съдържащи твърдения и за извършени нарушения и/или по чл. 9, чл. 18 или чл. 2, ал. 1,т. 2 от ЗЗК.

11 Следва да се има предвид, че голяма част от решенията съдържат произнасяне на КЗК и по други искания по ЗЗК

12 В едно от решенията (№ 246/05 г. КЗК едновременно предлага на Общински съвет – Ловеч да отмени свое решение, тъй като води до ограничаване на конкуренцията и оставя без уважение молбата за извършено нарушение по чл. 2, ал. 1, т. 2 от ЗЗК по отношение на другия ответник – Кмета на Община Ловеч

13 По 13 от тях е извършена оценка и по Закона за държавните помощи

14По две от производствата КЗК е приела решения през 2006 г. е едно от производствата не е приключило поради изменение на проекта на нормативен акт, предмет на оценка, окончателния вариант на който все още не е представен за съгласуване /Закон за електронните съобщения /





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница