Отп като наука



Дата03.01.2022
Размер43.77 Kb.
#112136
Лекции-ОТП 1 КУРС
Свързани:
z R4P VTU ii Variant, z R4P VTU ii Variant, z R4P VTU ii Variant, z R4P VTU ii Variant, z R4P VTU ii Variant, z R4P VTU ii Variant, z R4P VTU ii Variant, z R4P VTU ii Variant, z R4P VTU ii Variant, z R4P VTU ii Variant, z R4P VTU ii Variant

23.09 - ОТП като наука.

ОТП е обществена наука. Неин обект е обществото, разбирано като система от връзки, а не като прост сбор от индивиди. Обществените отношения могат да се определят като нормативно регулирана форма на социални взаимоотношения в рамките, на която те задоволяват свои потребности и блага от материален и духовен характер. ОТП е най-старата правна наука. Тя изучава обществото в неговата най-обща форма. ОТП може да се определи като антрето на правното познание и в същото време като субстанцията на правната мисъл Съпоставена с отделните правни дисциплини ОТП се различава не по своя обект, а по степента на обобщенията, до които достига. Науката ОТП достига до синтетично обединение на всички отделни и единични знания за правото. За различни от специални правни дисциплини. ОТП изучава правното явление в неговата цялост и правното явление изобщо, а не изучава отделното правно явление. Основна задача и роля на ОТП е свързана с подреждане и систематично обхващане на знанията за правото в цялостна система. Предметът на ОТП се отличава с:



  1. Широта и многостранност, в предмета се включват правото в собствен смисъл или правната статика и правното регулиране (динамика);

  2. Център на правото в собствен смисъл е да разкрие същността и функциите на правото в механизма на правното регулиране;

  3. ОТП изучава и други елементи от общия предмет на правознанието, такива са: догмата на правото и техниката юриспруденцията.

Предметът на ОТП се отличава с високо равнище на научни обобщения с фундаментален характер. ОТП принадлежи към т.нар. социални науки. Тя е синтез на знанията на история, социология, философия и другите правни дисциплини. Функциите на ОТП могат да се обособят в две групи.

  1. Теоретично-познавателни – констатираща, обяснителна, евристична, гносеологическа (чрез нея ОТП разкрива смисъла и същността на социалната роля на правото), прогностична (чрез нея науката изработва хипотеза за развитие на правото);

  2. Практико-приложни – политологическа (показва връзката между правото, държавата и политиката), технико-юридическа (свързана с изготвяне на проекти за юридически актове).

Място на ОТП сред останалите правни науки

ОТП изучава правното явление чрез анализ на същността на правото. Достига до основното понятие и категории за него. В системата на правото юридическите науки могат да се разделят на три групи. Те се намират във взаимодействие с ОТП.



  1. 1гр. Теоритико-исторически – правни науки – ИБДП, ОТП, Римско частно право, Философия на правото, ОУД;



  1. 2гр. Отраслови – най-многобройни и изучават определен вид обществени отношения, които се различават по предмета на правно регулиране – КП, Административно право, Гражданско право, Вещно, Търговско, Наказателно и др.;

  2. 3гр. Приложни – свързани с дейността на юридически органи и учреждения. Насочени са изцяло към практиката – криминалистика, съдебна медицина.

Обща характеристика на ОТП е, че систематизира и подрежда основните знания за правото, с което служи като база за всички останали правни науки. Нейните знания важат за всички правни дисциплини и тя е основа за юридическото мислене въобще. Ней-близо до ОТП стои философията на правото. Философията на правото изучава предпоставките за правото като го съпоставя с други обществени явления – с морал, с природни фактори. Тези фактори са извън правото, но се отразяват в него. Чрез тези фактори правото се легитимира, чрез тях придобива задължителност за социума. Такива явления, които се отразяват в правото са интерес, справедливост, свобода и други социални ценности. ОТП стои близо и до социологията на правото. Тя изследва ефективността на правното регулиране. Ако отрасловите науки следват конкретен отрасъл, дял на обществения живот, имат нормативен акт, който ги обхваща. ОТП не се подчинява на подобни емпирични закономерности. Две са съображенията за обособяване на ОТП.

  1. Сложност и многостранност на правото явление;

  2. Характерът на отделните правни дисциплини и взаимните връзки между тях.

Ключово е значението на ОТП за правото познание, най-вече чрез т.нар методологична теория.

Чрез своите обобщения и изводи ОТП дава същността на правото, както и категориалния апарат на съставното, с който си служат правните дисциплини. За това ОТП стои пред /извлича главното, без което емпиричните науки не могат да извършат своите специални изводи/.

30.09 - Историческото развитие на ОТП

ОТП е най-старата правна наука. Някои юристи не споделят схващането, че ОТП е самостоятелно правна наука. Мнозина автори предпочитат наименованието енциклопедия на правото. Тя обаче е различна от ОТП и дава само откъслечни и несистематизирани знания за правото. ОТП не може да бъде заменена от енциклопедия на правото, въпреки че ЕП я предхожда. През средновековието има откъслечни знания за правото , между тези знания няма връзка. ЕП като отделен предмет на преподаване възниква случайно. От 16век насам под влияние на хуманизма и задълбочаване на философската мисъл започва по систематично излагане на знанията за правото. Първите енциклопедисти от 16 и 17 век са Конрад Хасе и Хуниус. През 18век се застъпват две направления в ЕП. Първото направление е философско – теоретично - Нетелбах. Второто е позитивно – догматично – Путер и Пуфендолф. Особен принос за развитието на ЕП през 19век имат: Шелинг (немски идеализъм) и Хегел. Те създават учения за взаимните отношения между отделните науки и общият човешки мироглед. Философията дава признаците между всички науки и разкрива абсолютната идентичност на вселената. Хегел като представител на немското просвещение и хуманизъм подкрепя Шелинг и въвежда понятието абсолютен дух = идея. Всички тези автори са против схематичното схващане на правната енциклопедия. Те поддържат, че ЕП е самостоятелна наука, която заема това място сред специални правни науки, което има философията на Хегел сред всички останали науки. През 19век Уолтър си поставя за цел да отдели правото , неговата обща част, в една система. Той определя ЕП не като увод, а представител на потенциалната наука. През 1885г. излиза ЕП на Меркел. Тя има за цел да изведе всички общи понятия за правото, да изведе неговото единство.

Идеята за създаване на ОТП се доближава не веднъж до философията на правото. Философията на правото си поставя за цел философско умозрително изучаване на правните явления. През 19век общите знания, които разкрива философията на правото стават основата за обособяване на ОТП в самостоятелната правна дисциплина. Възникването и обособяването на ОТП през 19век се извършва под влияние на моралния утилитаризъм в Англия.

Методология на ОТП

Методът произлиза от думата план, планомерна, умствена и съзнателна дейност на човека с цел добавяне на нови обективни научни познания за правото както и подреждане и систематизиране на знанията за правото. Методите са класически линии на мисълта, които използват всички науки. Те са логически и технически. Уточнихме, че техническите методи могат да съпътстват или да предхождат логическите. Логическите методи са – индукция, дедукция, сравнение и исторически. Типичното за ОТП са подходите към науката. Безспорните подходи = методи са два. Те без съмнение обединяват в себе си редица по-малки и по-нови направления в ОТП. Първият подход е философският към правото. Той е свързан с философията на правото. Има за своя основа естественото право. То е разбирано като школа, възглед и идея. – Имануел Кант.

Естественото право като система представлява неписани правила за поведение, с които всяка държава и орган трябва да се съобразява. Санкционирането от държавата право е проекция на естественото право и се нарича позитивно право.

Вторият подход е позитивистичен. Този подход се опира на разбирането на правно нормативната същност на социалното явление. Този подход е тясно свързан държавата и е въвеждан като единствен в рамките на социологическото време. В рамките на този подход има под етапи. У нас представител на този подход е Венелин Ганев. Той обаче представлява не опростеното позитивистично разбиране на правото и е представител на социологическото разбиране за правото в рамките на позиционизма.

07.10 - Подходите към правото

Въпросът за подходите към правото е ключов за общата теория на правото. Той засяга същността на явлението право. Подходът представлява начин на конкретизиране на предмета на научното изследване. Той е резултат от разбирането за смисъла на правото като социално явление. Правното явление е нееднородно и многостранно. Затова съдържа в себе си различни “битиета на правото”.

В рамките на различните исторически периоди правото е обяснявано по различен начин. В най дълбока древност правото е обяснявано чрез връзката си с мита по късно с бога след това с различни ценности които са формализирани.

Специфична черта и тенденция от епохата на просвещението и насам е обяснението на правото чрез различни прояви на човешкото съзнание. Всяко направление или всяко битие в обяснението на правото дава необходим принос за обяснение на цялото правно явление. Всеки подход или направление което обяснява правото съдържа свои силни и слаби страни. Те произтичат от глобалното разбиране за същността на правото и неговите най трайни черти. Подходът към явлението „право” варира с оглед няколко фактора.


  1. Първият фактор историческа епоха, исторически период.

  2. Втори фактор сложност многостранност и нееднородност на правния феномен.

  3. Трети фактор. Подходът и неговата най ключова проява има обективно - субективен характер.

Поради изложените фактори въпросът за подходите е определящ в рамките на теоретичното познание. ОТП има за цел не само да даде обяснение за основните правни понятия. Нейната систематична роля е водеща. Тя се изразява в методологичната задача на ОТП да подреди в смислово единство основните правни понятия. Поради това правната фундаменталност на знанията на ОТП е най пряко свързана с подхода към явлението право. Подходите които ОТП разработва и аргументира представляват методологичен ключ за придобиване на специфични знания от всички други правни науки.

Методите се предопределят от подходите. Методът представлява планомерна умствена и съзнателна дейност на познаващия субект с цел добиване на нови знания. Методите са безспорни линии на мисълта които човечеството е изградило , те важат за всички науки и са безспорни. Такива са индукция дедукция сравнение исторически.

Ако се върнем към подходите които са специфични за ОТП мисловното движение при тях винаги е насочено от общото към частното. Това означава че от идеята за правото като изначален ред се отива към правилата - заповеди забрани правни норми. Целта на подхода е да се открият връзките между отделните норми и тяхното превръщане в смислови структури. Днес водеща тенденция в ОТП е интегриране на подходите. Всеки от подходите обяснява една страна едно проявление на правото като социален феномен. Затова водещата линия е плурализъм на подходите. Някои от подходите поради своята историческа еволюция и постоянното присъствие във философската мисъл се определят като базови в теорията на правото. Такива подходи са естествено правният ( философски подход към правото) и позитивистичният.

Основният въпрос на който търси отговор философията на правото е : кой е идеалният критерии за правото чрез който то получава своята легитимност и оправданост. Правната философия винаги си служи с външен за нормативното битие на правото критерии. Това означава че търси основанието за правото извън факта на неговото просто формално установяване. В основата на философския подход стоят вечни идеални принципи и ценности от които правото черпи своята легитимност. Тази изначална база от ценности и принципи се нарича естествено право. Философията на правото представлява науката и подходът на мисленето. Естественото право е научната система като база за философската интерпретация на правото. В рамките на философския подход има много под етапи учения представители. На тях обстойно ще се спрем на съответното систематично място. Сега ще посочим само че най общо философския подход има три етапа.



  1. Първи етап се нарича божествено ( религиозно разбиране за правото);

  2. Втори етап - Закони на природата;

  3. Трети етап - Заповеди на човешкия разум (човешки съзнание).

Моралът и ценностните критерии са традиционно свързани с обяснението на философията на правото.

Другият основен подход се нарича позитивно правен. Този подход възниква като контра реакция срещу естествено правното мислене. Той има за основна задача да избегне статиката на естественото право и да се съсредоточи върху съществуващото (позитивно право). Основна черта на този позитивен подход е че си служи с метода на описанието а не с обяснението. Правният позитивизъм е философско направление и познавателен метод който навлиза от природните науки в социалната реалност. Правният позитивизъм се опитва да сведе правото до емпиричното а не до рационалното. Фундаментална разлика освен познавателния подход с философския подход е оптиката на изследването. Философският подход разглежда правото като цялостна социална система. А правният позитивизъм разглежда по скоро валидността на отделната правна норма. В рамките на правния позитивизъм който възниква през 19 век се обособяват три етапа:



  1. Първи етап - ранен правен позитивизъм;

  2. Вторият етап е нормативизъм;

  3. третият етап е съвременен правен позитивизъм.

От правния позитивизъм се обособява и друг подход а именно правен социологизъм. Основната разлика между тях е във валидиращата формула на правния ред. Социологическият подход има за основни представители Макс Ведер считан за негов родоначалник. Той за пръв разглежда социалните факти и социалното взаимодействие между хората като проява на човешко съзнание. Друг представител на социологическия подход е Леон Дюги. Той застава на виждането че явно правилото на правото е в самото общество. Социологическото направление в правото застъпва че правото не е създание на държавата а съществува извън него. Следващия подход е психологически подход към правото. Счита се че негов родоначалник е полякът Леон Петражицки. У нас този подход е разработен от Живко Сталев. В основата на правния психологизъм стои разбирането че човекът е програмиран диологически, води се от съзнателни и несъзнателни компоненти и основните биологични стимули са: инстинкт за мирно съжителство както и за самосъхранение и продължение на рода. Безспорно е значението на тези природни стимули за човешкото поведение. Недооценена обаче остава ролята на човешкото съзнание. Съзнанието оценява а не инстинктът.

14.10 - Системен подход към правото



Водещо място в ОТП има системния подход. Той се утвърждава от средата на 50те години на 20 век и насам. Особено развитие получава през 80те години на 20век. Този подход се заключава подчертаване на следната закономерност: правото и другите специални системи каквито са: икономика, морал, религия функционират в обща социална среда. Правото не е единствената социална схема, която е изградена от норми. И другите социални системи са изградени от норми или догми. Специфичното за всяка социална система не е отделната норма или градивна съставка а смисловите връзки между нормите които дават целта на системата. Системния подход или системната рационалност насочват търсенето на спецификата на правото във взаимодействието му с други социални науки (социология и антропология). Системното обяснение за правото е плодотворно защото спецификата на правото като духовно явление изисква осмисляне и обяснение а не само описание. Системния подход към правото задава специфика в търсене смисъла на правото чрез правните функции. Правните принципи чрез системния подход са отправна точка за юридическо мислене и конструиране на правото като система. Чрез системния подход към правото водещата парадигма е от смисъла на правото като система към смисъла на отделната правна норма, а не обратното. Смисловите основи на правото се носят от правните принципи. У нас системния подход се прилага не само от представители на философията на правото, той се прилага и от проф. Венелин Ганев. В съвременната ОТП се настанява аргументативната рационалност. В рамките на този глобален системен подход се открояват редица съвременни подходи към правото: един нов подход който търси скрития смисъл на правото в различните начини на съществуване е правната херменефтика. Правната херменефтика принадлежи към философията на познанието като извлича изводи за правото не от повърхността, а от дълбочината на явленията, търси техния скрит смисъл. Херменефтичният подход също е системен, защото смисловото движение на съзнанието е от правото като система към неговите проявни форми или към нормите на правото. Този подход има последователи и у нас като Жана Шаранкова и Лъчезар Дачев. Едно стеснение в херменефтиката предлага правната феноменология. Правната феноменология проблематизира отношението. Факт – същност чрез човешкото съзнание. Тъй като социалната задача на феноменологията е да отговори на вечното и да търси „чистите норми на разума“ феноменологичният подход най-пряко борави с понятието правен принцип. По късно идеите на ЕднуХусерл. След него Мартин Хайдигер доразвива основите му тези. Основната линия на феноменологията остава търсене на смисъла на цялото, който се пренася във всяка проявна форма. Старият дебат дали правото е зададено за човека ( философия на правото) или пък се създава от него ( позитивизъм) се трансформира в нещо ново. Съвременната теория е категорична че правото се създава от човека, но въпросът е какво се полага в него, какъв правен смисъл. Затова съвременните направления обединяват в себе си онтологични въпроси, които поставят под водещата линия на човешкото съзнание. (за изпита всички подходи да се обосновават).

Философия на правото

Философията на правото е пряко свързана с историята на правната мисъл. Историята на философията на правото е естественото право. Самото естествено право също преминава през различни етапи. Целта на всяко естествено право е да се определи категорично основния закон на правото или основанието за право. До Кант естественото право се намира в своя класически етап. Класическото естествено право не признава променливостта и динамичността на правния ред. Търси крайна причина за същността на правото в определена закономерност, материална, духовна или социална чрез която да обясни правото като система. След Кант „критика на практическия разум“ естественото право навлиза в нов етап. Той се нарича рационално естествено право. Въпреки че открива и формулира критическия метод Кант задава само формалистично основния принцип на правото. Кант посочва свободата като основен закон или основание за правото. Критическият метод на Кант е база за всички последващи занимания с правото защото въпросът за метода е първичен като път за достигане до ново познание. Чрез критическия метод на Кант се избягва „грешката на класическото естествено право“ и се поставя въпросът за дефиниция на основния принцип на правото или основание за правото. Налага се идеята която доразвиват Фриз и Нелсън за правния закон като рационален принцип. Чрез метода на Кант естественото право прави тази голяма крачка която е необходима на ОТП. За да се обособи като самостоятелна наука и естественото право да излезе от (априорното) своето начало. Философията на правото във всички случаи приема че има основание за правото което е над позитивно всеобхватно и задава всяка правна форма и всеки практически опит. Философията на правото в състава на тезата чрез естественото право е база за развитие на цялото право. Също така приема че позитивното право е само проекция на естественото право. За това философията на правото обобщава че вечното и ценното е статичното и идеалното право. То е свързано с човека защото засяга неговите постоянни атрибути: свобода разумност. Правната динамика и правната практика са въпроси на правоприлагането от тях не може да се изведе задължителността на правния принцип. Философията на правото е наука метод и начин на мислене. Естественото право е научната система тя е основата за правната интерпретация. Философията на правото разглежда общите въпроси на правната действителност. Служи си винаги със системен подход при който обосновава от общо към частно. От субстанцията на правото като система се отива към смисъла на отделната правна норма. За това философията на правото дава общ подход за разглеждане на другите правни въпроси.

21.10 – Право и справедливост



Правото може да се определи като съвкупност от материални и духовни елементи, които служат за мирното протичане на социалния живот. Когато говорим материално в правото имаме предвид неговата позитивна част – неговото позитивно битие. Духовната част в правото са принципите и идеите, неписаните начала, от които се ръководи публичната власт при осъществяване на нейните обществени функции. Един от най-важните принципи за обществото и държавата е принципът на справедливостта. Справедливостта не всички определят като принцип, изследователи я определят като идея, критерий, качество, мащаб за поведение. Справедливостта като идея е свързана с идеята за справедливо и несправедливо в постъпките на хората. Справедливостта в най-древно качество е свързана с темата за социалното неравенство и се търси ориентир за оценка на човешките постъпки в условията на държавно-организираното общество. Справедливостта се разглежда като основен критерий на правото в частното и публичното право. Справедливостта е присъщо качество на всяко позитивно установяване. Справедливостта принадлежи към моралната основа на правото. Чрез правото справедливостта добива качеството на ценност и на стойност със собствено нормативно съдържание. Всички правни норми трябва да съдържат идеята за справедливото. Справедливостта има двойно значение:

  1. като обективно право или като мащаб на правния ред;

  2. като субективно право като мащаб на правна дейност за отделния човек/ индивид.

Справедливостта като принцип и идея е продиктувана от естествения разум/ от човешкия разум. Тя е продукт на разума и отразява разбирането за: добро, правилно, разумно. Естествената или морална справедливост е основа за правната справедливост. Правото има функцията да свърже естествената морална справедливост със справедливостта на публичния ред. Според Томас Хобс институционалната справедливост води началото си от държавата. Институционална справедливост съществува, където има една власт, способна да приложи принудата на един правен ред. Също според Томас Хобс публичната власт е гаранция за изпълнение на принципа на справедливостта. От гледна точка на своя носител, справедливостта бива 2 вида:

  1. Персонална/ лична;

  2. Политическа.

Юридическата справедливост се санкционира от позитивното право, тя е политическа справедливост. Основа на юридическата справедливост е естествената справедливост, а естествената справедливост осъществява връзката между правото и морала. Правната справедливост служи на цялото общество, тя се отнася до съблюдаване на пропорционалност при разпределя на обществените блага. Справедливостта винаги има в своята основа човека. Основните положения на справедливостта като етична категория са дадени в произведението на Аристотел „Нико махова етика”. За Аристотел справедливостта е най-добра от добродетелите и в нея се съдържат всички други добродетели. Според Аристотел справедливостта трябва да присъства в законодателството. Държавният строй трябва да почива на принципа на доброто, разумното и справедливото. Имануел Кант отнася справедливостта към „съда на съвестта”. Според него справедливостта е вътрешно присъща на всеки човек и тя го прави способен за положителни постъпки от гледна точка на правото и морала. Кант обвързва справедливостта и със същността на правната метафизика. В традиционният дух на Кант по-нататъчните учения след него разбират справедливостта като духовен факт, като част от правната метафизика и като основание за правото. Всъщност справедливостта в правото представлява цел /идеал за правото/ или пък негово основание. Някои определят подхода към справедливостта като двузначен:

  1. в материален смисъл;

  2. в духовен смисъл.

Справедливостта е главен предмет на изследване не само във философията на правото, а и в правоприлагането. Позитивното право не третира въпроса за справедливостта. Според позитивното право справедливо е всяко право, установено по съответния ред, без оглед на неговата ценностна обосновка. За философията на правото обаче, справедливостта е фактор, в който се концентрират усилията за разкриване на основанието за правото. Според повечето представители на философията на правото в съдържанието на понятието справедливост основният елемент е равенството. Има се предвид равенство не в смисъл на равенство между хората, а при предоставяне на равни възможности от правото. Хората са различни, уникални и с различни интереси. Правото обаче трябва да постави различните правни субекти пред еднакви правни възможности. Равенство предполага равни възможности и изисквания към субектите да спазват правните норми. Равенството като съдържание на справедливостта означава недопускане на привилегии на субектите. Равенството е задължителен елемент от правната справедливост. Другите морални критерии, които изграждат понятието за справедливостта са: разумност, умереност и хармония. Чрез тях справедливостта се легитимира в правния ред. Разликата между моралната и правна справедливост се изразява в следното: моралната справедливост присъства като едно пожелание и една нравствена ценност. Справедливостта в правото се извежда на база на правните норми, тя се извлича от цялото право като образец при санкциониране на нормите от държавата. Справедливостта в правото няма материален характер, но за разлика от морала, винаги се свързва с нещо, което е материално фиксирано. Свързва се с различни източници на правото – норма, факт и т.н. Някои разглеждат справедливостта в правото като субективно право. То се изразява във възможността на всеки субект да иска и да получава справедливост. Субективното право на справедливост е свързано най-вече с тези, които представляват държавната публична сфера, защото именно те реализират обществения интерес при спазване на принципа на народния суверенитет. От гледна точка на позитивното право, то представлява ограничаване на справедливостта, разбирана в естествен и метафизичен план. Справедливостта съдържа в себе си съразмерност и съотношение между претенция и задължение между това, което субекта иска и това, което получава от другите /от правния ред/. Справедливостта традиционно се разглежда като средство за мирното решаване на спорове и отношенията между субектите. Справедливостта винаги е принцип /цел/ на правосъдието като функция на държавата. Няма позитивно право, което да изпълни по съвършен начин идеята за справедливостта като съразмерност и идеален баланс в отношенията между частно - публично, обективно – субективно, естествено – субективно. За това в историята на правната мисъл справедливостта се е разглеждала най-много като основание /причина/ за правото и като цел на всяко държавно правораздаване.

28.10 – Правни принципи – същност, понятие, теории



В теорията правните принципи са едни от най-спорните понятия. Ще разгледаме някои основни тези за правните принципи.

  1. Първият спор се отнася за същността на явлението. Според първата гледна точка правните принципи са правни норми. Тази гледна точка се поддържа от Живко Сталев и от акад. Стефан Павлов. Според другата гледна точка, правните принципи са идея, начало с идеен характер, което води процеса на създаване и прилагане на правните норми. В рамките на тази втора група някои автори /Цеко Торгов, доц. Светла Кънева/ правната идея може да се разглежда като правно основание, тя засяга всички правни норми и се разглежда от правните принципи.

  2. Вторият спорен въпрос – мястото на принципите в правната система. В рамките на този спор първото становище застъпва тезата, че правните принципи са правни норми и като такива са част от системата на законодателството. Второто разбиране казва, че принципите не са правни норми, а са аргумент при формулировката и действието на правните норми. Според тези автори /Росен Ташев/ принципите имат динамичен характер в правната система, а не само в системата на законодателството. Третата гледна точка за спора за мястото им в системата – според нея принципите заемат място след съдебната практика в нормативното изграждане на правото. Тази теза се застъпва от Димитър Радев. Той подрежда йерархията на правото по следния начин: правни норми, съдебна практика, правни принципи, правна доктрини. Уточнява се, че правните принципи имат особено значение при създаване на правото. Всички изследователи обаче са единодушни, че правните принципи имат значение при създаване и прилагане на правото.

  3. Третият спорен въпрос се отнася за техния произход и съотношение с действителността. В рамките на този спор първата гледна точка представлява тезата на марксистко-ленинската теория. Според нея принципите представляват обобщение и синтез на действителността, който отразява материята. Втората гледна точка в рамките на този спор се поддържа от Георги Близнашки и Витали Таджер. Според тях принципите са синтез на човешкия опит и на обществените отношения.

  4. Спори се дали принципите имат или нямат юридическа сила. Първата гледна точка е тази на Росен Ташев. Според нея принципите нямат юридическа сила. Според втората гледна точка на Димитър Радев принципите имат юридическа сила. В противен случай конституционните принципи биха нямали непосредствено действие. Правните принципи са както ръководно начало, така и въпрос на социална обосновка. Те направляват към желаното от действието на нормите.

Принципите биват общи принципи на правото. Те важат за правната теория и за философията на правото и пронизват цялата правна система. Вторите са отраслови. Действат в съответния правен отрасъл. Отрасловите представляват едно стеснение на общите правни принципи за съответния правен отрасъл. Следващото деление е писани - неписани. Става въпрос за това дали са формално закрепени или не в изричен законов текст. В повечето случаи са неписани. В публичното право, в наказателното също, винаги са писани. Следващо деление – принципи на вътрешното право и принципи на международното право. Има принципи, които са типични за всички законодателства и за всички правни системи. Такива са: добросъвестност, справедливост, равенство на гражданите пред нормите на правото. Тези принципи са право я общите черти на правото като регулатор в обществото. Международното право формира самостоятелна система със свои принципи. Следваща квалификация – принципите са със социално-обосноваващо съдържание и с формално-юридическо /валидическо/ съдържание. Основната задача на правните принципи е да съподчинят отделните отрасли и институтите в тях. Без правните принципи отраслите не биха съществували като единна система с общо действие и цели. Основната функция на принципите е при правоприлагане съгласно разпоредбата на чл. 46 ал. 1 и 2 от ЗНА. Става въпрос за преодоляване на празнини в правото и за прилагане на аналогия на правото. Правните принципи служат на целта на правото като системен регулатор, но и придават собствена ценност на правото

  1. Следващ спорен въпрос – имат ли правните принципи йерархия. Повечето автори смятат, че правните принципи имат йерархия. Тази теза следва от ръководното им значение за правната система. Тя се поддържа от Димитър Радев, Даниел Вълчев и т.н. Без йерархия принципите не могат да изпълнят значението си на конституиращо ядро, а те носят смисъл. Някои автори /конституционалисти/ като Евгени Танчев и Снежана Начева смятат, че принципите нямат йерархия, смесвайки въпроса за същността им с тяхната функция. Без йерархия принципите не могат да изпълнят значението си за цялата правна система и за определен правен отрасъл.

  2. Остава открит и въпроса: могат ли принципите да бъдат изброени изчерпателно или не. Повечето автори смесват въпроса за йерархията с въпроса за тяхното изчерпателно изброяване. Единодушно обаче може да се каже, че принципите не могат да се изброят изчерпателно. Поддържа се и у нас и в чуждата литература /М. Строгович/. По-точно е да се каже, че правните принципи, основополагащите за правната система, са изчерпателно изброени и са йерархизирани и категорично изброени. Такива са: народния суверенитет, принцип на правовата държава /върховенство на правото/, равенство на гражданите пред нормите на правото, принцип на разделение на властите, принцип на легитимност и легалност и т.н.

04.11 – Обективно и субективно право

Едва ли има по-дискусионен въпрос в правната литература от този за отношението между обективното и субективното право. В исторически план могат да се обособят три възгледа за отношението между обективното и субективното право. За продължителен период в по-ново време господства схващането, че субективното право произлиза от обективното и че при всички случаи субективното право произлиза от обективно правен ред, а той е установен от държавата. По тази линия субективното право се ограничава до конкретно правоотношение. Според другото схващане субективното право е основата на обективното, защото от правото на човека се тръгва към правото на държавата. В метафизиката субективното право предхожда обективното, защото стои по-близо до човека и до изискванията на първичното право. Тази теория, че водещо е субективното право, стои близо до естествено-правното интерпретиране на правните явления. Общото между естественото и субективното право е това, че възприемат една ненакърнима даденост: човека за изначална и първична. Всяко естествено право е и субективно право, защото имат общ притежател или общ носител. Според третото разбиране те имат общ произход, общи са причините за тяхното възникване и съществуване и за това са еднакви първични образувания на човешкия дух. От последното твърдение следва, че те не трябва да се противопоставят едно на друго, а само логически се разделят с оглед нуждите на теорията. Правото в обективен смисъл означава, че то е съвкупност от правила на съвместния живот, санкционирани от държавата. Обективното право съществува благодарение на един ред, спазван от всички правни субекти. Когато се подчертава нормативния характер на правото, тогава обективното право са всички валидни правни норми. Джорджо Дел Векио, принадлежи към правния идеализъм, казва, че правото в обективен смисъл е правна норма и е свързано с неговия заповеден характер. Обективното право отразява не само волята на законодателя, но и до колко тя е съобразена с естественото право на човека и с ценности, които придават правов характер на всяко право. Такива ценности са: справедливост, свобода, ред, мир. Обективността на правото отразява степента на напредък на обществото, тя показва състоянието на правната реалност. Обективното право е право на държавно организираното общество. Качества на обективното право:

1. Подреденост и вътрешна йерархичност на актовете - доказва институционалния характер на самото право;

2. Институционалност – показва, че нещо действително съществува и се съхранява от нарочни органи;

3. Задължителност /принудителност/ - показва заповедния характер и връзката му с държавата като особена организация на обществото;

4. Урежда статута на субектите на правото. Ако обективното право урежда статута на субектите, то субективното право им дава практическа възможност да го реализират в правната реалност;

5. Обективното право съдържа обобщение на институционалното качество на правото;

6. Обективното право служи за преценка на качествата на правото или доколко правото олицетворява необходимата свобода за индивидуалните субекти на правото. Обективното право е основа за силата на правния империум. Обективното право е и база, върху която се развиват субективните права на правните субекти.



Субективното право трябва да се разбира със своя правен смисъл като: 1. Субективното право е теория и теоретична система за обяснение на произхода и същността на правата на човека. Субективното право извежда на преден план човешката индивидуалност като основа за регламентиране на обективното право; 2. Съвкупност от правни възможности, които са предоставени на правните субекти от обективното право. В това проявление то се реализира чрез правоприлагането; 3. Разглежда се като притежание на конкретен субект по едно конкретно правоотношение.

Теоретичното значение на субективното право в правната литература има две главни посоки: 1. Теория на волята - подчертава волевата природа на субективното право. Според нея субективното право отразява автономната воля на правните субекти. Свързано е с идеята за свободата и нейната защитеност от правния ред. 2. Теория на интереса – уповава се на Рудолф Йеринг за правно защитения интерес. Според него субективното право е този интерес, който законодателят е счел за необходимо да защити. Субективното право като съвкупност от правни възможности има черти на конкретност и на абстрактност. Абстрактност – защото обобщава възможностите на правния субект. Субективното право има черти на конкретност, защото отразява нещо преходно, което съществува преди него и което е материализация на обективното право. За това някои определят субективното право като рефлексия на едно обективно право. Субективното право защитава определени правни ценности: живот, свобода, ред, мир, собственост, здраве. За това субективното право винаги носи идеята за личната свобода в себе си. Тоест става въпрос за свобода на разпореждането, но тази свобода не е неограничена. Границите на тази свобода са чуждите субективни права. Някои разглеждат субективното право като елемент на юриспруденцията в технически смисъл. В тази връзка трябва да се уточни, че правната норма е еталона и модела, а субективното право е реализацията и конкретизацията на тази норма в едно правоотношение. Субективното право се разглежда със своите 2 постоянни части: 1. Възможността на правния субект; 2. Невъзможността на друг правен субект да пречи на реализацията на субективното право. Между двете части на субективното право съществува неразривна връзка и корелативна зависимост. Тя се определя от общата основа на интереса, включен в субективното право, а именно – обективното право. Можем да обобщим, че обективното право е цялото, общото и абстрактното. Субективното право е отделното, личното и конкретното. Обективното право принадлежи главно към правообразуването. Субективното право спада към правоприлагането и юридическата практика. Обективното право е елемент на правния принцип, а субективното право е конкретизация на този принцип. Обективното право е невъзможно без правния принцип и правната идея. Последващо тази идея и принцип се реализира с конкретни юридически действия. Техните носители са субекти на правото. Обективното право е едно ограничаване на личната свобода, а субективното е нейното разгръщане и реализиране с правни средства в правната реалност. Без обективното право не може да се реализира субективното право, но и субективното право е двигател за развитие на правния ред. Може да се обобщи, че обективното и субективното право са взаимно свързани, еднакво първични измерения на човешкия дух и на правото. Те взаимно се допълват и обогатяват, за да се приложи богатството на правото.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница