Учебен предмет
|
Български език и литература
|
Област на компетентност
|
Езикови компетентности
|
Тема
|
Разпознавам съществителни нарицателни и съществителни собствени имена
|
Клас
|
2 клас
|
Вид на урока
|
За нови знания
|
Цели
|
Да се затвърди понятието съществително име като част на речта
Да се формира умението за разграничаване на съществителни собствени и съществителни нарицателни имена
|
Учебник
|
Просвета Плюс
|
ХОД НА УРОКА
|
Структурни компоненти
|
Дейности. Методи и похвати
|
Въпроси
и задачи
|
Актуализиране на опорни знания
|
|
|
Поставяне на темата
|
Обявяване на темата.
|
Днес ще се запознаем с това как да разграничаваме съществителните нарицателни и съществителните собствени имена.
|
Разграничаване на двата вида съществителни имена.
|
Прочети двойките съществителни имена.
Насочваме вниманието, че названията на хора, предмети, животни, растения и други са съществителни нарицателни имена.
Собствените имена на хора, животни, планини, реки, градове, държави и други се наричат съществителни собствени имена.
Изясняваме, че съществителните собствени имена се пишат с главна буква.
Съществителните нарицателни имена се пишат с малка буква
|
Прочетете двойките съществителни имена в учебника.
Коя дума от двете двойки е съществително нарицателно и коя е съществително собствено име?
„роза“-същ. нар. име
„Роза“-същ. соб. име
|
Упражнение за откриване на съществителни имена
|
Прочит на стихотворението „Бабина игра“ на Радой Киров.
|
Прочетете стихотворението и открийте съществителните нарицателни и собствени имена. Препишете ги в тетрадката си.
Кои съществителни нарицателни имена открихте в текста?
Кои съществителни собствени имена открихте в текста?
|
Задачи за актуализиране на съществителни собствени имена.
|
Разграничаване на двата вида съществителни имена и определянето им. Поставяне на задача сами да назоват съществителни собствени имена.
|
Прочетете показаните съществителни имена. Какви по вид са те? /съществителни нарицателни/
Препишете ги в тетрадките си. Срещу всяко от тя напишете съществително собствено име на свой роднина./ пример: майка- Мария; баща-Иван../
Избройте колкото се може повече съществителни собствени имена на герои от приказки. С главна или с малка буква се пишат те?
|
Осъзнаване на личностния смисъл на съществителните собствени имена
|
Прочит на разговора.
Обръщаме внимание, че всеки човек има три имена: лично, бащино и фамилно.
|
Прочетете разговора.
Прочетете разговора по роли. Кое ви разсмя в текста? Напишете в тетрадките си трите си имена.
|
Обобщение, преценка
|
Обобщава се кои са видовете съществителни имена, по какво се различават те, и как се пишат.
|
Днес работихте отлично!
|
Поставяне на домашна работа.
|
|
Попълнете задача н. 2 в учената тетрадка.
|