Правила за ползване на мерите и пасищата от общински поземлен фонд на територията на община стара загора



Дата18.06.2018
Размер101.22 Kb.
#74836
ТипПравила
Приложение 2
ПРАВИЛА

ЗА ПОЛЗВАНЕ НА МЕРИТЕ И ПАСИЩАТА ОТ ОБЩИНСКИ ПОЗЕМЛЕН ФОНД

НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА СТАРА ЗАГОРА
Правилата за ползване на мерите и пасищата на територията на Община Стара Загора, съгласно чл.37о, ал.2, включват:
1. Перспективен експлоатационен план за паша.

1.1. Дългосрочно опазване на пасищата на територията на Община Стара Загора, съобразено с допустимо натоварване за видовете животни.

Вид на животните- Минимално необходима площ /ха/

ЕРД над 24 месеца - 0,5

ЕРД над 8-24 месеца - 0,2

ЕРД над 2-8 месеца - 0,1

ДРД /овце, кози/ - 0,05

1.2. Установяване на контакти и взаимодействие на ниво населено място със земеделските стопани с цел постигане на максимална ефективност при използване на пасищата, на възможен екологичен ефект и икономически растеж на района.

1.3. При разпределяне на пасищата да се отдаде приоритет на земеделските стопани, отглеждащи животни с цел стабилизиране на икономическото им състояние и утвърждаване на животновъдството като фактор за развитие на населеното място.

2. Правила за определяне начина на разпределение на пасищата за общо и индивидуално ползване.

2.1. Пасища, мери и ливади за индивидуално ползване.

2.1.1. Пасищата, мерите и ливадите за индивидуално ползване от общинския поземлен фонд се отдават под наем или аренда на собственици или ползватели на животновъдни обекти с пасищни селскостопански животни, регистрирани в Интегрираната информационна система на БАБХ, съобразно броя и вида на регистрираните животни, по цена, определена по пазарен механизъм. Пасища, мери и ливади от общинския поземлен фонд се предоставят под наем или аренда на лица, които нямат данъчни задължения ,както и задължения към Държавен фонд "Земеделие", държавния поземлен фонд, общинския поземлен фонд и за земи по чл. 37в, ал. 3, т. 2 от ЗСПЗЗ.

2.1.2. До 01.02 на съответната година се заверява надлежно с подпис и печат от ОДБХ град Стара Загора списък на всички стопани, отглеждащи пасищни животни на територията на населеното място, като списъка съдържа информация за стопаните, броя и вида на отглежданите пасищни животни.

2.1.3. Общинският съвет определя с решение пасищата, мерите и ливадите за общо и индивидуално ползване. Списък на имотите за индивидуално ползване с категории се обявява в общините и кметствата и се публикува на интернет страницата на общината в срок до 1 март.



2.1.4. Пасищата, мерите и ливадите се разпределят между правоимащите, които имат регистрирани животновъдни обекти в съответното землище, съобразно броя и вида на регистрираните пасищни селскостопански животни, в зависимост от притежаваните или ползвани на правно основание пасища, мери и ливади, но не повече от 15 дка за 1 животинска единица в имоти от първа до седма категория и до 30 дка за 1 животинска единица в имоти от осма до десета категория. На правоимащите лица, които отглеждат говеда с предназначение за производство на месо и от местни (автохтонни) породи, се разпределят до 20 дка за 1 животинска единица в имоти от първа до седма категория и до 40 дка за 1 животинска единица в имоти от осма до десета категория.

В този смисъл местни (автохтонни) породи животни са:




Говеда




  • Българско сиво говедо




  • Родопско късорого говедо




Биволи




  • Български бивол




Овце




  • Бяла маришка овца




  • Вакла маришка овца




  • Реплянска овца




  • Местна карнобатска овца




  • Медночервена шуменска овца




  • Копривщенска (Средногорска) овца




  • Дъбенска овца




  • Средностаропланинска овца




  • Каракачанска овца




  • Странджанска овца




  • Сакарска овца




  • Котленска овца




  • Среднородопска овца




  • Свищовска овца

  • Софийска (Елинпелинска) овца

  • Тетевенска овца

  • Западностаропланинска овца

  • Брезнишка овца

  • Черноглава плевенска овца

Кози

  • Местна дългокосместа (Калоферска) коза

Коне

  • Каракачански кон

  • Старопланински кон

  • Рилородопски кон

Тези животни задължително са под селекционен контрол.

2.1.5. Правоимащите лица подават заявление по образец до Kмета на общината в срок до 10 март, към което прилагат документи, определени в правилника за прилагане на закона.Заявленията се подават лично или по пощата и се регистрират в общинската администрация.

2.1.6. Кметът на общината назначава комисия, която определя необходимата за всеки кандидат площ по реда на т.2.1.4 и разпределя имотите за всяко землище. При разпределението предимство имат кандидати, които до датата на разпределението са ползвали съответните имоти по договори с изтекъл срок. Комисията съставя протокол за окончателното разпределение на имотите при наличие на необходимите площи в срок до 1 май.

2.1.7. При недостиг на пасища, мери и ливади от общинския поземлен фонд в землището към разпределените по реда на т.2.1.6 имоти, съответната комисия извършва допълнително разпределение в съседно землище, което може да се намира в съседна община или област, и съставя протокол за окончателното разпределение на имотите в срок до 1 юни. Този ред се прилага до изчерпване на имотите от общинския поземлен фонд или до достигане на нормата по т. 2.1.4. Разпределението се извършва последователно в съседното землище, община и област.

2.1.8. При недостиг на пасища, мери и ливади от общинския поземлен фонд след разпределението по т.2.1.7 в съответното и съседни землища, по заявление от правоимащото лице в срок до 10 юни, комисията по т.2.1.6. предоставя служебно на министъра на земеделието и храните или оправомощено от него лице протоколите и заявление за допълнително разпределение на имоти от държавния поземлен фонд.

2.1.9. Въз основа на протоколите на комисиите по 2.1.6 и т.2.1.7 и след заплащане на наемната цена, Кметът на общината сключва договори за наем или аренда по цена, определена по пазарен механизъм. Минималният срок на договорите е 5 стопански години. Договорите съдържат данните по т.2.1.1, т.2.1.2 и т.2.1.3 и се регистрират в общинската служба по земеделие.

2.1.10. Останалите свободни пасища, мери и ливади от общинския поземлен фонд се отдават под наем чрез търг, в който се допускат до участие само собственици на пасищни селскостопански животни, регистрирани в Интегрираната информационна система на БАБХ. Договорите се сключват за една стопанска година.

2.1.11. Останалите след провеждане на търга по т 2.1.10 свободни пасища, мери и ливади се отдават чрез търг на собственици на пасищни селскостопански животни и на лица, които поемат задължение да ги поддържат в добро земеделско и екологично състояние, по ред, определен в правилника за прилагане на закона. Договорите се сключват за една стопанска година.

2.1.12. При сключване на договори за наем или аренда на пасища,мери и ливади от общинския поземлен фонд,които изцяло или частично не попадат в актуалния към датата на подписване на договора специализиран слой по чл.5, ал.2 от Наредба №2 от 17.02.2015г. за критериите за допустимост на земеделските площи за подпомагане по схеми и мерки за плащане на площ, не се дължи заплащане нанена цена, съответно арендно плащане за 2 /две/ стопански години от сключването на договора.

2.1.13. Пасищата, мерите и ливадите от общинския поземлен фонд, за които са сключени наемни договори, не могат да се преотдават за ползване на трети лица.

2.1.14. Масиви за ползване на пасища, мери и ливади може да се създават по споразумение между собственици и/или ползватели на животновъдни обекти с пасищни селскостопански животни, регистрирани в Интегрираната информационна система на БАБХ. Споразумението се одобрява ежегодно до 30 декември за следващата календарна година.

2.2. Пасищата, мерите и ливадите от общинския поземлен фонд за общо ползване.

По смисъла на ЗСПЗЗ „общо ползване” е традиционна практика на жителите от населеното място с дребни земеделски стопанства за пасищно животновъдство върху обществените мери и пасища, включително чрез образуване на едно или повече колективни стада.
3. Мерите и пасищата, предназначени предимно за косене.

Частите от мерите и пасищата, предназначени за косене, са регламентирани в чл. 41, ал. 2 и ал. 3 от Наредба № 11 от 06.04.2009 г. за условията и реда за прилагане на мярка 214 „Агроекологични плащания” от ПРСР за периода 2007 – 2013 година, издадена от Министъра на земеделието и храните.

3.1. Косенето в пасищата да се извършва след 15 юни, максимум две коситби годишно, стандартите за добро екологично и земеделско състояние на поземлените имоти. Косенето да се извършва ръчно или с ръчни косачки за бавно косене, като се започва от средата към периферията.

3.2. Да не се извършва коситба в размножителния период на птиците.



4. Прокарите за селскостопански животни до местата за паша и водопоите

4.1. Като прокари за селскостопански животни до местата за паша и водопоите да се ползват съществуващите прокари и полските пътища.



5. Мерки за опазване, поддържане и подобряване на мерите и пасищата

1. Условия за опазване и поддържане на пасищата:

1. 1.За почвения слой не се допуска:



  • нарушаване целостта на почвения слой - разкопаване, вземане на чимове, камъни, почва, разораване;

  • преминаването и движението с моторни превозни средства в самото пасище;

  • едновременното струпване на големи стада с животни на едно и също място за едновременно пашуване и за водопой ;

2.1. За биологично разнообразие - опазване и поддържане на местообитанията при паша, не се допуска:

  • паленето на огън извън определените, обезопасени и обозначени за това места;

  • унищожаването на видовете от флората чрез изкореняване, изкопаване, сеч, промени в ландшафта;

  • оставянето на пашуващите животни без надзор;

  • внасяне на неприсъщи видове – засяване на култивирани растения в границите на пасището;

  • внасянето на неразрешени минерални торове за подобряване на тревата;

  • не се позволява разпръскването на битови отпадъци из пасището

  • собственикът на животните е длъжен да осигури и гарантира изнасянето на битовите отпадъци извън пасището;

  • опожаряване на дървесна, храстова и тревна растителност по пасищата с цел предизвикване нов подраст;

  • поддържане в добро състояние наличните инфраструктурни обекти за водопой –чешми, корита и др.


6. Ветеринарна профилактика

Собствениците на пасищни селскостопански животни при осъществяване на дейността си са длъжни да спазват изискванията на Закона за ветеринарномедицинската дейност и подзаконовите нормативни актове.

На основание чл.133, т. 7 от ЗВД, се забранява използването на общинските пасища и мери, както и на местата за водопой от животни, които не са идентифицирани и на които не са извършени мерките по държавната профилактична програма и по програмите за надзор и ликвидиране на болестите по животните. В съответствие с чл.132, т.2от ЗВД, в зависимост от епизоотичната обстановка, се допуска райониране на пасищата и водопоите, а при необходимост може да се забрани използването им. Постоянно действащата към Община Стара Загора Епизоотична комисия предприема действия и контролира изпълнението на набелязаните мерки за предотвратяване или ликвидиране на заболяването до стабилизирането на обстановката. В зависимост от епизоотичната обстановка се провеждат мероприятия за обезвреждане на околната среда, химизация на биотопи, почистване и райониране на пасищата, хигиенизиране на водопои или налагане на забрана върху използването им при необходимост. В обявените огнища на заразни болести се провеждат задължителни /текущи и заключителни/ дезинфекции, дезинсекции и дератизации /ДДД/ предвидени в съответната наредба. Съгласно чл. 108, ал. 1 от ЗВД средствата за покриване на разходите, свързани с епизоотични рискове, ежегодно се осигуряват целево от републиканския бюджет. При възникване на заболяване от списъка по чл. 118, ал. 1 от ЗВД, ДДД мероприятията и консумативите се заплащат от бюджета съгласно чл. 120, ал. 3 от ЗВД. Профилактичните ДДД мероприятия се договарят и заплащат от собствениците на обектите, съгласно чл. 120, ал. 4 от ЗВД.

7. Мерите и пасищата, предназначени за изкуствени пасища

При необходимост, частите от мерите и пасищата, предназначени за изкуствени пасища да се засяват с подходящи тревни смески.



8. Построяване на навеси

Построяването на навеси в мери и пасища се извършва съгласно изискванията на Наредба № 19/ 25.10.2012 г. за строителство в земеделски земи без промяна на предназначението им.



9. Въвеждане и редуване на парцелно ползване на пасищни комплекси

Да не се допуска едновременното струпване на големи стада с животни на едно и също място за едновременно пашуване и за водопой .



10. Охрана

Охраната на наетите мерите и пасищата от общински поземлен фонд е съответно за сметка

на ползвателите.

11. Режим на ползване, забрани и ограничения в зависимост от конкретните дадености на топографски, почвени, климатични и други физически условия, и на развитието на животновъдството на територията на общината

Слой „Постоянно затревени площи“ е нормативно определен в Закона за подпомагане на земеделските производители и въвежда забрана за преобразуването и разораването от земеделските стопани на постоянно затревените площи, включени в слоя.



Всеки ползвател на общински пасища, мери и ливади е длъжен да: - Спазва забраните и ограниченията, разписани в заповедта за обявяване на съответната защитена зона по Натура 2000; - Спазва режимите, разписани в плана за управление на защитената зона по Натура 2000след утвърждаването му по реда на Наредбата по чл.28, ал.2 от ЗБР; - Спазва условията за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние
Каталог: uploads -> pages
pages -> Закон за биологичното разнообразие зз защитена зона
pages -> Настройки за използването на точка като десетичен знак вместо запетая
pages -> З а п о в е д № рд-06-156 Димитровград, 08. 02. 2017 г. На основание чл. 44, ал. 2 от змсма, Решение
pages -> Отчет за изразходваните биопродукти в дози през периода на г
pages -> Програма „Димитровград на младите приета с Решения №7 41
pages -> Общински ученически конкурс „ водата извор на живот", раздел мултимедийни презентации на тема " чиста вода здраве за всички!"


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница