Прессъобщение



Дата15.10.2018
Размер13.7 Kb.
#88149
ПРЕССЪОБЩЕНИЕ

  Ученици от Гимназията с преподаване на чужди езици “Йордан Радичков” посетиха Националния исторически музей. Изучаването на българската история по този нестандартен начин е заложено в проекта “Обучение по история чрез музеите”, по които децата работят вече втора година заедно със свои връстници от Румъния, Турция и Белгия. Докосването до богатите находки от античността по българските земи засилва усещането за значимостта  на българската държава, наследник на развити цивилизации.  От хан Аспарух до времето на социализма учениците разгледаха с интерес всички зали на музея. Най-много се впечатлиха от златните накити и съдове, както и от филигранната украса на църковната утвар. “Да видиш и да намериш потвърждение на ученото в часовете е истинско приключение – казва учителката по история Валя Александрова. И ние вече работим на известния принцип за трите “Т”– think – мисли, talk – говори, touch – докосни, пипни.” Под нейно ръководство с помощта на Регионалния исторически музей


във Видин децата изработват видеоигра, представяща културно-историческите забележителности на Видинския регион. Тя вярва, че по този начин събужда у децата чувството за принадлежност към нацията, което пък е в основата на патриотизма – нещо, което все по-трудно срещаме по българските земи.
  Своеобразен урок по родолюбие им изнесе в свой стил директорът на музея проф. Д-р Божидар Димитров. Въпросите, които зададоха на историка, показаха задълбочените им познания за случилото се по нашите земи. В центъра на срещата отново застана въпросът за Македония. Професорът подари на всички най-новата си книга с автограф “Десетте лъжи на македонизма”. Срещата завърши със снимка за спомен.
  Повече от сигурно е, че децата ще има какво да разкажат на своите връстници от Турция, Румъния и Белгия по време на следващата видеоконферентна връзка. До два месеца те вече ще могат да си разменят и готовите видеопродукти.
  Проектът се управлява от Интеркултурния институт в Тимишоара, Румъния в партньорство с НПО “Сейдж” – Русе. Финансира се от европейската програма “Коменски”.

    Екскурзията се състоя на 30 и 31. Групата беше от 50 деца от ГПЧЕ. Прилагам няколко снимки.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница