Приложения извън обхвата на обществената поръчка : „предпроектни проучвания за изработване на



Дата19.07.2018
Размер317.91 Kb.
#76050
ПРИЛОЖЕНИЯ

ИЗВЪН ОБХВАТА

НА ОБЩЕСТВЕНАТА ПОРЪЧКА :
ПРЕДПРОЕКТНИ ПРОУЧВАНИЯ ЗА ИЗРАБОТВАНЕ НА

ОБЩ УСТРОЙСТВЕН ПЛАН ОБЩИНА ЧЕРВЕН БРЯГ

СЪС ЗЕМЛИЩАТА НА ВСИЧКИ НАСЕЛЕНИ МЕСТА В ОБЩИНАТА”

Стр.

  1. ПЛАНОВО ТЕХНИЧЕСКО ЗАДАНИЕ ЗА ИЗРАБОТВАНЕ НА 2

ОБЩ УСТРОЙСТВЕН ПЛАН НА ОБЩИНА ЧЕРВЕН БРЯГ

2.1. РАЗДЕЛ І : ОБЩ УСТРОЙСТВЕН ПЛАН 2

НА ОБЩИНА ЧЕРВЕН БРЯГ

2.2. РАЗДЕЛ ІІ : ПЛАН-СХЕМА НА КОМУНИКАЦИОННО 12

ТРАНСПОРТНАТА СИСТЕМА

( към ОУПО- ЧЕРВЕН БРЯГ )


  1. ПРИЛОЖЕНИЕ №5 17

ПТЗ-ОБОБЩЕНА ПРОГРАМА – ЗАДАНИЕ” ЗА РАЗРАБОТВАНЕ

НА „ОБЩ УСТРОЙСТВЕН ПЛАН НА ОБЩИНА ЧЕРВЕН БРЯГ”


  1. ПРИЛОЖЕНИЕ №6 19

ПТЗ-ПОДРОБНА ПРОГРАМА – ЗАДАНИЕ” ЗА РАЗРАБОТВАНЕ

НА „ОБЩ УСТРОЙСТВЕН ПЛАН НА ОБЩИНА ЧЕРВЕН БРЯГ”


  1. СПЕЦИАЛИЗИРАНА ЧАСТ НА ТРЪЖНАТА ДОКУМЕНТАЦИЯ ЗА 33

ВЪЗЛАГАНЕ НА ОУПО- ЧЕРВЕН БРЯГ

2. ПЛАНОВО ТЕХНИЧЕСКО ЗАДАНИЕ ЗА ИЗРАБОТВАНЕ НА

ОБЩ УСТРОЙСТВЕН ПЛАН НА ОБЩИНА ЧЕРВЕН БРЯГ


    1. РАЗДЕЛ І: ОБЩ УСТРОЙСТВЕН ПЛАН –

НА ОБЩИНА ЧЕРВЕН БРЯГ
Основни цели и задачи
Разработването на нов Общ Устройствен план на община Червен бряг трябва да преследва следните основни цели:

1. Да прекрати наложената от предходното време безплановост на управлението, породена от факта, че след 1989 година беше сменена обществено-политическата система в Р България, а повечето градове и общини в България останаха със старите си усройствени разработки от 80-те години на ХХ век, които до този момент не са актуализирани.

2. Да отчете Европейските изисквания за устойчиво развитие, отчитайки поетите ангажименти в Глава 21 „Регионално развитие” за балансиран подход към всички териториални нива, т.е. че „урбанизираните територии” са органично прилежаща, неразделна част от зоната на активно влияние, региона, страната, което означава, че нейните проблеми могат да се решава само при отчитането на тези връзки.

3. Да оползотвори набраната информация – резултат от досегашното развиние в последните 20 години, от изготвените проучвания и частични проекти, изводите от които показват нуждата от балансиране на хипертрофираните или намаляващи капацитета си (или изчезващи) функционални подсистеми на населените места и общото пространствено развитие на община Червен бряг.

4. Да отчете реалният процес на усвояването на фондовете от присъединяване на страната към Европейският съюз и приемането на нови – евростандарти – „огледало” на достигнатото ниво на организация на урбанизираните и землищни територии във всичките аспекти и „стремежа” към по-приветливо и добро пространствено – „ЕВРО обкръжение”.

5. Да реализира осъзната необходимост за изработване на Общия устройствен план на общината, като инструмент за управление на нейното развитие, при новите социално-икономически условия за следващите 20 години.

Основните задачи от творческо естество са развитие на идеята за комплексния анализ и синтез на пространствено-функционалната градоустройствена структура във фазата на Предварителния проект, чрез който да се реализират:

  • Съвременното разбиране за геополитически комплекс, който да съсредоточи в себе си взаимовръзките и влиянието на градски, регионални, национални и европейски структури от всякакъв характер.

  • Рационално използване на наличните предпоставки – благоприятно местоположение на община Червен бряг – спрямо инфраструктурни Еврокоридори и наличните природни и антропогенни ресурси.

  • Постигане на европейски стандарти в отделните функционални системи на общината и баланса между тях

  • Преходът от доказалата своята изчерпаност моноцентричност на урбанизираните структури, към полицентрични форми на функционално-пространствена организация, която предлага свобода и възможности за отлагане на положителни икономически влияния.

Заедно с това, смяната на социално-икономическата системата – от тоталитарна към демократична изисква пространствена-(териториална) реакция на тази промяна, чрез поставяне на нови изисквания към Общия устрайствен план, изразяващи се в принципно нов подход, както при анализа, така и при синтеза на урбанистичните процеси, т.е. изисква изграждането на нова, адекватна система за управление.

Разработването на ОУПО на община Червен бряг, трябва да преследва тези цели, като в професионален план това е едно голямо предизвикателство за българската урбанистика в началото на ХХІ век, да приложи принципите на „Новата Атинска харта за развитие на европейските градове в ХХІ век”, защото общината е интензивно съсредоточие на население, функции и проблеми, от местен, областен, регионален и национален мащаб.




Информационна основа

За разработване на на Общия устройствен план, Възложителят - община Червен бряг предоставя следната изходна информация:



  • Цифров модел на кадастъра на населените места в общината и на земеделския и горски кадастър (КВС) за землището.

  • Опорен план с баланс на земеделските територии и основните фондове на градските подсистеми на ниво „населено място”.

  • Опорен план на защитените територии и Недвижимите паметниците на културата в общината, Територии включени в „Натура 2000”

  • Опорен план – оценка на състоянието на пътно-уличната мрежа

  • Информация за обектите на основните градски функционални подсистеми.

  • Демографска информация от НСИ, ЕСГРАОН и ГРАО

Задача на Изпълнителя ще бъде да актуализира, допълни и доокомплектова наличната информация, като създаде „Комплексната информационна база” на ОУПО – Червен бряг, която е предвидена като Етап-І от разработването на ОУПО. След създаването на „Комплексната информационна база" на ОУПО, трябва да се изготви „Общия координиран опорен план” на проекта ОУПО- Червен бряг.

Териториален обхват

ОУПО- Червен бряг да се разработи в териториалния обхват на Общината.



Прогнозен хоризонт

Прогнозите за ОУПО- Червен бряг да се разработят за прогнозен хоризонт до 2035 год.


Етапи и срокове за разработване

Разработването на ОУПО- Червен бряг, следва да се изпълни, както по фазите на проектиране, покриващи изискванията на Наредба № 01/8, съответно Чл.126, ал.4 на ЗУТ, придвиждащи дви фази :



  • Фаза – Предварителен проект и

  • Фаза – Окончателан проект,

така и по етапите, видовете работи и срокове, представени в Приложение №5 „Обобщена програма-задание” и Приложение № 6 „Подробна програма-задание”, където са интегрирани, подробно изписани и поставени нормативните, общински и обществени изисквания към обема и съдържанието на разработката.

За яснота ще изтъкнем че най- важната и съдържателна фаза „Предварителен проект” е подразделена на пет ( от І-ви до V-ти) етапа, които изчерпват цялостно сложната проблематика на ОУПО- Червен бряг.


ПЪРВИ ЕТАП (Етап І-ви)– Обхваща доокомплектоване и създаване на „Комплексната информационната база” на ОУПО.

(Подробности за етапа са представени в „Подробната програма-задание”- Приложение №6)



ВТОРИ ЕТАП (Етап ІІ-ри)– предвижда разработване на устройствена схема за „Зоната на активно влияние”, като част от „Регионалния план” на Северозападен район на планиране и “Областната стратегия за развитие” на област Плевен.

(Подробности за етапа са представени в „Подробната програма-задание”)


ТРЕТИ ЕТАП (Етап ІІІ-ти)– обхваща „Комплексен анализ на състоянието” на градските и общински функционални подсистеми и обвързаността им със зоната на активно влияние, с разкриване и отчитане на тенденции за тяхното развитие. В този етап следва да се отчетат и интегрират предвижданията на Общинския план за развитие на община Червен бряг, както и предвижданията разработени в „Областната стратегия за развитие” на област плевен и „Концепцията за пространствено развитие на област Плевен”.

(Всички Подробности за етапа са представени в „Подробната програма-задание”-Приложение №6)


ЧЕТВЪРТИ ЕТАП (Етап ІV-ти)

В този етап се предвижда разработването на „Ескизни варианти със сценарии” за пространствено и социално-икономическо и развитие на община Червен бряг –2035г., която по същество представлява стратегическите насоки за социално-икономическо развитие и територията на община Червен бряг (и на общинския център гр. Червен бряг) за хоризонт – 2035 год. Този етап съдържа комплексната „Диагноза” на достигнатите нива на социално-икономическо и пространствено развитие на общината направени в Етап-ІІІ, техните потенциали, силни и слаби страни, стимулатори и ограничители на развитието, тенденциите и перспективите за развитие, като въз основа на тенденциите той се финализира с разработването на „Ескизни варианти със сценарии” за пространствено и социално-икономическо и развитие на общината. Тези „Ескизни варианти” са подлагат на обществено обсъждане и този, който бъде одобрен става основа за разработване на фаза „Предварителен проект” на ОУПО- Червен бряг.

Поради специфичния и координационен характер на проектантските работи в Етап ІV-ти, тук ще приложим извадки от НКПР - Националната конципция за пространствено развитие, която като йерархично водещ, утвърден, планов документ, ще касае плътно разработването на КПР- на област Плевен и съответно ОУПО- Червен бряг.

При разработването на „Концепцията за пространствено развитие” на област Плевен, както и на общината, е необходимо да се следват утвърдените от НКПР - (Национал-ната концепция за пространствено развитие) принципи, независимо от това, че те следват големия обхват на националната територия, защото в нея се посочват генерално посоката на развитие и мястото на общината в глобалната мрежа на населените места в страната.
По-долу цитираме извадки от НКПР, касаещи територията на Северозападния район на планиране, област Плевен и община Червен бряг:

Модел "Изходно състояние"

Моделът "Изходно състояние" съдържа йерархичната система от градове-центрове,

простиращи влиянието си върху различни по площ териториални ареали :


  • 1-во ниво - столицата София, център с европейско значение за националната територия - 1бр.

  • 2-ро ниво - големи градове, центрове с национално значение за територията на районите - Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Плевен, Стара Загора - 6 бр.

  • 3-то ниво - средни градове, центрове с регионално значение за територията на областите - областни центрове и други изявени градове - Видин, Монтана, Враца, Ловеч, Габрово(3+), Велико Търново, Търговище, Разград, Шумен(3+), Силистра, Добрич(3+), Сливен, Ямбол, Хасково(3+), Кърджали, Смолян, Пазарджик(3+), Перник, Кюстендил, Благоевград(3+), Свищов, Горна Оряховица(4+), Казанлък, Димитровград(4+), Асеновград(4+), Карлово(4+), Дупница(4+), Петрич (4+) - 28 бр

  • 4-то ниво - малки градове с микрорегионално значение за територията на групи общини (околии) - 125 - 35 = 90 бр.

В Северозападен район 16 бр.: Белоградчик, Кула, Берковица, Лом, Бяла Слатина, Козлодуй, Мездра, Оряхово, Белене, Кнежа, Левски, Червен бряг, Никопол, Луковит, Тетевен, Троян(4+);

  • 5-то ниво - много малки градове и села, центрове с общинско значение за територията на съответните общини - 264 - 125 = 139 бр.

В Северозападен район 30 бр.: Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Макреш, Ново село, Ружинци, Чупрене; Бойчиновци, Брусарци, Вълчедръм, Вършец, Георги Дамяново, Месковец, Чипровци, Якимово; Борован, Криводол, Мизия, Роман, Хайредин; Гулянци, Долна Митрополия, Долни Дъбник, Искър, Пордим; Априлци, Летница, Угърчин, Ябланица.

Освен много малките градове има 38 села, центрове на общини и 40 много малки градове, които не са общински центрове.

При тази система от градове-центрове всеки център от по-горно ниво изпълнява и функциите на център от по-ниските нива. Териториалните ареали на влияние на градовете-центрове от петте йерархични нива съвпадат съответно с границите: на община при 5-то ниво, на група общини при 4-то ниво, на област при 3-то ниво, на район при 2-ро ниво, на страната при 1-во ниво.



На регионално равнище също се проявява проблемът център-периферия, тъй като големите градове центрове от 2-ро ниво нямат равностойни балансьори от същото ниво. Единствено в ЮИР центърът Бургас има равностоен дубльор от 2-ро ниво Стара Загора, който играе подобна роля и по отношение на ЮЦР.

На областно равнище проблемът център-периферия също се проявява, макар още по-слабо в сравнение с районното и с националното равнище. В шест от областите като балансьори на областните центрове се проявяват 8 града от 3-то ниво: Свищов и Горна Оряховица спрямо Велико Търново, Казанлък спрямо Стара Загора, Димитровград спрямо Хасково, Карлово и Асеновград спрямо Пловдив, Дупница спрямо Кюстендил, Петрич спрямо Благоевград. В останалите области няма такива изявени градове и в тях градовете, балансиращи развитието на центъра са от по-ниското, 4-то ниво. Такива са например: Лом спрямо Монтана, Троян спрямо Ловеч, Севлиево спрямо Габрово, Попово спрямо Търговище и др.
Модел "умерен полицентризъм”
Моделът "умерен полицентризъм" е избраният модел на урбанистично развитие на Р България за перспективния срок. В Националната концепция за пространствено развитие. Моделът "Умерен полицентризъмще се реализира при осъществяване развитие в условията на умерено намалени темпове на демографското свиване и успешно провеждана регионална политика, съпроводена с преодоляване на икономическите затруднения и лек
икономически подем, умерено развитие на новите технологии и иновациите, разширяване и усъвършенстване на техническата инфраструктура. .

На национално равнище развитието на столицата като град от Мега европейско ниво е съчетано с успешно развитие на ограничен брой центрове от второ йерархично ниво с национално значение. Това са Варна, Пловдив, Бургас, Русе, Стара Загора и Плевен.

Характерно за този сценарий е интензивното развитие на столицата, съпроводено с развитието на не голям брой урбанистични центрове от 2-ро и 3-то ниво, както и стабилизирането на достатъчно голям брой центрове от 4-то ниво, което води до сравнително малко увеличаване на централните територии и намаляване на периферията, както и до приближаване на градски услуги до селските райони.

След перспективния срок 2025 г. този модел следва да еволюира към модела "развит полицентризъм" с постепенно увеличаване броя на урбанистичните центрове от 2-ро и 3-то ниво и стабилизиране на центровете от 4-то и 5-то ниво.

Така на основата на този избран модел може да се насочва териториално-урбанистичното развитие в рамките на макроструктурните части от националната територия: Западна, Източна, Северна, Южна.

В Северна България ще доминират двата големи града от 2-ро ниво Русе и Плевен. Като техен равностоен партньор ще се развива Велико Търново, който показва възможности и тенденции да премине от 3-то към 2-ро йерархично ниво. Средните градове областни центрове Ловеч, Габрово, Търговище, Разград и Силистра, а също и градовете Свищов и Горна Оряховица, са разположени равномерно по територията и ще играят роля на организиращи центрове от 3-то ниво. Градовете от 4-то ниво Троян, Севлиево, Попово ще играят ролята на балансьори на областните центрове. Другите градове от 4-то ниво нямат тези възможности, ако не бъдат обект на специална национална политика за малките градове в периферни селски райони. Проблемни периферни територии се очертават в северната придунавска част между Русе, Силистра и Разград и между Свищов, Плевен и Никопол, както и в южните старопланински и предпланински части между Търговище и Велико Търново, между Омуртаг и Елена и между Габрово,Троян, Тетевен и Луковит.


В Етап ІV-ти от фазата „Предварителен проект”, в настоящото ПТЗ е предвидено да се разработят „Ескизни варианти и сценарии” за развитиеито на Община Червен бряг, като при това би трябвало да се разгледа и отчете Новата филисофия за пространствено развитие, утвърдена в НКПР и нейното отражението в следващите планировъчни нива, като напр. в „Концепцията за пространствено развитие на област Плевен”. Тази „Нова философия” се характеризира с няколко важни аспекта, които трябва да бъдат съоброзени и отчетени в разработването на проекта ОУПО Червен бряг.
Прилагането на НКПР ще се гарантира и от задължителното й вграждане в по-ниските нива на планиране - регионално, областно и общинско нива (чрез съответни схеми за пространствено развитие).

НКПР ще се нуждае от наблюдение на промените и тенденциите на развитие в сложните системи на териториалните структури - центрове, агломерации, специфични територии. Управлението на огромния обем от информация е невъзможно без създадената ГИС платформа за целите на НКПР, която трябва да се актуализира и поддържа.

Погледнат отстрани, този документ отразява състоянието на обществения дебат по въпросите за пространствено развитие на България. След прекъсване от близо три десетилетия, настоящата НКПР олицетворява един нов старт на държавна политика за пространствено развитие. Основен критерий за адекватност на тази политика ще бъде „какво и колко успешно е реализирано".

Основни препоръки към секторните политики :

Агломерационната политика - ключ за просперитет

Равнопоставени отношения между селските райони и градовете

Засилване на териториалните проекции на секторните политики

Партньорствата - новата движеща сила в пространственото развитие

В ПЕТИЯТ ЕТАП е фазата „Предварителен проект” на „ОУП-Червен бряг”, в който се представят, мотивираните с необходимата детайлност и прецизност, прогнози и варианти за развитието на общината, които са използвани и утвърдени в избрания „Ескизен вариант” на базата на:


  • Демографски прогнози

  • Прогнози за социално-икономическо развитие

  • Екологични прогнози (вкл. ЕО- Екологична оценка)

  • Транспортно-социологически прогнози

  • Прогнози за пространствено развитие

  • Прогнози за развитието на функционалните подсистеми на общината : „Обитаване”, „Труд”, „Социална, пазарна и бизнес инфраструктура”, Зелена система, отдих и спорт”, „Траспортна и инженерна инфраструктура”.

Както вече се изтъкна, „Предварителия проект на ОУПО- Червен бряг”, се разработва на база на утвърдения и избран „Ескизен вариант” за пространствено развитие на общината, разработен съответно на базата на разработените секторни и подсистемни прогнози.



    Предварителен проект на ОУПО изразено най-общо, принципно трябва да разработи:

Цели, подцели и задачи на развитието на общината;

Прогнози и хипотези за социално икономическо и пространствено развитие;

Тенденции, условия и фактори, стимулиращи или ограничаващи развитието;

Варианти за пространствено развитие;

Експертиза и избор на вариант за устройствено развитие;

Пакет графични и текстови материали, съгласно нормативната уредба.

В Предварителния проект, Изпълнителят трябва да направи „Анализ на действащите на територията на общината ПУП-ове”, да ги съпостави с предвижданията на ОУПО и в зависимост от актуалността на техните предвиждания да ги подраздели, както следва:

Планове съответстващи на предвижданията на ОУПО, които остават в действие, без промяна

Планове, които се нуждаят от актуализация в отделни части

Планове, които е необходимо да се отменят и да се изработят нови.


ПРОЦЕДУРИ :
1. В този етап на проекта – след приключване на фаза „Придварителен проект” на „ОУПО- Червен бряг”, Общинската администрация Русе възлага на „Независим Изпълнител” Екологична оценка на на проекта „ОУПО- Червен бряг”.

2. Обществено обсъждане – осигуряване публичност на плана ОУПО- Червен бряг. Разработения Предварителен проект на „ОУПО – Червен бряг”, преди внасянето му за приемане от Експертния съвет на общината, се представя на гражданите за запознаване и произнасяне по същество, чрез провеждане на Обществено обсъждане, съгласно чл.127 ал.1. на ЗИД ЗУТ.

Провеждането на Обществени обсъждания, имат за цел създадат публичност на плана и да запознаят на обществеността с изготвените проектни материали, съответно на :



  • Ескизни варианти и сценарии” за пространствено-функционалното развитие на „ОУПО – Червен бряг”, както и

  • „ОУПО– Червен бряг” - „Предварителен проект”, съдържащ точното териториално отлагане на прогнозите за социално-икономическо, екологично, устойчиво и пространствено развитие община Червен бряг.



Задължение на Възложителя е да изпълни изискванията на чл. 127, ал.1., както и да осигури участници, гости, наблюдатели и представители на медиите. Изпълнителят се задължава да изготви „Методика за провеждане на Общественото обсъжда-не”, която да съдържа предложения за : Структура на обществения форум, Програма за провеждането му, Модератор на форума, Външни експерти – специалисти в устройственото планиране. За общественото обсъждане, освен „Методиката .........”, Изпълнителят подготвя обобщен Доклад за проекта, съдържащ информация за състоянието на общината, основните аспекти на нейното развитие, разкритите проблеми, тенденции и прогностични визии, както и решенията, които Предварителния проект на ОУПО предлага за тяхното решаване. След общественото обсъждане направените препоръки, забележки и допълнения се отразяват в Протокол, който е един от основните документи при изготвянето на Окончателния проект на ОУПО.

Освен упоменатите и предвидените в чл. 18 на Наредба № 01/8 към ЗУТ работи, Изпълнителят представя задължително и изискваните, описани в „Подробна програма – задание” (Приложение № 6.) аналитични и графични материали.

Правила и нормативи за прилагане на ОУПО- Червен бряг”. Неразделна част от Общия устройствен план на общината, са правилата и нормативите за неговото прилагане, изработени в съответствие с :

чл.104,ал.2 от ЗУТ,

чл.13, ал.1 от ЗУТ

Наредба № 01/7 на МРРБ „За правила и нормативи за устройството на отделните видове територии и устройствени зони”

От Изпълнителят се изисква да мотивира в текст дефинирането на предвидените територии и зони, като ги отрази графично в плана, с техните означения, както и да ги представи и в табличен вид, съдържащ реквизитите:

Устройствената категория

Устройствените параметри (максимална допустима плътност на застрояване, максимален допустим Кинт, минимално необходима озеленена площ в %, максимална допустима кота корниз и др.)

Предназначение на зоната, основни и допълващи функции

Индексация – съгласно графичните обозначения.
След комплектоване на материалите на проекта „ОУПО- Червен бряг”, фаза „Предварителен проект”, той се внася в ЕСУТ на община Червен бряг за разглеждане и санкциониране.

Възложителят Община Червен бряг преценява, че Срокът за изпълнение на проектните работи от І–ви до V–ти етап, (включително), е 18 /осемнадесет/ календарни месеца.

Крайният срок за предаване на фаза „Предварителен проект” на „ОУПО – община Червен бряг, трябва да бъде посочен от оферента в Приложение №2 при попълване на офертните документи.
ПРОЦЕДУРИ :


  1. Общинската администрация съгласува фазата „Предварителен проектна „ОУПО- Червен бряг” с всички заинтересовани министерства, ведомства и институции, според изискванията на Чл. 127, ал.2 от ЗУТ, която цитираме по-долу :

Чл.127, ал.2

(2) (Изм. - ДВ, бр. 82 от 2012 г., в сила от 26.11.2012 г.) Възложителят съгласува проектите за общи устройствени планове със заинтересуваните централни и териториални администрации, а при необходимост - и със специализираните контролни органи и експлоатационните дружества. Съгласуването се изразява във:

1. издаване на необходимите актове при условията, по реда и в сроковете, определени в специален закон;

2. издаване на писмени становища и/или участие на представители на заинтересувани ведомства в заседанието на експертния съвет, когато за съгласуването не се изисква издаване на акт по т. 1; в този случай, ако в едномесечен срок от постъпване на искането за съгласуване не е представено писмено становище и на заседанието на експертния съвет не присъства представител на заинтересуваното ведомство или в 14-дневен срок след заседанието не бъде подписан протоколът на съвета, се смята, че проектът е съгласуван без забележки; отказите за съгласуване трябва да бъдат мотивирани.

(3) Проектите за общи устройствени планове се приемат от общинския експертен съвет.


  1. Фазата „Предварителен проект” се санкционира от разширения ЕСУТ на Община Червен бряг включващ представители на всички заинтересовани институции и ведомства.


ШЕСТИ ЕТАП е предвиден за изработването на фазата „Окончателен проект” на „ОУПО – община Червен бряг”, съгласно Наредба №01/8, с цялата придружава-ща го документация, на база постъпилите възражения, допълнения и корекции и съгласувания, постъпили от общественните обсъждания и изискванията на одобряващите инстанции и ведомства за фазата „Предварителен проект”, както и „Екологичната оценка”. Освен упоменатите и предвидените в чл. 18 на Наредба № 01/8, се представят задължително и изискваните, описани в „Подробна програма – задание” (Приложение № 6.) аналитични и графични материали.
ПРОЦЕДУРИ :

    1. Материалите на фазата „Окончателен проектна „ОУПО- Червен бряг” се внасят за разглеждане и санкциониране в ЕСУТ на общината

    2. Фазата „Окончателен проект” на „ОУПО- Червен бряг” се внася за приемане и утвърждаване от Общинския съвет на общината, съгласно Чл.127, ал.6, която цитираме по-долу :


Чл.127, ал.6 :

(6) (Изм. - ДВ, бр. 87 от 2010 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 82 от 2012 г., в сила от 26.11.2012 г.) Общият устройствен план се одобрява от общинския съвет по доклад на кмета на общината. Решението на общинския съвет се изпраща в 7-дневен срок от приемането му на областния управител, който може в 14-дневен срок от получаването да върне незаконосъобразното решение за ново обсъждане или да го оспори пред съответния административен съд при условията и по реда на чл. 45 от Закона за местното самоуправление и местната администрация. Решението на общинския съвет се изпраща за обнародване в "Държавен вестник", ако не е върнато за ново обсъждане или не е оспорено пред съответния административен съд, а ако е оспорено - след приключване на съдебното производство.



Възложителят Община Червен бряг преценява, че Срокът за изпълнение на проектните работи по VІ-ти етап „Окончателен проект” на „ОУПО- Червен бряг” е 4 (четири) календарни месеца.

Крайният срок за предаване на фаза „Окончателен проект” на „ОУПО – Червен бряг”, трябва да бъде посочен от оферента в Приложение №2, при попълване на офертните документи.
Обем и съдържание на проектните работи по ОУПО – ЧЕРВЕН БРЯГ

Задължителния минимален обем и съдържание на проектните работи следва да обхваща всички предвидени в чл. 18 на Наредба № 01/8 графични и текстови материали. Освен тях, Възложителят задължително изисква и предвидените, детайлно разписани като обем и съдържание, в „Подробната програма-задание” (Приложение № 6.) видове работи с изброените графични и текстови материали.

Освен тях, Изпълнителят, по своя преценка може да представи и допълни-телни материали – текст и графика, които допълват и изясняват разработката.

„Подробната програма-задание” е неделима, съставна част от Планово-техническото задание за разработване на ОУПО- Червен бряг.




Резюме :

Разработването на ОУПО- Червен бряг и съответно ПС-КТС към него, според „ПТЗ -Подробна Програма-задание”-(Приложение №6), съдържа :



  • Две фази „Предварителен проект” и „Окончателен проект”

  • шест етапа, на които се подразделят двете фази и

  • 67 броя конкретни задачи от материалната пробалематика на плана, които изчерпват съдържанието на етапите, а съответно и на фазите.

Тази подробност на заданието, което Изпълнителя трябва да изпълни, цели да подсигури :

Успешното и задълбочено разработване на „ОУПО- Червен бряг”.

Възможност за Възложителя да следи прогреса при изпълнението на работата,

Възможност да се създаде отчетност на работата по отделните етапи, какато и прозрачност и при изпълненито на етапите на този сложен проект, а вероятно и начина на поетапно финасиране.


Представяне на разработката „ОУПО- Червен бряг”

Фаза : Предварителен проект

Всички проектни материали – текст и графика (в изисквания от Наредба № 01/8 обем и мащаб), както и предвидените в „Подробната програма-задание” (Приложение № 6.) видове работи, да се представят на хартиен и дублират на магнитен носител (CD).

Текстовите и графични материали да се представят на хартиен носител в 3 екземпляра и 3 бр. CD.
Специални изисквания
Всеки участник в процедурата за възлагане на поръчката, следва да изложи своето виждане с „Предложение за изпълнение” на предвидените дейности в „Планово Техническото задание” за ОУПО- Червен бряг , респ. и ПС-КТС , което предложение е задължителна част за участие в процедурата, подлежаща на оценка

Предложението за изпълнение” да съдържа подробно и детайлно описание на всяка от предвидените дейности, които участникът трябва да извърши, съобразявайки се с описаните функционални и технически изисквания.

От участниците се очаква да направят предложения, допълващи и доразвиващи посочените минимални изисквания, чрез посочване на методологични, технологични, в т.ч. и иновационни решения, имащи отношение към разработваната проблематика.

В разработката да се ползват Цифровите модели на селищния-КК и земеделски кадастри- КВС на община Червен бряг със землищата, както и интегрираните към тях бази данни. Информацията – графична и семантична да бъде генерирана от цифровите модели, с цел запазване на геодезическата точност и коректност на данните от кадастъра и имотния регистър.


Технически и технологически изисквания

В процеса на разработването на „ОУПО-Червен бряг”, да се използват специализирани съвременни софтуерни технологии, позволяващи прецизни анализи и моделиране на управляващи въздействия и конвертиране на резултатите в стандартизиран за ползване формат – Microsoft Office, Word, Excel, AutoCad версии 2004 или по-високи.

Неразделна част от настоящето Планово-техничедко задание – (ПТЗ) са:


  • Приложение №5 - „ПТЗ - Обобщена програма – задание” за разработване на ОУП и ПСКТС – община Червен бряг.

  • Приложение №6 - „ПТЗ - Подробна програма – задание” за разработване на ОУП и ПС-КТС – община Червен бряг



2.2. РАЗДЕЛ ІІ : ПЛАН-СХЕМА НА КОМУНИКАЦИОННО-

ТРАНСПОРТНАТА СИСТЕМА – (ПС-КТС)

(към ОУПО- ЧЕРВЕН БРЯГ)

Проектът на План-схемата на комуникационно-транспортната система–(ПС-КТС), както и ОУПО-ЧЕРВЕН БРЯГ, следва да спазва изискванията на специализираната нормативна уредба за градоустройствените проучвания и разработки. Това се отнася за разпоредбите на ЗУТ и особено за изискванията на Наредба № 01/8 за обема и съдържанието на устройствените схеми и планове и по-специално на Част Трета, Глава пета, Раздел ІІ за ПС – КТС.

Счита се, че изискванията на Наредба № 01/8 следва да бъдат разглеждани като минимум при разработването на проекта.

Значимостта на ОБЩИНА ЧЕРВЕН БРЯГ в областната мрежа на населените места в област Плевен, със своето природно, геостратегическо разположение, участието й в националните обществени процеси, евротранспортните коридори поставят съответ-ните сериозни изисквания към ПС–КТС, т.е. решаването на транспортно-комуника-ционната проблематика на общината.

Съвременното разбиране за комуникациите (в т.ч. транспортните), предполага изясняване на всестранните връзки, които се предизвикват от функционирането на пространствено-функционалната структура на урбанизираните територии, т.е. движението на хора, товари, материални потоци (вода, топлоснабдяване, ел. енергия, информация и др.) между всички обекти в общината и извън нея, в реално време. Тези комуникационни връзки от различно естество, се отлагат върху техните носители – транспортната инфраструктура и инженерните мрежи и се описват със статистически детерминирани величини, които позволяват в последствие тяхното моделиране и оптимизиране.
Основни цели и задачи на ПС – КТС

Общите постановки и рамката за разработването на „ОУПО- Червен бряг”, отразени в раздел І-ви на настоящото „ПТЗ с Програма – Задание”, очертават контекста, в който ще се разработва ПС–КТС.

Основните цели на ПС–КТС са:


  • Съчетаването на локалната транспортна система с регионалните и национални транспортни системи и системата на Европейските транспортни коридори, както и отлагането им в териториалния обхват и времеви хоризонт на разработваната ПС–КТС към ОУПО.

Мотивация за развитието на:

ПУМ-Първостепенната улична мрежа на компактния град Червен бряг в рамките на общината и обвързването й към областната и регионална транспортна инфраструктура – като пространствена геометрия и класификация.

На МОПТ-Масовия обществен пътнически транспорт – като превозни системи и трасета



Етапност на изграждане и реконструкции на мрежите – ПУМ и МОПТ.

Инвестиционни програми, включващи обосновка на необходимите средства.

Предложения за:

  • Системи за организация на движението

  • Електронни системи за регулиране и управление на движението

  • Организация на паркирането и гарирането

  • Системите на пешеходното и велосипедното движение

  • Обосноваване на потребностите от терени за развитие на съоръженията на транспорта – автогари, бензиностанции, сервизи, транспортни стопанства, логистични терминали и др.



Основните задачи, които се решават с ПС-ТКС могат да се групират най-общо в три основни направления:

  • Икономически – ефективност на инвестициите на транспортната инфраструктура. Това се отчита главно чрез картограмите на прогнозните натоварвания, отразяващи интензивността на транспортните потоци по ПУМ, по съответните ФТН-превозни системи.

  • Качество на транспортното обслужване – скорости на предвиждане по ПУМ, задръжки на движението, транспортен травматизъм, време за чакане и цени на Обществения транспорт.

  • Въздействие върху градската среда – замърсяване с транспортен шум и вредни газови емисии.

Постигането на горепосочените главни цели и задачи да се реализира чрез съвременните методи на многовариантно изследване и сравнение на варианти и ескизни проекти, които да позволят обективен избор на оптимално решение при подбрани, обществено значими критерии за оценка.
Информационна основа на проекта ПС – КТС

Информационната основа на проекта ПС–КТС е неразривно свързана с тази на „ОУПО-Червен бряг”, описана в Раздел І-ви на „ПТЗ-Подробна програмата-задание”.

Набора и създаването на специфичната информация за проекта ПС–КТС е предвидено да се извърши от Изпълнителя на задачата. Вида на необходимата информация за ПС–КТС е представен в Приложение № 6.

Анализирането на информацията за ПС–КТС и представянето на резултатите от анализа са включени като неразделна част от създаването на общата „Комплексна информационна база” на ОУПО- Червен бряг.

При изпълнение на задачата да се ползват както изброените в „Приложение №6” данни, така и създадената в „Общия координиран опорен план” на ОУПО инфор-мация за:


  • Набраната информация за ПУМ – състояние на изградеността и площните показатели на мрежата, включени в баланса на Общия опорен план на община Червен бряг.

  • Оценката на състоянието на пътната и уличната мрежи



Методически основи на проекта ПС – КТС

Методическият подход при разработването на ПС–КТС да следва:



  • Методите и практическия национален и интернационален опит на транспортното планиране, успешно утвърдени във високите нива на българс-ката урбанистична практика в ХХІ-век. При необходимост да се приложат съвременни софтуерни технологии - UTPS, VISUM, VISSIM или др.п., позволяващи максимално адекватно моделиране на транспортни мрежи и транспортните потоци върху тях:

  • Проучванията на съществуващите мрежи и транспортните потоци, като инфор-мационна база на ПС–КТС, подробно разписана в Приложение №6 по видове, характер и количество, в съответствие с Наредба № 01/8 за обема и съдържанието на устройствените схеми и планове.

  • Формирането на мрежови варианти и сценарии за транпортната инфраструк-тура да бъде във връзка с развитието на функционално – пространствената структура на община Червен бряг, която ще се утвърди с разработването на „Ескизни варианти и сценарии” на общината и ще се съгласува със системата на социално управление.

  • Изготвяне на препоръки за инвестиционни приоритети, свързани с преструктуриране на управленските системи.

  • В проекта ПС-КТС да се дадт препоръки за спешни действия в областта на транспортната инфраструктура, свързани с малки инвестиции и бързи, осезаеми подобрения.



Териториален обхват

Проект на ПС – КТС на община Червен бряг да се разработи в териториален обхват идентичен с този на „ОУПО- Червен бряг”.



Прогнозен хоризонт

Прогнозите за ПС – КТС да са идентични с тези на ОУПО- Червен бряг и се разработват за прогнозен хоризонт до 2035 год.



Етапи и срокове за разработване

Разработването на Предварителния проект на ПС–КТС, следва да се изпълни, във фазите, покриващи изискванията на Наредба № 01/8, а по етапи, видове работи и срокове с изискванията на Възложителя, представени в „ПТЗ с Програма- задание”, съответно в Приложение № 6 „ПТЗ - Подробна програма – задание”.

Накратко, разработването на ПС-КТС, както по технология, така и по логиката на гра-доустройствената проблематиката, следва сроковете на шестте етапа за разработ-ване на ОУПО- Червен бряг.

Обем и съдържание на проучванията и разработката на ПС – КТС

Обемът на проучванията и проектантските работи следва да покрие като минимум изискванията на Наредба № 01/8 за обема и съдържанието на устройстве-ните схеми и планове и по-специално на Част Трета, Глава пета, Раздел ІІ за ПС – КТС.

Те са представени в подробен вид в „ПТЗ - Подробна програма-задание”, съответно в Приложение №6.

Проектните работи по ПС-КТС плътно следват етапите и фазите за разработване на ОУПО- Червен бряг.

Проучванията и разработването на ПС-КТС е необходимо да се задълбочи в след-ните насоки:



  1. Към изискванията на Чл. 28 от Наредба № 01/8:

    • Общото изискване за всички данни, описани в Приложение № 6, е те да бъдат актуални, т.е. да са събрани в недалечен разраз във времето, след 2011 г. За ретроспективен анализ могат да се ползват, разбира се и по-стари данни.

    • Да бъдат изведени юридическите взаимоотношения при ползването на терените за съоръжения на транспорта – условия на собствености, права на ползване.

    • При анализа на системата МОПТ, и въобще на обществения автобусен транспорт, да се анализират маршрутизацията, тарифите, средните времепътувания по видове кореспонденции, натоварванията на маршрутите в дневния цикъл и всички статистически параметри, необходими за моделирането на системата – МОПТ.

    • Транспортното райониране следва да дава възможност за въвеждане на топология на планиране, респектираща компактните урбанизирани територии, и зоната на активно влияние в единни топологични сценарии.

    • Планировачните, т.н. транспортните райони да се пригодят с териториалните си граници, по възможност, като части от териториално структурираните градоустройствени структури на урбанизираните територии.

    • При структурните елементи на ПУМ да се систематизират показателите на трайните транспортни съоръжения – мостове, подлези, надлези, водостоци и пр.

    • При поточната статистика да се изведе и документира интензивността на транспортните потоци като часова, както и развръзката на потоците във възлите (прави, леви, десни) със фиксиран състав на потоците по видове ФТН (Леки коли – ЛАД, Товарни – ТОВ, Тежкотоварни – ТТОВ, БУС, Мотори – МОТ и Велосипеди – ВЕЛО). Да се измери и документира транспортния травматизъм.

    • След комплексния анализ на съществуващата транспортна обстановка, съвместно с развитието на прогнозната Функционално-пространствена структура на ОУПО- Червен бряг, да се предложат сценарии за възможното развитие на териториалните структури на транспортните мрежи и системи – като се отложат със съответна технология върху Цифровия модел на кадастъра на Община Червен бряг.


2. Общоградоустройствени аспекти и критерии при разработката на ПС-КТС

  • При разработването на сценариите особено внимание следва да се обърне на структуроопределящата роля на ПУМ и транспортните системи по отношение развитието на пространствената структура на ОУПО- Червен бряг. ПС–КТС и прогнозната транспортната инфраструктура трябва да създадат предпоставки за оптимално функциониране на всички структурни териториални елементи на ОУПО – главен и вторични центрове, зони за интензивно приложение на труд, обитаване, зони за отдих и пр.

  • Специално внимание да се обърне на товарното автомобилно движение, (включително вътрешно-градския транзит), като се създадат предпоставки за минимално затормозяване на градската среда с шум и отработени газове.

  • По отношение на външните транспортни потоци – входящо, изходящо и транзитно движения, в Сценариите и вариантите за прогнозната транспортна инфраструктура - (мрежи) на ПС – КТС, следва да се проверят до каква степен са оптимални връзките на общината с областния и регионален център, главните пътища от републиканската пътна мрежа, което следва да се извърши в по-разширен териториален обхват в рамките на Етап-ІV „Ескизните варианти и сценарии”, като се отчете ЗАВ - „Зоната на активно влияние” в област Плевен.

  • Необходимо е да се обобщи информация за съществуващите и прогнозни транспортни потоци на входно-изходните улици по пресечните точки с топологията на кордонния пръстен на общината.

  • След съгласуване и утвърждаване на сценариите за пространствената геометрия на транспортната инфраструктура, да се разработят транспортни прогнозни визии за всеки от тях. Получените прогнозни транспортни натоварвания – (транспортни потоци) за всеки сценарий, следва да се коментират като обеми и структури на транспортните потоци. Те ще служат като един от основните критерии за оценка на градоустройствената структура и мрежовите варианти на транспортната инфраструктура.

  • Да се изчислят, параметрите „Ниво на транспортния шум” и „Концентрация на отработени газове”, като функция от прогнозната интензивност на транспортните потоци и техния състав.

  • Да се предвидят възможности за развитие на ВЕЛО-движението, като посоки и трасета.



Представяне на разработката ПС – КТС

Проектните материали – текст и графика, трябва да съдържат освен посочените в изискванията на Наредба № 01/8 към ЗУТ, по обем и в съответен мащаб проектни материали, така и допълнителните текстови и графични материали описани в „ ПТЗ-Подробна програма-задание” – (Приложение № 6).

Проекта ПС-КТС (текстови и графични материали), се предоставя на Възложителя в 3 екземпляра на хартиен носител и 3 броя СD.
Специални изисквания


  • 1. Всеки участник в процедурата за възлагане на поръчката, следва да изложи своето виждане с „Предложение за изпълнение” на предвидените дейности в „Планово Техническото задание” за ПС-КТС - Червен бряг, което предложение е задължителна част за участие в процедурата, подлежаща на оценка.

  • 2. „Предложението за изпълнение” да съдържа подробно и детайлно описание на всяка от предвидените дейности, които участникът трябва да извърши, съобразявайки се с описаните функционални и технически изисквания.

  • 3. От участниците се очаква да направят предложения, допълващи и доразвиващи посочените минимални изисквания, чрез посочване на методологични, технологични, в т.ч. и иновационни решения, имащи отношение към разработваната проблематика.

  • 4. В процеса на разработването на плана, при доказана необходимост – да се използват специализирани съвременни софтуерни технологии, позволяващи прецизни анализи и моделиране на оптимални управляващи въздействия за развитието на общината.

  • 5.. В разработката да се ползват Цифровите модели на селищните-КК и земеделски кадастри (КВС) на община Червен бряг, както и интегрираните към тях бази данни.

Технически и технологически изисквания

В процеса на разработването на ПС–КТС община Червен бряг, при доказана необходимост – да се използват специализирани съвременни софтуерни технологии, позволяващи прецизни анализи и моделиране на транспортни мрежи и транспортни потоци.



Неразделна част от настоящата Програма-задание са:

  • Приложение 5. „ПТЗ - Обобщена програма–задание” за разработване на „ОУПО- Червен бряг” и ПС-КТС към ОУПО.

  • Приложение 6. „ПТЗ - Подробна програма-задание” за разработване на „ОУПО- Червен бряг” и ПС-КТС към ОУПО.

Допълнителни условия

1. При възникнала необходимост, в рамките на този проект, с отделно възлагане, Възложителят – Община Червен бряг, може да поиска разработването на ПУП-подробни устройствени планове, както и детайлни проекти за отделни части от населените места и урбанизирани територии, както и на подробни комуникационни проучвания на елементи на пътната и уличната мрежи.





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница