Проблеми с психичното здраве



Дата03.01.2023
Размер20.65 Kb.
#116086
Курсова
Свързани:
MTU FLUIDS AND LUBRICANTS SPECIFICATIONS

Симптоми

  • Проблеми с психичното здраве. Различните хора реагират различно на конфликтите. Има такива, които влизат челно, и други, при които и най-малкият сблъсък на мнения води до повишена тревожност. Нерешените конфликти в работата често са съпроводени и от стрес, неудовлетворение, бърнаут.

  • Ниска продуктивност. Конфликтът с друг член на екипа вероятно ще измести фокуса от работата. Освен това конфликтът понякога може да се отрази и върху останалата част от екипа и да повлияе на продуктивността му като цяло.

  • Липса на мотивация. При конфликт, който остане нерешен, служителите могат да станат демотивирани, което също е свързано с ниска продуктивност. Това може да означава, че по-малко хора са ангажирани, да завършат даден проект или че отделните служители са по-малко мотивирани да участват в екипна работа.

  • Отсъствия. Високият процент отсъствия на персонала е едновременно знак и симптом за ниска ангажираност на служителите. Една възможна причина би могла да е конфликт на работното място. Проучете причината. Ако хората не се чувстват добре на работа, понеже нещо ги притеснява, е възможно да излизат често в болничен или в отпуск.

  • Голямо текучество. Ако човек търпи негативи заради неразрешен конфликт, е много вероятно да помисли и за напускане. Това оказва влияние и върху останалата част от персонала, както и върху цялата компания, защото е свързано с реорганизация, наемане на нови служители и т.н.

Причини

  • Избягване на конфликти. Колкото и странно да звучи, това може да е една от основните причини за конфликтите на работното място. Много може да се прочете по темата защо не е добре да се избягват конфликтите, препоръчваме ви книгата на Патрик Ленсиони "Петте основни слабости при работата в екип". Неспособността да се комуникират проблемите и да се адресират и изваждат на повърхността конфликтите още при зараждането им, нерядко ескалира под формата на по-сериозни проблеми по-късно.

  • Липса на лидерство. Липсата на ясно установено и прозрачно управление обикновено води до объркване и несигурност на служителите. Различията в стиловете на управление в мениджърския екип също могат да акумулират конфликт. Това е особено видно, когато служителите работят с мениджъри, които имат различни подходи и очаквания.

  • Взаимозависимост. На работното място хората често разчитат един на друг, за да придвижат даден проект напред. Това може да доведе и до невъзможност да се отговори на очакванията и може лесно да предизвика конфликти сред служители или екипи.

  • Атмосфера на вътрешна конкурентност. Въпреки че някои индустрии или функции в компаниите целенасочено поддържат конкурентна атмосфера, това невинаги допринася за положителна работна среда. Противопоставянето на служителите един на друг може да доведе до постоянно напрежение, особено ако в организацията е налице и елемент на фаворизиране.

  • Лични противоречия. Съвкупността от различни типове личности (като хора, всички сме различни) може да доведе до разногласия и сблъсъци. Поради своя индивидуализиран характер конфликтът, основан на личността, може да бъде по-труден за разрешаване, отколкото свързаните с работата търкания. Не е нужно да сме приятели с всичките си колеги, просто трябва да намерим начин да работим съвместно, водени от чувството ни за професионализъм.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница