Програма за овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на община Стрелча 2017-2020 г. „ I. Въведение



Дата12.03.2018
Размер93.59 Kb.
#62592
ТипПрограма
Проект !

ПРОГРАМА за овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на община Стрелча 2017-2020 г.

„ I.ВЪВЕДЕНИЕ

Със Закона за защита на животните (ЗЗЖ) се възлага на общините да разработват програми за овладяване на популацията от безстопанствени кучета. Настоящата програма е изготвена на основание чл. 40, ал. 1 и ал. 2 от ЗЗЖ и обхваща периода 2017-2020 година.

Разработването и приемането на настоящата програма се налага поради факта, че проблемът с безстопанствените кучета е сериозен за обществото и е с многообразни измерения – хуманно медицински, ветеринарномедицински, социално – битови, икономически и екологични.

Община Стрелча се стреми да прилага адекватни мерки за овладяване на проблема с безстопанствените кучета в града и съставните села, да прилага разпоредбите на Закона за защита на животните, вменяващ на общините редица права и задължения по контрола на защитата и хуманното отношение към животните и третирането на домашните и безстопанствените кучета.


II.АНАЛИЗ НА СЪЩЕСТВУВАЩОТО ПОЛОЖЕНИЕ
Проблемът с бездомните кучета нараства с всеки изминал ден. Община Стрелча е заплашена от нарастващата популация на бездомни кучета, както в града , така и в съставните села. Сред жителите на общината расте недоволство. Бездомните кучета стават агресивни и жителите искат тяхното избиване като най-бързото решение на проблема.

1. Причини за наличието на безстопанствени кучета


Липсата на контрол над домашните кучета по отношение на размножителния им период, в резултат на което се продуцира ново бездомно поколение. Популацията се попълва от избягали и непотърсени от собствениците домашни животни, както и от придошли от други различни райони /главно от села и от други общини/.

Кучето достига полова зрялост на 6-8 месечна възраст, ражда 2 пъти годишно, средно от 5 до 8 кученца. Очевидно е, че само няколко изгонени домашни кучета са в състояние за кратко време бързо да увеличат броя на безстопанствените кучета. Подобна е ситуацията и с кучетата, които се отглеждат в индустриалните зони и строителните обекти, крайградски квартали.

Безотговорното отношение на част от хората към поколението на техните кучета – домашни любимци, допускане на безконтролно размножаване и изоставяне на кучетата са основна предпоставка за увеличаване популацията на безстопанствени кучета

Съществуването на безстопанствени кучета в дадено населено място се благоприятства също от осигуряването на хранителен ресурс, вода и подслон. Установени са редица случаи на хранене на безстопанствени животни с необработена храна, включително сурово месо и остатъци, което е допълнителна предпоставка за пренос на заразни болести и агресивно поведение от животните.


2.Нормативната уредба:

2.1.Съществуващата законова регламентация не позволява да се формира национална политика и цел за постигане на стройна система от мерки, която да допринесе за решаване на проблема в цялост;

2.2.Липсва законово уреден механизъм за контрол на национално ниво върху изпълнението на общинските програми за намаляване на популациите на безстопанствени кучета, както и система за отчитане на резултатите от приложените мерки;

2.3.Няма ясни гаранции за добра координация в действията на БАБХ, общините и неправителствените организации за защита на животните и др.

ІІІ. Проблеми, свързани с безстопанствените кучета

1. Риск за хората

1.1.Безстопанствените кучета създават риск от ухапване и застрашават живота и здравето на хората;

1.2. Безстопанствените кучета са преносители на болести, опасни за човека – бяс, ехинококоза (кучешка тения), бруцелоза, микроспория, демодекоза и др.;

1.3.Създават дискомфорт на гражданите като шум, замърсяване на градската среда и възможност за възникване на пътно-транспортни произшествия.

2. Риск за безстопанствените кучета

2.1.Тежкото положение на безстопанствените кучета травмира хората, които обичат животните;

2.2.Кучетата страдат от различни болести, глад и студ. Много от безстопанствените кучета са обект на посегателство и тормоз от страна на граждани.

ІV. Цели на програмата

На територията на Община Стрелча има увеличаващ се брой на скитащи безстопанствени кучета. Големият брой бездомни кучета води до здравни рискове за хората. Бездомните кучета освен вредите, които причиняват чрез ухапване на хората, са и приносители на болести и зарази, които са опасни за здравето и живота на хората. Вследствие на това от изключителна важност е предприемане на мерки за контролиране на популациите на домашните и уличните кучета, като се гарантира здравето и безопасността на хората и градската среда.

Целта на настоящата Програма е да се установи контрол върху популацията на безстопанствените и домашни кучета, като се гарантира здравето на хората, безопасността на градската среда .

Друга основна цел на Програмата е рисковете от разпространение на заразни заболявания, касаещи хора и животни, да се сведе до минимум. На следващо място е необходимо у хората да се развие чувство на отговорност при отглеждането на кучета. Методите на регистрация и идентификация са полезни при контрола на популацията от животни и намаляване на изоставянето. Образованието и обучението на обществеността, особено на децата, е от решаващо значение за разбиране на поведението на животните и техните нужди.

Сред задачите на Програмата са: овладяване броя на безстопанствените кучета до трайно изчезване на явлението „безстопанствено куче”, контрол върху отглеждането на домашни кучета, повишаване чистотата на градската среда, изготвяне и провеждане на образователни кампании (съгласно чл. 2 от Закона за защита на животните).


V. Методи за решаване на проблема с безстопанствените кучета:
1. Кастрация, обезпаразитяване, ваксинация, трайна маркировка и връщане по места на неагресивни и здрави безстопанствени кучета.

2. Евтаназия на неизлечимо болни и агресивни безстопанствени кучета.

3. Придобиване на безстопанствени кучета.

4. Провеждане на информационни и образователни програми за гражданите и служителите на община Стрелча.

5. Контрол върху отглеждането на домашни кучета.
VІ. Мерки по изпълнение на целите

1.Кастрация, обезпаразитяване, ваксинация, трайна маркировка на обработените безстопанствени кучета.

1.1. Кастриране на безстопанствени кучета в жилищните квартали.

1.2. Очакваните резултати след обхващане на всички райони на територията община Стрелча са популацията на безстопанствени кучета да се ограничи до 2020 г. с до 50 %.


2.Манипулациите могат да се извършват:

2.1. Ветеринарните клиники и амбулатории, в които се извършва кастрация на безстопанствени животни следва да са предварително одобрени от БАБХ.

2.2.Сключване на договори между общинската администрация и ветеринарни клиники, кастрационни центрове, амбулатории и организациите, притежаващи мобилни клиники, одобрени от БАБХ, на територията на област Пазарджик , за извършване на кастриране, обезпаразитяване, идентификация с микрочип и ваксиниране на домашни и на заловени и закарани на място, от екипите, безстопанствени кучета.

2.3. Сключване на споразумения с неправителствени организации за защита на животните, стопанисващи приюти, кастрационни центрове и притежаващи мобилни клиники за участие в кастрационна програма на община Стрелча, с договорени конкретни ангажименти по отношение месечния брой обработени безстопанствени и домашни кучета.


3. Евтаназия на неизлечимо болни и агресивни безстопанствени кучета:

3.1. На безстопанствени кучета, чието агресивно поведение представлява опасност за хора и животни и може да доведе до нараняване или причиняване на смърт , съгласно чл. 179, ал. 3, т. 4 и § 1, т. 1 от ЗВД и чл. 45, т. 8 от ЗЗЖ.

3.2. На неизлечимо болни животни, съгласно чл. 179, ал. 3, т. 1 от ЗВД и чл. 45, т. 8 от ЗЗЖ.

4. Провеждане на образователно – информационни кампании и осиновителни кампании

4.1. Провеждане на образователни кампании за отглеждане на домашно куче в училища и детски градини;

4.2. Провеждане на кампании за популяризиране регистрацията на домашни кучета.

5. Регистрация на домашните кучета. Контрол върху отглеждането на домашни кучета.
6. Съгласно Закона за ветеринарномедицинската дейност и Наредба за отглеждане на селскостопански животни /и/ домашни любимци на територията на община Стрелча всички собственици на кучета са длъжни да спазват следните изисквания:

- В тримесечен срок от датата на придобиване на кучето собственикът подава заявление за регистрация по образец в общината, като прилага копие от ветеринарномедицински паспорт.

- За притежаване на куче собственикът заплаща годишна такса в общината, на чиято територия е постоянния му адрес. Таксата се заплаща ежегодно до 31 март на съответната година

- при извеждането на кучетата собствениците са длъжни да носят в себе си ветеринарномедицински паспорт и да го предоставят за проверка при поискване на общинските и ветеринарномедицински органи.

- стопаните на агресивни кучета да не ги оставят свободно движещи се в дворовете и входовете на жилищните блокове, с цел недопускането им до не обезопасени огради и входни врати на по-малко от два метра,както и да поставят табела с надпис "Зло куче".На обществено място собственикът/стопанина/ е длъжен да разхожда кучето си с повод, а кучетата от породите: кавказка овчарка, българско овчарско куче /каракачанско куче /, германски дог, немско овчарско куче, резеншнауцер, черен териер, московска стражева, доберман, ротвайлер, бултириер ,питбул, стафорширски териер - с намордник и повод.

- куче без един от реквизитите: нашийник, повод, обозначителен знак за регистрация и не придружено от собственика се счита за бездомно.

-всеки собственик е длъжен да съобщава на държавните ветеринарномедицински органи и служителите в общината за животните, показващи съмнителни признаци на бяс.

- при отглеждане на кучета на открито задължително се осигурява колиба, която се оразмерява така, че кучето да може се движи изправено вътре в нея и без затруднения да си ляга с цялата дължина.

- гражданите попълват декларация по образец, към която прилагат копие от ветеринарно-медицинския паспорт на животното, която се подава еднократно в деловодството в сградата на общината;

VII. Очаквани резултати и индикатори за отчитане на напредъка при изпълнение на целите.

- Повишаване на безопасността на градската среда;

-Регистрация, събираемост на таксите за домашни кучета и стимулирането на кастрацията им ще спомогнат за трайното решаване на проблема и овладяване на притока на нежелани животни от дома към улицата.

- Намаляване на социалното напрежение.

- Постепенно намаляване на популацията на безстопанствените кучета.

- Увеличаване броя на регистрираните домашни кучета.

- Повишаване на постъпленията от таксата, съгласно чл. 175 ЗВМД.

- Преброяване на популацията на безстопанствените кучета.
VIII. Дейност на неправителствени организации за защита на животните
1. Организациите за защита на животните, регистрирани по Закона за юридическите лица с нестопанска цел, с предмет на дейност, съответстващ с целите на Програмата, могат да изграждат за собствена сметка приюти, на терени общинска собственост, отговарящи на нормативните изисквания;

2. Организации, които имат стационарни или мобилни амбулатории, стопанисват приюти или кастрационни центрове могат да кандидатстват, съгласно чл. 40, ал. 4 от ЗЗЖ за участие в Програмата и да сключват с община Стрелча договори за изпълнението на програмата;

3. В срок от един месец, след влизане в сила на настоящата Програма неправителствените организации за защита на животните, регистрирани по Закона за юридическите лица с нестопанска цел, с предмет на дейност, съответстващ с целите на

Програмата, и които желаят да вземат участие в нейното изпълнение заявяват интерес в община Стрелча за ресурса, който притежават (ветеринарни лекари, подвижни или стационарни амбулатории) и дейностите, в които могат да участват по т. 4, съобразно този ресурс.


4. Представителите на неправителствените организации могат да участват в следните дейности:

4.1. Организациите за защита на животните трябва да реваксинират срещу бяс и обезпаразитяват на всеки 3 месеца безстопанствените кучета. При поява на заболяване или възникване на инцидент от същите, организацията, под чието наблюдение са тези кучета поема отговорността и разходите за ветеринарномедицинско обслужване;

4.2.Подпомагат община Стрелча за изпълнение на ежегодните информационни и образователни кампании за дейностите по Програмата;

4.3. Организират и провеждат задължително осиновителни кампании;

4.4. Oрганизациитe за защита на животните, сключили договор/споразумение със община Стрелча за стопанисване на приют за безстопанствени кучета или кастрационния център задължително подават ежемесечно справка до община Стрелча за броя кастрирани кучета в приюта.

4.5. Oрганизациитe за защита на животните, сключили договор/споразумение със община Стрелча за стопанисване на приют за безстопанствени кучета или кастрационния център задължително подават ежемесечно справка до общинска администрация и за осиновените кучета и техните собственици.

IX.Средства, ресурси и време за изпълнение на програмата
1.Източници на финансиране и материално обезпечение на Програмата

1.1. Общински бюджет, съгласно чл.40, ал.1 от Закона за защита на животните

1.2.Постъпления от такси, съгласно чл.175 от Закона за ветеринарно медицинската дейност

1.3.Дарения


2.Време за изпълнение

2.1.Периода за работа по Програмата е три годишен, за който период следва да не се допуска увеличаване броя на безстопанствените кучета на територията на общината и в изпълнение на разпоредбите на Закона за защита на животните.



2.2.Дейностите по Програмата се отчитат и при нужда актуализират ежегодно от Кмета на общината.”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница