Регламентирана Тема: „Питка Цели на ситуацията: Затвърдяване умението на децата да овалват между длани



Дата27.11.2023
Размер156.5 Kb.
#119439
ТипРегламент
konstruirane-i-tehnologiii-plan-konspekt

План-конспект
по Конструиране и технологии
1. Възрастова група: II група
2. Детска градина: „Снежанка”
3. Дата:02.12.2016год.
4. ОН: Конструиране и технологии
5. Ядро:Конструиране и моделиране
6. Вид на ситуацията: практическа-регламентирана
7. Тема: „Питка”
8. Цели на ситуацията:
- Затвърдяване умението на децата да овалват между длани
- Създаване на умението да сплескват гладката овална форма между дланите
- Засилване на интереса към моделирането
9. Техническа осигуреност:
Пластилин , ножче за моделиране, дъска за моделиране, моделирана питка
10.Ход на ситуацията:
Влиза едно дете облечено като питка и пее:
- „Аз съм питка сладичка, сладичка и мекичка,
от баба избягах, от дядо избягах, на тебе ли ще се дам!”
Учител: Деца, познахте ли от коя приказка е песничката? За какво се разказва в тази приказка?
Учител: Да, деца, в тази приказка се разказва как питката избягала от баба и дядо. Може би сега на дядото му е много мъчно за питката, няма да има какво да си хапне.
Хайде да направим по една питка и да дадем на бабата и дядото. Вижте, деца, аз съм ви донесла една питка също като тази от приказката. Каква е формата на питката?
Учител: Да, деца, кръгла е!
Когато питката избягала от баба и дядо, тя се търкаляла по полята и горите. Търкаляла се бързо и леко, защото е кръгла, няма ръбчета.
Ние с вас имаме пластилин и от него ще си направим много питки. Най-напред ще омесим пластилина с ръце така, както баба е омесвала тестото. Ето така... След това го овалваме между дланите, за да се получи хубава кръгла форма като питката. После ще го сплескаме с длани. Ето така... А сега да загладим с пръстче краищата на питката и тя е готова! Когато вашите питки бъдат готови ще ги сложим в панерче и ще ги дадем на бабата, от която е избягала питката.
Деца, какво ще направим първо, за да станат нашите питки?
......
Да, деца мачкаме, овалваме, сплескваме..., а сега приятна работа!
Самостоятелна работа...
Помагам, поощрявам, поправям... Готовите питки събирам в панерче. Изваждам едно и питам:
- Тази питка има ли хубава кръгла форма? Добре ли са изгладени краищата на питката? Има ли ъгълчета по тях? Как е работило детето?
Всички деца са работили добре и затова всички питки са с кръгла форма и нямат ъгълчета по тях. Погледнете деца, колко много са питките.
Ето, когато работим всички заедно ние бързо и лесно направихме толкова много питки.
Браво деца, справихте се чудесно!
А сега да изиграем приказката: "Житената питка".

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница