Ссг при хирургични заболявания упражнения Предоперативни сестрински грижи. Определяне на кръвни групи



Дата02.06.2024
Размер51.39 Kb.
#121355
pishtovi-po-sestrinski-griji-v-hirurgiyata (1)
Свързани:
изчисляване на трансформатор, Analogovi komparatori- УСИЛВАТЕЛИ 10 клас схемотехника, analiz-strategia0, sestrinski-griji-pri-pacienti-s-hirurgichni-zabolyavaniya

ССГ при хирургични заболявания упражнения 1.Предоперативни сестрински грижи.Определяне на кръвни групи. Продължителността на предоперативния период зависи от основното заболяване,неговата тежест,общото състояние на болния,възраст и придружаващи заболявания.Подготовката на болния включва-психическа подготовка,лабораторни и апаратни изследвания,медикаменти.Задължителни изследвания-температура, пулс,дишане,АН,диференциално броене,време на съсирване и кървене,кръвна захар,кръвна група,ЕКГ,рентген сърце бял дроб,консултация с анестезиолог, интернист.Сестрата трябва да запознае пациента с режима ,диетата,подготовката и целта на изследванията.Извършва проба за чувствителност,премедикация,придружава пациента до операционната зала,предава документите.
Преди операцията:вечерта преди операцията,пациента невечеря,на сутринта не закусва,не приема течности,очистителна клизма-вечерта и сутринта,изпразване на пикочния мехур,свалят се бужута, протези,частична или пълна баня, санитарна обработка,подготвя оперативното поле,премедикация.
Определянето на кръвни групи почива на основата на реакция аглутинация,получава се при слепването на еднородни антигени и антитела. Аглутиногените (антигени) са специфични белтъчни тела свързани с еритроцитите ,Аглутинините(антитела) са друг вид специфични белтъчни тела,които се съдържат в серума на кръвта.Те са 2 вида-Анти-А и Анти-В.Резус фактора е белтък от групата на гама глобулина и се намира в еритроцитите, черен дроб, слезка, бъбреци, слюнчени жлези,той е не само кръвен, но и тъканен антиген, внесен от друг организъм предизвиква образуване на антитела и при повторно внасяне предизвиква аглутинация.
Алгоритъм-вземане на венозна кръв,надписване на плочката,оглед и накапване на определени места по 1-2 капки,накапване на кръвта до тест серумите в съотношение 10:1(тест серум:кръв),смесване на капките с различни клечки ;вълнообразно разклащане на плочките,отчитане след 3-5 мин,проверка за псевдоаглутинация ,чрез накапване на физ.разтвор ,окончателно отчитане,изпращане в лаборатория за определяне на резус фактора,документиране.РЕЗУЛТАТИ-при аглутинация а тест-серумите антиА и антиА и В кръвната група е А;при антиВ и антиА и В кръвната група е В,при аглутинация навсякъде- кръвната група е АВ,при липса на аглутинация-кръвната група е О. 2 .Следоперативни сестрински грижи.Хемотрансфузия-подготовка. Следоперативният период включва времето от излизане от операцията до изписването на пациента от хирургично отделение и след това до пълното му възстановяване.
Основни мименти при грижите :Подготовка на стаята и леглото (дезинфекциране,стерилни чаршафи,хирургично без възглавници за няколко часа; Пренасяне и внимателно настаняване на оперирания; Положение в леглото-зависи от вида на операцията и анестезията,при обща е по гръб без възглавници с обърната глава настрани,при гръдни-полуседящи,при ортопедични -в зависимост от операцията,при сърдечни-главата е по-високо за да има белодробна регулация;Наблюдение-външен вид,позиви за повръщане ,евентуално буйстване до излизане от пълна анестезия ,температура, борба с болката,борба с безсънието, захранване-първите часове не се дава храна,навлажняваме устните, започва се с чайове,след отделяне на газове по-голямо количество течности,след 3-я ден кашава храна после диета;Раздвижване;Диуреза-трябва да се отдели първите 12 часа,ако не катетеризация; Наблюдение на раната;Следят се соматични показатели-пулс и РР,за състоянието на ССС-честота, ритъм,напълненост,дишане-честота и характер.Хран. система- акоповръщането продължи повече от 24 час може да се смята че е настъпила стомашна атония (отпускане),поставяне на сонда-осигуряване на проходимост,в първите 24 часа пациентите развиват чревна пареза,ако не се отделят газове-мерки за предотвратяване на газова криза.
Отдел.система-до 24-я час трябва да отдели урина,следи се диуреза.
Нервна система-основен проблем е борбата с болкота ипредотвратяване на следоперативна психоза.
Грижи за личната хигиена и намлюдение на раната-ревизия на раната на другия,смяна на превръзката при септична рана,при асептична-първа превръзка на 6-8 дни,когато се свалят конците.
Изписване на пациента-когато е вън от опасност,след раздвижване,след сваляне на конците.
Предварителна подготовка за хемотрансфузия-определяне на кръвна група;потвърждаване от кръвна банка на кръвната група и RH фактора;изписване на кръвта ,получаване и затопляне;подготовка за венозно вливане,за определяне на кръвни групи,на кръвен серум от болния;Подготовка на болния-информирано зъгласие,след извършване на физиологични нужди.Непосредствена подготовка-индиректна проба-определясе кръвна група от банката;директна проба-смесване на капка серум от болния с капка кръв от банката,при липса на аглутинация се прави; биологична проба-вливат се 20мл,чака се 5 мин,ако липсват оплаквания се вливат 20-40 мл кръв и се изчаква 5 мин,при липса на прояви за несъвместимост, хемотрансфузията се осъществява.
3.Подготовка на превързочен материал,операционно бельо и облекло за стерилизация
Подготовката на превързочните материали се извършва в материална стая или превързочната. Изготвят се от марля,памук и лигнин,трябва да са бели, меки, хигроскопични,порьозни,обезмаслени. От марлята се изработват-марлени квадратчета(за превръзване на рани, за почистване на оперативно поле,за операционен блок се подготвят 10 брв 1 вързопче);марлени връхчета, тампони,бинтове,ленти,микулич компреси.Памук-за дезинфекция и почистване на здравакожа,за подплата на гипсови превръзки, надвръзки,тампони.Лигнин-надвръзки ,в стоматологията.За стерилизация се редят рехаво,по вид. Облекло-изисквания към материята-да издържа на пране и стерилизация,да е в цвят недразнещ зрението,да е меко.Стерилизация-автоклав.Индивидуално операционно облекло-маска, шапка,панталон,халат,калцуни.Операционно бельо-чаршафи-големи с или без разрез;Компреси(малки чаршафи) -с или без разрез .Правила-при подготовка-сестрата да е с чисти ръце,прибрани коси,при подготовка се прави оглед на здравина, големина,вид. Подреждане- по отделни видове и по комплекти.Изисквания при подготовка на ръкавиците-да са здрави,да са чифт,талкирани и с маншет.

4.Хирургическа обработка на ръце и обличане на операционно облекло


Необходимо е да бъдат премахнати микроорганизмите,особено наситени са в поднокътните, околонокътните пространства, космите на китките на ръцете и предмишниците,всички видове възпалителни изменения,рани,в дълбочина в гънките на кожата,околокосмените торбички, каналчетата на мастните и потните жлези.Правила:да се пазят ръцете от възпалителни заболявания, одрасквания,ноктите да са изрязани ,без лак,екипът да е с шапка, маска,операционна риза, панталон, обувките да се използват само в операционния блок,при измиване да се спазва следната последователност- воларна повърхност на китката, улнарна ,дорзална,радиална,по време на миене пръстите да сочат нагоре,така че водата да се стича към лактите ,водата да е течаща ,топла,четките да са стерилни, легените фламбирани. Обличане-след хирургична обработка на ръцете сестрата преминава в операционната; смяна на маската със стерилна;обличане на стерилна операционна престилка ,асистиращата сестра връзва връзките на гърба на престилката; поставяне на ръкавици при спазване на правилото"ръка с ръка" и "ръкавица с ръкавица",като те покриват ръкавите на престилката ;при сваляне на ръкавиците се обръщат обратно;употребеното бельо за операция се поставя в специален кош.
5.Хирургически инструментариум
Изработва се от метали или сплави-антикорозионни,да са леки, нечупливи,използва се неръждаема стомана,титанова сплав,благородни метали и неметали,от пластмаса се изработват тези за еднократна употреба..Инструмента е без драскотини,пукнатини,отчупени и вдлъбнати участъци,да са матови .По-голямата част от инструментите се състоят от 2 части-двураменни ,рамената са свързани с шарнир или винт,някои имат защипващо устройство(кремалиер)Еднораменните имат дръжка и работна част.Делят се на 2 големи групи-1-ва-общ инструментариум-инструменти, необходими за всякакви операции и 2-ра-специални-за конкретни хирургични интервенции.
1-ва група-инструменти, разединяващи тъканите или режещи-СКАЛПЕЛ-островърхи ,коремчести,прави,със сменящи се резци.НОЖИЦИ-прави ,извити ,тъповърхи,островърхи,малки,големи,с един тъп и един остър връх, извити по плоскостта им или извити по нейната ос.ТРОАКАРИ-за парацентези-имат мандрен и кожух,могат да са прави,извити към лумена;ПУНКЦИОННИ ИГЛИ;Група на хемостатични инструменти-КОХЕР-може да е прав,извитима зъбче,нарезите достигат шарнира; ТЕРИЕ-без зъбче,може да е прав и извит;МИКОЛИЧ-със зъбче,нарезите не достигат шарнира;МУСКИТО-финни браншове,може да е прав и извит;ПЕАН-с лъжичкоподобни челюсти;ИГЛА НА ДЕШАМ-използва се за лигатура на кръвоносни съдове вдълбочина,има и за лява и за дясна ръка.Група на основни инструменти-зъбчати екартьори-според броя на зъбците,могат да са дву-,три-,четири - или многозъбчати-могат да са остро или тъповърхи.Група на плоски екартьори-плосък екартьор на РУ и на Фарабьов.Група на захващащи и фиксиращи тъканите-ПИНСЕТИ-големи,малки,средни-анатомични с нарези,без зъбче и хирургични-имат зъбче.КОРСАНГ-за взимане и подаване на инструменти, стерилни материали идр. ТУХКЛЕМЕН-щишка за фиксиране на чаршафи и компреси за отграничаване на оперативното поле. Група за защита на тъканите-ЖЛЕБОВА СОНДА-предпава от набождане,ТОПЧЕСТА СОНДА НА СТИЛЕ-едно- и двустранна,за сондиране на фистулни ходове.
Група на съединяващи тъканите-ИГЛИ-връх,тяло,ухо,различни по големина,с номерация,прави или извити;според сечениетообли нережещи,с триъгълна форма; според върха-остри,притъпени и тъпи;според ухото-пружиниращо ухо т.е конецът се надява. АТРАВМАТИЧНИ ИГЛИ-нямат ухо,за еднократна употреба,фабрично производство игла с конец.
Група на ИГЛОДЪРЖАТЕЛИ-на ХЕГЕР и МАТИО.АГРАФИ-телени скоби, поставят се с ЩИПКА НА МИШЕЛ

6.Обработка на асептична рана. Сваляне на конци. Видове зарастване-първично и вторично зарастване,зарастване с коричка .Асептична рана-ръбовете са прилепнали,раневи краища-жизнеспособни,липсват некротични огнища и хематоми,липса на възпаление и оток,липса на чужди тела,оформя се линеен цикатрикс.В хирургично отделение трябва да има 2 отделни превързочни-за асептични превръзки и за септични.Сестрата почиства, дезинфекцира и зарежда количките за превръзки-антисептични превръзки,лекарствени средства,съд с дезинфекционен разтвор за замърсените инструменти, бъбрековидно легенче.По време на превръзката сестрата да е с маска, ръкавици,очила,шапка,допълнителна защитна престилка. Алгоритъм-специално облекло на сестрата; хигиенно измиване на ръцете;чист чаршаф(еднократен) на превързочното легло; психологическа подготовка на болния; внимателно сваляне на превръзката;оглед;почистване с йод-бензин;почистване със спирт 70%;сваляне на конци(ако е голям разреза през един,започва се от втория)-с инструмент се хваща на възела,със скалпел или ножица се срязва конеца под възела,туширане с йодасепт;подготвяне на стерилна суха-плоска асептична превръзка; фиксиране на превръзката.


7.Обработка на септична рана. Дренажна система. Септична рана-ръбовете не са прилепнали,наличие на некротични огнища, хематоми ,оток,хиперемия,гноетечене,заздравява вторично.Лечението при гноетечене е скомплексен характер-антибиотично,антисептично,общоукрепващо медикаментозно и витаминолечение,физиотерапевтични процедури,,усилено диетично хранене,ежедневни превръзки.
За оттичане на гнойната колекция раната се дренира в най-ниското място място пр лежащо положение. Дренаж означава поставянето в дълбочина на раната материал, който осигурява изтичането на ексудата навън.Видове дренажни системи-отворени(открити)-използват се тръбести дренове, гумени ленти от ръкавици,тръбички от полиетиленови системи с различен лумен,марлени ленти, марлени връхчета и др.; отворени (закрити)системи-дреновете се поставят към различни аспирационни системи;промиващи-поставят се 2 дрена-през единия вход се влива(антисептичен или антибиотичен разтвор),а през другия се изтича.

8.Пункции- Определение-проникване в телесните тъкани и кухини с помощта на игла или троакар.Видове-според целта-диагностична,терапевтична,комбинирани.В зависимост от мястото на извършване-плеврална, лумбална, коремна,костно-мозъчна, ставна, перикардна и др. Плеврална-проникване в плевралната кухина при заболявания,протичащи с излив на течност-възпалителни и неопластични заболявания на белите дробове и плеврата, травки,хидро-,или хемоторакс. Извршва се между 7-мо и 9-то междуребрие-винаги непосредствено до горния ръб на долното ребро.Принадлежности-стерилни-пункционни игли-8-10см.,марли,инструмент,спринцовки,игли,ръкавици,съдове за микробиологично изследване, компреси с или без рарез,всичко за дезинфекция,анестетик,противоалергични средства, левкопласт, ножици, менсура,химически чистисъдове за другите изследвания, съпроводителна бележка, бъбрековидно легенче.Положение-легнал или седнал,с вдигната ръка откъм страната на извършване. Сестрата подготвя психически болния и асистира на лекаря, документира. Лумбална -проникване с лумбална пункционна игла в лумбалния дял на гръбначно-мозъчния канал.При всички заболявания на нервната система, вътречерепно налягане,въвеждане на лекарствени средства,лумбална анестезия.Извършва се между 2-и и 3-и поясен прешлен.Положение-легнал или седнал.Принадлежности-както при плевралната пункция,само иглата е различна,след нея се прави превръзка-плоска,болния е без възглавница за 2 часа,след което странично до 24-я час. Коремна-проникване в коремната кухина при доказана свободно подвижна течност.При асцит.Коремна пункция може да се извърши с цел инсуфлиране на въздух или чист кислород преди лапароскопия-пнемоперитонеум.Подготовка както при другите пункции,само иглата е различна плюс изпразване на червата и пикочния мехур.Място на пунктиране-в лява коремна половина на границата между средната и външна трета на линията ,която съединява пъпа с гребена на илиячната кост.Когато е диагностична пункцията се евакурира 100 мл.течност,когато е лечебна(парацентеза)-не повече от4-6 литра.Положение-легнал по гръб до самия край на леглото. Прави се стерилна и компресивна превръзка,поставя се пясъчна торбичка. Костно-мозъчна-проникване във вътрешността на костта с цел да се вземе костен мозък .При всички заболявания на кръвотворния апарат.Място на пунктиране-плоските кости.Към подготовката същото плюс попивателна хартия,часовниково стъкло,10 предметни стъкла,натриев цитрат,физиологичен разтвор..След пункцията се прави стерилна компресивна превръзка,болния най-малко 2 часа на легло,без възглавница.

9.Десмургия.Правила- Правилата за прилагане на превръзки се изучават от десмургията(учение за превръзките). Превръзката е лечебно мероприятие върху заболяла част от тялото с превързочен материал,който се прикрепя с бинт,лепливи материи. Правила-превръзката е добре прилепнала към тялото,но не стегната;който превръзва държи в дясната ръка главата на бинта(при левичарите- лявата),в лява ръка -началото на бинта;частта ,която щес се превръзва,трябва да е в такова положение,което ще заема след манипулацията;за превръзка на пръсти-5см.бинт,ръка,подбедрица и глава-8-10см.,бедро,тяло-15-20 см.

10.Видове превръзки


Прикрепваща-от своя страна може да бъде-предпазваща, компресивна, кръвоспираща,суха(плоска),влажна(превързочен материал с лекарство).; Дренираща-имаме отвеждане на ексудата от раната;Обездвижваща или имобилизационна-леко фиксираща, шинираща, гипсираща; Теглеща-екстензионна. В практиката превръзките често се комбинират.

11.Спец.сестр.грижи при пациенти с гръдни операции. Най-чести хирирг.заболявания-гръдна травма,абсцес и гангрена на б.дроб, вродени аномалии на гръд.стена, белодр.туберкулоза,ехинокок на б.дроб,тумори на б.дроб,тумори на гръд.стена.Наблюдения-Да придаде подходящо положение на болния-положение Фаулер,Да организира всички задължителни изследвания, Да поддържа плевралните дренажи, количество на серозната течност; Грижи за оперативната рана, дренажи и за изтичащия секрет, Температура,пулс,АН,дишане,кашлица,експекторация,Хранене-диета11, Дефекация,диуреза,Дих.гимнастика,Психологическо състояние на болния.Грижи-Избор в подходящо положение;Следи температура, дишане,пулс,АН,Наблюдава и извършва превръзка на раната, следи за количеството и вида на секретите ит дренажа.Оргаанизира дих.гимнастика,Подготвя пациента за изследвания (кръв,храчки,Ро); Плеврална пункция, торакоцентеза; Периодично бактериално изследване на секрета отделян от торакоцантезата;Включване на болния на активна аспирация, поставяне на плеврален тръбен дренаж;Хирург.обработка на раната,хемостаза на кървящ съд;Осигуряване на венозен източник;Кислородотерапия:Участие в интубация;Трахеостомия;Спазване на асептика и антисептика; Изработване на сестринска диагноза,предвид честата промяна в състоянието на болния.


12.Спец.грижи про коремни операции. Хирургично лечение при:заболявания на хранопровода,на стомаха,на червата,коремна стена.
Херния-Подготовка за операция-изследвания и подготовка, психическа подготовка,санитарна обработка,подготовка на оперативното поле, премедикация, очистителни клизми.
Следоперативни грижи-подготовка на леглото-затоплено,без възглавници,пренасяне на болния и заемане на удобно положение ,наблюдение на :външен вид,цвят на лицето,следи Т,пулс ,дишане,РР, тоалет на устна кухина,сутрешен и вечерен тоалет,против декубитус, пясъчна торбичка върху раната,най-малко 2 часа,обезболяващи, захранване на болния, ранно раздвижване,следи се поява на оток или хематомна скротума Следоперативни усложнения-шок,колапс,пневмонии,сепсис,супурация,едем,възпаление на херниално съдържимо или заклещване.
Апендицит-Подготовка-изледвания, подготовка,консултация с гинеколог, санитарна обработка,на оперативното поле, болния да не закусва,не се правят клизми,не се дават очистителни,празен пикочен мехур,стомахът се изпразва чрез сонда,премедикация-по назначение. Следоперативни грижи-следи се за евентуална задръжка на урина и газове в първите дни,при задръжка-катетър,при задръжка на газове-газова тръба,следисе превръзката ,борба с болката,грижа за дреновете и тампонада,конците се свалят на 7 ден. Язва на стомаха и дванадесетопръстника-Кървяща язва-хематеза,мелена.Грижи-настаняване,венозен източник, поставя се назогастрална сонда, следят се хемоглобин ,хематокрит, еритроцити.Стеноза на пилора-предоперативно се включват-разтвори-водно-солеви, плазма, стомашна промивка,перфорация-оперативно.Подготовка за операция-изследвания и подготовка,ренгеново изследване на стомаха и дванадест/а, фиброгастроскопия, изследване на стомашния сок чрез сондиране.
Грижи-следоперативни-придаване на удобно положение;ранни грижи-следене на външен вид,цвят на лицето,основни жизнени показатели, хигиена;Късни-следи се количеството и съдържанието на НГС чрез аспириране, пасаж,газове ,ако болния е сдренове,ранно раздвижване,да надува тръбичка в ръкавица,да се обръща в леглото, болкоуспокояващи,спокоен сън, захранване до пълно възстановяване на рефлексите,не се приема нищо през устата,от2-3 ден до възстановяването на перисталтиката се дават течности през устата.,след възстановяване течно-кашава храна,от 4-5 ден диета1,грижа за превръзката, дренове,конци на 11-13 ден.
13.Спец.грижи при жл-чернодробни операции. Хирург.лечение при следните заболявания-чернодробна цироза,травматични руптури, ехинокок на ч.дроб, абсцес,тумори. Оперативни интервенции-чернодробни резекции, трансплантация. Подготовка за операция на ч.дроб-рутинни изследвания, ехограф,рентген, сцинтиграфия,лапароскопия,биопсия;психич.подготовка,информирано съгласие,санитарна обработка, клизми.Грижи в следоперативен период-определят се от вида на оперативната намеса,при резециран ч.дроб-мониторен контрол за 1-2 седмици след операцията;следене на кръвна захар,вливане на глюкоза; следене нивото на серумния албумин и протромбина,на температура,на оперирания за излизане от следоперативна пареза на червата,наблюдение на сондата ,следене на дреназа кръв, диуреза ,захранване на болния-течности, течно-кашава храна,после диета5, сваляне на конци.Жлъчни пътища и мехур-жлъчно-каменна болест ;Остър холецистит и холангит,тумор на жл.мехур-оперативно лечение-холецистектомия.Подготовка за операция-кръв,урина,рентг .снимка, алергичен тест,кръвна група; допълнителни изследвания-за доказване на конкременти-перорална и холецистография, изпразване на стом.-чревния тракт-2 клизми. Следоперативни грижи- ранно раздвижване ;Захранване; Следи се за възстановяване на чревния пасаж,следят се дреновете, назогастралната сонда;сваляне на конците 10-12 ден.
14.Специални грижи при операции на ССС.Протезиране. Грижи след операция на сърцето-оперираният се настанява в интензивно отделение-монитор,ЦВН(ако е понижено това е критерий са увеличаване вливанията на инфузионни разтвори,ако се покачва- сърцето има застой,проява на миокардна слабост),дишане,ЕКГ-непрекъснато наблюдениена динамиката на сърцето,при проява на камерна тахикардия се започва съдечен масаж и обдишване,когато спирането на кръвообръщението е в резултата от камерни фибрилации ,сърдечния масаж да е последван от електродефибрилации,ако сърдечната дейност спре в асистолия след сърдечен масж може да последва електростимулация (пейсмейкър),при пациенти с пейсмейкър ,с електроди върху сърдечния мускул и по венозен път.След операция поради дифузни смущения в белодробния паренхим е необходимо даване на кислород с назален кататър;Правят се инхалации със секретолитични средства,а при нужда антибиотик ,болни,които немогат да отхрачват се аспирира;при болни с трахеостома и ендотрахеална тръба,когато са на командно дишане,сестрата да е стриктна при аспирация,да спазва асептика и работи с катетри за едникратна употреба;За предотвратяване на белодробни усложнения-провеждане на дих.гимнастика; Измерване на диурезата-ако отделената урина спадне под 25мл/час това е сигнал за настъпила остра бъбречна недостатъчност ;спазване асептика на оперативната рана,правилно фиксиране на дренажите,наблюдение на изтичащите ссекрети;правилен баланс на течности и правилно дозиране на инфузионна терапия;ранно раздвижване.
Пациенти с протезиране на аортна и митрална клапа подлежат на антикоагулантна терапия-сестрата следи за оява на кръв от носа,устата и кръв от урината.
15.Спец.грижи при урологично заболявания. Заболявания изискващи хирург.намеса-На бъбреците-аномалии,травми ,уросепсис ,туберкулоза,бъбречно-каменна болест,тумори;На пикочноя мехур-травми,тумори;На простатна жлеза-аденома,карцинома простате; На полови органи-фимоза(стеснение на препуциалния отвор), парафимоза, крипторхизъм(липса на единияили двата тестиса), хидроцеле(набиране на течностмежду обвивките на тестиса), варикоцеле(варикозно разширение на вените на семенната връв), орхит(възпаление на семенната жлеза),Орхиепидемит(възпаление на тестиса и семенната жлеза), тумори на тестиса. Уролитиаза- болния се поставя на легло,обилно течности-топли,венозни вливания ,спазмолитици,аналгетици,грейка,диета.Изследвания:Обзорна графия, венозна урография, ехография, изотопна нефрограма,химическо изследване на изхвърлен камък, изсл.на кръв,урина, палпация. Лечение-консервативно и оперативно. Задължения в предоперативна подготовка-проследява всички соматични показатели,организира всички изследвания,подготвя болния за изследвания,информирано съгласие,санитарна обработка ,премедикация. Грижи в следоперативен период-пренасяне на болния и подходящо положение в леглото; Следи се цвятна лицето, температура,пулс,дишане,АН;Уриниране;Следи за функциите на катетрите и дренажите;Следи се раната,надвръзка по необходимост; Изследвания-ПКК и др.;Борба с болката,спокоен сън;Ранно раздвижване; Диетична храна-диета7;Обработкана рана,сваляне на конци. Камъни в уретера-пред- и следоперативни грижи като при уролитиазата. Камъни в пикочния мехур-болка,смущения в уринирането,хематурия.Лечение-оперативно.Грижи-както при уролитиазата. Хипертрофия на простатната жлеза-3 стадия-на компенсация,на декомпенсация,на пълна декомпенсация.Изследвания-туширане,пункционна биопсия ,изследв.на остатъчна урина.
Подготовка за операция-изследвания- ПКК,хемостаза,кръвна група ,ЕКГ,рентген,алергичен тест, урина,консултация с интернист; психолог.подготовка;Санитарна обработка. Грижи-следоперативни-положение Фаулер,сърдечна дейност,дишане,отделителна функция на бъбреци,цвят на лице, Т,пулс,АН,уриниране,дефекация,катетри,обезболяване,хигиена,диета7, раздвижване,сваляне на конци.
Тумори на бъбр.легенче и пикочопровод, на бъбреците,на пикочния мехур,семенна жлеза,на половия чле-грижите са същите както по горе описаните.

16.Специални грижи за оперирани с гинекологични заболявания


Преди операцията:Психическа подготовка;Вземане на информирано съгласие; Изследвания -задължителни-кръвни(кръвна група,ПКК,ДКК,време на кървене и съсирване, СУЕ, биохимия), урина-албумин, седимент, пигменти, белтък, захар; ЕКГ ;белодробен статус,консултация с интернист,анестезиолог;измервнае на температура, пулс,АН. Допълнителни-чернодробни проби,ехография,ЯМР,хистеросалпингография;подготовка на стомашно-чревния тракт-клизма,хигиена-тоалет,баня;подготовка на оперативното поле,санитарна обработка.След операция: -общи грижи;задължително се прави тоалет на гениталиите-2 пъти дневно;при влагалищни операции 1-ден се изважда влагалищното марлено руло и болната се раздвижва,следи се кървенето ,извършва се подмяна на превръзката, както и напречния компрес.
17.Спец.сестр.грижи при невро-хирургични операции. Черепно-мозъчни травми,тумори на мозъка,възпалителни заболявания, увреждания на гръбначен стълб и гръбн.мозък,заболявания на гръбначния стълб. Симптоми-главоболие-упорито,на се поддава на лечения,брадикардия,ускорен пулс,висока температура,смущения в ритъма на дишането,зрението и слуха,повръщане,световъртеж,сънливост,кръвотечение от устата,носа, ушите,парези,плегии,парализа,болк
Грижи при черепно-моз. травми-прием по спешност,спиране кръвоизливите от меките тъкани на черепния покрив,стерилна превръзка ди извършване на хирург.обработка,изследвания за установяване типа и тежестта наневрохирургичните прояви, Отоскопия-за изтичане на кръв и моз.течност,Офталмоскопия-за вътречерепно налягане, Ехоенцефалография,караниография и снимка на шийни прешлени, томография,ангиография,лумбална пункция,ЯМР.Предоперативно-оценка нивото на съзнание, изследване на типа дишане и честота,следене на големината и реактивността на зениците, движението на очите,моторна и сензорна функция на крайници.След операция-настаняване в реанимация -по гръб,без възглавница,отчитане на състоянието по скала Глазгоу,отчитане на пулс,дишане, АН,следи се за възбудни нарушения, депресия,наблюдение на превръзката, дренажи,борба с болката ,ранно раздвижване.
След операция на гръбнака-всички задължителни грижи за опериран,хранене,прием на течности,провежда манипулации и превръзки,внимателно позициониране в леглото,при интервенции на шийни прешлени-следи се състоянието на имобилизиращата яка.

18.Спец.сестр.грижи при травматологични операции Ендопротезиране Травмат. увреждания-луксации,фрактури, дисторзии(навяхвания),контузии,могат да бъдат открити и закрити.


Грижи при контузии-болка, охлузване,оток,разкъсване на кръвоносни съдове и локален кръвоизлив.Поставяне на студен компрес,борба с болката,след 2-3 дни съгреваещ компреси физиолечебни процедури за разнасяне на излятата кръв,при усложнения на големи дълбоки хематомиможе да се стигне до абсцес-инцизия,дрениране, антибиотици.
Грижи при пациенти с рани-правила-да не се бърка с пръсти в раната за изваждане на чужди тела,преди налагане на превръзка ръцете се измиват със сапун и вода,да се поставят стерини превързочни материали,ако след това превръзката се напои с кръв да не се сменя,а да се постави памук и да се направи стегната надвръзка.
Грижи при дисторзии-временно изместване на ставни повърхности една спрямо друга.При дисторзия с леко разтягане на ставата и околоставните връзки-слаба болка,лек оток-налагане на компресивна превръзка 16-24 часа,крайникът е в покой,след 2-ри ден-съгреваещ компрес;Разтягане на ствана капсула и частично разкъсване на връзки-силна болка ,оток,нарушена функция на ставата-компресивна превръзка,последващ съгреваещ компрес,почивка на ставата,понякога гипсова превръзка ;С разкъсване на ставна капсула и ставни връзки-гипсова лонгета,ако няма усложнения гипсова имобилизация за 21 дни;тотално разкъсване на околоставния връзков апарат-,след неякомпресивна превръзка,която се разхлабва след 6-я час,крайникът повдигнат на 2 възглавници,за правилна циркулация, Грижи при луксация (изкълчване)-рентгенография,след наместване крайникът се имобилизира къмтялото с мека превръзка,рехабилитация.
Грижи при фрактури-симптоми-болка,оток,деформация на крайника,нарушена функция .Лечение-обездвижване-гипс, екстензия,оперативно и последваща рехбилитация.Борба с болката, профилактика за декудитус грижа за екстензионното устройство,за движението на болния в леглото, хранене,пръстите открити за наблюдение за цвят и подвижност.
19.Специални грижи при оперирани от онкологични заболявания
Преди операция-психическа подготовка;информирано съгласие; санитарна обработка;изследвания; консултации със нужните специалисти; непосредствена подготовка на пациента преди операция (извършва се в операционната зала).
Грижи-назначените манипулации,внимателно без да предизвиква болка (съпроводителните сили на онкоболните са по-малки); наблюдение за инфекции ;захранване- може и по-късно,поради големите количества на вливаните инфузионни разтвори;раздвижване-може и по-късно в зависимост от тежестта на опарацията;пациентите са психически лабилни,раними,поради стреса;възстановяването е бавно ;сестрата да е много тактична,да не дава излишна информация.
Грижи при химио илъчетерапия-разпознава реакциите-зачрвяване и изсъхване на кожата, раздразнителност, безсъние,загуба на апетит,гадене,повръщане,съветва пациента да взима витаминозна храна им повече течности,забранява пушене,тежки храни,алкохол, преумора, въздейства психически на пациента.

20 Спец.грижи при трансплантации. Антикоагулантна и имуносупресивна терапия. Оперативна интервенция свързана с взимане на органи и тъкани от донор-експлантация,тя може да се изърши върху жив пациент,пациент в мозъчна смърт или починал. Бъбречна трансплантация- следоперативен период-грижите изискват изклю1ителна отговорност.Основни медикаменти против отхвърляне ан бъбрек-Имурани Преднизолон. Усложнения-продължителна олигурия,съдови усложнения ,урологични усложнения,хеморагия и сепсис.При отхвърляне се наблюдава: повишена температура,увеличаване обема на транспл.бъбрек,олигурия,протеинурия,повишен креатинин и урея,понижена концентрация на натрии в урината,хематурия, хипертония.Грижи-осъществява наблюдение,мониторинг,манипулации,жизнено важните функции, регистрира всичко в реанимационния лист,уведомява лекаря при животозастрашаващо състояние,организира вземането на кръв,отчита изразходените консумативи,познава мед.апаратура ,участв в извършването на септични и асептични превръзки,прави очистителни ,хранителни и лечебни клизми,поставя уретрален катетър на жена,получава,разпредяля храната. Чернодробна трансплантация- Грижи-настанява болния в отделение за интензивни грижи,започва се с имуносупресивно лечение,за профилактика тромбозиране на чернодробните съдове хемоглобинът и хематокритът се поддържат на ниво 10-12мг%;в случай,че е налице жлъчен дренаж се следи жлъчната продукция;широкоспектърни антибиотици.Имуносупресивно лечение-Има за цел модулиране на имунния отговор с оглед предпазване от реакции на отхвърляне и възможност за създаване на толерантност към присадката.

21.Участие на сестрата в ендоскопси операции. Задължения-Подготвя пациента;Подготвя инструментариума и консумативи-титанови клипси,еднократни електроди към електрокоагулатора, стерилен калъв за кабелите на камерата и светлинния източник; Подава необходимите инструменти, сменя крайниците при нужда; Зарежда с поредния клипс,клип-апликатора и го подава на оператора ;Почиства със стерилна марля челното стъкло на лалапароскпската оптика за замърсяване и изпотяване; Регулура параметрите на апаратите-мощност на електроножа,дебит на инсуфлатора ,яркост и цветове на монитора ;След приключване на операцията изключва апаратите по установения ред,разглобява инструментите и ги предава заедно с кабелите и ръкохватките за дезинфекция и стерилизация.
22.Организация на работа в операционен блок.Задължения на МС. В операционната зала да има 1 операционна маса,оборудването на умивалниците в предоперационната да е с фотоклетки или крачно управлявани.Операционните зали,предназначени за демонстрации е добре да имат галерии снабдени с монитори-за специализантите.Работата в операционна изисква безупречна дисциплина..Работно облекло-панталон,риза,престилка,обувки,като то е само за операционния блок,на работещите е забранено да напускат в този вид.Влизане и престой е възможно само с маска,покриваща носа и устата,цялата коса с шапка. Екипът се състои:хирург-оператор, анестезиолог,анестезиологична сестра,санитар. Задължения на сестрата-участва в екипа като инструментатор,понякога като асистент,подготвя материали за стерилизация,подготовка на операционно облекло ,бельо подреждане на контейнерите. Операционна зала-проверка на апаратура,зареждане на консумативи,поготовка на инструменталните масички, подреждане стерилните инструменти -отговаря за броя им, изпраща материали за биопсия.Ако операцията е асептична-дезинфекцира инструментите.Следи за почистването на блока-ежеседмично,обучава новопостъпили колеги, студенти,санитари,води документациятакато:хирургически журнал,инвентарни книги,за биопсии и др.КОнкретната подготовка зависи от операционната програма-списък с плановите операции,тя се получава предния ден.

....................................................


ССГ при болни с хирургични заболявания /практика/
.....................................................
Тема 1 Определяне на кръвни групи. Определянето на кр. групи се свързва с реакцията аглутинация. Тзи реакция се получава от слепването на еднородни анттигени и антитела.Аглутиногените са специфични белтъчни тела свързани с еритроцитите и са 2 вида А и В и дават името на кр.група. Аглутинините са друг вид специфични белтъци, които се съдържат в серума на кръвта и са 2 вида анти А и анти В.Кр.гр.А в еритроцитите си съдържа антиген А и в серума антитяло В.Кр.гр.В в еритроцитите съдържа антиген В и в серума антитяло А. Кр.гр.О в еритроцитите няма антиген,а в серума съдържа анти А и анти В. Кр.гр.АВ в еритроцитите съдържа антиген А и В, а в серума няма антитяло.определянето на кр гр. се извършва от лекар, а задължение на МС е да подготви необходимите принадлежности/ плочки,тест серуми,физ. Серум,клечки за зъби, всичко необходимо за вземане на венозна кръв, молив , бъбрековидно легенче,документация/.Алгоритъм: добро осветление,Т в стаята 18-20 гр.,вземане на кръв от болния, надписване на плочките с три имена на болния,стая,легло, дата ,час. Проверка за годност на тест серумите и накапване в плочките /1-В;2-А;3-АВ/.В серума се накапва от кръвта в съотношение 1:10 /тест серум:кръв/.Кръвта се смесва с различни клечки,плочката се разклаща вълнообразно,резултата се отчита след 3-5 мин.,накапва се физ.серум и след няколко мин. Се отчита повторно.Кръвта се изпраща в лаборатория за пот връждаване на кр.гр. и резус фактора. документиране на извършената манипулация/ Резултати: При аглутинация с тест серумите анти А и анти А и В кр гр е А; При аглутинация с тест серумите анти в и анти А иВ кр.гр. е В; При аглутинация навсякъде кр. гр. е АВ; При липса на аглутинация кр. гр е 0.Възможни са технически грешки/размяна на тест серумите,непочистени плочки, лъжлива аглутинация,незатоплени тест серуми/.
Тема 2 Хемотрансфузия- предварителна и непосредствена подготовка, асистиране. Предварителна подготовка за хемотрансфузия: Определяне на кр.гр. на болния,потвръждаване на кр. гр. и резус фактора от кр. банка.Изписване на кръвта, получаване и затопляне до телесна температура.Подготовка за венозно вливане,подготовка на всичо за опр. На кр.гр., подготовка на кр. серум от болния.Подготовка на болния /вземане на информирано съгласие, психологическа подготовка, извършванена физ. Нужди/. Индиректна подготовка : Вземане на кръв от сака. Директна проба: смесване на капка кръв от сака с тази на болния.Биологична проба: преливат се на болния 20 мл. кръв и вливането се спира , изчаква се за някаква реакция, при липса на усложнения / неспокойство, студена пот,учестен и мек пулс, спадане на АН,болки в кръста/, ако липсват странични ефекти се пускат още 20-40 мл. и зчакват се още 3-5 мин и след това започва кръвопреливането.
Тема 3 Подготовка на превързочен материал, операционно бельои облекло за стерилизация. Подготовката на превързочния мартериал се извършва в превързочна или в материална стая. Работи се с чисти ръце и прибрани коси.Превързочния материал се изготвя от марля, памук и лигнин.Те трябва да са бели, меки, хигроскопични, пориозни и обезмаслени.От марлята се изготвят : марлени квадратчетас различни размери – 3/3; 5/5; 7/7; 10/10. З аоперационен блок се подготвят вързопчета от по 10 марли. Марлени връхчета /лястовички/- използват се за дрениране. Марлени тампони/ различи големини/ - използват се за почистване на оперативно поле. Марлени бинтове – в готов вид и различни големини.Марлени ленти с различна дължина до 5м. И ширина от 2 до 10 см. Използват се за дренаж и тампонада.Микулич компреси / в готов вид от 4 или 8 слоя марли. Използват се за захващане на вътрешни органи по време на операциявинаги затоплени със серум преди това. Памук- използва се за почиства не и дезинфекция, никога не се поставя директно в/у рана.изписва се в табела на кг.Лигнин – приложението е широко изписва се на кг. Като памука. В практиката все повече се налагат еднократните консумативи. Изискванията към операционното бельо облекло е да са издържливи на стерилизация и изпиране да е от цвят , който не дразни зрението, лесно да се изпира и да е мека.Към индивидуалното облекло спадат: маска,шапка,риза,панталон, операционен халат, калцуни ,обувкитесе използват само заоперационната,очила. Операционно бельо – чаршафи :големи с и без разрез. С разрез се използват за покриване на болния и ограничаване на оперативно поле, без разрез са за покриване на масичката за инструментите и масата. Компреси /малки чаршафи/ - с и без разрез за прибиране на коремни органи и за покриване на апаратура. Компреси с разрез се използват за ограничаване на по-малко оперативно поле. Подготовката се извършва в материална стая , като МС е с чисти ръце и прибрани коси.При подготовката се извършва оглед за здравина, големина, вид. Видове комплекти – микулич комплекти /микулич компреси и малки чаршафи х 4 бр./; халати и маски х 3 бр.; голям чаршаф без разрез х 2 бр. Голям чаршаф с разрез х 1бр. Ръкавиците трябва да са здрави да са чифт, да са здрави, талкирани и с маншет.
Тема 4 Хирургическа обработка на ръце и обличане на хирургическо облеклоРъцете на хирурга и хирургическата МС трябва да са чисти и да бъдат премахнати всички МО от тях. Това става с подходящо измиване на ръцете и ноктите където се намират много МО. Осн. Правила:Да се пазят ръцете от възпалителни заболявания; Ноктите да са изрязани без лак; Екипа трябва да е с шапка,маска,риза, панталон; при измиване на ръцете да се спазва следната последователност /воларна страна на китката, улнарна,дорзална,радиална/.По време на миене пръстите да сочат нагоре, така че водата да се стича към лакътя.водата да е течаща и топла, четките да са стерилни, легените фламбирани. Метод на Фюрбрингер – часовник,наелонова престилка,3 стерилни четки,корцанг,миколич компрес,марлени квадратчета, спирт,йпд.Техника – общо механично имиване на ръцете до китките и предмишниците спирвата четка за 5 мин. До границата на горната и средната третина на предмишниците ц втората четка, с третата четка до китката още 5 мин.подсушаване с микулич компрес, 5 мин се оптриват ръцете с марлено квадратче със спирт и йодиране на поднокътните и околонокътните пристранства. Метод на Спасокукоцки-Кочергин- необходими принадлежности – часовник, гумена престилка,2 легена фламбирани, 3л. стерилна водаи 0,5 % р-р на амоняк, микулич,марлени квадратчета, спирт, йод.. Техника – механично измиване, 3 мин. Миене в първия леген до средата на предмишниците, 3 мин във втория до китките, подсушаване, обтриване с марлени квадратчета със спирт 3 мин., йодиране. Обличане на операционно облекло – след измиването на ръцете МС преминава в операционната, за обличането й помага свободна от операция МС, която пипа престилката само от вътрешната страна / като на упражненията/.
Тема 5 Хирургически инструментариумИзработва се от метали или сплави-антикорозионни, да са леки,нечупливи,използва се неръждаема стомана,титанова сплав,благородни метали и неметали,от пластмаса се изработват тези за еднократна употреба..Инструмента е без драскотини,пукнатини,отчупени и вдлъбнати участъци,да са матови.По-голямата част от инструментите се състоят от 2 части-двураменни,рамената са свързани с шарнир или винт,някои имат защипващо устройство (кремалиер) Еднораменните имат дръжка и работна част.Делят се на 2 големи групи-1-ва-общ инструментариум-инструменти,необходими за всякакви операции и 2-ра-специални-за конкретни хирургични интервенции. 1-ва група-инструменти, разединяващи тъканите или режещи-СКАЛПЕЛ-островърхи,коремчести,прави,със сменящи се резци.НОЖИЦИ-прави, извити,тъповърхи,островърхи,малки,големи,с един тъп и един остър връх,извити по плоскостта им или извити по нейната ос.ТРОАКАРИ-за парацентези-имат мандрен и кожух ,могат да са прави,извити към лумена ;ПУНКЦИОННИ ИГЛИ;Група на хемостатични инструменти-КОХЕР-може да е прав,извитима зъбче,нарезите достигат шарнира; ТЕРИЕ-без зъбче,може да е прав и извит;МИКОЛИЧ-със зъбче,нарезите не достигат шарнира;МУСКИТО-финни браншове,може да е прав и извит;ПЕАН-с лъжичкоподобни челюсти;ИГЛА НА ДЕШАМ-използва се за лигатура на кръвоносни съдове вдълбочина,има и за лява и за дясна ръка.Група на основни инструменти-зъбчати екартьори-според броя на зъбците,могат да са дву-,три-,четири- или многозъбчати-могат да са остро или тъповърхи.Група на плоски екартьори-плосък екартьор на РУ и на Фарабьов. Група на захващащи и фиксиращи тъканите-ПИНСЕТИ-големи,малки,средни-анатомични с нарези,без зъбче и хирургични-имат зъбче.КОРСАНГ-за взимане и подаване на инструменти, стерилни материали идр. ТУХКЛЕМЕН-щишка за фиксиране на чаршафи и компреси за отграничаване на оперативното поле.Група за защита на тъканите-ЖЛЕБОВА СОНДА-предпава от набождане,ТОПЧЕСТА СОНДА НА СТИЛЕ-едно- и двустранна,за сондиране на фистулни ходове.
Група на съединяващи тъканите-ИГЛИ-връх,тяло,ухо,различни по големина,с номерация,прави или извити;според сечениетообли нережещи,с триъгълна форма;според върха-остри, притъпени и тъпи;според ухото-пружиниращо ухо т.е конецът се надява.АТРАВМАТИЧНИ ИГЛИ-нямат ухо,за еднократна употреба, фабрично производство игла с конец. Група на ИГЛОДЪРЖАТЕЛИ-на ХЕГЕР и МАТИО.АГРАФИ-телени скоби,поставят се с ЩИПКА НА МИШЕЛ
Тема 6 Обработка на асептична рана и сваляне на конциВидове зарастване на раните –Първично зарастване, Вторично зарастване, зарастване под коричка.Първично зарастват само асептичните рани.При тези рани ръбовете са прилепнали един към друг,липсват некротични огнища и хематоми, липсва оток ивъзпаление. Обикновенно се формира фин белек /цикатрикс/.В отделението по хирургия трябва да има две отделни превързочни една за септични рани и за асептични. При липса на 2 помещения се осигуряват 2 колички за септични и асептични рани.Първо се извършват асептичните превръзки , а след това септичните. По време на превръзките МС трябва да е с маска и ръкавици, очила и предпазна престилка.Алгоритъм: облекло, хигиенно измиване на ръцете,чист чаршаф,подготовка на болния,сваляне на превръзката, оглед,почистване с йод – бензин, спирт,сваляне на конците. Това става , като с инструмент се хващат краищата на конеца над възела и със скалпел или ножица се прерязва под възела и се изтегля, тушира се с йодасепт , поставя се стерилна суха превръзка.
Тема 7 обработка на септична рана – дренажна с-маПри септичната рана ръбовете не са добре прилепнали, има некротични огнища, хематоми и оток, гноетечение. Септичната рана заздравява вторично, като раневата инфекция е едно от усложненията на оздравителния процес, това е резултат от проникването на патогенни МО в раната.Влиание оказват и придружаващи заболявания като: диабет, неоплазми, инфекции, недостиг на вит С и А.При развиване на гнойна рана състоянието на пациента се влошава, като се наблюдава обща отпадналост, повишена Т,болка в раната. Лечението включва антибиотици, общоукрепващо ,витамини,физиотерапия,ежедневни превръзки. За да се отича раната се поставя дренажна с-ма. Дренажите може да бъдат отворени /използват се тръбести дренове, ленти от ръкавици, марлени ленти, марлени връхчета/, затворени /поставят се към аспирационни с-ми/, промиващи /провежда се фракционно или перманентно промиване на раната или раневата кухина с антисептичен или антибиотичен р-р. Поставят се 2 дрена , през единия се влива, а през другия се изтича промиващия р-р, като МС следи за количеството и вида на изтеклата течност/.
Тема 8 Пункции. Правила. ВидовеОпр. – проникване в телесни кухини и тъкани с помощта на игла или троакар, извършва се от лекар , а МС подготвя необходимите инструменти и медикаменти и асистира на лекаря. Обгрижва болния след пункцията. Според целта си пункциите могат да бъдат диагностични,терапевтични, комбинирани. Според мястото на извършване могат да бъдат : плеврални, лумбални, коремни, костно-мозъчни, ставни и др. Плеврална – проникване в плевралната кухина с пункционна игла, при заболявания протичащи с излив на течност в плевралната кухина, при визпалителни и неопластични заболявания на БД и плеврата, травми , хидро торакс. Мястото на извършване е м/у 7и 9 междуребрие винаги по горния ръб на долното ребро. Подготовка – стерилни игли 8-10 см. Със спирателно кранче, марли, инструмент ,спринцовки ,игли, ръкавици,съдове за МБИ,компреси със и без разрез. Всичко за дезинфекция, анестетик, противоалергични ср., левкопласт, ножица,мензура, съдове за изследвания,съпроводителни писма,легенче.Положението на болния е легнал или седнал с вдигната ръка от страната на пункцията. След пункцията болният е 2 часа на легло.МС изпраща материала до съответните лаборатории, следи за получаването и нанасянето на резултата. Изследванията могат да бъдат : макроскопско,химично,микроскопско, МБИ.По характер течностите могат да бъдат трансудат когато течността е от невъзпалително естество, прозрачен, безцветен със специфично тегло под 1012 и белтък под 3 %.Белтъчна проба на Ривалта (-). Ексудат е течност с възпалително естество / гноен, хеморагичен/ със специфично тегло над 1018 и белтък над 6%. Ривалта (+).Възможни усложнения са пробождане на паренхима на БД , пневмоторакс, вътершен кръвоизлив. Лумбална пункция – проникване с лумбална пункционна игла в лумбалния дял на гръбначно- мозъчния канал. Показания – при всички заболявания на НС при които се цели изследване на ликвора /менингит,енцефалит, инсулт/.При заболявания при които се цели да се намали вътречерепното налягане.При въвеждане на лекарствени средства, при пневмоенцефалография,при лумбална анестезия. Място на извършване 2-3 поясен прешлен. Положение на болния по време на пункцията е в седнало положение като се цели да се придаде дъговидна ф-ма на гр. стълб. Или в легнало положение, като пациента заема ембрионална поза. Подготовката е като при лумбалната пункция , но иглата е за лумбална пункция. След пункцията МС прави плоска превръзка, пациента се настанява в легло по гръб без възглавница за 2 часа, а след тези 2 часа още 24 в странично положение. След пневмоенцефалография се лежи 48 часа. Изследване на ликвора: макроскопско, микроскопско, химично, микробиологично. Коремна пункция – цели се проникване в коремната кухина с пункционна игла или троакар, при наличие на свободна течност в коремната кухина. Показания: асцит в следствие на чернодробна цироза,СН,неоплазмии и др. Може да се използва и преди лапароскопска операция за вкарване на въздух.Подготовката е като при плеврална пункция + изпразване на черва и пикочен мехур. Мястото на пунктиране е в лявата коремна полвина на границата м/у средната и външна трета на линията , която съединява пъпа с гребена на илиячната кост. Количеството на течноста която може да се източи е м/у 4-6 л. при която се цели облекчаване на състоянието на болния. Болния лежи до самия край на леглото, след това болният лежи 24 часа и се прави стерилна превръзка, като в/у нея се поставя пясъчна торбичка. МС активно следи болния. Костно -мозъчна пункция: Цели се да се навлезе във вътрешността на костта с цел вземане на костен мозък за цитологично и хистологично изследване. Извършва се на плоски кости. Най- често използвани са стерналната кост м/у 2-3 междуребрие, илиячната кост, епифизата на тибията/при кърмачета/. Подготовка като при другите пункции + часовниково стъкло, попивателна хартия,10 предметни стъкла, натриев цитрат, физ. Серум.След пункцията превръзка , 2 часа на легло и активно проследяване.
Тема 9 Десмургия. Правила Правилата за прилагане на превръзки се изучават от десмургията (учение за превръзките). Превръзката е лечебно мероприятие върху заболяла част от тялото с превързочен материал,който се прикрепя с бинт,лепливи материи. Правила-превръзката е добре прилепнала към тялото,но не стегната;който превръзва държи в дясната ръка главата на бинта(при левичарите- лявата),в лява ръка -началото на бинта;частта ,която щес се превръзва,трябва да е в такова положение,което ще заема след манипулацията;за превръзка на пръсти-5см.бинт,ръка,подбедрица и глава-8-10см.,бедро,тяло-15-20 см.

10.Видове превръзки. Прикрепваща-от своя страна може да бъде-предпазваща,компресивна,кръвоспираща,суха(плоска),влажна(превързочен материал с лекарство).; Дренираща-имаме отвеждане на ексудата от раната;Обездвижваща или имобилизационна-леко фиксираща,шинираща,гипсираща;Теглеща-екстензионна. В практиката превръзките често се комбинират.



Тема 10 превръзки




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница